Herkese merhaba! Ben bu yazıyı yazıyorken, bundan yaklaşık 4 ay önce (Kasım 2019'da) Ankara Anlaşması'ndan faydalanarak eşimle birlikte İstanbul'dan Londra'ya taşındık. Farklı bir ülkede yaşama ve çalışma deneyimi edinmek isteyen herkes gibi bizim de aklımızda pek çok soru işareti vardı. "Ankara Anlaşması nedir, nasıl yapılır?", "Ankara Anlaşması için danışmanlık almak gerekli midir?" veya "yurt dışında nasıl iş bulunur?" gibi sorularımızın tümüne, süreç ilerledikçe yanıt bulduk. Londra'ya taşınıp çalışmaya başladıktan sonra ise önce yakın çevremizden, daha sonra pek çok tanıdığımızdan sürecin nasıl ilerlediğine dair sorular aldık. Biz de sadece kendi çevremizle sınırlandırmamak, bilgi ve deneyimlerimizi herkesle paylaşmak adına detaylı bir blog post hazırlamak istedik. Bu yazıda Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye nasıl gittiğimizin tüm detaylarını bulabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde de bireysel hedefimiz, Londra'da yaşam ile ilgili yeni yazılar hazırlayıp bilgi paylaşımımızı devam ettirmek olacak! :) 

Ankara Anlaşması nedir?

Ankara Anlaşması olarak bilinen Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması (ECAA) Türk vatandaşlarına Avrupa’da iş kurmak suretiyle yerleşme imkanı tanıyan bir vize tipidir. Ankara Anlaşması, 1963 yılında her ne kadar İngiltere dışında Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleriyle de imzalanmış olsa da, günümüzde aktif olarak İngiltere başvuru kabul etmektedir. ECAA vizesine başvuru koşullarını şu linkten detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Bu arada anlaşmanın ismiyle ilgili biraz kafa karışıklığı var, çünkü Ankara Anlaşması'nın yanı sıra Ankara Antlaşması, hatta Londra Anlaşması gibi söylemler mevcut. Doğrusu, yani resmi ismi Ankara Anlaşması. Uluslararası ismi ise Ankara Agreement olarak geçiyor.

Ankara Anlaşması'na kimler başvurabilir?

Ankara Anlaşması vizesine, herhangi bir meslek kısıtlaması olmadan tüm TC vatandaşları başvurabilmektedir. Önemli olan, İngiltere’de yapacağınızı taahhüt edeceğiniz iş ile paralel bir altyapınız, kariyer geçmişinizin olması. Örneğin; Türkiye’de finans sektörü çalışanı olan bir kişinin İngiltere’de finansal danışmanlık şirketi kuracak olması ya da yine Türkiye’deki bir bayan kuaförünün İngiltere’de saç bakımı üzerine bir işyeri açması gibi sayısız makul örnek verilebilir.

Bu açıdan düşünüldüğünde başvuru sürecindeki en can alıcı nokta sizin Home Office’e sunacağınız iş planınızdır (business plan). Bu plan sizin kim olduğunuzu, ne iş üzerine bilgi ve tecrübe sahibi olduğunuzu ve İngiltere’de yapmayı planladığınız her şeyi detaylı bir şekilde anlatan bir sunumdur esasen. Vizenizin onaylanmasındaki en önemli rolün business plan’e düşeceğini unutmamalısınız.

Ankara Anlaşması'na nereden başvuru yapılabilir?

Ankara Anlaşması vizesine Türkiye’den başvurulabildiği gibi, halihazırda İngiltere’ye çeşitli sebeplerle gitmiş ve öğrenci ya da turist vizesiyle orada bulunan kişiler İngiltere’den başvurabilmektedir. Bizim sürecimiz de dahil olmak üzere Türkiye’den yapılan başvurular yaklaşık 1,5-2 ay içinde sonuçlanırken, İngiltere’den yapılan başvurulara 6 aya varan sürelerle dönüş yapıldığına şahit olduk.

Ankara Anlaşması için gerekli belgeler hangileri?

