Bu yaz tatilinde kendinizi masmavi ve tertemiz sulara bırakmak istiyorsanız, tatil planı yaparken titiz davranmak durumundasınız. Çünkü deniz suyunun temizliğinden emin olabileceğiniz plaj sayısı maalesef ki oldukça az.

Eğer pırıl pırıl, dibindeki taşları görebileceğiniz kadar berrak ve sağlığınız açısından herhangi bir soruna yol açmayacak kadar temiz olan sularda yüzmek niyetindeyseniz, ekstra özen göstermeniz gerekecek... "En temiz deniz nerede" diye araştırma yapabilir, gitmek istediğiniz tatil beldesinde su kalitesi "mükemmel" olan plajları önceden belirleyip ona göre programı şekillendirmek isteyebilirsiniz.

Bu yazımda ücretli ya da ücretsiz olan mavi bayraklı plajları listeledim. Listedeki plajların tamamı halk plajıdır, yani gidip girmenizde hiçbir engel yok. Kimisinde giriş ücreti, kimisinde de şezlong ücreti olacaktır. Bir sonraki yazımda da mavi bayraklı plaja sahip olan otelleri listeleyeceğim.

Fethiye Mavi Bayraklı Plajlar

1- Kumburnu Halk Plajı (Ölüdeniz Plajı)

Mavi bayraklı plajlardan Kumburnu - Ölüdeniz

Kumburnu - Ölüdeniz

Kumburnu bana göre Türkiye'deki en özel plajlar listesinde ilk sırada yer alıyor, o kadar iddialıyım. Sadece ben değil, yabancı kaynaklarda da hep dünyanın en güzel plajları listesinde en üst sıralarda olmayı başarıyor Kumburnu. Su kalitesi hakkında söyleyecek çok sözüm yok, sadece tertemiz ve sıcacık olduğunu söyleyebilirim. Son 15 senedir aralıksız bir şekilde mavi bayraklı plaj ünvanına sahip.

Ölüdeniz, Kumburnu

Biraz da plajla ilgili bilgi vereyim... Türkiye'nin en sıcak denizi Kumburnu'nda büyük ihtimalle. Kumburnu'nda ister sığ ve sıcacık suda yüzün, ister derinleşen kısımlarda açılın, isterseniz daha açıklarda olan ve dalga alan hareketli kısımda takılın... Dilerseniz su sporu yapabilirsiniz.

Burada bebekli-çocuklu aileler için de uygun bir bölüm var, sıcak suyu sevenler için de, derinlerde yüzmek isteyenler için de... Plajın en sığ yerinden bindiğiniz kano ile nehire dönüşen kısıma doğru kürek çekebilirsiniz. Tek kelimeyle muhteşem. En sıcak ve en temiz deniz burada! 

  • Kumburnu ve güzelliğiyle büyüleyen diğer plajlar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Türkiye'nin En Güzel 15 Plajı başlıklı yazıma göz atabilirsiniz!

Kumburnu Halk Plajı'na Nasıl Gidilir?

Ölüdeniz beldesinde tam olarak merkezde bulunuyor. Fethiye merkeze 15 kilometre uzaklıkta. Özel araç ya da dolmuşlar ile ulaşılabilir.

2- Belceğiz Halk Plajı

Mavi bayraklı plajlardan Belceğiz - Ölüdeniz

Sağ taraf Belceğiz, sol taraf ise Kumburnu. İki mavi bayraklı plaj yan yana. Fethiye açık ara en temiz denize sahip bence...

Belceğiz'de suya baktığınızda gerçekten içindeki minik taşları net bir şekilde görebiliyorsunuz. İnsan bir plajdan daha ne ister ki... Belceğiz Plajı, son 5 yıldız mavi bayraklı plaj ünvanını hak ediyor.

Belceğiz 500 metrelik uzun bir sahil şeridinde yer alıyor. Tipik Akdeniz plajlarından biri olduğu için su hemen derinleşiyor ve durağan olmadığını söylemek gerek. Buna rağmen tertemiz. Bir de suyun çok sıcak olmadığını, su sıcaklığının "normal" olduğunu da söylemeliyim. En temiz denizler listesinde üst sıralarda... 

Belceğiz Halk Plajı'na Nasıl Gidilir? 

Burası da aynı Kumburnu gibi Fethiye merkeze 15 kilometre uzaklıkta. Fakat eğer Ölüdeniz beldesindeyseniz zaten sahil kesimi olduğu gibi Belceğiz plajı. Veya özel araç ya da dolmuşlar ile ulaşılabilir.

Bodrum Mavi Bayraklı Plajlar

3- Kumbahçe Halk Plajı (Merkez)

Mavi bayraklı plajlardan Kumbahce

Kumbahçe, Bodrum

Eğer tam Bodrum merkezde kalıyorsanız, Kumbahçe plajı en iyi alternatiflerden biri. Bodrum'da gidilecek en temiz plajlardan biri Kumbahçe halk plajı. 1997 yılından beri çeşitli yıllarda mavi bayraklı plaj ünvanını hak eden Kumbahçe de 300 metrelik uzun plajlardan biri. Herkesin sevdiği gibi tamamen kum... Şehir merkezine sadece birkaç dakika, yani yürüme mesafesinde.

Kumbahçe Halk Plajı'na Nasıl Gidilir?

Bodrum merkezden yürüyerek birkaç dakika içerisinde buraya ulaşabilirsiniz.

4- Yalıkavak Halk Plajı

Sıra geldi Bodrum'a... Aslında Bodrum'un en meşhur plajları Ortakent ya da Gümbet'tedir ama Yalıkavak tarafında da mavi bayraklı plaj olarak burası var ve gayet de güzel bir plaj. 200 metre uzunluğundaki plajda yalnızca kum var.

Yalıkavak Halk Plajı'na Nasıl Gidilir?

Yalıkavak Bodrum'a 20 km mesafede. Özel araç ya da dolmuşlar ile ulaşılabilir.

5- Ortakent Halk Plajı

Mavi bayraklı plaj bodrum

Ortakent, Bodrum

Bodrum'un belki de en meşhur ve mavi bayraklı plajları Ortakent'tedir. Ben Ortakent'te, herhangi bir otele ya da tesise bağlı olmayan halk plajını seçtim. Aslında 5 kilometrelik sahil şeridinde bir sürü plaj mevcut ve hepsi de tertemiz.

Ortakent halk plajı 250 metre uzunluğunda. 1994 yılından beri belli yıllarda hep mavi bayraklı plaj ünvanını hak etmiş. Burada kum da var, çakıl taşı da, kayalık da... Ahşap iskelesi ve beton platformu mevcut. Her şey var anlayacağınız. Fakat su sporları ya da plaj sporları yok. Yalnızca denize giriliyor. Merkezde kalanlar, bir gününü ayırıp bu Ortakent'e gidebilir... En temiz denizlerden nihayetinde.

Ortakent Halk Plajı'na Nasıl Gidilir? 

Bodrum merkeze yaklaşık 7 km uzaklıktaki bu mavi bayraklı plaja gelmek çok basit. Bodrum otobüs terminalinden kalkan Ortakent-Yahşi dolmuşlarıyla çok kısa zaman içerisinde buraya ulaşabiliyorsunuz.

6- Bodrum Belediyesi Özgür Halk Plajı (Bitez)

Mavi bayraklı plajlardan Bitez

15 seneyi aşkın süredir aralıklarla mavi bayraklı plaj seçilen Bodrum Özgür halk plajı Bitez'de bulunuyor. 200 metrelik bu plajda ister incecik kumun ve tertemiz suyun tadını çıkarın ister su sporları yapın. 

Bodrum Belediyesi Özgür Halk Plajına Nasıl Gidilir?

Bitez Bodrum merkeze 8 km mesafede. İster yürüyerek ister dolmuşlara binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Marmaris Mavi Bayraklı Plajlar

7- Marmaris Belediye Halk Plajı

Belediye Halk Plajı, Marmaris

10 yılı aşkın süredir aralıksız bir şekilde mavi bayraklı plaj olmaya hak kazanan Marmaris belediye halk plajı da, yine kendine hayran bırakan plajlardan. Kum ve çakıl taşı karışık bir plaj burası. 300 metrelik upuzun plajda bu yaz kendimize bir şezlong bulabiliriz umarım.

Marmaris Belediye Halk Plajı'na Nasıl gidilir?

Bu plaj da tam olarak Marmaris'in merkezinde. Marinaya ve Marmaris Kalesi'ne çok yakın bir konumda. Havaalanına ise 90 km.

8- Club Mistral Martı Marina Halk Plajı (Hisarönü)

Uzun yıllardır mavi bayraklı plaj ünvanına sahip olan bir başka adres de Marmaris'in Hisarönü semtinde bulunan Club Mistral Martı Marina. Marmaris'e 25 km uzaklıkta, küçük bir plaj aslında Marina halk plajı ama suyu en temiz denizlerden biri olmayı başarmış ve mavi bayrak almış. Kum ve çakıl taşları karışık şekilde mevcut. Plajda tesis yok ama ahşap bir iskelesi var.

Club Mistral Martı Marina Halk Plajı'na Nasıl Gidilir?

Dalaman Havaalanı'na 115 kilometre. Marmaris merkeze ise 25 kilometre mesafede. Özel araç ya da dolmuşlar ile ulaşılabilir.

Son olarak... 

Yaz tatili başlığı altında yazdığım diğer yazılarıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yeni yazılardan haberdar olmak için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın! Listeye eklemek istediğiniz mavi bayraklı plajlar varsa yorum yapabilirsiniz. Herkese iyi tatiller...

  1. Denize Giderken Alınacakların Listesi
  2. En İyi Güneş Kremi Hangisi?
  3. Türkiye’nin En Güzel 15 Plajı
  4. Bikini Üstüne Giyilen Pareo Modelleri

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!