Yaz ya da kış tatillerinde, konforu en üst düzeyde yaşamak isteyenler genellikle 5 yıldızlı otelleri tercih ederler. Hatta mümkünse, her şey dahil veya ultra her şey dahil olanları... Bir kesim bu tatil türüne gerek ücretlerin çok yüksek olması, gerekse çoğunlukla tatilin belli bir alanda geçiyor olması sebebiyle hoşlanmasa da; hatırı sayılır bir kesim de 7/24 hizmet almaktan ve tatilde, en lüks zevkleri yaşamaktan hoşlanıyor.

Aslında belki de 5 yıldızlı otellerde veya tatil köylerinde geçirilen tatiller ile pansiyon/butik oteller tercih edilerek planlanan, daha çok dışarıdaki aktivitelere odaklı olan bireysel tatilleri, birbirinin zıttı olarak düşünmemek gerekir. Yaş gruplarına, evlilik ve çocuk durumuna göre ihtiyaçlar ve istekler zamanla farklılaştığı için, herkes iki tatil türünü de deneyimlemek isteyeceği farklı dönemler yaşayabilir. İşte bu yazıda, başlıktan da anlaşılacağı gibi 5 yıldızlı otel tatiline ve valiz hazırlama aşamasına odaklanacağım.

Yazın sıcak kumlardan serin sulara atlarken konforu en üst düzeyde yaşamak istediniz ve 5 yıldızlı bir otele gitmeye karar verdiniz. Yaz olması şart değil. Buz gibi bir kış gününde, şöminenin karşısına geçip huzur bulmak, dışarıda kar yağarken jakuziye girmek ve keyif yapmak da istemiş olabilirsiniz. Otelleriyle meşhur Antalya'da, Bodrum'da ya da belki bir kış günü İstanbul'da bütçenize uygun şahane bir 5 yıldızlı otel buldunuz... Oteli ayarladıktan sonra da sıra, valiz hazırlamaya geldi. 5 yıldızlı otele giderken alınması gerekenlerin neler olduğunu düşünüyorsanız, aşağıda sıraladığım maddeler size fikir verebilir.

5 Yıldızlı Otele Giderken Alınması Gerekenler

5 yıldızlı otele giderken alınması gerekenleri tespit etmek için, öncelikle kaç günlük bir tatil olacağını ve mevsimi hesaba katmanız gerekiyor. Ayrıca gün içerisinde kaç defa kıyafet değiştireceğiniz de önemli.

Eğer sadece 5 yıldızlı otele giderken alınması gerekenleri değil, hiçbir tatilimde ne almam gerektiğini bilemiyorum diyorsanız, onun da kolayı var. Valizim'in valiz hazırlama motoru sayesinde, size sorulan soruların ardından en ideal valiz eşyalarınızı otomatik listeleyebilirsiniz. Linki şuraya bırakıyorum, hiçbir şeyi evde unutmamak için mutlaka böyle bir liste lazım olacaktır. Şimdi 5 yıldızlı otelde nerelerde ve ne zaman farklı kıyafete ihtiyacınız olacağına bir bakalım...

5 yıldızlı otele giderken alınması gerekenlerin aslında, kıyafetler dışında, minimum sayıda eşya olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü havlu, bornoz, terlik, kişisel bakım malzemeleri gibi eşyaları büyük ihtimalle otel, odalarda sunuyor olacaktır. Bu nedenle de bunları yanınızda götürmeniz gerekmeyecektir. Yine de otelin verdiği hizmetlerin neler olduğuna dikkat etmekte fayda var.

Şimdi 5 yıldızlı otele giderken alınması gerekenler listesindeki, en temel dikkat edilecek noktalar üzerinde duralım...

Spa Merkezi İçin

5 yıldızlı bir otele gidiyorsanız, mutlaka ki spa merkezi olacaktır. Ve eğer sizin masaja, saunaya, jakuziye merakınız yoksa dahi, en kötü ihtimalle termal suya veya hamama girmek isteyebileceğinizi unutmayın. Önce en iyi ihtimali düşünelim...

5 Yıldızlı Otelde Hamam&Sauna İçin Alınması Gerekenler

Spa merkezi için altı kaymayacak bir adet terlik ve peştemal almayı unutmayın. Bazı spa merkezlerinde havlu ve bornoz sağlıyor olsalar da, bazılarında bulamayabilirsiniz. Bu nedenle incecik bir peştemal alıp valizinize atın. Eğer termal otele gidiyorsanız veya otelinizde termal su varsa, yanınıza almanız gereken her şeyi detaylı olarak anlattığım şu yazıya da bakmanızı öneririm.

5 Yıldızlı Otelde Masaj İçin Alınması Gerekenler

Masaj için, vücudunuzu fazla kapatmayan bir çift bikini ya da mayo alabilirsiniz. Özellikle masaj sırasında masaj yağı kullanılacağı için, sırtınızın açık olacağı bir mayoyu tercih edin.

Islak Alan İçin

Islak alan dediğimiz, jakuzi, havuz ve hamam gibi suyla ilgili aktivitelerin yapıldığı alandır. Bazı otellerin spa merkezi olmayabilir ama 5 yıldızlı otellerde mutlaka ki ıslak alan vardır. En azından açık ve kapalı havuz olacaktır.

5 Yıldızlı Otelde Havuz İçin Alınması Gerekenler

Eğer yaz tatili için gidiyorsanız, havuz başında giyebileceğiniz pareo ve deniz elbiselerini valizinize koymayı unutmayın. Ayrıca gözlük, şapka ve güneş kremleri en önemli ihtiyaçlarınız olacak. Bu listeye güneş gözlüğü de eklenebilir. Dilerseniz Denize Giderken Alınması Gerekenler yazımı okuyarak da daha detaylı fikir alabilirsiniz.

Akşam Yemeği İçin

5 yıldızlı otele giderken alınması gerekenlerden biri de şık bir elbise ve bir çift ayakkabıdır. Eğer şık bir otele gidiyorsanız, akşam yemeğinin yeneceği ortam da son derece şık olacaktır. Ortama uyum sağlamak adına, fazla abartıya kaçmadan hoş bir elbiseyi / pantolon ve gömleği valizinize atmayı unutmayın.

Dışarı Çıkmak İçin

5 yıldızlı otele gittiğiniz için lobide çakılıp kalacak değilsiniz. Akşamları dışarı çıkıp etrafı keşfetmek istiyorsanız, rahat yürüyebileceğiniz bir ayakkabıyı yanınıza alın. Önlem olarak da yaz için ince bir hırka, kış için yağmurluk almayı unutmayın.

Valiz hazırlamayla ilgili daha fazla bilgi almak için şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz....

Tatile Giderken Alınacaklar Listesi

Tatile Çıkmadan Önce Bunlara Dikkat Edin

Acil Valiz Hazırlama Rehberi

Son olarak...

5 yıldızlı otele giderken alınması gerekenler ile ilgili yazdığım bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyorum... Eğer bu yazıyı başkaları da okumalı derseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz. 

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere! 

  • Hatırlatma: Valizim.com sadece bir seyahat blogu değil, aynı zamanda tatil listesi hazırlayıcı. "Tatile giderken yanıma ne alsam" diyorsanız... Valizinize hangi kıyafetten kaç tane koymanız; mevsime ve amacınıza göre hangi eşyaları unutmamanız gerektiğini hatırlatan tatil listesi hazırlama motorunu mutlaka deneyin!

Herkese iyi tatiller!