  • Başvuru için gerekli evraklara da yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu listedeki birçok evrak standart turist vizesinde de istenir nitelikte görünse de dikkat edilmesi ve en çok efor sarf edilmesi gerekenler; “iş planı” ve “finansal plan” olacaktır.
  • İş planında, hangi konu üzerine bilginiz, tecrübeniz olduğu ve İngiltere’de nasıl bir iş kurmayı planladığınızı, satacağınız ürün ya da vereceğiniz hizmetin mahiyeti, nasıl müşteri bulacağınız gibi konular detaylandırırken, finansal planda ise; iş planında kurmayı hedeflediğiniz bu işi hayata geçirebilmek için ne kadar sermaye koyacağınızı, ne kadar ciro, kar elde etmeyi hedeflediğinizin ve yıl sonunda ne kadar vergi ödemeyi öngördüğünüzün analizinin yapılması beklenmektedir.
  • Bu 2 planda sunulan tüm bilgilerin tutarlılığı hem vizeye ilk başvuru sırasında hem de 1. yıl sonundaki vize uzatımının onaylanmasında ve kesintisiz olarak ülkede 5 yıllık çalışmayı tamamladıktan sonraki süresiz oturum (indefinite remain to leave- IRL) için başvuru yapacağınızda dahi önemli olabilmektedir. Bunun yanı sıra, “iş planı” ve “finansal plan”ın sadece kağıt üstünde birbirini destekler nitelikte olması yeterli değil.
  • Vizenizin ilk onaylanlandığı tarihten itibaren o planlarda belirtilen işi yapmanız ve planlara uygun hareket etmeniz, beyan ettiğiniz rakamlara ulaşmanız beklenecektir. Örneğin finansal planda yıllık GBP 4.500 tutarında vergi ödeyeceğinizi beyan ettiyseniz ve 1. yıl sonunda GBP 500 tutarında vergi ödediyseniz, vize yenileme döneminde sorun yaşama ihtimaliniz olabilecektir. Özetle, iş planınızı mümkün oldukça gerçeğe uygun sunmanızın, olası riskleri en aza indireceğini unutmamalısınız.

Ankara Anlaşması için danışmanlık hizmeti almalı mı?

Biz kendi sürecimizde, uzun zaman araştırıp, çok sayıda önemli değişkenin olduğunu fark edince, bu süreçte bizi hem zamandan tasarruf ettirecek hem de reddedilme riskini en aza indirecek olması sebebiyle bir vize danışmanından destek aldık. Hem Türkiye’de hem de İngiltere’de faaliyet gösteren ve sadece Ankara Anlaşması vizesi üzerine tecrübesi olan danışmanlar mevcut. Her ne kadar araştırılsa da, bu vize başvurusu çok fazla kişisel detaya göre (yaş, meslek, tecrübe, tek kişi/aile başvurusu) şekillendiğinden ve kendi tecrübemize de dayanarak bu iş üzerine uzman kişilerden destek alınmasının faydalı olacağını belirtmek isterim. Siz de danışmanlık alma seçeneğini değerlendirmek istiyorsanız ve öneriye ihtiyacınız varsa, kendi sürecimizi yürüten danışmanın iletişim bilgilerini paylaşabiliriz. Yoğunluk olmaması adına, süreçle ilgili destek talepleri için bilgi@valizim.com'a mail atılmasını rica ederiz. Anlaşmanın son zamanlarına girildi, dolayısıyla müthiş bir yoğunluk olduğuna dair dönüş aldık. Yine de bilgileri almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Anlaşması bitiyor mu? 

Çok büyük ihtimalle; evet. Birçok otoritenin fikri ve açıklamaları bu yönde. Çünkü İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıkması halinde bu anlaşmanın tarafı olmayacak. Bu nedenle niyeti olanların bir an önce başvurusunu yapması makul olacaktır. Ancak Ankara Anlaşması resmen bitse bile, bu durum İngiltere’nin her zaman kalifiye göçmene ihtiyacı olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Daha şimdiden “Talent visa” kotasındaki sınırın kaldırılması karara bağlanmak üzere. Peki nedir bu “Talent visa”?

Talent Visa, Ankara Anlaşması'nın muadili mi? 

Uzun yıllardır zaten başvuruya açık olan ancak yıllık 2.000 kişilik kontenjanla sınırlı olan bu yetenek vizesinin son günlerde gündeme gelmesinin nedeni; Ankara Anlaşması’nın bitmesi akabinde başvuracak göçmenleri bu vize türü üzerinden değerlendirebilmek. Talent Visa’nın yıllık 2.000 kişilik kontenjanı olduğunu söylemiştik, ancak sadece geçtiğimiz yılda İngiltere’ye 30.000 kişinin göç ettiğini düşünürsek, vizeyi almanın oldukça zorlaşacağını söyleyebilirdik, ta ki İngiliz Hükümeti’nin bu vize türünü “Küresel Yetenek Vizesi” adı altında revize ettiğini ve herhangi bir kontenjan sınırının da belirlenmediğini açıklayana kadar. Evet, yeni bir vize türü olan “Küresel Yetenek Vizesi”nin 20 Şubat’tan itibaren başvurulara açık olacağının duyurusu yapıldı. Peki, yeni vizede kontenjan sınırı yok ancak kimler başvuru yapabilecek? Hangi kriterler uygulanacak? Başvuranların, belirlenen alanlarda çalışması ve İngiltere’nin de tanıdığı bir kurumdan referans alması gerekiyor. Yeni vizenin, İçişleri Bakanlığı tarafından değil İngiltere Araştırma ve İnovasyon Ajansı tarafından verileceği ve vizelerin Ankara Anlaşması sürecinden daha hızlı bir şekilde çıkarılmasının planlandığı belirtildi.

