İstanbul’a yakın gezilecek en huzurlu yerler yazımızın çok sevilmesinin ardından, şimdi biraz da İstanbul içine odaklanalım ve haftasonu şehrin içinde gezilebilecek güzel yerleri listeleyelim istedik! İstanbul’da gezilecek yerler araştırılırken, genelde gözler hep Anadolu Yakası’na çevriliyor, çünkü haftasonu dinlenmek, rahatlamak için aranılan sessiz ve sakin, doğal ortamların önemli bir kısmı Anadolu Yakası’nda bulunuyor ve dolayısıyla Anadolu Yakası'nda gezilecek yerlerin sayısı ve önemi yadsınamayacak kadar fazla. 

Anadolu Yakasında Gezilecek Semtler

Haftasonu kahvaltı ya da yemek organizasyonu için Anadolu Yakası'nda gidilecek mekanlar araştırması yapmadan önce semtleri gezip iyice tadını çıkartmanız şart. Anadolu Yakası'nın bir haftasonu gezip görmeye değecek en önemli semtlerinden üçünü Anadolu Hisarı, Beykoz ve Beylerbeyi olarak sıralayabiliriz. Eğer Avrupa Yakası sakinlerindenseniz, buralara ulaşmak biraz zor olabilir. Özellikle hafta sonu İstanbulluların gezmekten zevk aldığı noktaların çoğu Anadolu'da olduğundan, olası trafikle ya da bazı mekanlarda normal üstü taleple karşılaşabilirsiniz. İşin sırrı erkenden yola çıkmak, mümkün olduğunca açık havayı, ferah dış mekanları tercih etmek... Anadolu Hisarı tam da böyle bir yer.

ANADOLU HİSARI

Anadolu Hisarı, İstanbul'un fethinden önce değerinin stratejik bakımından yüksek olan ancak fetih sonrası yerleşim yeri olarak değerlendirilip yeniden önem kazanan en güzel semtlerden biridir. Boğazın en dar alanına kurulmuş olma özelliğiyle boğazın ve İstanbul'un güvenliği açından büyük önem arz ettiğinden dolayı etrafı surlar ve kalelerle çevrili olması, burayı daha da özel bir yer haline getiriyor.

Anadolu Hisarı Gezilecek Yerler

Anadolu hisarı, boğazda olmasının etkisiyle birçok gezilecek güzel yere de ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu hisarı gezilecek yerler denildiğinde kesinlikle akla Göksu Deresi gelir. Ardından Küçüksu Kasrı, Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi, Baruthane Parkı, Anadolu Hisarı Namazgahı, Anadolu Hisarı Fatih Cami gibi bölgeyi değerli kılan yerleri mutlaka gezilmesi gereken listeler arasındadır.

BEYKOZ

İstanbul'un zümrüdü olarak nitelendirilen ve İstanbul'un seçilmiş semtlerinden bir tanesidir Beykoz. Deniz sevenler, deniz görmeden yapamam diyenler için tam anlamıyla cennet niteliği taşıyan bu semt göz zevkinizi fazlasıyla tatmin edici olacak.

Beykoz Gezilecek Yerler

Sessizlik, huzur ve doğal yaşama bir adım daha yakınlık açısından en ideal yer olan Beykoz, gezginlerin mutlak durağı olmuştur. Beykoz gezilmesi gereken yerlere değinmek gerekirse bunlar: Hidiv Kasrı, Riva Cenneti, Polenezköy, Otağ Tepe, Mihrabat Korusu, Anadolu Feneri, Yoros Kalesi, Kanlıca, Küçüksu Kasrı, HZ. Yuşa Tepesi gibi özel yerleri ziyaret etmeden Beykoz'u gezdim denilemez. Ayrıca Anadolu Yakası Kahvaltı etmek için Mihribat Korusu, Beykoz Sosyal Tesisleri ve Küçüksu Kasrı gibi şahane yerlerde uygun fiyatlı kahvaltılar etmeniz mümkün.

Anadolu Yakasında Gezilecek Doğal Yerler 

Anadolu yakasında gezilecek yerler yazımıza devam ederken sırada doğal güzelliklere sahip yerlere değinmek var. Şehirleşmeyle bazı yapılar her ne kadar göze hoş gelecek şekilde olsa da kimi zaman beton yığınlarından kaçıp temiz hava almak herkesin isteği ve en doğal hakkıdır. Anadolu yakası; kahvaltı, doğal yürüyüş ve temiz nefes için doğal kapılarını bize aralıyor.

BEYKOZ KAYMAKDONDURAN ORMANI

Beykoz'un sahiliyle arasında 5 km uzaklığı olan Akbaba Köyü, Beykoz Kaymakdonduran ormanına ev sahipliği yapıyor. İsminden de anlaşılacağı gibi ormanlık olan bu alanda hafta sonlarını değerlendirmek için ahşap piknik masalarıyla doldurulmuştur. Dilerseniz sadece yürüyüş yapabileceğiniz, dilerseniz hafta sonu kahvaltınızı keyifle yapabileceğiniz ya da ailecek toplanarak mangalınızla pikniğinizi yapabilmeniz için tercih listenize ekleyebilirsiniz.

