Barselona İspanya'nın hatta belki Avrupa'nın en çok sayıda gezilecek noktasına sahip olan kentlerinden biri. Bitmeyen kilise La Sagrada Familia diğer Avrupa kentlerinin çoğundaki kiliseler gibi "şişirilmiş" bir yapı değil. Biletinizi alıp içeriye girdiğinizde gerçekten etkileneceğiniz bir eser. Barselona'da gezilecek yerler deyince akla ilk Gaudi'nin bu en önemli eseri olan kilise gelse de, şehir onun imzasını taşıyan birçok yapıyla çevrili.

Casa Mila, Casa Batllo gibi jelibondan yapılmış gibi görünen pırıl pırıl ve ilginç şekilli binaların hikayesini dinlediğinizde de oldukça etkileneceksiniz. Gaudi'den Picasso'ya birçok sanatçının eserleriyle donatılan bu Akdeniz kentinde, sadece müzelerde değil, her yerde sanatı deneyimleme şansınız olacak. Mesela La Rambla Caddesinde...

Barselona'da gezilecek yerler deyince benim aklıma elbette restoran ve kafeler de geliyor... Yemeği seven, farklı tatları denemeden asla dönmem diyenlerdenseniz, Barselona geziniz sizi epey tatmin edecek. Çünkü Barselona'da gezilecek görülecek yerlerin dışında, bi de denenecek sayısız lezzet var. Sangria, tapas gibi muhteşem yerel lezzetleri, enfes tropikal meyveleri tadabilir ve hatta bağımlısı olabilirsiniz. Ayrıca meşhur Barselona sahillerini de unutmayalım. Şahane ve upuzun bir kumsalı var. Hele bir de yazın gidiyorsanız Barselona'da gezilecek görülecek daha da çok nokta olacak... :)

Barselona'da Gezilecek Yerler

1-Yapımı bitmeyen kilise, La Sagrada Familia

Barselona'da gezilecek yerler

Barselona'da gezilecek yerlerden en önemlisi La Sagrada Familia Kilisesi. Bu kilise şu ana kadar gördüklerinize benzemiyor, çünkü inşasına 1882’de başlanmış fakat hala bitmemiş. Bitmemesinin sebebi halkın maddi yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve mimarı Antoni Gaudi'nin karmaşık mimari tarzının çözülememesi olarak öne sürülüyor.

Bitmemiş kilisenin günde rekor sayıda turist çekiyor olması da, bitirmemek için haklı bir sebep olabilir! Günde ortalama 5000 ziyaretçi kabul eden katolik bazilikası, Barselona’nın simgesi. 09:00 – 20:00 arasında ziyarete açık. Giriş ücreti 15 euro civarında fakat audio-guide veya kulelere çıkmak için ek ücret isteniyor. Asansörle çıkıp, daracık taş merdivenlerden inmek korkutucu ama eşsiz bir deneyim. Barselona'da gezilecek yerler deyince ilk sırada yer alan bu kiliseyi mutlaka ziyaret edin ve hatta birçok açıdan dış görünümü izlemeden dönmeyin. 

2-Ünlü Katalan Pazarı: La Boqueria

Barselona'da görülecek yerler

Barselona’da gezilecek yerlerden ikinci sıradaki mekan da bana göre La Boqueria meyve pazarı! Acıkınca ziyaret etmeniz gereken belki de ilk adres burası. Pazarda birbirinden lezzetli tropikal meyve tabaklarını, kivi-coconut veya ahududu-şeftali gibi aklınıza gelmeyecek meyve suyu karışımlarını çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. Türkiye’de nadiren bulunan tropikal meyveleri doyasıya yemek için buraya bir kez değil, vakit buldukça uğrayın. Meyvenin yanı sıra çeşit çeşit deniz mahsüllerinden istediğinizi seçip minik masalarda servis ettirebilirsiniz.

Barselona'da görülecek yerler

3-Her şeyin merkezi: Plaça Catalunya

Barselona'da gezilecek yerler listemizdeki üçüncü destinasyon! Restoranların, tapas lokantalarının, alışveriş merkezlerinin bulunduğu en büyük ve kalabalık meydan, Katalunya Meydanı. Yerel lezzetlere doyduysanız Hard Rock Cafe, Mc Donald’s, Subway gibi birçok ünlü cafe ve restoranı da burada bulabilirsiniz. Meyve pazarı La Boqueria’ya gitmek veya geç saate kalırsanız gece otobüslerine binip otele dönmek için hep bu meydandan geçmeniz gerekecek. Meydanda mola verirseniz, oturma alanlarındaki ücretsiz wifi'ı test etmeyi unutmayın.

4-Las Ramblas Caddesi

Barselona'da gezilecek yerler

Plaça de Catalunya, yani Katalunya Meydanı’ndan limana doğru uzanan bu cadde hediyelik eşya dükkânları, sokak sanatçıları, çiçekleri ve kitapçıları ile şehrin en kalabalık bölgesinde yer alıyor. Sokak müzisyenlerini, top cambazlarını, dans gösterilerini izleyebilir, dakikalarca kıpırdamadan durabilen canlı heykellerle fotoğraf çektirebilirsiniz. Tabii ufak bir bahşiş karşılığında! Barselona'da gezilecek yerlerden en cıvıl cıvılı işte bu cadde.

5-Biraz nefes almak isterseniz, Parc de la Ciutedella

Barselona'da gezilecek yerler

Barselona’nın en büyük parkı. İçerisindeki hayvanat bahçesini gezebilir, gölde kayıkla dolaşabilir ve dev mamut heykeli gibi birçok ilginç yapının önünde fotoğraf çektirebilirsiniz. Hem turdan yorulunca çimlerde soluklanmak için iyi bir tercih, hem de Barselona'da gezilecek, mutlaka görülmesi gereken yerlerden zafer takına (Arc de Triomf) çok yakında bulunduğu için yolunuzun üstü!

(Ulaşmak için L1 metro hattı üzerindeki Arc de Triomf durağı.)

6-Bir parktan daha fazlası, Park Güell

Barselona'da gezilecek yerler

Gündüz gözüyle görmeniz gereken parklardan bir diğeri de burası. Barselona'da gezilecek yerlerden en önemli diğer yapı, Park Güell diğerlerinden biraz farklı. Çünkü doğal güzelliğinin yanı sıra Gaudi’nin eserleriyle çevrili olduğu için Barselona’nın simgesi haline gelmiş durumda. Güell ailesinin zenginliğini sergilemek amacıyla Mimar Antonio Gaudi’ye 1900’lü yılların başında yaptırılmış, daha sonra ise halka açılarak park olarak kullanılmış.

Barselona'da gezilecek yerler

UNESCO dünya mirası listesinde yer alan bu parkta Hansel ve Gratel hikayesinden esinlenilerek inşa edilen iki sevimli mozaik binayı görebilir, kıvrımlı patikalarda doğa yürüyüşü yapabilir, turistlerin önünde fotoğraf çektirmeden ayrılmadığı ünlü bukalemun  heykelini görebilirsiniz. Ayrıca parkın içinde bir de Gaudi'nin çizimleri ve eşyalarının yer aldığı Gaudi müzesi var. Şehrin biraz kuzeyinde yer alan park Güell’in giriş ücreti 7 euro.

7-Gaudi’nin rengarenk evleri: Casa Batlo ve Casa Mila

Barselona'da gezilecek yerler

Casa Batllo

Dış yüzeyi jelibonu andıran, şekerden bir bina. casa battlo, yani “Battlo’nun evi” renklere ve doğanın geometrisine meraklı olan Gaudi’nin dahiyane yapılarından biri. Dikkatli bakarsanız bu binanın birçok hilesi olduğunu görebilirsiniz. Binanın her katına eşit miktarda ışık düşmeyeceği için üst katlar daha koyu, alt katlar ise daha açık maviyle boyanmış ve böylece binanın dış görünüşünde bir bütünlük sağlanmış. Aynı şekilde, binanın eşit derecede aydınlanmasını isteyen Gaudi alt katlara geniş, üst katlarda ise küçük pencerelerin yer almasını istemiş. İçerideyken, camdan dışarıya baktığınızda sanki bir ağacın kovuğundan dışarıya bakıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Giriş ücreti gündüz için 21,5 euro, gece için 29 euro. Barselona'da gezilecek yapılardan biri kesinlikle! 

Barselona'da gezilecek yerler

Casa Mila

Günümüzde UNESCO dünya koruma listesinde yer alan Gaudi eserlerinden. Casa Batlo’dan sonra hemen inşasına başlanan 8 katlı bina Casa Mila, Gaudi’nin etkilendiği modernizm (Art Niveau) akımının bir başka örneği. Giriş ücreti 16.5 Euro. Akşam ışıklandırılmış halini görmek isterseniz 30 euro vermeniz gerekiyor. Barselona'da gezilecek yerler listesinde yer alıyor fakat ben 2 ziyaretimde de içine girmediğim için bir şey diyemeyeceğim... :) 

8-Hava güzelse,  La Barceloneta

Barselona'da gezilecek yerler

Barselona'ya kış veya sonbahar mevsiminde gittiyseniz bile, mavi bayraklı upuzun plajlarında yürüyüş yapabilirsiniz. Yazın denize girmek için upuzun kumsal La Barceloneta veya özgürce güneşlenmek isteyenler için çıplakların rahatlıkla gezdiği Mar Bella tercih edilebilir. Ayrıca La Barceloneta plajında Ice Bar'ı ve deniz kıyısındaki birçok gece kulübünü ziyaret edebilirsiniz. Daha önce hiç buzdan bir bara girmediyseniz hoş bir deneyim olabilir fakat girdikten sonra anlıyorsunuz ki, çok da anlamlı değilmiş. Delice soğutulmuş bir odaya girip içki içiyorsunuz hepsi o kadar. :) Yine de Barselona'da gezilecek yerler listesinde yer alıyor bir şekilde. Şehrin en şık bölgesi olan Marina'da restoranlar ve alışveriş merkezi bulunuyor.

9-Gotik Mahallesi'ni keşfedin

Barselona'da gezilecek yerler

Şehirde gezilmesi gereken simgesel yapılar bittikten sonra ara sokakları ve küçük kafeleri keşfetmek, taş duvarların arasında fotoğraflar çekmek için gidilmesi gereken yer Gotik Mahallesi. Sokak sanatçılarıyla burada da karşılaşabilirsiniz, fakat gece geç saatlerde dikkatli olmalısınız. Barselona turunuza Gotik Mahallesinde devam edin. Çok ilginç mağaza, kafe ve barlar görebilirsiniz. Hatta bu bölgede keşfettiğim, son derece memnun kaldığım, hem lezzetli yemeklere sahip hem de fiyatları makul olan bir lokanta önerisinde bulunacağım... Link hemen aşağıda...

https://valizim.com/barselonadaki-en-iyi-deniz-urunleri-restorani-barselona-yeme-icme/

10-Camp Nou

Barselona'da gezilecek yerler

Futbol seven ya da sevmeyen herkesin uğradığı, Barselona'da gezilecek yerlerden biri Camp Nou. Stadyum gezisi ve müze turu biletleri toplam 23 Euro. Camp Nou'ya nasıl ulaşırım diyorsanız veya Barselona seyahatinizin amacı sadece Camp Nou ise ilginizi çekebilecek başka yazılarım da var. :) Camp Nou'ya ulaşım ve Camp Nou yakınlarındaki oteller yazılarıma göz atmayı unutmayın! 

Barselona'da gezilecek yerleri, görülmesi gereken en önemli noktaları belirtmeye çalıştım. En yakın zamanda daha ayrıntılı bir Barselona blog yazısı yazmayı da düşünüyorum. Aklınıza takılan soruları, önerilerinizi, isteklerinizi yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Barselona'da gezilecek yerlerle ilgili daha detaylı bir yazıdan hemen önce, gittiğim ve memnun kaldığım birkaç restoran kafe önerisinde bulunduğum yazılarıma da göz atabilirsiniz. Tüm tavsiyelerimi şu yazıda bulabilirsiniz -> Barselona Yeme İçme Rehberi