Aktarmalı uçuş yapıyorsanız ve işler yolunda gitmezse... İlk uçuşunuz rötar yapınca ikinci uçuşunuzu da kaçırırsanız ve binebileceğiniz bir sonraki uçak ertesi gün ise... Ve o an aktarma yaptığınız ülkenin vizesine sahip değilseniz ne olur? Mesela Amerika'ya gitmeye çalışırken ikinci uçağı kaçırıp da Frankfurt Havalimanı'nda sabahlamanız olası. Aynı bizim başımıza geldiği gibi.

Aktarmalı Uçuşu Kaçırmak

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan hareketle, Frankfurt aktarmalı olarak Toronto'ya gitmeyi planlıyoruz. Fiyat/performans oranını gözeterek tercih ettiğimiz havayolu şirketi Lufthansa oluyor ve zaten bu yüzden şirketin merkezi olan Almanya, Frankfurt'da aktarma yapmamız gerekiyor. Eğer Air Canada'yı tercih etseydik, İstanbul'dan Toronto'ya direkt uçuş fırsatını yakalayabilirdik. "Macera aramayalım, bildiğimiz havayolu şirketi olsun" diyoruz ama Lufthansa ve Frankfurt şehri başımıza farklı dertler açıyor. :)

Uçuşun İstanbul-Frankfurt kısmı Lufthansa uçağıyla, Frankfurt-Toronto kısmı ise - biletinizi Lufthansa'dan alsanız dahi - şirketin tüm Kanada uçuşlarındaki partneri olan Air Canada ile gerçekleşiyor. Hesaplarımıza göre İstanbul'dan Frankfurt'a gittikten sonra ikinci uçuşa yetişmek için 1 saat 15 dakikamız olacak. Valizimizi son destinasyonda, yani Kanada'da teslim alacağımız için "Frankfurt'taki 1 saat 15 dakika kapıyı bulup girmek için bize yeter" diyoruz. Tabii eğer ilk uçuşta rötar olmazsa...

aktarmali-ucuslar

İlk uçuş Frankfurt'taki kötü hava koşulları sebebiyle uzadıkça uzuyor. Hem bekleme salonunda verilen ilk 30 dakikalık rötar, hem uçağın içinde 30 dakika kalkış sırası bekleme, hem de uçak havadayken aşağıya yıldırımlar düşüyor olduğundan (?) bir türlü piste inememe gibi sebeplerden - hesaplarımıza göre -Toronto uçağı kaçıyor. Aşağıda yıldırımlar düşerken ve bizim uçağımız bir türlü piste inemezken nasıl oluyor da Toronto uçağı kalkış yapabiliyor, onu gerçekten bilmiyorum.

"Missing Connecting Flight" yani bağlantı uçuşunu kaçırmak... 

İkinci uçuşunuzu kaçırdığınızı düşünüyorsanız

Frankfurt Havalimanı

Frankfurt Havalimanı

Önce emin olmak gerekiyor. Uçaktan indikten sonra, ikinci uçuşu yakalamak için artık çok geç olduğunu düşünseniz bile yine de şansınızı denemelisiniz. Belki ikinci uçuşunuz da rötarlı kalkacaktır ve bu sayede zaman kazanıp yetişebilirsiniz. Uçaktan inip binaya girdikten sonra transit yolcular için hemen girişte bekleyen görevliye (airport agent) ikinci uçuş için kapınızın neresi olduğunu sormanız veya gördüğünüz ilk ekrandan uçuşunuzu kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer boarding, yani uçağa yolcu alımı devam ediyorsa koşun. Zaten Frankfurt gibi devasa bir havalimanında en çok duyacağınız kelime "run", yani "koş" olacak.

Frankfurt Havalimanı gerçekten büyük ve karışık bir yapıya sahip olduğundan doğru kapıyı bulmak ve kontrolden geçmek epey vakit alıyor. Artık güvenlik önlemleri de üst düzeye çıkarıldığından, farklı X-ray cihazlarından, detaylı kıyafet araması gibi aşamalardan geçmek gerekiyor. Eğer doğru terminaldeyseniz fakat uzak bir noktadaysanız, A - B - C gibi harflerle isimlendirilmiş bölümlerin arasındaki treni kullanmalı ve kısıtlı vaktiniz varsa hızlı hareket etmelisiniz.

