Hayalini kurduğunuz toz kar, onlarca yüzlerce lift, kilometrelerce uzanan pistler... Bütün imkanlar burada, dünyaca ünlü Alplerde. Hem kar kalitesi, hem de muhteşem manzarasıyla İsviçre, Avusturya veya Fransa'nın zirvelerinde dolaşmak veya UNESCO koruması altındaki Güney Alpleri'nde bu deneyimi yaşamak mümkün.

Avrupa kayak merkezleri açısından zengin ve tatmin edici bir kıta. Bölgenin gözdesi elbette Alplerin bulunduğu ülkeler ve en başta İsviçre. Kalitesiyle İsviçre'nin çoğu kayak merkezini sollayan Bulgaristan'ın kayak merkezi Bansko da yıllardır yükselişte. İster hesaplı, ister lüks bir kayak tatili planlıyor olun, Avrupa'da size uygun olacak birçok zirve bulabilirsiniz.

Avrupa'daki Kayak Merkezleri

1- Val D'Isere - FRANSA

Avrupa'da kayak

Fransa ile İtalya sınırında bulunan, Fransa'nın Savoie bölgesini duymuş olabilirsiniz, çünkü burası dünyanın en geniş kayak bölgesi olarak biliniyor. Dünyanın ikinci en büyük merkezi burası. Yüksek dağların ve şelalerin olduğu bölge, şampiyonaların ve dünya kayak şampiyonlarının uğrak mekanı. Val D'isere, Bellevarde, Solaise, Tigne ve Iseran bölgelerini içeriyor ve 100 bin km2'lik kayak alanına ve 100 adet lifte sahip.

Pistlerin boyu 300 km'yi geçiyor. Onlarca pistiyle profesyonellerin mekanı olan Val D'isere'de kayak bilmeyenlere de yer var. Başlangıç düzeyine uygun pistlerde kayak veya snowboard yapabilir, kayaktan hoşlanmıyorsanız Husky cinsi köpeklerin çektiği kızaklarla gezinti yapabilir, buz patenini deneyebilirsiniz. Pekçok otel alternatifinin yanı sıra masözü, şoförü olan 10-15 kişilik özel şalelerde konaklayabilirsiniz. Ocak-mart ayları arasında ziyaret etmeniz önerilir.

2- Zermatt - İSVİÇRE

Avrupa'da kayak

Zermatt'a ilk geldiğinizde göreceğiniz Mattehorn Dağı'nı bir yerden tanıyacaksınız ama nereden... Toblerone çikolatalarının ambalajındaki dağ işte bu dağ. İsviçre Alplerinin bir parçasının üzerinde kurulan kaya kmerkezi Zermatt hem kışın kayakçıların, hem de yazın doğa yürüyüşleri yapanların severek geldiği bir yer. En uzun pistlere sahip burası. Pistlerin uzunluğu, İtalya sınırındaki pistler de hesaba katılınca 360 km'yi buluyor. Farklı seviyelere göre pist içi veya uzmanlar için muhteşem manzaralar izleyerek pist dışı kaymak, sınırdan İtalya'ya geçip buradaki pistlerin ve pizzaların tadına bakmak mümkün.

Bu güzellikleri görebilmek için biraz cefa çekmek gerekiyor çünkü oteller, kayak merkezine uzakta. Pistlere yakındaki oteller 15 dakika yürüyüş mesafesinde, dağın aşağısındaki oteller ise trenle yarım saat alıyor. Aşağıdaki köyde kalmak mı, yoksa 15 dakika yürüyüş mü? Tercih sizin. Dağların eteklerindeki farklı köyleri ziyaret edebilir, biraz daha yüksekten uçmak isterseniz helikopterle bir tur yaparak manzarayı biraz da yukarıdan izleyebilirsiniz. Zürih, Cenevre veya Basel'den 3 saatlik yolculuk yaparak buraya ulaşabilirsiniz.

3- Chamonix-Mont Blanc - İSVİÇRE

Avrupa'da kayak

Fransa, İtalya ve İsviçre'yi tepeden görmek istiyorum diyorsanız, önerimiz Chamonix-Mont Blanc. Dünyanın ilk kış olimpiyatlarının ev sahibi ve en eski kayak merkezlerinden biri. Kayakçıların en sevdiği toz kar burada bolca bulunuyor. 3800 metreye çıkıp şöyle yukarıdan bir bakmak isterseniz teleferikle zirveye 20 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekecek ama buna değecek. Yeni başlayanlar, yarı profesyoneller, uzmanlar, hatta çocuklar için birçok pist seçeneği mevcut. Buraya en kolay Cenevre'den ulaşabilirsiniz.

4- Bansko - BULGARİSTAN

Avrupa kayak merkezleri

En hesaplı kayak merkezlerinden biri ama oldukça kalabalık. Bulgaristan başkentine 160 km, İstanbul'a 600 km uzaklıktaki kayak merkezi, 2700 metre yükseklikte, saatte 25 bin kişiye hizmet vermekte. Otelden kayak tesisine ilk ulaştığınızda en basit pistleri göreceksiniz. Eğer zor pistleri tercih ediyorsanız gondoldan daha geç inmeniz gerekecek. Ekonomik malzeme - kayak dersi - ski pass paket seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız 2500 metre uzunluğundaki meşhur Tomba Pisti'ni deneyin.

4- Ischgl - AVUSTURYA

Avrupa kayak merkezleri

Avrupa'daki en geniş tesis olarak biliniyor. Sadece imkanlarıyla değil, Dünya Kayak Şampiyonası ve mutfak şeflerinin yarışması 'Chefs Star Cup' ile oldukça ilgi çeken bir tesis burası. Her seviyeden kayakçı için birçok pist alternatifi var. Burada kaymasanız bile muhteşem restoranlarında, barlarında ve spa merkezlerinde hiç sıkılmayacaksınız. Ocak ayında düzenlenen buzdan heykel yarışması Shapes in White da oldukça ilgi çekici.

5- Cortina - İTALYA

Avrupa kayak merkezleri

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Güney Alpleri'nde bulunan Cortina Kayak Merkezi 400 lift, bin kilometreden uzun pistleriyle hizmet veriyor. Dünyanın ilk kayak merkezlerinden ve 56 yılındaki Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış. Köyde ise eğlence hayatı, müzeler, trafiğe kapalı sevgi yolları oldukça keyifli. Aynı Zermatt'taki gibi burada da trafiksiz hayatın tadını çıkarabileceksiniz.

6- Mayrhofen - AVUSTURYA

Avrupa kayak merkezleri

Avrupa'da en kolay ulaşılan merkezlerden biri. Münih'e 2, Inssbruck'a 1 saat uzaklıkta. Ufak köyü ve doğal yaşamı ile iddialı değil ama oldukça turistik bir tesis. Burada konaklamak da tesis ücretleri de oldukça hesaplı.

Göz atmak isteyebileceğiniz yazılar:

1- İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler

2- Türkiye'deki Kayak Merkezleri

3- Kayak Kıyafeti Seçerken Bunlara Dikkat Edin

4- Kayağa Giderken Alınması Gerekenler

5- Tatilde Yanımıza Almamız Gereken 5 Hayati Eşya

Kayak sporuyla ilgilenen, amatör veya profesyonel olarak yapanların yorumlarını ve tavsiyelerini bekliyorum. Ayrıca bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız, kayak tatiline çıkmayı düşünen dostlarınızla paylaşabilirsiniz. 

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!