Başvuranların, belirlenen alanlarda çalışması ve İngiltere'nin de tanıdığı bir kurumdan referans alması gerekiyor. Şu anki yetenek vizesi uygulamasında referans veren kurumlar ve alanlar şöyle:

  • Royal Society: Bilim ve Tıp
  •  Royal Academy of Engineering: Mühendislik
  • British Academy: Sosyal bilimler
  • Tech Nation: Dijital teknoloji
  • Arts Council England: Sanat, kültür, mimari, film, TV ve moda.

İlk planda bilim insanlarına yönelik olarak kurgulanmış olsa da Küresel Yetenek Vizesi’nin kriterleri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Güncel bilgileri https://www.gov.uk/browse/visas-immigration adresinden takip edebilirsiniz.

Londra’ya taşınma kararını nasıl verdik?

Doğup büyüdüğümüz ülkeden farklı bir ülkeye taşınma kararını verebilmek bu sürecin en zor adımıydı. Çünkü bu kararı alırken mesleğiniz, uzmanlık alanınız, kariyerinizin hangi noktasında olduğunuz ve gelecekten ne beklediğinizi objektif olarak değerlendirmek gerekiyor. Bizim bu kararı vermemizde öne çıkan ise; sınırlarımızı aşmak isteğiydi. Farklı bir coğrafyada, kültürde bir yaşam tecrübesi edinmek ve tabi ki hayat standartlarımızı maddi ve manevi açıdan daha yukarıya taşımak istedik. Elbette ki bu hedeflere UK’ye sadece taşınmayla ulaşılacağını düşünecek kadar hayalperest olmamak gerekir.

Eşim ve ben, metropolde yaşamayı sevdiğimiz için ve iş imkanlarının daha geniş çaplı olması sebebiyle şehir olarak Londra’ya yerleşmeyi tercih ettik ve bu şehirde yaklaşık olarak 4 ayı geride bıraktık. Attığımız bu adımla hayata yeniden başlamak deyimi resmen vukuu bulmuş oldu. Zira, yaşarken alıştığımız ve hiç düşünmemiz gerekmeyen birçok şeyi burada karşılaştıkça yeniden sorgulayıp, deneyimleyerek öğreniyoruz. Mesela en basit örneklerden biri, hastalık. Hasta olunca; hangi hastaneye gideceğiz, acilden mi girmemiz lazım yoksa randevusuz gidilemez mi? gibi sorular karşınıza çıkıyor... İhtiyaç duyunca, bir şekilde araştırıp, öğrenip, uyguluyorsunuz. Burada yaşadığımız deneyim; daha çok bizim için yepyeni olan bir simülasyona baştan başlamak gibi... Eğer, son yıllarda öne çıkan “güven alanını terk edebilme” özelliğine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, bu deneyimden keyif almanız işten bile değil.

Ankara anlaşması ile İngiltere'ye taşınma / göç etme ile ilgili şimdilik benim aktarabileceğim bilgiler bu şekilde. Bir sonraki yazımda Londra'da yeni bir yaşam kurmak ile ilgili deneyimlerimi ve 4 aylık süreçte edindiğim tüm bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaşam maliyetleri ve Londra'da iş bulma sürecine dair kapsamlı bir yazı olacak, hatta şimdiden büyük kısmı hazır diyebilirim. Eğer sizin de yurt dışında yaşam deneyimi kazanmak için listenizde özellikli olarak İngiltere varsa, Valizim'deki yazılarımı takip edebilirsiniz. Sonuçta bu süreci yaşarken edinilebilecek her tür bilginin faydası büyük oluyor. Yeni yazı yayınlandığı anda haber verdiğimiz Facebook ve Instagram hesaplarımızı aşağıda paylaşıyorum ve bu yolda ilerlemek isteyen herkese şimdiden bol şans diliyorum! 

EDİT: Bahsettiğim ikinci yazım yayında! Eğer okumak isterseniz linkini buraya bırakıyorum: Londra'da Ev Kiralama, Yaşam Şartları ve Maliyetler

Valizim Facebook hesabı

Valizim Instagram hesabı

Yurt dışında yaşam ile ilgili diğer yazılarımız: 

1- İrlanda'da Yaşam

2- Kanada'da Yaşam

3- Fransa'da Eğitim