Aktarmalı uçuşunuzu gerçekten kaçırırsanız

aktarmali-ucus-kacirmak

Bazen koşmak işe yaramıyor. İkinci uçağınız gerçekten de gittiyse yapılacak tek şey var, hemen havayolu şirketinizin yardım masasına gitmek. Lufthansa ile uçuyorsanız bu gibi durumlarda danışmak ve çözüm üretmek için Lufthansa Service Center noktalarına gidebilirsiniz. Eğer Frankfurt'da aktarma yapıyorsanız, büyük ihtimalle Lufthansa ile uçtuğunuzu varsayarak bu firma özelindeki bilgileri ve kişisel tecrübelerimi aktarmaya devam ediyorum.

Eğer havayolu şirketinden kaynaklanan, ilk uçuşta rötar olması gibi bir sebeple ikinci uçuşunuzu kaçırdıysanız ücretsiz olarak biletinizi değiştirebiliyorsunuz. Lufthansa Service Center'da bir sonraki uçuş için yeniden bilet düzenletebilirsiniz.

  • Eğer bir sonraki uçuş için uzun süre beklemeniz gerekiyorsa yemek fişi talep edebilirsiniz. Günlük kişi başı 10 euro değerinde yemek fişi veriliyor. Siz oradayken gece 12'yi geçecekse bir tane daha fiş alma hakkınız var.
  • Eğer uçuş ertesi gün olacak ise otel+taksi ayarlanmasını isteyebilirsiniz. Tabii bunun için Schengen vizesine ihtiyacınız olacak. Ne kadar zor bir durumda kalırsanız kalın, eğer vizeniz yoksa havalimanından çıkmanız ve bir otele gitmeniz mümkün olmuyor. Frankfurt Havalimanı'nda da otel olmadığı için, bekleme salonunda uyumanız gerekiyor.
  • Eğer geceyi havalimanında geçirecekseniz şal ve ihtiyaç çantası talep edebiliyorsunuz. Kadın ve erkek için ayrı ayrı hazırlanmış olan Overnight Kit'in yardım çantasının içinde temizlik malzemeleri ve bir adet X-large tişört bulunuyor. Kadınlar için şampuan, el kremi, törpü, diş fırçası, diş macunu, makyaj pamuğu, rolon, tarak; erkekler için yine diş fırçası, diş macunu, rolon, şampuan, jilet, tarak gibi malzemeler oluyor. İşin komiği defalarca çantalarınız ve üstünüz didik didik aranmışken, her sivri cisim çöpe atılmışken, overnight kit'in içinde verdikleri jilet ile uçağa girebiliyorsunuz.

Aktarmalı uçuşlarda bagaj transferi / Valize ne olacak?

aktarmali ucus

İlk uçuşunuz için size verilen bileti ve biletin üstüne (genelde arkasına) yapıştırılan etiketi kaybetmediyseniz sorun yok. O etikette yazan bagaj numarası ile gideceğiniz son durakta valizinizi yine sağ salim alabiliyorsunuz. Yani aktarmayı kaçırsanız da valiziniz önden gitmeyecek; yine hesap ettiğiniz gibi, valizi son destinasyonda alacaksınız. Numarayı kaybettiyseniz de yardım masasından bu konuda yardım almanız gerekecek.

*Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için valizinizin, biletlerinizin ve hatta vizelerinizin fotoğraflarını çekip telefonunuzda saklayabilirsiniz. Kağıt parçası kaybolsa bile fotoğrafı telefonda kalabilir.

Aktarmalı uçuşlarda şehri gezme hayali

Uçuşu kaçırdım bari dışarı çıkıp biraz dolaşayım diyorsanız, yukarıda anlattığım gibi önceden düşünüp de bulunduğunuz ülkenin vizesini almadıysanız mümkün değil. Eğer vizeniz ve yeterince vaktiniz varsa tabii ki de mümkün. Hatta bunun için bilet alırken arada uzun bekleme süresi olan uçuşları tercih edebilir, aktarma yaptığınız şehri de görmüş olursunuz.

Frankfurt Havalimanı'nda Sabahlamak

Eğer siz de Frankfurt'ta sabahlamak zorunda kaldıysanız havalimanında keşfedilecek noktaları şimdiden belirteyim.

