Barselona sokaklarında bir akşam yürürken ailece müthiş bir lokanta keşfettik. İnsanın başına nadiren gelecek bir durum bence bu. Hani olur ya, ana caddelerdeki kalabalıktan kurtulmuş ve keşfe çıkmışsınızdır. İçten içe, ara sokaklarda gizli kalmış harika bir şeyler, bir yerler keşfetmeyi beklersiniz. Belki diğerlerinden farklı bir hediyelik eşya dükkanı, belki minik yerel bir butik. İşte biz de akşam yemeğinden sonra, gün bizim için bitmeden hemen önce La Rambla'dan çıkıp ara sokaklardan birine sapmıştık.

barselonada-ucuz-ve-lezzetli-yemekBirkaç sağ sol yapıp kafeleri, dükkanları geçtikten sonra sokaktaki hareket azalmıştı. Gotik Mahallesi'nin sokaklarında dolaşırken yolun sonuna geliyor, denize çıkıyor gibiydik. Sokaklar neredeyse boştu ama bir an gözümüz yanından geçmekte olduğumuz lokantaya takıldı. Sağımızda içi tıklım tıklım dolu bir deniz ürünleri lokantası duruyordu. Aslında bar olarak isimlendirilmiş ama bizdeki karşılığı tam olarak 'lokanta'. Camın arkasındaki masalar ve tabakları dışarıdan görebiliyorduk. Tahta tabaklarda servis edilmiş yengeçler, ahtapot ızgaralar, karidesli salatalar, neler neler vardı.

Kapıya yapıştırılmış menüye baktık, neredeyse yemeklerin çoğunun fiyatı 10 euro'dan aşağıdaydı. İçerisi çok kalabalık olmasına, hatta oluşan sıranın giriş kapısına kadar uzanmasına karşın girip mekana bir de yakından bakmak istedik. Kapıyı açtığımızda gelen o enfes koku... O anda tok olmama rağmen oturup yemek yiyebilirdim belki de. "İşte burası" dedik. Bir sonraki gün akşam yemeği zamanını beklemeden, öğle vakti gelmek üzere anlaştık.

BAR CELTA PULPERIA 'nın keşfi

Fotoğraf Tripadvisor'dan. Benim çektiğim fotoğraf ise aşağıda.

Fotoğraf Tripadvisor'dan. Benim çektiğim fotoğraf ise aşağıda.

Beni en çok içeri adım attığımda burnuma gelen o yemek kokusu etkiledi. İnsanın karnı tokken bu kadar beğenebileceği bir koku varsa ortada, o yemek gerçekten lezzetlidir. İkinci etkilendiğim de tahta bir servis tabağında sunulan ahtapot ızgaraydı. Hemen her masada bu tabaktan vardı ve belli ki mekanın spesiyali buydu. Zaten deniz ürünü çeşitlerinin sergilendiği barın üstünde de kocaman bir ahtapot oturtulmuştu. Onu görünce şefin spesiyalinden emin oldum ve mutlaka tadına bakılması gerektiğine karar verdim.

Dediğim gibi gece keşfettik, ertesi gün akşam olmasını beklemeden buraya geldik. Geldiğimizde ilk 40 dakika boyunca bir hayalkırıklığı yaşadım. Çünkü mekanda sadece 1 tane garson vardı. Mutfakta ise 1 tane şef. Sadece birer tane... Çalışma sistemine aklımın ermediği 2 kişi ve buna karşılık aç ve öfkeli kalabalık.

Biz mekandan ayrılırken herkes dağılmıştı. Akşamüstü 17.00a kadar kalabalık oluyor, sonra herkes dağılıyor. Neden bilmem.

Biz mekandan ayrılırken herkes dağılmıştı. Akşamüstü 17.00a kadar kalabalık oluyor, sonra herkes dağılıyor. Neden bilmem.

Çalışma sistemi nasıldı derseniz anlatayım. Garson önce sipariş alıyor. Siparişe göre istenen ürünlerin çiğ hallerini bardan alıp tabağa koyuyor ve arkasındaki küçük pencereden içeriye veriyor. İçerideki şefimiz bunu pişiriyor. Garson bu sırada silinecek masaları siliyor, bira servisi yapıyor. Ama kesinlikle başka masanın siparişini almıyor, net. Pişen yemekleri alıp masaya servis ediyor. Ancak o zaman ikinci masaya geçebiliyor. Bütün siparişleri alıp, onları sıraya sokup, zaten acıkmış ve sinirlenmiş insanları bir nebze yatıştırsa aslında daha iyi olacaktı ama neyse. Bekledik.

barselona-yemek-onerileriÖğleden sonraydı. Mekan tıklım tıklım olmamasına rağmen rahat 30-40 dakika bekledik. Sonunda siparişimiz alındı. Neyin ne olduğunu çok iyi bilmediğimiz, bilsek de bazı yiyeceklerin isimlerinin İngilizce karşılıklarını hatırlayamadığımız, hatırladıklarımızı da garson anlamadığından, elimizle gösterdik. Neyse ki adisyon ve menünün fotoğrafları elimde. Siz gitmeden önce inceleyebilir, Katalanca yemek isimlerini google'dan aratabilirsiniz.

Barselona'da ne yenir? Cevap veriyorum.

Tabi ki karides, kalamar, yengeç, ahtapot, salyangoz, somon ve diğer balık türlerini içeren herhangi birer Barselona yemeği. Bu paella olabilir, tapas veya bizim yaptığımız gibi direkt ızgara/kızartma şeklinde olabilir.

barselona-yemek-onerileri

Kalamar, karides ve midye.

Uzun beklemenin sonunda sıra bize gelmişti ve her şeye değdi diyebilirim. Barselona'da o ana kadar girip çıktığımız restoranlardakinden farklı bir yemek yedik. Çünkü tıka basa doyduk. Türkler genelde - önerilerin aksine - yüzde yüz doymadan masadan kalkmıyorlar, biz de çoğunlukla öyleyiz.

barselona-yemek-onerileri

Domatesli ekmek.

Diğer restoranlarda paella veya tapas yediğimizde çok az miktarda domatesli ekmek eşliğinde yemeğimizi yemiştik. Burada ise söylediğimiz balık ve deniz ürünlerinin yanı sıra, bir tabak  domatesli köy ekmeği geldi. Sırf bu bile mideyi şişirmeye yeter. Şiştik ama çok lezzetliydi.

Bir de ahtapot, zaten tok tutan ve şişen bir deniz ürünüyken, biz 2 porsiyon sipariş edince işler çığırından çıktı. Ama buraya giderseniz baştan her şeyi kararlaştırıp gerekirse fazla fazla sipariş vermeye mecbursunuz. Çünkü garsona bir kez sipariş verme şansınız var. Sonradan bir tabak kalamar ekleteyim demek isterseniz, sıranın dönüp tekrar size gelmesi en az 1 saat alır.

Karidesli salata. Barselona yemekleri listesinde vazgeçilmezlerden.

Karidesli salata. Barselona yemeklerinden.

Karides.

Kalamar. 10 üzerinden 7. Zor beğenirim.

Midye tabii. Hem de acılı, enfes bir şey.

Midye tabii. Hem de acılı, enfes bir şey.

Balık ama hangisiydi unuttum.

Balık ama hangisiydi unuttum. EN-FES.

Ekstra jumbo karides.

Ekstra jumbo karides. 10 üzerinden 10!

Şefin spesiyali.

Şefin spesiyali. Buna da 5 yıldız.

Bu lokantayı Barselona'da ucuz yemek alternatifi olarak sunmak doğru mu bilmiyorum. En ucuz alternatif her zaman süpermarketteki sıcak veya soğuk yiyeceklerden almak elbette. Ama Barcelona'ya kadar gelmişken, tam da yerinde bir karides, bir ahtapot yemeden dönmek olmaz diyorsanız işte o zaman burası Barselona'daki ucuz mekanlardan biri der ve önerebilirim.

Şehirdeki diğer deniz ürünü restoranı ve barlarına bakarsanız, burası cidden uygun. Hatta yemeklerin lezzetini düşünürsek, İstanbul'da aynı kalitedeki çoğu balıkçıdan daha uygun olduğu görülür. Mekan belki salaş, fazla temiz değil, servis aşırı yavaş ama yemekler müthiş ve her şeye değer. Barselona'da ne yenir diye fazla düşünmeye gerek yok.

İşte adisyon. Katalanca yemek isimlerine çalışmadan gitmeyin.

İşte adisyon. Katalanca yemek isimlerine çalışmadan gitmeyin.

Barselona'da yeme içme mevzuları ve öneriler

"Barselona restoran tavsiye" kelimelerini art arda yazıp aratsam da çıkan restoran önerilerinin arasında kaybolur, bu kadar iyisini bulamazdım. Zaten Barselona'da ucuz ve lezzetli yemek alternatiflerim ilk iki günde tükenmişti. Önce, bana göre Barcelona'nın en iyi ve ucuz tapas barı Txapela'ya gittim ve tapas'a doydum. Daha sonra paella ve midye için Barselona sahilindeki, hatta limandaki Tapa Tapa'ya uğradım. Geriye kalan tek şey, doyasıya deniz ürünü yemekti.

Hem tadı mükemmel olsun istiyorum, hem fiyatı uygun olsun, hem de fazla turistik, yani ayakaltı olmasın. Bunların hepsini sağlayan bir deniz ürünleri restoranı bulmak çok zor hele Barselona'da. Çünkü tapas'ın ucuzu belki bulunur ama karides, ıstakoz vesaire yemek istiyorsanız biraz zor.

Txapela Tapas Bar'dan bir kare. Burayı da şiddetle öneriyorum.

Txapela Tapas Bar. Burayı da şiddetle öneriyorum.

Mesela La Rambla üstündeki "gel abi masan hazır" tarzında konuşan garsonların olduğu, önünden binlerce insanın geçtiği bir mekanda paella yemek istemedim. Aynı şekilde en şık cadde Passeig de Gracia'da iyi bir restorana gidip Barselona'da unutulmayacak bir kazık yemeye de hiç niyetimiz yoktu. Aynı şekilde La Boqueria'da da çok iyi balık ve deniz ürünleri yapan yerler vardı ama oradaki garsonların tatmin olacakları meblağda bir adisyon ortaya koyamayacaksanız pek misafirperver davranmıyorlar. Yani Barselona'da yeme içme meselesi, özellikle de bu işi makul ücretlere halletmek istiyorsanız biraz zor. Tıklım tıklım bir şehir, şımarık işletmeci ve garsonlarla durumun bu olması çok doğal tabii. Sonuç olarak burayı keşfettik, denedik ve mutlu ayrıldık. Herkese öneririm.

Bar Celta Pulperia'nın haritasına şuradan ulaşabilirsiniz... 

Barselona hakkında yazdığım diğer yazılara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Herkese iyi tatiller!