Çanta - valiz hazırlığı deyince ilk akla gelen platformlardan biri olmayı başardık, gerek yazılarımızla gerekse Valiz Hazırlama Motoru sayesinde. Tam da bu nedenle biz de konu seçimi yaparken her defasında bakış açımızı genişletmeye çalıştık ve artık "evden çıkarken gerekenler" mantığıyla bakarak pek çok farklı ihtiyaca yönelik olarak listeler hazırlamaya başladık. Bu yazıda da detaylı bir şekilde ele alacağımız konu "Bebek hastane çantası listesi" olacak. 

Elbette herkesin doğum çantasında neler olacağı, hangi hastane çıkış malzemelerine ihtiyaç duyacağı birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle biz de annelerin bu konuda yaptığı farklı aramaları derleyerek birbirinden farklı listeleri bir araya getirmeye çalıştık. Dolayısıyla bu sayfada her ihtiyaca uygun olan hastane çantası eşyalarını bulabilirsiniz. 

Doğum çantası ile ilgili en çok merak edilen 10 soru

1- Doğum çantasına neler konur?

Doğum çantasına koyulması gerekenler aslında oldukça ortada. Düşününce belki hemen herkesin tahmin edebileceği eşyalar bunlar, fakat heyecanlı bekleyiş sırasında gözden kaçırmak da olası. Bu nedenle biz de kontrol listemizi sizlere sunalım,  Bunlardan en önemlileri, hastane çantasında olmazsa olmaz olarak nitelendirilebilecek eşyalar elbette hastane evrakları, hem anne hem de bebek için gerekli olan sabahlık, pijama, terlik, bebek için tulum gibi kıyafetler, bebeğin ve annenin kişisel bakımı için gerekli olan malzemeler.

Anne için hazırlanan doğum çantası - Temel İhtiyaçlar

 • Eğer varsa ve gerekliyse hamilelik dosyası ve sağlık karnesi
 • Hastane evrakları
 • Hijyenik ped ve çok sayıda iç çamaşırı veya
 • Lohusa külodu, tek kullanımlı külot tercih edilebilir
 • 3-4 adet çorap, mevsime göre patik ya da yumuşak çorap
 • Altı kaymayan terlik
 • Emzirme sütyeni veya kolay emzirme sağlayacak iç çamaşırı 
 • Emzirme atleti
 • Emzirme için tercih edilecek örtü ya da diğer malzemeler
 • Göğüs ucu sızıntısına karşı ped,
 • Kolay emzirme sağlayacak, birden fazla pijama takımı veya gecelik
 • Şal veya battaniye
 • Birkaç adet havlu, küçük ve büyük olacak şekilde iki boy tercih edilebilir
 • Hastane çıkışında giyilebilecek rahat kıyafetler
 • Kişisel bakım ürünleri, sürekli kullanılan krem, yüz yıkama jeli, makyaj malzemesi gibi ürünler doğum sonrasında anneyi rahatlatmayı sağlayacaktır.
 • Fotoğraf makinesi, eğer varsa kamera bebeğin ve annenin ilk anlarını kaydetmek için tercih edilebilir.
 • Eğer hastanede gece kalınacağı öngörülüyorsa, müzik dinlemek için kulaklık ya da kitap ve tablet gibi bekleyiş sırasında rahatlatmayı ve bir parça da olsa keyifli vakit geçirmeyi sağlayacak eşyalar ve cihazlar da mutlaka alınmalı.
 • Eğer tercih ediyorsanız oda süslerini de unutmayın.

Bebek için hazırlanan doğum çantası

 • En az 2 ya da 3 adet iç body ve tulum, mevsime göre yazlık ya da kışlık modeller, örneğin her mevsimde uzun kollular çok daha iyi
 • 1 veya 2 adet hastane çıkış takımı diye adlandırılan tulum takımı
 • Yaz ise ince pamuklu, kış ise biraz daha kalın, örneği polar bir bebek battaniyesi
 • Bebek bezi, bol bol, fakat yeni doğanlara özel olan modelden. Hastane verecek olsa da önlem almak iyidir
 • Yelek ve hırka
 • Tülbent ve müslin bez
 • 2-3 takım eldiven, şapka, çorap gibi aksesuarlardan veya takımlardan alınabilir
 • Havlu, bebek için özel havlulardan tercih edilebilir
 • Biberon ve emzik, yeni doğanlara özel 
 • Yeni doğanlara özel ıslak mendil, pudra ve pişik kremi

Hastaneden çıkarken gerekenler

Portbebe, ana kucağı ya da araba koltuğunun önceden hazırlanması faydalı olacaktır. Oto kullanımlı ana kucağı olarak da geçen araçlardan birini almanız, bebeğinizi güvenle evinize götürmeniz için çok önemli.

2- Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı?

Hastane çantasının hazırlığının zamanlamasıyla ilgili elbette herkesin farklı fikirleri bulunuyor. Genel olarak hamileliğin 8. ayında hazırlığın yapılması gerektiği söylense de, 25-30. haftalar arasında çantanızı hazırlamanız, bebeğin sürpriz yapıp erken gelme ihtimaline karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla doğum çantasının 25. haftadan sonra yani 6. ayı doldururken yavaş yavaş hazırlanması gerektiği söylenebilir. En azından doğum çantasının hayati sayılabilecek birkaç önemli parçasını çantaya yerleştirmek iyi bir fikir.

3- Doğum çantasında biberon olmalı mı?

Doğum gerçekleştikten sonra farklı sebeplerle emzirme eğer mümkün olmayabilir. Bu nedenle doğum çantasında yeni doğanlara özel olarak üretilmiş biberonlardan bulundurmak faydalı olacaktır.

4- Doğum çantası düzeni nasıl daha kolay sağlanır?

Doğum çantası beklediğinizden biraz daha dolu olabilir. Eşyaları rahatlıkla bulmanızı ya da eşyalar ile kıyafetleri ayırmanızı sağlayacak pek çok seçenek mevcut. Örneğin bebeğinizin bezlerini ayrı, bakım kremlerini ve malzemeleri ayrı, kıyafetleri ise ayrıca koymak isteyebilirsiniz. Yeni doğanlar için her şeyin en doğalını, doğal pamuklu olanı tercih ediyorsanız, bu eşyalara temas edecek doğum çantası organizeri veya doğum çantası keseleri de eşit derece doğal olmalıdır.  % 100 pamuklu ve doğal doğum çantası için keseleri ve organizer modellerini üreten, insan ve çevre dostu markalardan biri de Vuggage. Bizzat seyahatlerimizde düzenleyici olarak kullandığımız Vuggage organizer modelleri, piyasadaki pek çok markanın aksine tok yapılı ham kumaşlara sahip, yani oldukça uzun ömürlü ürünler.

Hem doğum çantanızda bebek bezi, kıyafet, bakım malzemelerini ayrı ayrı koymanızı sağlayacak, hem de bebek kirli torbası olarak da ihtiyacınızı karşılayacak modelleri Vuggage'da bulabilirsiniz. Bebeğinizin adını yazdırabileceğiniz modeller de bazı zamanlarda stokta oluyor. Linki bırakıyoruz: Vuggage.com - valiz ve dolap düzenleyici modelleri

5- Hangi doğum çantası modeli tercih edilmeli?

Doğum çantası olarak zevkinize uygun, daha sonra da kullanabilirim diyeceğiniz anne bebek çantalarından tercih edebilirsiniz. Sonuçta hastaneye giderken yalnızca 1 kez kullanacaksınız ama sonra bebeğiniz büyürken belki ilk 2 senesinde yine size bebeğinizin ihtiyaçları için bir çanta gerekecek. Bu nedenle daha sonra da kullanabileceğiniz, birden fazla bölümü olan ama kolda da rahat taşınabilecek bir model seçmeniz iyi olacaktır.

Doğum çantası hazırlarken sizin de fark edeceğiniz üzere, anne için gereken eşyalar çok daha fazla. Bu nedenle anne doğum çantasının daha büyük bir çanta, belki tercih ederseniz küçük bir valiz olmasını isteyebilirsiniz. Bebek eşyaları çok da küçük olduğu ve daha az sayıda eşyası olacağı için doğum için bebek çantasının daha küçük olması tercih edilebilir. Eğer yeni bir doğum çantası satın almak istiyorsanız, öncelikle içine koyulacak eşyaların belirlenmesi ve alınması, daha sonra ne kadar eşya çıktığına bakarak hastane çantası seçeneklerinin incelenmesi daha iyi olacaktır.

6- Sezaryen doğum çantasında neler olmalı?

