Paris Navigo Kart | Paris’te Haftalık Sınırsız Ulaşım Kartı


Paris’e son gidişimde nihayet yararlanma fırsatı bulduğum ulaşım kartı Navigo Decouverte’in nimetlerinden bahsetme zamanı geldi. Daha önceki yazılarımdan Paris Metro Biletleri, Haftalık Kartlar ve Ulaşım Ücretleri’nde bu kart türünden bahsetmiştim. Fakat henüz satın alıp kullanmadığımdan, Paris’te gezerken ne kadar faydası olduğunu pek iyi aktaramamıştım. Şimdi Paris Navigo Kart sahibi olduğuma göre, bu ulaşım kartı ile ilgili bilgilerimi paylaşma zamanı. Ayrıca bu yaz Paris’te bulunduğum iki seyahatimde de bu kartın peşinde koşarken neler yaşadığımı anlatmadan geçmeyeceğim.

Paris Navigo Kart | Paris’te Haftalık Sınırsız Ulaşım Kartı

Paris’te gezerken oteliniz nerede olursa olsun çok defa metroya, RER trenine, otobüse binmeniz gerekebilir. Çünkü gerçekten büyük bir şehir ve gezilecek turistik yerler çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi küçücük bir alanda sıkışıp kalmış değil. İtalya’da olduğu gibi “yürüye yürüye yolumuzu buluruz” diyemiyoruz bu durumda.

Havaalanları, Disneyland, Versailles Sarayı ve civarında başka turistik bölgeler zaten şehir merkezinin dışında. Yani araçsız ulaşım mümkün değil. Ayrıca şehrin her yeri, her semti gezmeye görmeye değer. Bu nedenle Paris’te ulaşım yollarını ve bilet türlerini iyi öğrenerek şehrin ulaşım ağına kanalize olmak gerekiyor.

Paris’te ulaşımımı nasıl sağlıyordum?

Daha önceki Paris ziyaretlerimde ulaşım için iki yöntemi izledim. Birincisi tekli bilet satın almak, ikincisi günlük sınırsız bilet (Paris mobilis) alıp gün boyu kullanmaktı.

**Tekli bilet: Tek bilet deyince de bunun iki türü varmış gibi düşünmek lazım. Birincisi, metroların içindeki bilet otomatından tek bir tane bilet almak ve bunu 1,5 saat boyunca aktarmalarda kullanmak. Bir de diğer türü, 10’lu carnet. Her gün tek tek almak yerine 10 tanesini indirimli fiyata tek seferde alıyordum; gerektikçe kullanıyordum.

**Mobilis: Paris’te eğer gün içerisinde çok yere gitmeyi planlıyorsam tercihim Mobilis oluyordu. O günlerde fazla yürümek istemiyorsam, yorulunca metroya/otobüse atlayıp otele dönmek veya başka yere hiç yürümeden ulaşmak için günlük sınırsız ulaşım bileti Mobilis tam bana göreydi. Bu bilet türlerini, güncel fiyatları ve daha çoğu şeyi Paris Metro biletleri yazımda anlatıyorum, tekrardan hatırlatayım.

Genelde günlerim dolu dolu geçsin istediğim için tek güne çok sayıda yeri sığdırmaya çalışıyordum. Hem yorucu olduğu için arada otele dönüp bir iki saat dinlenme, kıyafet değiştirme molası vermek istiyordum; hem de birbirine yakın yerleri aynı günde ziyaret etmeye özen göstersem de araç kullanmadan olmuyordu. Bu da her gün için ayrıca sınırsız günlük bilet Mobilis’ten almam gerektiğine işaretti.

Navigo Kart yerine Mobilis’i tercih etseydim…

Ağustos 2016’daki Paris seyahatimde 4 tam gün gezecektim. Günleri de söyleyeyim, perşembe sabahından pazar gece yarısına kadar. Bu da 4 günlük Mobilis masrafı demek oluyor. Paris şehir merkezinde, zone 1-2’de ulaşımı sağlamak için olan Mobilis’in ücreti 7,30. Fakat ben diğer bölgelere de gidip gelmek istediğim için, en azından bir günümde zone 1-5 için geçerli olan Mobilis türünden satın almalıydım. Bunun ücreti de 17,50.

Baktığımızda minimum Paris’teki ulaşım masrafım 7,30 x 3 gün = 21,90 ve buna ek olarak bir de 17,50, yani 40 euro ediyordu. Paris’te 4 gün metroya binmek için 40 euro vermek pek mantıklı değildi. Acaba 10’lu carnet ile mi idare etsem, ne yapsam ne etsem diye düşünürken Navigo Decouverte kart aklıma geldi. Daha önceden çok defa duymuştum ama hiç kullanmamıştım.

Paris Navigo Decouverte Kart

Navigo Kart özetle haftalık/aylık sınırsız ulaşım kartı. Geçerliliği Pazartesi gününden Pazar gününe kadar. Haftanın hangi gününde bu karttan satın alıp doldurmuş olursanız olun, kartın geçerliliği Pazar geceyarısı sona erer. Ayrıca kartı alıp dolum yapabilmek için son gününüz Perşembe. Eğer Cuma günü Paris’e varacaksanız, Navigo kartı o hafta için kullanamıyorsunuz.

Paris’e gerçekten de pazartesi günü gelip pazar akşamı dönecekler için maddi anlamda inanılmaz avantajlı. Çünkü aslında haftalık (veya aylık) bir kart bu. Buna rağmen, 3-4 günlük ziyaretler için de oldukça avantaj sağlıyor.

Navigo Decouverte Kart Nerelerde Geçerli?

1-5 zone’da, yani tüm bölgelerde haftalık sınırsız kullanım hakkı sunuyor. Bunun da anlamı şehir merkezinin dışında, Charles de Gaulle (CDG) ve Orly Havaalanlarına, Disneyland’e, Versailles Sarayı’na bu kart ile ulaşabiliyorsunuz. Yani şehirde kısa süre kalacak bir turist için: Her yere.

Paris’te Ulaşım Kartlarının Geçerlilik Süresi

Paris’teki haftalık ve aylık kartların geçerliliği haftanın veya ayın sonunda biter. Yani ayın 15’inde aylık dolum yaptığınızda, 30 gün sonra değil, 15 gün sonra geçerliliği bitecektir. Aynı şekilde haftalık sınırsız Navigo kart yüklemesini Çarşamba günü yaptırdıysanız, kartın geçerliliği Pazar günü sonra erecektir.

Navigo Decouverte Kart Ücreti 2016

Navigo karta sahip olmanın ücreti 5 euro. Karttan bir kez aldığınızda 10 sene boyunca Paris’e gelip gittikçe yükleme yaparak kullanabiliyorsunuz. Haftalık yüklemenin ücreti ise 22,15 euro. Bu durumda 27,15 euro’ya bir haftalık ulaşım masraflarınızı karşılayabiliyorsunuz. Navigo Kart’ın aylık doldurma ücreti de 73 euro.

Orly Havaalanı’nda Navigo Kart Satışı

Eğer Orly Havaalanına iniş yapacaksanız, Orly’nin güney (Orly-Sud) terminalinin dışındaki Orlybus durağından kartı satın alabilirsiniz. Havalimanının içinde herhangi birisine sorarsanız, %99 ihtimalle Navigo Kart’ın satışının sadece Paris merkezde olduğunu söyler. Son iki ziyaretimde onlarca kişiyle muhatap oldum ve kesinlikle o kartın havalimanında satılmadığına dair beni ikna etmeyi başarmışlardı.

Eğer güney (Orly-sud) terminalindeyseniz, Orlybus durağına gittiğinizde orada küçük bir kulübe olduğunu göreceksiniz. Evet tam oradan satın alıp, haftalık veya aylık yükleme yapıp Orlybus’e atlayabilirsiniz. Sonrasında da Denfert Rochereau’ya ulaşarak metroya aktarma yapabilirsiniz. Böylece Paris havaalanından şehre ulaşım için ekstra ücret ödemezsiniz. Orly dışında neredeyse tüm metro ve RER duraklarındaki kart satışının olduğu ofislerden alabiliyorsunuz.

