Amsterdam'a vardığımda ilk düşündüğüm şey dönüşümdü. İnsan dilini, kültürünü iyi bilmediği ülkede ister istemez kendini güvende hissedemiyor. Bir de tabii ilk defa gittiği ülkede. "Ya bir aksilik çıkarsa ve dönüş uçağını kaçırırsam" düşüncesi akla geliyor. Özellikle de Amsterdam'a ailece otobüsle geldiğimizden, otobüs de bizi bir tren garında bıraktığından havalimanını görememiş olduk. "Schiphol havalimanı nerede ve nasıl gidiliyor acaba bu Schiphol'e" dedik.

Daha önce Fransa'nın St. Etienne şehrinde havalimanını bulamama gibi bir sorun yaşadığımızdan, bu konuda biraz pimpirikli davranıyoruz. Neyse ki Amsterdam'da durum korktuğumuz gibi olmadı. Zaten Amsterdam Havalimanı Avrupa'nın en büyüklerinden. Bunu daha havaalanına girmeden, kilometrelerce süren otoparkını görünce bile anlıyorsunuz. Ayrıca herkes sular seller gibi İngilizce konuştuğundan, korkmamıza gerek kalmadı. Sora sora yolumuzu bulduk.

Amsterdam'da son günümüzün bir eve dönüş günü olmasındansa, doyasıya gezme günü olmasını tercih ettik. Diğer yurtdışı seyahatlerimizde olduğu gibi, dönüş biletimizi gece geç saate aldık ve böylece bütün gün dilediğimizce dolaştık. Akşam 10 gibi otelimize dönüp biraz dinlenip valizleri teslim aldık ve havalimanının yolunu tuttuk. Tabii havaalanına nasıl gidileceğini çoktan araştırmış, hatta o günün sabahında keşif yapmıştık bile.

Amsterdam Havalimanı Tren Hattının Kapalı Olması (!)

amsterdam-havalimanı-schiphol

Son dakika bir sürprizle karşılaşmamak için hem oteldeki, hem de tren garındaki görevliler tarafından bize önerilen rotayı saatler öncesinden teyit ettik. İyi ki de böyle yapmışız, çünkü kimselerin haberi yokmuş ama Amsterdam Havalimanı'na giden tren hattı o gün bakım sebebiyle kapalıymış. Eğer gezi sitelerine veya oteldeki resepsiyona güvenmiş olsaydık, belki geç kalacaktık. (Evet, buradaki bilgilere de güvenmeyip bazı şeyleri bizzat gidip sormanızı öneririm.)

Her büyük şehirde, mesela Paris'te de sıklıkla yaşanan durumlardan biri bu metro/tren hatlarının bakım veya grev sebebiyle kapalı olması. Genelde metro istasyonlarında kapalı olan bir hat varsa mutlaka duyurusu yapılır ama o ülkenin dilini bilmeyince, anonsu veya afişleri anlamak mümkün olmuyor. Hollanda'daki sorunlardan biri de bu zaten. Her şeyin İngilizce çevirisi her yerde yazmıyor. Bu nedenle yabancısı olduğumuz şehirlerde ulaşım mevzusunu ciddiye almakta yarar var. Son dakikada çaresiz kalıp taksiye atlamak da bir seçenek tabii ama bütçesi kısıtlı olanlar için çoğu zaman pek mantıklı bir alternatif değil. Neyse hikayeye dönüyorum.

Zuid İstasyonu'ndan havalimanına giden tren tam olarak buradan geçiyor.

Zuid İstasyonu'ndan havalimanına giden tren tam olarak buradan geçiyor.

Keşif yapmak üzere sabah erkenden Amsterdam Zuid Tren Garı'na gittik. Önce ilk gördüğümüz information noktasındaki görevliye danıştık. Sonra aldığımız bilgileri teyit etmek için başka bir görevliye "Schiphol havalimanı nerede ve nasıl gidilir?" dedik. İkinci görevli, birincinin söylediklerini yalanlayınca kafamız karıştı. Halbuki ilk önerilen yol ile ekstra ücret ödemeden havalimanına ulaşabiliyorduk. Bu yolun yanlış olduğunu iddia eden ikinci görevli ise, kişi başı 4 euro vermemiz gerektiğini söyleyince şüphelendik. Yine her büyük şehirde karşınıza çıkabilecek bir durum, turiste maksimum miktarda para harcatma (kazıklama) durumu ile karşı karşıya olduğumuzu düşündük.