Sezaryen doğum çantasını hazırlarken mutlaka operasyon sonrası rahat etmenizi sağlayacak temel ihtiyaçları düşünmeniz ve hastanede yatış olacağı için uzayan süreye bağlı olarak daha çok yedek kıyafet ve eşya almanız gerekiyor. Buna bağlı olarak, sezaryen doğum yapacakların yanlarına alması gereken en önemli ihtiyaçları şöyle sıralayabiliriz

 • yüksek belli iç çamaşırı, tek kullanımlık lohusa iç çamaşırı,
 • operasyon sonrası koridor yürüyüşünde rahat etmenizi sağlayacak kaydırmaz terlik ve sabahlık,
 • bir günden fazla kalacağınız durumlar için göğüs ucu çatlağı kremi, 
 • yatış olacağı için diş macunu, diş fırçası gibi ihtiyaçları unutmayın,
 • kirli sayısı artacağı, çantanın içinde kötü bir görüntü yaratacağı için mutlaka kirli çantası ya da torbası, yine ham pamuklu kumaştan kirli çamaşır çantası tercih sebebi.

7- Corona döneminde doğum çantası nasıl olmalı?

Corona döneminde doğum yapmak elbette ki heyecanı ve stresi artıran faktörlerden biri. Fakat korkacak bir şey yok, yeni normale nasıl alıştıysak ve gündelik hayata devam ediyorsak, özel günlerde de belirlenen önlemleri alarak, kurallara uyarak devam edeceğiz. 

Korona hastane - anne ve bebek çantasında bulunması gerekenler, elbette ki el dezenfektanı, temizlik ya da vücut temizliği gibi farklı amaçlarla kullanılacak alkol içeren ve içermeyen dezenfektanlar, kolonya, bol bol mendil ve peçete, ıslak mendil, yeni doğan için uygun olan ıslak mendiller, çok sayıda yedekli maske alınması uygun olacaktır.

8- Kış bebekleri için doğum çantası

Kış bebekleri için hazırlanacak doğum çantasında, mutlaka

 • hem anne hem bebek için polar ya da yün gibi ısınmayı sağlayacak battaniye,
 • bebek için uzun kollu kıyafetler,
 • anne için şal, pofidik çorap ve yedek çoraplar,
 • hastane çıkışında giyilecek rahat ve sıcak tutan kıyafetler,
 • bebeği yağmurdan korumak için şemsiye ve ana kucağını örtmek için su geçirmez ince bir yağmurluk gibi malzemeler alınmalıdır.

9- Yaz bebekleri için doğum çantası

Yazın doğacak bebekler için doğum çantası hazırlarken genel olarak gerekli olan malzemelerin dışında, mevsime özel çok fazla ihtiyaç bulunmamaktadır. Yaz bebekleri için hastane çıkış seti ve tulumların ince ve kısa kollu olanları tercih edilebilir ve hastane çıkışında bebeği güneşten korumak için özen gösterilebilir.

10- Abartısız doğum çantası nasıl olur?

Abartısız doğum çantası hazırlamak isteyen anne baba adayları için tavsiyemiz, anne için ayrı bebek için ayrı bölümü olan bir doğum çantasına yalnızca temel ihtiyaçları  yerleştirmek  olabilir, fakat bebek tulumu ve anne için iç çamaşırı gibi yedeklerin mutlaka gerekli olduğu eşyalardan yine de kısıntıya gitmemek faydalı olacaktır. Abartısız doğum çantasında örneğin bebek hastane çıkış seti 2 adet, yedek 2 adet tulum, çorap eldiven takımı, anne için sabahlık ve terlik, yedeklerle birkaç iç çamaşırı, havlu gibi en temel ihtiyaçların yer alması yeterli olacaktır. Bunun yanında temizlik ve bakım malzemeleri de yine atlanmaması gereken eşyalardan. Fakat örneğin bebek bezi gibi bazı ihtiyaçların hastane tarafından verileceğini düşünürsek, bu gibi malzemelerin fazladan yedeklerinin alınmaması faydalı olacaktır.

Şimdilik tavsiyelerimiz bu kadar. Bu süreci yaşayan ve yaşamakta olan herkesin önerilerini yorum olarak yazının altına bekliyoruz. Instagram ve Facebook'ta Valizim'i takip edebilir, yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz. 

İlgili Yazılar:
 1.  Bebekle Deniz Tatiline Giderken Alınacaklar
 2. Tatile Giderken Ne Alınacaklar Listesi
 3. Kanada'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler