Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?


Ucuz uçak bileti bulmak, herkesin seyahatinde tasarruf edebilmesini sağlayan en önemli etkenlerdendir. Aklımda herhangi bir yere gitmek gibi bir plan yokken bile, ucuza uçak bileti bulduğum zamanlarda mutlu olurum ve harekete geçerim.

Seyahat masraflarında önemli bir yer tutan uçak biletini ucuza bulunca, hiç aklımda olmayan şehirleri ve ülkeleri bile ziyaret ettiğim olmuştur.

Herkesin kendine göre bir ucuz uçak bileti bulma yöntemi olabilir. Şunu söyleyebilirim ki, ucuza uçak bileti bulmanın mucizevi bir yöntemi yok. Önemli olan sabırlı olmak ve iyi araştırma yapmayı bilmek. Ve her zaman bu tür yazılarda anlatılan yöntemler de, nasıl iyi araştırma yapılabileceğine yönelik oluyor.

Evet, ucuz uçak bileti bulmanın yöntemleri kulağa hep aynıymış gibi gelse de, herkesin yaşadığı deneyim birbirinden farklı. İşte ucuz uçak bileti nasıl bulunur diye soranlara, şu ana kadar aldığım ucuz biletleri de düşünerek sunacağım birkaç öneri…

1- Ucuz uçak bileti için sadece havayolu siteleri yetmez

Seyahat planlarına şöyle başlıyoruz… Seyahat etmek istediğiniz veya isteyebileceğiniz destinasyonlara internet üzerinden uçak bileti bakıyorsunuz. Bu durumda iki seçenek karşımıza çıkıyor.. Havayolu firmasının sitesi ve uçak arama motorları. Eğer hala Pegasus’un ve THY’nin sitelerine girip de Skyscanner gibi uçak bileti arama motorlarına girmiyorsanız, şiddetle uçak bileti bulma yöntemlerinizi çeşitlendirmenizi öneririm.

Bilet araştırmalarına başlamadan önce gitmek istediğiniz yere hangi hava yollarının sıklıkla sefer düzenlediğini öğrenmeniz de faydalı olabilir. Kalitesi ve hizmetinden memnun olduğunuz, özellikle tercih ettiğiniz havayolu firması hangisiyse öncelikli olarak o firmanın sitesinde sorgulama yapın. Daha sonra ise aynı bilet sorgulama işlemini uçak arama motorlarında yapın. Aynı biletin iki farklı platformda farklı fiyatlarda sunulduğunu görebilirsiniz. En ucuz uçak biletini bu şekilde bulup satın almak çok basit…

2- İnanmıyor olabilirsiniz ama uçak bileti kampanyaları gerçekten çok iyi fırsatlar sunabiliyor

ucuz-ucak-bileti
Ucuz uçak bileti bulunca…

Gerek havayolu firması gerekse uçak arama motorlarının sadakat programları (puan biriktirme) ve dönemsel kampanyaları mevcut. Ve gerçekten de iyi bir planlama yapıldığında, bu kampanyalar çok faydalı olabiliyor. Bunları takip ederek ve hızlı davranarak uçak biletinizi indirimli satın alabilirsiniz.

Havayolu firmaları dönemsel indirimlerde bulunurken, uçak arama motorları ulusal ve uluslararası havayolu firmaları ile anlaşma yaparak uçak biletlerinde indirimli fiyatları sunmaktadır. Kampanya ve promosyonlara dair haber almak istiyorsanız, havayollarının ve sitelerin sosyal medya hesaplarını takip edebilir ve mail bültenlerine kayıt olabilirsiniz. Veya düzenli olarak sitelere girip gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

3- Esneklik şart

Eğer belirli bir günde ve belirli bir saatte yolculuk yapmanız mecburi değil ise… Bazı günlerde ve saatlerde uçak biletlerinin daha pahalı olduğunu biliyoruz. Bu gün ve saatleri siz de tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu durumda, gitmek istediğiniz destinasyon o anki talebe göre çok pahalı olabilir.

Örneğin; benim deneyimlediğim, cumartesi sabah gidiş ve pazar akşam dönüş biletleri en pahalı olanları… Yani seyahatin prime time’ı diyebiliriz. Bu durumda Cuma akşam gidiş ve pazartesi sabah dönüş gibi alternatiflerin programınıza uyup uymadığına göz atın ve daha sonra bilet sorgulaması yapın. Büyük ihtimalle ikinci alternatifin biletleri çok daha ucuz olacaktır.

4- Ucuz bilet bulmak için tek rotaya bağlı kalmayın

İşte aktarmalı uçuş seçeneği ile ucuz uçak bileti bulup gittiğim Kiev seyahatimden bir kare…

Ucuz uçak bileti bulmak için en yorucu ama en hesaplı olan yöntemlerden biri de farklı rotaları araştırmak. Bu maddeyi de bir örnekle açıklayayım… 2017 Nisan’da yapacağım -Kiev seyahatimi bu yöntemle normalden çok daha ucuza satın aldım. Nasıl mı?

İstanbul-Kiev sorgularında ortalama bilet fiyatları 600-700 TL arasında değişiyordu. Fakat Ankara-Kiev sorgulaması yaptığımda uçak biletimi bu meblağın yarısına satın alabildim. İçerisinde İstanbul-Ankara aktarmaları da dahil olmak üzere, totalde 295 TL’ye Ukrayna’ya gidip dönebileceğim… (Ekstra bilgi 🙂 olarak havayolu firmasının kampanyasına da vardı. Yani yukarıda bahsettiklerim gerçek! Kampanyaları takip edin derim.)

5- Zahmetli olsa da, tek yön biletlerine de göz atın

Gidiş – dönüş uçak bileti alırken, dikkat ettiğim noktalardan bir tanesi de iki yön için de ayrı ayrı tek yön bileti sorgulamak. Örneğin İstanbul-Paris arasına uçak bileti bakıyorsunuz diyelim… Gidiş-dönüş uçak biletini kontrol ettikten sonra, bu işlemi farklı havayolları ve uçak arama motorlarından gidiş ve dönüş için, ayrı ayrı tek yön olacak şekilde yapın. Bu durumda gidiş-dönüş uçak biletini farklı hava yollarında olsa bile daha ucuza satın alabilirsiniz.

6- Gittiğiniz havayoluyla dönmek zorunda değilsiniz

Bazı dönemlerde siz de fark etmişsinizdir. Gidiş biletleri ucuz ama dönüş biletleri pahalı oluyor. “Gidip de dönemeyecek miyiz?” diyebilirsiniz içinizden. Böyle bir durumla karşılaşınca gidiş biletini o siteden, dönüş biletini ise başka bir siteden alabilirsiniz. Sonuçta gittiğiniz havayoluyla dönme zorunluluğu yok.

Son olarak…

Ucuz uçak bileti bulmayla ilgili benim kullandığım arama yöntemleri bu şekilde. Önemli olan düzenli olarak farklı zamanlarda araştırmaya devam etmek, sabırlı olmak ve mantıklı bir gezi programı yapabilmek. Kimi zaman farklı sitelerden bilet kombinasyonu yaparak, kimi zaman kampanyaları takip ederek kimi zaman da direkt değil de aktarmalı uçuşları tercih ederek ucuz uçak bileti bulabilir, masrafları düşürebilirsiniz.

Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Yeni yazılar için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Ayrıca seyahatlerimden paylaştığım fotoğraflarım için Instagram hesabıma da uğrayabilirsiniz! Herkese güzel seyahatler!

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler


Bir reklam ajansında, Dijital Pazarlama Uzmanı pozisyonunda çalışıyorum ve markaların operasyonel faaliyetlerini yürütüyorum. Artık, seyahatlerimde çektiğim fotoğrafları Instagram hesabımda paylaşmakla yetinmek istemedim ve gezi notlarımı da sizlerle paylaşmaya karar verdim. Valizim'de çoğunlukla restoran, kafe ve kahve dükkanları gibi mekan önerileri, yurt içi ve yurt dışı seyahati üzerine yazıyor olacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir