Acilen tatile çıkmanız gerekiyor, mesela birkaç saat içinde hemen hazır olup evden çıkmalısınız. 'Acil' gidilen tatil, tatillerin en güzeli! O yüzden panik yapmaya gerek yok. "İyi ama valiz hazırlamaya nereden başlamak gerek?" diyorsanız yazımızı hızlıca okuyun. Hatta okurken bir yandan da gerekli adımları atabilirsiniz.  Eğer tatil hazırlığı için yeterince vaktiniz olduğunu düşünüyorsanız, sol üstteki "Valizimi Hazırla" seçeneğine tıklayarak valiz hazırlama motoruna ulaşabilir, sakin sakin bir valiz listesi oluşturabilirsiniz. Veya diğer daha uzun ve detaylı yazılarımıza göz atabilirsiniz. Durum acilse okumaya devam... 

Acil Valiz Hazırlama Rehberi

  1. Bir evcil hayvanınız varsa ve yalnız yaşıyorsanız, onu emanet edecek birini bulun.
  2. Cep telefonunuzu şimdiden şarja taksanız iyi olur.
  3. Yanınıza alacağınız elektronik cihazların şarj aletlerini sırt çantanıza koyun.

tatile çıkmadan önce

4) Tatiliniz boyunca size yeteceğini düşündüğünüz ve giymeyi planladığınız sayıda tişört, sweat-shirt, iç çamaşırı, çorap, şort, etek, en az bir pantolon, en az bir şapka, iki çift terlik ve ayağınızdakiler hariç bir çift ayakkabı alın. Hava soğuk olmasa dahi en azından geceleri giymek için bir kazak ve gerekirse bir paltoyu da ihmal etmeyin. Yerden tasarruf etmek isterseniz terlik ve tişörtlerinizin bazılarını bırakın. Büyük olasılıkla gideceğiniz yerde eğer daha fazla tişörte veya terliğe ihtiyaç duyarsanız bunları rahatça alabilirsiniz.

5) Eğer otelde kalmayacaksanız banyo havlusu almayı unutmayın. Ve de odanın içerisinde ayakkabıyla gezmekten hoşlanmıyorsanız terlik ve çok titizseniz yastık kılıfı ve çarşaf almayı düşünebilirsiniz. Tabii sadece çok titizseniz. Sahil kıyısına gidiyorsanız, en az 2-3 tane mayo, yeterince yeriniz varsa da ayrı bir plaj havlusu alın.

6) Yağmurlu bir mevsimde gidiyorsanız ufak bir şemsiye, yağmurluk ve bot üçlüsünü ihmal etmeyin. Hava güneşliyse bile ertesi gün bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

7) Gece uyumak için eşofman veya rahat kıyafetler alma lüksünüz varsa bu lüksü kullanın.

8) Kötü ihtimalleri her zaman düşünün: Yanınıza mutlaka baş ve mide ağrısı için aspirin, talcid gibi birer ilaç alın. Herhangi bir şeye alerjiniz varsa gerekli ilacı almayı unutmayın. Yara bandının da çantanızda bulunması iyi olacaktır. Kadınsanız yanınıza ped almayı unutmayın.

tatile çıkmadan önce

9) Yanınıza yeterince nakit para alın. Kredi veya banka kartınız varsa pin kodunu hatırladığınızdan emin olun. Tatil sırasında parasız kalma ihtimalinizde sorun yaşamayacağınızdan emin olun.

10) Belgeler... En önemlisi!

Nüfus cüzdanınızı, varsa ehliyetinizi, otobüs/tren/uçak biletinizi, öğrenciyseniz öğrenci kimliğinizi, yurtdışına gidiyorsanız pasaportunuzu, seyahat sigortanızı ve otel-ulaşım rezervasyonlarınızın çıktılarını  mutlaka üzerinizde taşıyın. Cüzdanınızın çalınma ihtimaline karşı kimliğinizin bir fotokopisini çektirip çantanıza koyun. Ayrıca yurtdışı seyahatlerinde gideceğiniz ülkede konuşulan dildeki basit cümleleri içeren ufak bir sözlüğün epey yardımı dokunacaktır.

11) Uçakla gidecekseniz ve sadece el bagajınız varsa kesici/delici aletleri kabin içine kabul etmediklerini unutmayın. Saç maşası, tırnak törpüsü, bıçak gibi...

valiz
12)
 Otomobille gidecekseniz, yedek lastik, pompa, kriko, ilkyardım çantası, arıza ikaz lambası gibi teknik ekipmanın araçta olduğundan emin olun. Aracınızın yetkili servisinin telefon numarasını not edin. Aracınızın anahtarını kaybetmeniz veya anahtarın pilinin bitmesi ihtimaline karşı yedek anahtarı almayı unutmayın.

13) Zamanınız varsa kendinize yanınıza atıştırmalık bir şeyler alın. Mesela evde hazırlayacağınız ufak bir sandviç olabilir.

14) Gideceğiniz yerin bir haritasını yanınıza alın. Yazıcınız varsa internetten bulduğunuz bir haritayı da basıp yanınıza alabilirsiniz. Yeterince zamanınız varsa gideceğiniz bölgedeki bazı konaklama opsiyonlarını inceleyip not alabilirsiniz.

15) İnternetten, gideceğiniz yerde bulunan bir sağlık kuruluşunun telefon numarasını bulun. Cep telefonunuzun çalınması durumunda tanıdıklarınıza ulaşabilmek için birkaç kişinin numarasını bir kağıda yazıp çantanıza koyun.

tatil valiz hazırlığı

16) Kullanacağınız sırt çantasının veya bavulun fermuarının veya tekerleğinin sağlam olduğundan emin olun. Emin olmamanız durumunda başka bir çanta kullanmanız zor durumda kalmanızı engelleyecektir. Eğer mümkünse dengesi bozuk tekerleği bant yardımıyla sağlamlaştırabilirsiniz.

17) Kulaklık önemli! Fotoğraf makinesi ve laptop alacaksanız, fotoğraflarınızı laptopa aktarmak için kullanacağınız kabloyu alın (Çok ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız laptopunuz gereksiz ağırlık yapacaktır. Telefon veya internet kafe de ihtiyacınızı görebilir.) Evden çıkmadan önce fotoğraf makinenizin ve/veya video kameranızın hafıza kartını boşaltın, pilini şarj edin.

18) Yazmaktan hoşlanıyorsanız, alacağınız bir tükenmez kalem ve birkaç kağıt çantada fazla yer kaplamayacaktır. Okumak için çantanızın el verdiği sayıda kitap alabilirsiniz.

19) Cinsel sağlığınız için prezervatif / ertesi gün hapı bulundurmanız iyi olacaktır.

20) Yanınızda jilet / traş makinesi taşımak istemiyorsanız evden çıkmadan önce kişisel bakımınızı yapın. Diş fırçası ve diş macunu da alabilirsiniz. Özellikle alacağınız peçete veya bir rulo tuvalet kağıdı zor durumlarda oldukça işinize yarayacaktır.

21) Deodorant kullanıyorsanız yanınıza alın; yer kaplamasını istemiyorsanız gittiğiniz yerden de edinme şansınız var.

plaj elbise22) Sahil kıyısına gidiyorsanız güneş kremi almanız cildinizi yanıklardan koruyacaktır. Varsa güneş gözlüğünüzü de alın. Yoksa da oradan alırsınız artık! 

23) Özellikle kırsal bir alana gidiyorsanız sivrisineklerden korunmak için sinek kovucu tablet alın.

24) Eğer yalnız yaşıyorsanız, evden çıkmadan önce elektrik, doğalgaz ve su vanalarını kapatın. Bir haftadan uzun süre geri dönmeyecekseniz, çöpleri boşaltmanız da iyi olacaktır.

25) Komik gelebilir, ama ev anahtarınızı uzun süre kullanmayacağınız için kolayca hatırlayabileceğiniz bir yere koymaya dikkat edin.

26) Evden çıkmadan önce tüm pencereleri kapatıp güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun.

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

  1. Denize Giderken Alınacakların Listesi
  2. El Bagajı Hazırlamak | Kabin Boy Valiz Hazırlamak
  3. Akdeniz’de Mavi Bayraklı Plajlar Listesi
  4. 5 Yıldızlı Otele Giderken Alınması Gerekenler

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!