  • Öncelikle Frankfurt Havalimanı'nda 24 saat ücretsiz Wifi kullanım hakkınız olduğunu unutmayın. İnternet konusunda hiçbir sıkıntınız olmayacak, hatta tek eğlenceniz bu olabilir. Havalimanı saat 22.00 itibarıyla kapatıldığı için bu saatten sonra hiçbir uçuş olmuyor ve içeride en fazla sizin gibi uçuşunu kaçıran 3-4 kişi ve temizlik görevlileri bulunuyor. Gece sessiz ve rahat geçecek. Telefondan bangır bangır müzik açıp eğlenmek bile serbest.
  • Keşfedilecek en önemli iki yerden biri Camel Smoking Lounge, ikincisi de 24 saat açık kalan market. Tüm kafe ve restoranlar kapandığı için endişelenmeyin, ikinci katta sürekli açık olan bir market var. Ayrıca sigara içiyorsanız Frankfurt'ta zorluk çekmeyeceksiniz. Sigara salonu bulunduran sayılı Avrupa havalimanından biri Frankfurt Havalimanı.
  • C bölümünde alt katta yer alan, diğer oturma gruplarına göre çok daha rahat olan koltuklar var, onları arayın ve bulun. Uyumak için sandalye yerine koltukları tercih etmek çok daha iyi olacaktır.
  • Sabah olunca geç kalmadan kapınızı bulmanızı öneriyorum çünkü sabah 6-7 itibarıyla inanılmaz bir yoğunluk başlıyor.

Havalimanında geceyi geçirmek zorunda kalmak kulağa korkutucu gelebilir ama unutulmaz bir tecrübe olacağı kesin. Hem temizlik, hem de konfor açısından Frankfurt Havalimanı sabahlamak için en iyi havalimanlarından biri. Akşam 10'dan sonra kapılarını kapattığı için sessiz ve huzurlu bir gece geçirebiliyorsunuz. Tabii eğlenmek isterseniz freeshop kapanana kadar alınacak yiyecek ve içkiler, internetten açılacak güzel bir film ile birleşince mağduriyet tam bir pijama partisine dönüşüyor diyebiliriz.

Peki alınabilecek önlemler neler derseniz....

Aktarmalı uçuş satın alırken nelere dikkat etmeli?

Bazen ne kadar önlem alırsanız alın, tatsız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun farkında olarak yapılabilecek birkaç şey var. Örneğin Skyscanner gibi sitelerden bilet satın alırken size arada sadece 45 dakika olmasına rağmen önerilen uçuşları kesinlikle tercih etmeyin. 45 dakika yetersiz olsaydı site bana bu uçuşu listelemezdi diye düşünmeyin. Hem uçaktan inince diğer kapıyı bulana kadar belirli bir vakit geçecektir, hem de 5-10 dakikalık rötarlar bile tüm planınızı baltalayabilir.

Münih, Frankfurt, Paris CDG gibi büyük havalimanlarında ne transfer, ne de esas uçuş için 1 saat önceden orada olmak yetmiyor. Havalimanlarında birden çok terminal, her terminalde birden fazla bölüm ve her bölümde onlarca kapı bulunuyor. Alandaki yoğunluğu, genişletilmiş güvenlik önlemlerini hesaba katarsanız işler uzadıkça uzuyor. Aktarmalı uçuş yapacaksanız iki uçuş arasında 'bence' minimum 2,5 saat olmalı. Aktarmanızı kaçırma ihtimalini azaltmak ve doğru kapıyı bulmak için bu gerekli. Biletinizi alırken size 1 saat veya 45 dakika transfer süresi olduğunu gösteren uçuşları kesinlikle tercih etmemenizi öneririm.

Birçok havayolunun biletini sağlayan, kombinasyon yaparak gösteren sitelerden uçuş ararken dikkat etmeniz gereken diğer nokta da "havaalanı değişimi" olup olmadığı. Bazen size en uygun fiyatlı uçuşu göstermeye çalışırken, farkında olmadan en zahmetlisini sunabiliyorlar. :) Mesela Amerika'ya Londra aktarmalı gideceksiniz diyelim. İlk uçuşunuz Londra Gatwick Havalimanı'nayken, ikinci uçuşunuz nasıl oluyorsa Heathrow'dan kalkıyor... İki havalimanı arasında transferi kabul edenler, hatta belki biraz da Londra'da dolaşıp öyle ikinci uçuşu gerçekleştiririm diyenler için olası. Fakat bilmeyenler, dikkat etmeden bu uçuşu satın alanlar için büyük bir soruna dönüşebilir. Özellikle İngiltere vizesi olmayanlar için.

Herkese iyi ve rötarsız yolculuklar! Eğer faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyorum. Ayrıca benzer deneyimlere sahip olanların önerilerini okumak isteriz... :)

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

1- Tatile Çıkmadan Önce Bunlara Dikkat

2- Valiz Hazırlamak İçin Pratik Öneriler

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim