İstanbul’da gezilecek yerler araştırılırken, genelde gözler hep Anadolu Yakası’na çevriliyor. Çünkü her İstanbullunun bildiği o klişeye göre, evet hafta sonu olunca insan okul ve iş çevresinden uzaklaşmak, kalabalık ve yorgunluğu bir parça olsun geride bırakmak istiyor. Sonuç olarak “deniz havası alalım” ya da “ormanlık bir yerlere gidip yürüyüş mü yapsak” deniyor. Haftasonu dinlenmek, rahatlamak için aranılan sessiz, sakin ve doğal ortamların önemli bir kısmı ise Anadolu Yakası’nda bulunuyor. Çoğunlukla işyerleri ya da üniversite kampüsleri Avrupa Yakası'nda yoğunlaştığı için, şehrin Avrupa tarafında daha çok vakit geçiriliyor, bu nedenle de amaç gezmek ve farklı bir yerlere gitmek olunca, akla Anadolu’da bir yerlere gitmek düşüyor. Anadolu Yakası'nda gezilecek yerlerin sayısı ve güzelliği de yadsınamayacak kadar fazla. Hal böyle olunca, biz de hafta sonu nereye gitsem diye düşünenler için bu listeyi hazırladık!

Anadolu Yakası'nda Gezilecek Semtler

Haftasonu olunca elbette ki güzel bir kahvaltının ya da hoş bir akşam yemeğinin hayali kuruluyor. Anadolu yakasında kahvaltı ya da yemek organizasyonu için mekan araştırması yapmadan önce tarihi dokusu ya da doğallığıyla dikkat çeken semtlerin iyice tadını çıkartmak şart. Anadolu Yakası'nın bir haftasonu gezip görmeye değecek en önemli semtleri aşağıda sizler için sıraladık. Anadolu Yakası'nın en bilindik yerlerinden başlayarak, daha seyrek yolumuzun düştüğü doğal ve tarihi bölgelerine kadar listemiz işte şu şekilde:

KADIKÖY

 Anadolu Yakası deyince, ilk akla gelen yerlerden biri Kadıköy. Beşiktaş, Kabataş, Karaköy, Eminönü gibi pek çok Avrupa Yakası semtinden deniz yolunu kullanarak buraya kolaylıkla ve keyifle ulaşılabiliyor. Kadıköy çarşı, barlar sokağı, Yeldeğirmeni, Moda gibi mahalleleri, yeme içmeden kültür ve sanat etkinliklerine kadar pek çok imkana sahip. Arkadaş buluşmaları, pazar kahvaltıları, konserler, tiyotro, opera ve bale gösterileri için birden fazla seçenek sunan Kadıköy, doğal olarak Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler listesindeki en zengin bölge olarak karşımıza çıkıyor.

MODA

 Kadıköy’ün sınırlarında bulunsa da, kendine has özellikleri sebebiyle ayrıca anılmayı hak eden yerlerden biri Moda. Çay bahçeleri, kahve dükkanları, dondurmacıları, son dönemde epey revaçta olan tatlıcılarıyla epey iştah açan bir semt olduğunu söylemek gerek. Hareketli bir cumartesi gününce, Kadıköy çarşıdaki kalabalıktan kaçmak için çok iyi alternatifler sunan Moda, Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında geliyor.

BAĞDAT CADDESİ

Alışveriş merkezlerinden hoşlanmayanların, alışveriş yaparken sokaklarda gezip dolaşmanın keyfini de yaşamak isteyenlerin tercih etmesi gereken yer elbette ki Bağdat Caddesi. Kızıltoprak’tan başlayarak Maltepe’ye kadar uzanan Bağdat Caddesi, ya da “Cadde”, geniş kaldırımları sayesinde yürümenin en keyifli olduğu yerlerden biri. Sadece alışveriş değil, her gün bir yenisi açılan ve caddenin sınırlarını ara sokaklara genişleten restoran ve kafeleriyle de hafta sonu lezzet keşifleri yapmanızı sağlayabilir.

