Barselona'nın hemen her sokağında muhteşem bir lokanta veya butik bir pastane ile karşılaşabiliyorsunuz. Şehrin en kalabalık, en meşhur, en turistik caddesi La Rambla'da bile lezzeti ve fiyatları açısından epey iyi restoranlar bulabilirsiniz. Hani "burada kesin kazıklanırız" dediğiniz o caddede. Hiç tahmin etmediğiniz bir anda, bomboş bir sokakta içi tıklım tıklım dolu bir lokanta gözünüze çarpabilir. Gotik Mahallesi'nde dolaşırken başıma geldiği gibi... İster ana caddelerde dolaşın, ister aralarda. Bana göre Barcelona'nın en iyi lokantalarından birini bulmam gibi siz de kendi damak zevkinize uygun daha birçok mekan keşfedebilirsiniz.

barcelona-yeme-icme-oneriler

Avrupa'da bir kente gidecekseniz, yemek yemeyi sevenlerdenseniz, bir de "balık ve deniz ürünlerine hiç dayanamam" diyorsanız gitmeniz gereken yerlerden biri bence Barcelona. 3-4 günden uzun kaldığınızda artık o kadar alışıyorsunuz ki, sabahları karidesli tapas yiyerek güne başlamak bile normal hale geliyor. Veya gece yarısı acıkıp "bi kalamar ızgara yiyelim, kendimize gelelim" diyebiliyorsunuz.  Omega 3 zehirlenmesi(?!) yaşamak istemiyorsanız biraz dengeli gitmekte yarar var tabii.

Ağustos 2016'da Barcelona'yı tekrar ziyaret ettiğimde hem yeni yerler keşfettim, hem de bir önceki gezimden aklımda kalan yerlere tekrardan uğradım. Şu ana kadar deneyip memnun kaldığım Barcelona restoranlarıdan aşağıda kısaca bahsedeceğim. Benim için yemeğin hem lezzetli, hem kaliteli malzemelerden yapılmış olması; hem de sonunda karşılaşılan hesabın makul seviyede kalması çok önemli.

Bu doğrultuda uygun bulduğum yerleri seçtim. Hem doyarak yemek yenilebilecek, hem de uygun ücretler ödeyip kalkılacak Barcelona restoranları hepsi. Çoğunda menü ve harita bilgileri bulunuyor. Umarım tavsiyemin ardından deneyenler de benim gibi memnun kalır.

Barcelona Restoran Önerileri

1- Barselona’daki En İyi Deniz Ürünleri Restoranı Celta Pulperia. Bence.

Fotoğraf Tripadvisor'dan. Benim çektiğim fotoğraf ise aşağıda.Kısıtlı bir bütçeyle Barcelona'ya gelen ama yine de doyasıya deniz ürünleri yemek isteyenlerin tercih etmesi gereken yer işte burası: Bar Celta Pulperia. Karides, kalamar, balık, acılı midye dışında bir de şefin spesiyali ahtapot ile tam bir ziyafet çekebilirsiniz. Barcelona'da yemek yerken karşınıza çıkmayacak büyüklükte porsiyonları enfes domatesli köy ekmeği eşliğinde mideye indirebilirsiniz. Bizzat sipariş ettiğim tabakların ve sonunda gelen adisyonun fotoğrafını da bu yazıda bulabilirsiniz. Yazıyı okumak için buraya tık.

2- Barselona’da Tapas Nerede Yenir? diyenlere... En iyi tapas bar: Txapela

Txapela Tapas Bar'dan bir kare. Burayı da şiddetle öneriyorum. Barcelona ziyaretlerimin ikisinde de uğramadan geçmediğim bir restoran Txapela. Şehrin hemen her yerinde şubesi var. En işlek, en ayakaltı tapas'çılardan birisi ama nasıl oluyorsa "aşırı kalabalık" olduğunu hiç görmedim. Tapas'a doymak, her çeşidini yemek ve karşılığında makul bir ücret ödemek istiyorsanız tercihiniz Txapela olsun. Her bir tapas'ın ücreti 1,80 ila 2,50 arasında değişiyor ve bu fiyat/performans oranı i-na-nıl-maz yüksek. Bence öyle. Yine menü, çektiğim fotoğraflar, öneriler ve fiyatlar için yazıya göz atabilirsiniz. Yazıyı okumak için buraya tık.

3- Tapa Tapa Restoran: Bira&Aperatif için İdeal

Deniz ürünlü paella.

Deniz ürünlü paella.

Tapa Tapa da yine Simit Sarayı misali, hemen her yerde. Bu kadar turist odaklı olmasına rağmen lezzeti yerinde. Porsiyonlar küçük, fiyatlar eh olsa da gidilesi Barselona restoranlarından biri. Hem Barcelona limanındaki Maremagnum isimli AVM'nin hemen yanındaki şubesini tercih ederseniz, deniz manzarasını da yakalamış olursunuz. Denize karşı bira ve paella için ideal. Test ettiklerim, fotoğrafladıklarım, fiyatlar ve diğer her şey yazıda... Yazıyı okumak için buraya tık.

4- Barselona'da Bir Çikolatacı: Chök the Chocolate Kitchen

barcelona-yeme-icme-tatli-pastane

Katalonya Meydanı'nın bir arka sokağında tesadüfen gözüme çarpan, kapısından girince çikolata kokusuna kapıldığım yerlerden biri burası. Unutamadığım çikolatalı çilekli pastasını siz de deneyin diyerek yazdım... Bazı çikolata ve pasta fiyatları, fotoğraflar ve dahası için yazıya göz atabilirsiniz. Yazıyı okumak için buraya tık.

Barcelona'da ne yenir?

Barselona ve tabii İspanyol mutfağının ne kadar zengin olduğuna dair birçok yazı okumuş olduğunuzu varsayarak, genel bilgileri atlıyor ve sadede geliyorum. Barselona'ya geldiğinizde mutlaka deniz ürünlü paella, tapas, doyasıya karides, ahtapot ve benzeri deniz ürünlerinden yemeniz gerekiyor. Gerekiyor diyorum çünkü Barcelona gezisi biraz da yemek yemek için yapılıyor. Hiçbir yazımda bahsetmedim ama patatas bravas meşhur Barcelona yemeklerinden biri. Domatesli ekmek, Endülüs kalamarı da yerel tatlardan.


barselonada-ucuz-ve-lezzetli-yemek"Bunlar yetmez, daha çok"
diyenler için La Boqueria'da çok daha geniş bir deniz ürünleri ve balık yelpazesi sunuluyor. Lezzetli bir ıstakoz yemek için buraya uğrayın. Fiyatlar biraz tuzlu olsa da, yemekler lezzetli. O kesin.

Şarap, meyve ve - bazen - romla hazırlanan Sangria'nın tadına bakmadan tabii ki olmaz. Barcelona sahilinde, en ünlü caddeleri La Rambla veya Gracia'da, Gotik Mahallesi'nde çeşitli restoran alternatifleri bulabilirsiniz. Eğer ki memnun kalmazsanız özellikle Katalonya Meydanı'nda KFC, McDonalds gibi alışıldık markalar kurtarıcınız olabilir. Tabii bir de süpermarketlerin hazır yemek reyonları imdada yetişiyor.

Barselona hakkında yazdığım diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Herkese iyi tatiller!