Margherita pizza, alfredo makarna, bruschetta veya tiramisu... Bunlar, İtalya'ya gitmesek de hemen her yerde karşımıza çıkan müthiş lezzetlerden. Fakat İtalyan mutfağı bilindik yemeklerle sınırlı değil. Kimi zaman tarifi kimi zamansa malzemeleriyle şaşırtan İtalyan yemekleri de azımsanmayacak kadar çok. Bizim mutfağımızda da karşılığı olan ya da asla hayal edemeyeceğimiz o yemekler bu yazıda! İşte az bilinen İtalyan yemekleri... 

Adını daha önce duymadığınız 10 İtalyan Yemeği

1- Trippa 

Bazılarının çok sevip bazılarının da ağzına bile süremediği, sadece belli damak zevklerine hitap edebilen İtalyan yemeklerinden biri. Bu anlatım size tanıdık geldi mi? Çünkü aynısı Türk mutfağında da mevcut, İşkembe! Trippa Türklerin de bir kısmının çok sevdiği bazılarının ise hiç yemediği işkembeden yapılıyor. Bizdekinin aksine, ayılmak için değil de öğle yemeği amacıyla tüketiliyor. Floransa ve Roma gibi farklı şehirlerde birbirinden farklı şekilde pişirilen bu yemek, domates sosuyla pişirilen, tabakta ya da ekmek arası yenebilen İtalyan yemeklerinden.

2- Ribollita

Az bilinen İtalyan yemekleri listesine bir tane de çorba iyi gider! Toskana mutfağının göz bebeklerinden biri Ribollita, hem fasulyenin hem de makarnanın aynı tabakta buluşmasını sağlayan İtalyan çorbalarından. 

3- Osso Buco alla Milanese

Milano mutfağının İtalyan mutfağının içinde geniş ve adeta özerk bir alana sahip olduğunu düşünmemize sebep olan, sayısız Milano yemeğinden biri de işte bu... Osso buco alla Milanese.

4- Fave

Fave İtalyan fasulyesi ve pesto sos ile servis edilen yöresel bir İtalyan yemeği. İtalyan mutfağının sevilen ama kesinlikle yabancılar tarafından az bilinen yemeklerinden biri. Pesto sosun taze taze hazırlanıp öyle eklendiğini belirtelim! 

5- Fiori di Zucca

Fiori di Zucca, tam anlamıyla bir kabak çiçeği yemeği. İtalya'da yemek yerken karşılaşmayı beklemediğiniz bir lezzet büyük ihtimalle... Türkiye'nin büyük bir kısmında yetişmeyen ya da bilinmeyen muhteşem bir lezzetin, İtalyan mutfağında da yer edinmiş olduğunu görmemizi sağlayan, az bilinen yemeklerden biri. 

6- Bucatini alla Amatriciana

Bol domatesli, domuz etli ve parmesanlı fırın makarna. Az bilinen İtalyan yemeklerinden biridir. Domuz etli, son derece doyurucu bir yemek olduğu söylenebilir. Üzerine pecorino peyniri serpilerek servis edilir.

7- Rigatoni con la Pajata

Bağırsak, domates, yağ ve peynirden yapılan bu makarna Roma'nın yerel lezzetlerinden. Sanırım söyleyeceklerimiz bu kadar... 

8- Saltimbocca alla Romana

Adaçayı ile marine edilen domuz eti. Bildiğimiz domuz etiyle yapılan yemeklerden, fakat İtalyan mutfağında önemli bir yeri var...

9- Coda alla vaccinara

Çekirdeksiz üzüm, domates, kereviz, karanfil ve öküzün kuyruk kısmındeki etten yapılan yöresel İtalyan yemeklerinden biri.

10- Abbacchio alla cacciatora

İtalyan mutfağının az bilinen, ana malzemesi kuzu eti olan yemeklerinden biri. Et sevenler ve domuz eti yiyemeyenler için çok iyi bir alternatif olabilir. 

İtalyan mutfağıyla ilgili diğer yazılarımız bu tarafta... 

1- EN GÜZEL 10 İTALYAN YEMEĞİ

2- EN GÜZEL 5 İTALYAN TATLISI

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!