Amsterdam Schiphol Havalimanı Nerede, Nasıl Ulaşılır?

1- Tren ve Shuttle Bus: En hızlı yol

Tren bileti satın alınan bilet otomatları işte şöyle bir şey.

Tren bileti satın alınan bilet otomatları işte şöyle görünüyor.

Normal zamanlarda Amsterdam Havalimanı'na gitmenin ilk alternatifi RAI, Zuid gibi metro/tren istasyonlarından geçen NS tren hattını kullanmak. (En aşağıda metro ve tren hatlarını gösteren ayrıntılı Amsterdam haritasını paylaşacağım. Orada görebilirsiniz NS Train Line'ı).

Bunun ücreti tek gidiş 4 euro, aynı gün içinde gidiş dönüş 7,80 euro. Bilet otomatlarından alınabiliyor. Fakat o gün...

  • Önerilerden biri şöyleydi. O gün tren hattı bakımda olduğundan, sanki Zuid istasyonundan geçen tren hattıyla havalimanına gidecekmişiz gibi tren bileti satın almamız ve o biletle, görevlinin tarif ettiği yerde bekleyen shuttle bus'a binmemizdi. Yani Zuid İstasyonu'ndan Amsterdam Schiphol Havalimanı'na direkt giden bir shuttle bus vardı ve 4 euro karşılığında gidebilecektik. Bu tabii ki o güne özgü bir durumdu ama yine de aklınızda olsun, tren hatları kapalı olduğunda yerine shuttle koyuluyormuş.

Özetle, Zuid, RAI gibi tren/metro istasyonlarından geçip havalimanına giden hat kapalı olduğundan bir 'replacement' yapılmış, trenin yerine shuttle bus düşünülmüş. Tam olarak nerede ve hangi sıklıkla çalıştığını bilmediğim ve yol tarifinden anladığım kadarıyla bu shuttle bus durağı pek de yakında değilmiş gibi hissettiğimden, bu öneri bana sıcak gelmedi. Nerede yahu bu Schiphol havalimanı demeye devam...

2- Belediye Otobüsü: En hesaplı yol

amsterdam-ulasimi-otobus

  • Önerilerden ikincisi ise Sloterdijk Tren İstasyonu'na metro ile gitmek ve buradaki otobüs duraklarından 69 no'lu otobüse binmekti. Bu rotayı uygularsak, 48 saatlik sınırsız ulaşım kartımızı (GVB) kullanabilecek, böylece ekstra bir harcama yapmamış olacaktık. (Eğer böyle bir ulaşım kartınız yoksa dahi otobüs şoföründen bilet satın alabiliyorsunuz. Tek biletin ücreti 3 euro.)

Evet 4 euro belki çok küçük bir rakam ama madem sınırsız ulaşım kartı aldık ve madem havalimanına gidebiliyoruz, neden kullanmayalım ki. "Hayır bu yanlış, bu şekilde gidemezsiniz. Mutlaka bilet alıp shuttle bus'ı kullanmalısınız" diyen görevliyi dinlemedik, risk aldık ve bu yolu seçtik.

İşte o mucize kart. Amsterdam'da 48 saatlik sınırsız ulaşım kartım.

İşte o mucize kart. Amsterdam'da 48 saatlik sınırsız ulaşım kartım. Bir de arka planda bir adet kuş.

Bu belediye otobüsü Schiphol Havaalanı'na duraklarda du durmadan değil, otobüs duraklarında durarak gidiyor. Belediye otobüsü işte. Şehrin merkezinden çıktıktan sonra Amsterdam'ın dış mahallelerinden geçerek, dura kalka havaalanına ulaşıyor, bu yüzden çok hızlı bir yol olduğunu söyleyemem. Öte yandan Amsterdam Havalimanı merkezden çok uzakta değil. Yaklaşık 10 km mesafede. Bu yüzden duraklarda durarak gitse de yol yaklaşık 45 dakika sürüyor. Bu havalimanı transferinin en iyi yanı, yukarıda söylediğim gibi günlük/haftalık sınırsız ulaşım kartınız varsa onunla ek bir ücret ödemeden havaalanına gidebilmeniz.

Amsterdam Havalimanı Otobüs Yolculuğu

amsterdam-ulasimi-otobus

Yaklaşık 15 km'lik mesafeyi 69 no'lu belediye otobüsüyle gayet konforlu şekilde gidebildim. (Eğer bu yolu seçecekseniz, otobüs numarasını teyit etmeyi unutmayın). Akşam saati (22.00) olduğu için de yollar bomboştu ve yoğunluk yoktu. Yol boyunca Amsterdam’da merkezin dışındaki hayatı, evleri, siteleri görmüş oldum. Keşke güneş batmamış olsaydı da etrafı daha iyi görebilseydim dedim hatta. Eğer aceleniz yoksa ve sınırsız ulaşım kartlarından birine sahipseniz bu yöntemi öneririm. Şimdi bu yolu tercih etmek isteyenler için birkaç fotoğraf...

Amsterdam-Havalimanı-Ulasim-Schiphol-Havaalani

Sloterdijk İstasyonu'na metro ile geldikten sonra...

ve metrodan çıkıp yürüyen merdivenlerden indikten sonra, birkaç adım atınca bu tabelayı görüyorsunuz. Otobüs ve tramvay bu tarafta... Okta gösterdiği gibi sola dönün.

Amsterdam-Havalimanı-Ulasim-Schiphol-Havaalani

Sola döndüğünüzde şöyle karanlık bir koridora giriyorsunuz.

Duvarda bus - tram yazıyor. Doğru yoldasınız. Buradan devam edin. Açık havaya çıkacaksınız ve merdivenlerden aşağıda, biraz ileride otobüslerin beklediğini göreceksiniz. Merdivenlerden valizi indirmek biraz can sıkıcı olabilir ama zaten günlerdir şu merdiven in-çık olayına alışmış olduğunuzu düşünüyorum.

Amsterdam Havalimanı'na giden belediye otobüsünün içinden bir kare.

Hızlı olmayacak ama zevkli olacağı kesin. Etrafı izleyin ve tadını çıkarın. Amsterdam sadece kanalların olduğu bölgeden ibaret değil. Kocaman bir şehir.

Amsterdam-Havalimanı-Ulasim-Schiphol-Havaalani

Otobüsle şöyle 15 kmlik bir yol gideceksiniz.

Herhangi bir navigasyon uygulamasından nerede olduğunuzu izleyebilirsiniz.

 Ve son...

Schiphol Havalimanı'ndasınız. 69 no'lu otobüs sizi havalimanının giriş kapısına kadar götürecek. Yalnız otobüsün içinde "Schiphol" kelimesiyle başlayan bir durak isminin ekranda geçtiğini görünce hemen heyecan yapıp atlamayın. Önce havalimanının dışında, otoparkta duruyor. Daha sonra binanın önüne gidiyor. Otopark ile bina arasında rahat 3-4 dakikalık yol var. Dev bir otopark olduğundan söz etmiştim. O yüzden şoför "son durak" diyene ve bir bina görene kadar inmeyin. İçeri girdiğinizde Departure - Vertrek kelimelerini takip edin. Gün boyunca Schiphol Havaalanı nerede, nasıl gideceğiz deyip durduk ama sonunda bulduk. İşte bu kadar.

Amsterdam Metro ve Tren Haritası

Otobüsün dışındaki diğer yol da NS Train Line. Haritada gri renkte olan ve Sloterdjik, RAI, Zuid gibi noktalardan geçtiğini görebilirsiniz.

Otobüsün dışındaki diğer yol da NS Train Line. Haritada gri renkte olan ve Sloterdjik, RAI, Zuid gibi noktalardan geçtiğini görebilirsiniz.

Schiphol havalimanı nerede ve nasıl gideceğiz diyenlerin sorularına yanıt verebildim umarım. Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaşımlarınızı, ekleme yapmak istiyorsanız da yorumlarınızı bekliyorum!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

1- Amsterdam Ulaşımının Kolay Yolu | Amsterdam Sınırsız Ulaşım Kartı GVB

2- Kışın Amsterdam Turu - Gezilecek Yerler

3- Schengen Vize Başvurusu ile İlgili Detaylar

4- Yurtdışına Giderken Alınması Gerekenler