ÇAMLICA TEPESİ

Üsküdar sınırlarında yer alan Büyük Çamlıca Tepesi, denizden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunduğu için İstanbul’u yukarıdan, geniş bir açıdan izleme imkanı sunuyor. Şehri uzaktan izlemek, deniz manzarasının keyfini çıkarmak, bu sırada güzel bir sahlep içmek için sanırım Anadolu Yakası’ndaki en iyi seçenek Çamlıca Tepesi.

BEYLERBEYİ

 Boğaziçi Köprüsü’nün hemen altında, Kuzguncuk ve Çengelköy’ün arasında yer alan Beylerbeyi belki de Anadolu Yakası’nın görülmesi gereken en güzel semtlerinden biri. Beylerbeyi Sarayı, Beylerbeyi Camii ve Hamamı 19. Yüzyıldan günümüze kalan, bölgeni en önemli tarihi yapılarından. Şahane bir deniz manzarasının keyfini çıkartabileceğiniz şık restoranların ve kafelerin bulunduğu Beylerbeyi, bir pazar gününü geçirmek için hoş bir tercih olabilir.

KUZGUNCUK

 Anadolu Yakası’nın en sevimli semtlerinden biri de Kuzguncuk. Üsküdar sınırları içinde bulunan, Beylerbeyi’nin komşu semti Kuzguncuk, en çok rengarenk ahşap evleri ve minik kafeleriyle tanınıyor. Geçmiş yüzyıllarda bir Musevi ve Rum köyü olan Kuzguncuk, Üsküdar Rum Ortodoks Kilisesi, Musevi Mezarlığı ve Beth Yaakov Sinagogu gibi yapılara ev sahipliği yapıyor. Bölgenin bir başka tarihi değeri Kuzgun Bostanı ve bunun yanı sıra mahalle sakinleri tarafından kurulan İsmet Baba Meyhanesi’dir.

KANLICA

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün ayağında bulunan Kanlıca, İstanbul’da havası en temiz olan semti olarak tanınmış ve “Kanlıca” ismini de bu sayede kazanmıştır. Rivayete göre bir Osmanlı sultanı, farklı semtlerde kanlı et bulunan direklerin asılmasını istemiştir. Etin en hızlı bozulduğu semte de, Kanlıca ismi verilmiştir. Rivayet bir yana, Mihrabad Korusu ile ünlü olan Kanlıca, gerçekten de temiz hava almak ve doğada vakit geçirmek için en iyi seçeneklerden biri. Ayrıca Kanlıca yoğurdu da semtin ünlenmesini sağlayan sebeplerden biri. Hem doğası hem de lezzetiyle Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler listesinin en güzel semtlerinden biri Kanlıca.

ÇUBUKLU

Çubuklu aslında bir sonraki maddede yer alan Beykoz ilçesinin bir mahallesi olsa da, ayrıca bahsedilecek güzellikteki boğaz köylerinden biri. Bizans döneminde ismi “huzur” olan Çubuklu, günümüzde de sakin ve huzurlu yerlerden biri. Bölgenin en önemli yapısı, tam bir dinlence mekanı olan Hidiv Kasrı, en güzel rstoranları ve gece kulüpleri ise Çubuklu 29 ve Hayal Kahvesi.

BEYKOZ

İstanbul'un zümrüdü olarak nitelendirilen ve İstanbul'un seçilmiş semtlerinden bir tanesidir Beykoz. Deniz sevenler, deniz görmeden yapamam diyenler için tam anlamıyla cennet niteliği taşıyan bu semt göz zevkinizi fazlasıyla tatmin edici olacak.

Beykoz Gezilecek Yerler

Sessizlik, huzur ve doğal yaşama bir adım daha yakınlık açısından en ideal yer olan Beykoz, gezginlerin mutlak durağı olmuştur. Beykoz gezilmesi gereken yerlere değinmek gerekirse bunlar: Hidiv Kasrı, Riva Cenneti, Polenezköy, Otağ Tepe, Mihrabat Korusu, Anadolu Feneri, Yoros Kalesi, Kanlıca, Küçüksu Kasrı, HZ. Yuşa Tepesi gibi özel yerleri ziyaret etmeden Beykoz'u gezdim denilemez. Ayrıca Anadolu Yakası Kahvaltı etmek için Mihribat Korusu, Beykoz Sosyal Tesisleri ve Küçüksu Kasrı gibi şahane yerlerde uygun fiyatlı kahvaltılar etmeniz mümkün.

