Bir önce yayımladığım Amsterdam Havalimanı Ulaşımı yazımda bahsettiğim, hatta övdüğüm, belli süreler için sınırsız kullanılan Amsterdam ulaşım kartı  -  GVB 'yi anlatmak istiyorum. Eğer oteliniz Amsterdam şehir merkezine ve önemli turistik mekanlara uzaksa, uzun yürüyüşleri sevmiyorsanız, bir de bisiklet kiralama opsiyonunu hiç düşünmeyecekseniz bu kartı önerebilirim.

Amsterdam Sınırsız Ulaşım Kartı GVB

İşte o mucize kart. Amsterdam'da 48 saatlik sınırsız ulaşım kartım.

Amsterdam'da ulaşımınızı sağlamak için metro veya tramvayı kesin olarak kullanacaksanız ve tek tek bilet satın alarak bu işi halletmeyi düşünüyorsanız; zaten tek bir biletin yaklaşık 3 euro olduğunu unutmayın. Günde 2'den fazla araç kullanma ihtimaliniz varsa, 7,5 euro verip bu karttan edinmek çok daha avantajlı oluyor. Bir kere sınırsız ulaşım hakkının verdiği bir rahatlık var. İstediğiniz kadar, dilediğiniz an gördüğünüz otobüse veya tramvaya atlayabiliyorsunuz.

Ayrıca şehirde geçireceğiniz vakit kısıtlıysa her yeri görebilmek için hızlı davranmanız gerekiyor. Elbette ki bir şehri keşfetmenin en güzel yolu yürümektir ama bunun için zamanı ve hali olmayanlar, aralardaki mesafeleri tramvay ve metroyla aşabilir. Hem sadece ulaşım için değil, Amsterdam'ın merkezindeki meydanlardan ve sokaklardan geçen tramvaya binerek panoramik şehir turu yapabiliyorsunuz. Her yeri hızlıca görmek açısından tramvay ile ulaşım iyi bir alternatif. Özellikle hava soğuksa ve bisikletle yollara düşmeye üşeniyorsanız tramvaya atlayın. Eğer uzağa gidecekseniz metro hatlarından birini tercih edebilirsiniz.

Amsterdam Ulaşım Kartı GVB - ücretleri

Amsterdam'da ulaşımınızı sağlamak için, havalimanına gitmek için dahi kullanabildiğiniz, gece veya gündüz fark etmez tramvay, metro ve otobüste geçerli olan bu sınırsız ulaşım kartının çeşitleri var. Baştan belirteyim 4-11 yaş aralığı için olan kartın ücreti, normaline göre çok daha düşük. Çocuklar için olan kart sadece 24 saatlik ve 2,5 euro. 24 saatlik yetişkinler için olan kart ise 7,50 euro.

Bu ücreti diğer büyük şehirlerle karşılaştırınca normal olduğu görülüyor. Mesela yakın zamanda seyahat ettiğim Paris ve Amsterdam'da da günlük sınırsız kartların ücretleri aşağı yukarı bu civarda. Amsterdam'daki ulaşım kartının bir avantajı var, o da gece 12'ye kadar değil de aktive edildikten sonra 24 saat boyunca geçerli olması.

Amsterdam ulaşım kartı GVB kartın bir günden 7 güne kadar seçenekleri var. Yetişkinler için olan kartların ücret listesi şu şekilde:

amsterdam ulasim ucret

Tekrar hatırlatayım... GVB kart ilk kullanımızdan itibaren aktive oluyor ve önünüzdeki 24 saat boyunca kullanabiliyorsunuz. Yani Fransa'da olduğu gibi gece 12'de süresi dolmuyor.

GVB kart nereden satın alınır?

Amsterdam ulaşımınızın en önemli öğesi olan bu kart, GVB kart satış noktalarından alınıyor. Fakat bu satış noktaları havaalanı ve tren garı dışında, hiç beklemediğiniz yerlerde karşınıza çıkabiliyor. Mesela süpermarket Spar'da veya bazı otellerde satıldığını görebilirsiniz. Şehir merkezindeki Tourist Information noktalarında, Schiphol Havalimanı'nda, GVB Tickets & Info noktalarında, metro istasyonlarının içindeki bilet otomatlarından alınabiliyor. Ben Sloterdijk Tren Garı'nın dışındaki Spar süpermarketinde satıldığını gördüğümde şaşırmıştım. Hatta süpermarketteki kasiyerin Türk olması da ikinci bir şaşkınlık yaşattı. Eğer yolunuz Sloterdijk'e düşerse oradan alabilirsiniz.

GVB kartın kullanımı

Tramvaydan inerken şöyle bir cihaz ve engel ile karşılaşabilirsiniz...

Tramvaydan inerken şöyle bir cihaz ve engel ile karşılaşabilirsiniz...

Amsterdam'da ulaşımınızı sağlamak için tramvay veya otobüse binerken bu kartı cihaza okutmanız gerekiyor. Tramvayların genelde bir en ön, bir de orta kapısı bulunuyor İlk kapıdan girerseniz şoförü, ikinci kapıda da ayrıca bir görevliyi görebilirsiniz. Kapıdan girer girmez bilet okutacağınız cihazı göreceksiniz. Tramvayda, bizdekinden farklı olarak kartınızı bir de inerken okutmanız gerekiyor, bu ayrıntıyı atlamayın, mutlaka binerken de inerken de kartınızı cihaza okutun. Aksi takdirde bir kontrol sırasında para cezası ile karşılaşılabileceği söyleniyor. Dikkatli olmakta yarar var. Metrodaki sistem ise farklı. Aynı bizdeki gibi istasyon girişinde okutuyorsunuz ve buna ek olarak bir de çıkış yaparken aynı işlemi tekrarlamanız gerekiyor.

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

1- Kışın Amsterdam Gezisi

2- Amsterdam Schiphol Havalimanı Ulaşımı

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!