POLENEZKÖY TABİAT PARKI


Anadolu yakasında gezilecek yerler konusunda önemli yeri olan Beykoz, Polenezköy gibi bir cennete de ev sahipliği yapıyor. Polenezköy Tabiat Parkı, İstanbul'da günü birlik etkinlikler için en çok rağbet gören yer olmuştur. Park, içerisindeki bitki çeşitliliğinden doğal yaşamını sürdüren hayvanlara kadar tamamıyla doğal halini korumuştur. Parkın içerisine girdiğinizde İstanbul'un o yoruculuğunu üstünüzden atabilmeniz için çok önemli bir fırsat. Park içerisinde bulunan piknik ve kamp alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları sayesinde çeşitli aktiviteler yapmak mümkün. 

Polonezköy'de kahvaltı seçeneğini değerlendirmek isteyenler, Stella Dohoda Kahvaltıcısı hakkında hazırladığımız yazıya da göz atabilir: Stella Dohoda Restoran | Polonezköy'de Kahvaltı

Anadolu Yakası Tarihi Yerler

BEYLERBEYİ SARAYI


Osmanlı Tarihi'nin buram buram kokmuş olduğu bu tarihi yer, 1861 yılında Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılmış. Sarayın kuruluş amacı son padişahların ve hanedanlarının yazlık olarak kullanılması olmuş olsa da çoğunlukla yabancı devlet misafirleri bu sarayda ağırlanmış. Doğu ve batı tarzının bir araya getirilerek oluşturulan bu saray, mermer işçilik ve kullanılan eşyalarla kavurucu sıcak aylarında bile serinliğini koruyor. Günümüzde turizm amaçlı varlığını sürdürmektedir. Anadolu yakası kahvaltı planı olan ziyaretçilerin mutlaka düşünmesi gereken Beylerbeyi Sarayı ile tarihi mirasın eşsiz deniz manzarasıyla muhteşem gün geçirebilirsiniz.

SELİMİYE KIŞLASI


III. Selim tarafından Nizam-i Cedid askerleri için yapılması istenilen bu kışla yeniçerilerin ayaklanması sonucu yeniçeriler tarafından yıkılmış. II. Mahmut zamanında yeniden inşaa edilen bu kışla, Sultan Abdulmecid zamanından 2 kere restorasyon çalışmasından geçmiştir. Şuan I. Ordu komutanlığı Merkezi olarak faaliyetini sürdürüyor olsa da Selimiye Askeri Okulu Müzesi ve Florence Nightingale Müzesi bu kışla içerisinde olduğundan ziyaretlere açık tarihi bir alandır. Haftanın her günü saat 10:00 ila 17:00 saatleri açık olan bu müzelere ziyaret yapılabilmesi için I. Ordu Komutanlığı'na 2-4 gün öncesinden ziyaret edileceğine dair bilgilendirme yazısı kimlik fotokopisi ve ziyaret saatleri beyan edilmesi gerekmektedir. 

Anadolu Yakası Gezilecek Müzeler 

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

Kurucusu Gazeteci Sunay Akın olan bu müze 2005 tarihinde Kadıköy/Göztepe Mahallesinde kurulmuş bir oyuncak müzesidir. Sadece İstanbul'un değil tüm Türkiye'nin markası olmayı başaran bu müzede gün geçtikçe sayısı artarak 4.000 çeşit antika oyuncak bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından antika oyuncakların toplandığı bu müze, özellikle çocuklu ailelerin radarına girmektedir. Tek çocuk değil, hala kendini çocuk gibi hisseden herkesin ufkunu genişletecek bu müze mutlaka ziyaret edilmelidir.

SABRİ ARTAM VAKFI OTOMOBİL MÜZESİ

Araba tutkunlarının heyecanla gelmek isteyecekleri bu müze baştan sona nostaljik arabalardan oluşuyor. Sabri Artam Vakfı; otomobil kültürünü geliştirmek, tarihi otomobilleri günümüze taşıyıp korumak için kurulan bu müze 1998 yılından itibaren Ataşehir'de otomobil sevenleriyle birlikte. Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu'nun Türkiye'de tanımış olduğu ilk müze olarak tarihe geçmiştir. Gününü müze içinde ayırmak isteyen gezginlerin Otomobil Müzesi seçeneği pişman olmayacakları bir tercih olur. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

  1. Haftasonu İstanbul'a yakın yerler
  2. İstanbul'un en doğal yerleri 
  3. Türkiye'nin En İyi Termal Otelleri
  4. Kışın Sevgiliyle Yapılacak Aktiviteler
  5. Büyükada'da Ne Yapılır?
  6. Büyükada Gezi Rehberi
  7. Haftasonu İstanbul'da Nerelere Gidilir?

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!