Mobilis ve Navigo Kart Ücret Karşılaştırması

4 günlük karşılaştırma

Küçük bir hesap yapalım. Günlük sınırsız ulaşım bileti Mobilis’ten 4 gün boyunca, her gün bir tane alsanız mesela. 7,30 x 4 = 29,20 euro ödemeniz gerekiyor. Ve de bu mobilis, sadece şehir merkezindeki 1-2 zone’da geçerli, Disneyland gibi uzak noktalara gitmek için ek ücret ödemek gerekiyor ve havaalanı ulaşımı dahil değil. Navigo Kart alsanız her şey dahil ve de haftalık ücreti 27,15.

Haftalık karşılaştırma

Yine sadece ilk iki bölgede geçerli olan Mobilis’ten aldığımızı düşünelim. 7,30 x 7 = 51 euro ediyor. Navigo Kart ile 27,15’e bu işi çözüyorsunuz ve 1-5 zone’un tümünü karşılıyor.

Neden Navigo Kart Aldım?

 • Yurtdışında, özellikle Paris’te gezerken toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanım hakkına sahip olmak istiyorum. Çünkü otele dönmek, yorulunca yürümek yerine en yakın metroya atlamak, gördüğüm belediye otobüsüne hop diye binmek istiyorum. Bu tüm isteklerimi tekli biletlerle karşılamaya çalışsam, günlük masrafım daha büyük olur.
 • Kolay yolu çoğu zaman mobilis alıp toplu taşımayı gün boyunca sınırsız kullanma hakkı elde etmek. Fakat Paris’te 3 günden fazla kalacaksanız, tüm bölgelere (1-5 zone) ulaşmak istiyorsanız; kolay ve hesaplı bir yolu var, işte o Navigo kart.
 • Ayrıca Orly Havaalanı’ndan şehre ulaşmak için kullanabileceğiniz en hızlı alternatif Orlybus otobüsüne de Navigo kart ile ek ücret ödemeden binebiliyorsunuz. İşin içinde havaalanı aktarması da olunca, daha da düşünmeme gerek kalmadı. Zaten günlük sınırsız bilet mobilis’ler havaalanı aktarmasını karşılamıyordu, onu da hatırlatayım.

Paris’te Navigo Kart Alamamak…

Ağustos 2016’daki Paris ziyaretimde Orly Havaalanı’nın batı terminaline Vueling Havayolları ile iniş yaptım. Daha önceki seferlerde de Pegasus Havayolları’yla her seferinde batı (Orly-Ouest) terminaline inmiştim. Navigo kartı nereden alabileceğimi yaklaşık 10 kişiye sordum. En az yarısının bu karttan haberi yoktu. Çünkü Navigo Kart hem Paris’te yaşayanlar için, hem de turistler için 2 türde bulunuyor. Turistler için ayrıca bir türü olduğunu bilmeyenler,hayır o kart size göre değil” diyebiliyor. Veya turist kazıklamaya meraklı olanlar sizi yanlış yönlendiriyor.

Her neyse, sonunda bilen birisine denk geldim ve karttan almak için güney terminaline geçmem gerektiği söylendi. Bazıları yürüyerek geçebilirsiniz, bazıları hayır yürünmüyor mutlaka terminaller arası shuttle’ı kullanın dedi. Birisi de Orlyval’a binebilirsiniz, 2 dakika sürmez dedi.

Orlyval’a daha önce binmiştim ve biletlerinin epey pahalı olduğunu biliyordum. Çaresiz kaldım ve vakit kaybetmek istemediğimden “Bu seferlik Orlybus’e ücretli bineyim, Denfert Rochereau’daki bilet ofisinden Navigo Kart alırım” dedim. Sonradan öğrendim ki, meğer Orlyval ile terminaller arası geçiş ücretsizmiş. Giderseniz aklınızda bulunsun. Bir 10 dakikanızı bu işe ayırın, güney terminaline geçin ve kartınızı alın.

Hatta oradaki duraktan Orlybus’e binin çünkü otobüsün ilk durağı güney terminalinde. Batı (ouest) terminaline geri dönüp otobüse binmeye kalkışırsanız, otobüs ilk duraktan yolcu alıp geleceği için ayakta gitmek zorunda kalırsınız.

