Barselona'yla ilgili sıradaki tavsiyem, Katalonya Meydanı'nın arka sokaklarında keşfettiğim müthiş bir pastane. O kadar temiz ve güzel görünüyor ki, yanından geçip gitmeniz mümkün değil. Mutlaka gözünüz takılıyor. O an tamamen tok olsanız bile, ertesi gün dönüp gelip yine buluyorsunuz burayı. Bizim için tam olarak öyle oldu.

Barcelona'da bir Pastane: Chök the Chocolate Kitchen

barcelona-yeme-icme-tatli-pastaneDaha önceki bir yazımda da yine "ara sokaklarda" tesadüfen bulduğum bir deniz ürünleri restoranından bahsetmiştim. Görünen o ki, bir şehre ikinci kez gittiğinizde ara sokakları gözlemlemeye daha istekli oluyorsunuz. Böylece, Ağustos 2016'da Barselona'ya ikinci gidişimde ana caddelerden sıklıkla ayrılıp farklı mekanları keşfetmiş oldum. Eğer yolunuz bu bahsettiğim yerlerin yakınından geçerse diyerek sizlerle paylaşıyorum.

Katalunya Meydanı'nın çok yakınında ama belki navigasyon veya harita kullanmadan bulmak zor olabilir. Yerini bir kez öğrenince, tekrar tekrar çikolatalı pastanın tadına bakmaya gelebilirsiniz.

Hem dekoru, hem açık kapısından yayılan çikolata kokusu, hem de mutfağın camın arkasından görünüyor olması hoşa giden detaylardan. Aslında böyle iyi dekore edilmiş mekanlardan çekinir, önyargılı yaklaşırım. "Görünümü iyi ama lezzeti vasattır" derim. "Tadı iyiyse de kesin çok pahalıdır" da ikinci bahanem. Fakat burası bir harikaydı ve fiyatlar butik bir pastaneye göre makuldü.

barcelona-yeme-icme-tatli-pastane

Çubuklu çikolatalı kekler 2,50 euro. Aşırı sevimli. Yummy Cupcakes'i hatırlattı bana.

Pastaneye girdiğinizde sağınızda çeşit çeşit tatlı, kruvasan, pasta, çikolata ve çikolata topları duruyor. Duvardaki donut dekoru ise zaten sevimlilik abidesi. Her şeyden tezgahın üzerine aşırı derecede yığmamışlar. Yeterince çeşit var.

Solumda pastalar, sağımda çikolatalar

Kahvaltı etmek isteyenlere kruvasan, Barcelona sokaklarında dolaşırken atıştırmalığını eline alıp yürümek isteyenler için şu sopalı çikolatalı toplar, işi biraz büyütmek isteyenler için minik pastalar var. Dükkanın sağına baktığınızda duvarda kapalı paketli çikolatalar görüyorsunuz. Ben önyargılı yaklaştığımdan paketli çikolatalardan almadım, keşke alsaydım. Büyük ihtimalle onlar da çok güzeldi.

barcelona-yeme-icme-tatli-pastane

"Tamam anladık hepsi çok güzel de fiyatlar ne civarda?" diyenler için gelsin bu fotoğraf da...

Vişne soslu çikolatalı pastadan, çikolata toplarından deneme fırsatım oldu. Çok büyük bir rakam vermediğim gibi çok da memnun kaldım.

Fazla şekerden içiniz bayılmıyorsa şu küçük çikolata toplarından denemenizi öneriyorum. Eğer kek-pasta seviyorsanız ve şeker tüketimini abartmak istemiyorsanız bu ıslak kekten bir dilim almadan geçmeyin derim. Mekanda ayrıca çay, kahve ve sıcak çikolata bulunuyor.

İşte vişneli çikolatalı pasta ve kruvasanlar. En-fes.

İşte vişneli çikolatalı pasta ve kruvasanlar. En-fes.

Çilekli çikolatalı pasta

Avrupa'da genellikle her şey çok şekerli olduğundan, pastanelerden pek haz etmezdim. Fransa'da en meşhurlardan Ladurée, Paul gibi pastanelere büyük bir hevesle girer hayalkırıklığıyla çıkardım. Çünkü hamurişi ve tatlılar gerçekten şekerden yenmeyecek halde oluyor. Fakat burası, özellikle çikolatalı pasta bizim damak zevkimize uygundu ve dişinize gıcır gıcır şeker gelmiyordu. Belki de o yüzden çok sevdim ve bir sonraki Barselona ziyaretimde yine bir dilim yemek için sabırsızlanıyorum. Evet pastayı yeterince övdüm. Beklentinizi de çok yükseltmeyin, ortalamanın üstünde bir pasta işte.

barcelona-yeme-icme-tatli-pastane

Kronut: 3,95 euro

barcelona-yeme-icme-tatli-pastane

Çikolataya batırılmış portakal parçaları 80 cent. Önce muffinler ve arkada çubuklu çikolatalar.

barcelona-yeme-icme-tatli-pastane

Ve paketli çikolatalar...

Chök the Chocolate Kitchen gördüğünüz gibi gerçekten de bir çikolata mutfağı. Barselona Katalonya Meydanı'nda, yani Plaça de Catalunya'nın yakınlarındaysanız ve tatlı kriziniz tuttuya işte harita burada...