Anadolu Yakasında Gezilecek Doğal Yerler 

Anadolu yakasında gezilecek yerler yazımıza devam ederken sırada doğal güzelliklere sahip yerlere değinmek var. Şehirleşmeyle bazı yapılar her ne kadar göze hoş gelecek şekilde olsa da kimi zaman beton yığınlarından kaçıp temiz hava almak herkesin isteği ve en doğal hakkıdır. Anadolu yakası; kahvaltı, doğal yürüyüş ve temiz nefes için doğal kapılarını bize aralıyor.

BEYKOZ KAYMAKDONDURAN ORMANI

Beykoz'un sahiliyle arasında 5 km uzaklığı olan Akbaba Köyü, Beykoz Kaymakdonduran ormanına ev sahipliği yapıyor. İsminden de anlaşılacağı gibi ormanlık olan bu alanda hafta sonlarını değerlendirmek için ahşap piknik masalarıyla doldurulmuştur. Dilerseniz sadece yürüyüş yapabileceğiniz, dilerseniz hafta sonu kahvaltınızı keyifle yapabileceğiniz ya da ailecek toplanarak mangalınızla pikniğinizi yapabilmeniz için tercih listenize ekleyebilirsiniz.

POLENEZKÖY TABİAT PARKI


Anadolu yakasında gezilecek yerler konusunda önemli yeri olan Beykoz, Polenezköy gibi bir cennete de ev sahipliği yapıyor. Polenezköy Tabiat Parkı, İstanbul'da günü birlik etkinlikler için en çok rağbet gören yer olmuştur. Park, içerisindeki bitki çeşitliliğinden doğal yaşamını sürdüren hayvanlara kadar tamamıyla doğal halini korumuştur. Parkın içerisine girdiğinizde İstanbul'un o yoruculuğunu üstünüzden atabilmeniz için çok önemli bir fırsat. Park içerisinde bulunan piknik ve kamp alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları sayesinde çeşitli aktiviteler yapmak mümkün. 

Polonezköy'de kahvaltı seçeneğini değerlendirmek isteyenler, Stella Dohoda Kahvaltıcısı hakkında hazırladığımız yazıya da göz atabilir: Stella Dohoda Restoran | Polonezköy'de Kahvaltı

Anadolu Yakası Tarihi Yerler

BEYLERBEYİ SARAYI


Osmanlı Tarihi'nin buram buram kokmuş olduğu bu tarihi yer, 1861 yılında Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılmış. Sarayın kuruluş amacı son padişahların ve hanedanlarının yazlık olarak kullanılması olmuş olsa da çoğunlukla yabancı devlet misafirleri bu sarayda ağırlanmış. Doğu ve batı tarzının bir araya getirilerek oluşturulan bu saray, mermer işçilik ve kullanılan eşyalarla kavurucu sıcak aylarında bile serinliğini koruyor. Günümüzde turizm amaçlı varlığını sürdürmektedir. Anadolu yakası kahvaltı planı olan ziyaretçilerin mutlaka düşünmesi gereken Beylerbeyi Sarayı ile tarihi mirasın eşsiz deniz manzarasıyla muhteşem gün geçirebilirsiniz.

ANADOLU HİSARI

Eğer Avrupa Yakası sakinlerindenseniz, bulunduğunuz konum itibarıyla buralara ulaşmak biraz zor olabilir. Özellikle hafta sonu İstanbulluların gezmekten zevk aldığı noktaların çoğu Anadolu'da olduğundan, olası trafikle ya da bazı mekanlarda normal üstü taleple karşılaşabilirsiniz. İşin sırrı erkenden yola çıkmak, mümkün olduğunca açık havayı, ferah dış mekanları tercih etmek... Anadolu Hisarı tam da böyle bir yer.

Anadolu Hisarı, İstanbul'un fethinden önce değerinin stratejik bakımından yüksek olan ancak fetih sonrası yerleşim yeri olarak değerlendirilip yeniden önem kazanan en güzel semtlerden biridir. Boğazın en dar alanına kurulmuş olma özelliğiyle boğazın ve İstanbul'un güvenliği açından büyük önem arz ettiğinden dolayı etrafı surlar ve kalelerle çevrili olması, burayı daha da özel bir yer haline getiriyor.

Anadolu Hisarı Gezilecek Yerler

Anadolu hisarı, boğazda olmasının etkisiyle birçok gezilecek güzel yere de ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu hisarı gezilecek yerler denildiğinde kesinlikle akla Göksu Deresi gelir. Ardından Küçüksu Kasrı, Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi, Baruthane Parkı, Anadolu Hisarı Namazgahı, Anadolu Hisarı Fatih Cami gibi bölgeyi değerli kılan yerleri mutlaka gezilmesi gereken listeler arasındadır.

SELİMİYE KIŞLASI


III. Selim tarafından Nizam-i Cedid askerleri için yapılması istenilen bu kışla yeniçerilerin ayaklanması sonucu yeniçeriler tarafından yıkılmış. II. Mahmut zamanında yeniden inşaa edilen bu kışla, Sultan Abdulmecid zamanından 2 kere restorasyon çalışmasından geçmiştir. Şuan I. Ordu komutanlığı Merkezi olarak faaliyetini sürdürüyor olsa da Selimiye Askeri Okulu Müzesi ve Florence Nightingale Müzesi bu kışla içerisinde olduğundan ziyaretlere açık tarihi bir alandır. Haftanın her günü saat 10:00 ila 17:00 saatleri açık olan bu müzelere ziyaret yapılabilmesi için I. Ordu Komutanlığı'na 2-4 gün öncesinden ziyaret edileceğine dair bilgilendirme yazısı kimlik fotokopisi ve ziyaret saatleri beyan edilmesi gerekmektedir. 

Anadolu Yakası Gezilecek Müzeler 

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

Kurucusu Gazeteci Sunay Akın olan bu müze 2005 tarihinde Kadıköy/Göztepe Mahallesinde kurulmuş bir oyuncak müzesidir. Sadece İstanbul'un değil tüm Türkiye'nin markası olmayı başaran bu müzede gün geçtikçe sayısı artarak 4.000 çeşit antika oyuncak bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından antika oyuncakların toplandığı bu müze, özellikle çocuklu ailelerin radarına girmektedir. Tek çocuk değil, hala kendini çocuk gibi hisseden herkesin ufkunu genişletecek bu müze mutlaka ziyaret edilmelidir.

SABRİ ARTAM VAKFI OTOMOBİL MÜZESİ

Araba tutkunlarının heyecanla gelmek isteyecekleri bu müze baştan sona nostaljik arabalardan oluşuyor. Sabri Artam Vakfı; otomobil kültürünü geliştirmek, tarihi otomobilleri günümüze taşıyıp korumak için kurulan bu müze 1998 yılından itibaren Ataşehir'de otomobil sevenleriyle birlikte. Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu'nun Türkiye'de tanımış olduğu ilk müze olarak tarihe geçmiştir. Gününü müze içinde ayırmak isteyen gezginlerin Otomobil Müzesi seçeneği pişman olmayacakları bir tercih olur. 

İstanbul’a yakın gezilecek en huzurlu yerler yazımızın çok sevilmesinin ardından, şimdi biraz da İstanbul içine odaklanalım ve haftasonu şehrin içinde gezilebilecek güzel yerleri listeleyelim istedik! İstanbul ile ilgili farklı temalara göre derlediğimiz gezilecek yerler yazılarımıza göz atabilirsiniz!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

  1. Haftasonu İstanbul'a yakın yerler
  2. İstanbul'un en doğal yerleri 
  3. Türkiye'nin En İyi Termal Otelleri
  4. Kışın Sevgiliyle Yapılacak Aktiviteler
  5. Büyükada'da Ne Yapılır?
  6. Büyükada Gezi Rehberi
  7. Haftasonu İstanbul'da Nerelere Gidilir?

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!