Orly Sud Terminali’nde Navigo Kart Gişesi

paris-orly-ulasim-orlybus
Bu fotoğrafı da ekim 2016’daki son Paris seyahatimde çektim. İşte 6 adet Navigo Kart almaya çalışırken arkamda oluşan dev sıranın küçük bir kısmı. Navigo Kart’ınızı işte buradan alıp yükletip sonra Orlybus’e kartınızı kullanarak binebiliyorsunuz. Orly Sud Terminali’ndeki Orlybus duraklarının önündeki gişe burası.

Bilet gişelerinde her zaman sakin kalmak zorundasınız, çünkü işleminiz uzun sürebilir, görevliyle İngilizce anlaşamayabilirsiniz. Mesela ben ne zaman kart veya bilet almak istesem işlemim dakikalarca bitmediği gibi arkamda büyük bir insan kalabalığı oluşuyor. Özellikle bir önceki seyahatimde 4 adet, bu sefer de 6 adet Navigo kartı aynı anda satın almak istediğim için işlem neredeyse yarım saat sürdü.

Sebebi ise görevlinin satış işlemini sadece tek bir kart için yapabiliyor olması. Yani önce tek bir kartın satışını yapıyor, sonra yüklemesini. Sonra teslim ediyor ve 2. kartın satışına başlıyor.  6 tanesinin ücretini aynı anda alıp hemen yükleyip veremediği için de, bu fotoğrafı çektiğim gün arkamda upuzun ve öfkeli bir kuyruk oluştu. Tabii görevlinin hesabı karıştırması, kaç tane kartın ücretini aldığını unutması ve kendi kendine sinirlenmesi, herkes için bekleme süresini artırdı.

Zaten bana denk gelen RATP çalışanları biraz pratik zekadan ve iş bitiricilikten mahrum insanlar oluyor. Fransa’da bu tarz işlerde çalışanların hep bir hesabı karıştırma, öfleyip pöfleme hallerine tanık olabilirsiniz. Pratik zekaları yok demek de istemezdim ama Lyon’da yaşarken de bu duruma çok defa şahit oldum. Bir de çalıştıkları sistem kötü olunca… Bu nedenle görevliyle muhatap olurken tam olarak ne istediğinizi baştan açık ve net söyleyin. : )

“Öyle bir kart yok” dediler

Ağustos 2016’daki yaşadığım kart krizimi anlatmaya devam edeyim, sizin de bilginiz olsun… Dediğim gibi geçen sefer bir türlü kart alamayınca, ben de Orlybus’e 8 euro ödeyerek Denfert Rochereau Meydanı’na varmıştım. Burada metro girişinde bilet satış ofisi ve görevliler vardı. Görevlilerden büyük ihtimalle stajyer olan bir tanesi beni kapıda karşıladı, bilet satın almama yardımcı olabileceğini söyledi. Ben de memnuniyetle kabul ettim ve hemen Navigo Kartı sordum. “Öyle bir kart yok” dedi. Önce şaşırdım, sonra sinirlendim. En son ikna oldum ve görevlinin ısrar ettiği gibi tekli bilet almak üzereydim ki, vazgeçtim. Aynısı sizin başınıza da gelebilir. Vazgeçmeyin, öyle bir kart var. 

Bu sefer camın arkasında, masa başında bekleyen görevliye sorabilmek için sıraya girdim. Görevli “Evet buradan Navigo Kart alabilirsiniz” dedi. 27,15 euro ödeyerek haftalık bakiye yüklü kartımı aldım. Üzerine ad soyad yazdım. Bir de vesikalık fotoğraf istediler, fakat o gün yanımda yoktu. Hatta sonrasında fotoğraf yapıştırmadığım için metroda kontrole denk gelip zor anlar yaşadım.

Metroda Navigo Kart Kontrolü

Siz vesikalık fotoğraf götürmeyi unutmayın, çünkü metroda bazı zamanlarda kontrol yapılıyor. “Nasıl olsa görevliler turist olduğumu anlayıp üzerinde durmazlar” demiştim ama kontrole denk geldim ve sandığım gibi olmadı. Görevli, fotoğrafın durması gereken boşluğa o günün tarihini not aldı. Eğer bir daha kontrole denk gelseydim ve bu seferki görevli o tarihi görseydi büyük ihtimalle para cezası yiyecektim. Tabi önce davrandım ve pasaportumdaki fotoğrafımın siyah beyaz fotokopisini otelde çektirip bu alana hemen yapıştırdım. İsim soy isim ve fotoğraf kısımlarının dolu olması şart bu yüzden.

Son seferde ise kendimden emin şekilde gittim, o küçük bilet gişesini elimle koymuş gibi buldum, yanımdakilere Navigo kartlarını aldım. Kendi kartıma da vesikalık fotoğrafımı  yapıştırdım. Evet Paris’te hayatta kalmak için emek vermek gerekiyor… Ama buna değer. Ulaşım kartınız olunca kendinizi bir parça Parisli hissediyorsunuz ve bu hiç de fena olmuyor.

Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyorum. Paris’e gitmeyi düşünen dostlarınızla da paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca Paris seyahatinizi planlarken en çok hangi konuda bilgi almak istiyorsanız yorum yaparak bana iletebilir ve yeni yazılarımın konularını belirlememde yardımcı olabilirsiniz. Herkese şimdiden teşekkürler ve iyi tatiller!

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler


Bilgi Üniversitesi, medya ve iletişim sistemleri bölümünden mezunum. Bir reklam ajansında SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Vakit yaratabildikçe seyahat ediyor ve böylece Valizim için zevkle içerik üretiyorum. Seyahat edemediğim dönemlerde ise yurt dışı deneyimlerimden faydalanarak şehir rehberleri hazırlamaya çalışıyorum. Yeni yazılarımdan haberdar olmak için instagram hesabım @ecemhep 'i takip edebilirsiniz! Ayrıca Hürriyet Seyahat'teki yazılarıma da göz atabilirsiniz...

37 yorum

 • Merhaba, yazınızı gayet açıklayıcı ve yararlı buldum. Biz yarın sabah Paris’te olacağız. Air France ile uçuyoruz. Salı akşamı aynı şirketle olacak dönüşümüz. Bu durumda bahsettiğiniz Navigo kart pazar günü süresinin dolacağını düşünürsek bize pek uymayacak sanırım. Şimdi bizim için Mobilis mi uygun olur sizce?gezimiz şehir içinde olacak zaten. Paris’e ilk gidişimizde biz de karnet alıyorduk 10’lu ama ekonomik olmamıştı yine de. Şimdi doğru bir seçim yapalım diyoruz. Bilgilendirirseniz sevinirim. Çok teşekkürler

  • Merhabalar,

   Evet yarın Cumartesi olduğu için zaten bu hafta artık karttan yararlanamazsınız. Kartı doldurmak için son gününüz Perşembe çünkü. Pazartesi Navigo kart satın alsanız bile, salı günü döneceğiniz için pek avantajlı olmayacaktır. Bu durumda günde kaç defa toplu taşıma aracını kullanacağınızı düşünüp ona göre bir seçim yapmanız gerekecek.

   Mobilis’in ilk iki bölge için günlük ücreti 7,30 euro. Tekli bilet alırsanız (ticket t+) tanesi 1,90 euro. 10’lu carnet (14,50) alırsanız da tanesi 1,45 euro’ya gelecek.

   Bu durumda eğer gün içinde 5 defadan fazla bilet kullanma ihtimaliniz varsa harcamanız 7,2 euro olacağından, mantıken mobilis almalısınız. Ama metroyu, treni 5 defadan az kullanırım diyorsanız en mantıklısı 10’lu carnet almak. Mesela bir gün çok defa metro kullanırım, bir gün daha az diyorsanız; planınızın yoğun olduğu gün mobilis alın, diğer günlerde karneyle idare etmeye çalışın.

   Ayrıca ilk ve son gün havaalanından şehre transferinizi de bireysel olarak karşılayacaksanız, onu da şimdiden planlayıp hesaba katın derim. Konuyla ilgili diğer iki yazımın da linklerini buraya bırakıyorum, belki faydası olur.
   * Paris’te Havaalanı Transferi Nasıl Sağlanır? | Paris Havalimanı Ulaşım

   * Paris Metro Biletleri, Haftalık Kartlar ve Ulaşım Ücretleri

 • Teşekkür ederim

 • Merhabalr,yazınız gerçekten açıklayıcı ve faydalı oldu.Ben mayıs ayında çarşamba günü fransa da olacağım ve cumartesi öğlen dönceğim sanırım söylediğiniz bu kart benim için yararlı olcak güney kapı çıkısından alabileceğimi anladım ,şehir merkezine giden orlybusla metro aktarması yapabiliyor muymu bir de orlybus tek durakta mı duruyor paris’e ilk gidişim olcak ve pek bir bilgim yok.uygun fiyatlı ve şehir merkezinde olan otel ve ya hostel önerebilirseniz çok sevirim 🙂

  • Merhabalar,
   Güzel yorumunuz için teşekkürler! Evet söylediğim kart avantajlı olacaktır. Otobüs durağının hemen yanındaki kulübeden satın alabilirsiniz. Orly bus 3 durakta duruyor. Durakların arası zaten 1-2 dakika gibi ve en mantıklısı son durak olan Denfert Rochereau’da inmek. Çünkü indiğinizde metroyu hemen karşınızda göreceksiniz. Otobüsten inip metroya binebilirsiniz. Navigo Kartınıza yükleme yaptıktan sonra zaten sınırsız kez kullanabiliyorsunuz 1 hafta süresince. Otel ve hostel için booking.com’a bakmanızı önerebilirim. Bütçenizi ve gezmek istediğiniz noktaları harita üzerinde belirledikten sonra, uygun olabilecek onlarca seçenek bulabilirsiniz. Ücretsiz iptal seçeneği olan bir otel ayarlarsanız, zaman geçtikçe tekrar tekrar otel seçeneklerine bakar, daha iyisini bulunca da bir önceki rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz. 🙂 Yakında yeni yazılar da eklemeyi düşünüyorum, haberdar olmak için facebook ve instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 • Ecemcim Paris’te ulaşım konusunda didik didik araştırmış biri olarak senin kadar güzel açıklayabilen başka bir sayfa olmadığını kesinlikle söyleyebilirim. Ben 4 günlüğüne gitmiş olmama rağmen her yeri görmek istediğim için metro ve otobüs hatlarını oldukça kullandım, navigokartım olmasa kim bilir ne kadar para harcamıştım bunlar için. 🙂

  Ellerine sağlık!:)

 • Merhabalar 5 yaşında bir çocuğum var sanırım ona navigo kart alabilirmiyim veya alamazsam ona tekli ticket almammi gerekir tekli ticket ile orly sud ve şehir merkezi arasında sorun olurmu acaba..

  • Merhabalar,
   Navigo Kart alabiliyor musunuz tam olarak emin değilim ama büyük ihtimalle alabiliyorsunuz ve tam ücret ödeyeceksiniz. Sadece 4 yaş altı çocuklar ücretsiz seyahat edebiliyor. Ve çocuklar için tek indirimli ulaşım seçeneği, 10’lu carnet. (yetişkinlerin ödediğinin yarısını ödüyorlar bu 10lu biletler için). Bu durumda eğer ki navigo alamazsanız, gidip tekli bilet almak yerine 10’lu bilet alıp yarı yarıya indirim yaptırın ufaklık için. 🙂

 • Çok tatmin edici bir yazı olmuş yinede benim sormak istediğim bir konu var. Biz iki çocuğumuzla birlikte seyahat edeceğiz biri on diğeri 6 yaşında onlar için en avantajlı ulaşım ne olur ve indirimli tarife varmı pariste bazı yerlerde bahsetmişsiniz sma tam emin olamadım mesela havaalanına gitmek için yetişkin 8 euro ödüyorsa çocuklarda mı aynı ücreti ödüyor ve çocuklara tek bilet alınamıyorsa döneceğimiz gün havaalanına giderken tek bilet kullanmamız gerekirse nasıl yapacağız yardımınız için teşekkürler

  • Merhabalar, geç yanıt verdiğim için üzgünüm. Havaalanına giderken 8 euro dediğim, Orlybus. Siz Orly’e mi iniyorsunuz ve otobüsü kullanmak sizin için daha mı avantajlı olacak bunları da düşünmelisiniz. Dilerseniz havaalanlarına nasıl ulaşıldığına dair yazdığım yazıları da inceleyebilirsiniz. Bunun dışında, çocuklar için 10’lu carnet (10lu tek bilet) için indirim var ama navigo kart için indirim yok. Eğer çok fazla indi bindi yapacağız ve Navigo’nun tüm şartları bize uyuyor diyorsanız tercih edin ama çocuklar için indirim olmayacağını unutmayın. Gezi tarihlerinize, ne kadar sıklıkta ulaşıma ihtiyacınız olacağına vs göre durum değiştiği için size net bir öneride bulunmam mümkün değil 🙁

 • Bence Navigo cart parise gelen herkesin muhakkak alması gereken bir kart,benim şamsım mı bilmem ama pegasus sud terminaline indi terminalden çıkıp sola döndüm 49 m sonra sağda orlybus bilet gişesinden aldım ve parasını 3,4 defa amorti etmiştir,kartınızı alıp parisrapt yükleyin internet derdi olmadan gezin ,google mapta çok başarılı.Navigo Card yazınız için çok teşekkür ederim.birde tavsiyem yanınızda powerbank bulunsun.Pariste hiçbir kötü durumla karşılaşmadım gayet rahat olabilirsiniz.

 • Merhaba Ecem hanım,

  Biz yani eşim ben ve 2 yaşındaki oğlum 14 haziran günü Orly’den gelip 16 haz,iran günü Charles de gaulle’den döneceğiz.Otelimiz ise Montmartre’da.
  Havalimanında Naviga kartlarımız alıp önce şehir merkezine otobüs ile ulaşıp ordan metro ile otelimize mi geçelim? Ne önerirsiniz? Ya da havalimanından direk metro ile otele en yakın metro dureagı olan Barbes’e geçebiir miyiz?

  • Merhabalar,

   Her halükarda belirttiğim terminalden Navigo kartınızı öncelikle alıp cebinize koyun. Vesikalık fotoğrafları yapıştırmayı, adınızı soyadınızı yazmayı unutmayın. Sonrasında, yerinizde olsaydım önce havalimanından Orlybus isimli otobüse binerdim ve Denfert Rochereau’ya gidip oradan da metroya binerdim. Zaten tam da oradan geçen 4. hat sizin otelinize en yakın olan duraktan geçiyor yanılmıyorsam. Yani otobüs+metro ile varabileceksiniz otele.

   Havalimanından direkt metroya atlayamıyorsunuz zaten, OrlyVal denilen farklı bir trene binmeniz (Navigo’nun geçersiz olduğu bir hat) ve RER hattına ulaşmanız gerekiyor. Rer’den de sonra yine metroya aktarma yapmanız gerekebilir, onu tam olarak incelemedim. Bu da daha fazla harcama ve daha fazla aktarma demek oluyor. Umarım doğru görmüşümdür haritada. Siz de kontrol edin lütfen, yanlışlık olmasın.

 • Merhaba
  Nasıl faydalı bir yazı yazmışsınız hele de benim gibi ilk kez Paris’e gidecekler için..10 Temmuz da CDG havaalanina inecegiz…Bahsettiğiniz Navigo kartı bu havaalanindan temin edip şehre nasıl gidebiliriz acaba? Cevabınız için teşekkürler şimdiden..

  • Merhabalar,

   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. CDG Havalimanı’na uzun yıllar önce inmiştim ve o zamanlar bu karttan haberim yoktu. Bu nedenle, kartın nereden temin edilebileceğini maalesef bilmiyorum ama eğer bu bilgiye ulaşırsam, size buradan yazacağım. Bence mutlaka CDG’de de kart alınabilecek bir büro bulunuyor olmalı…

 • Merhaba. Yazınız oldukca faydalı oldu. Cunku ulaşım konusunu nasıl yaparız ederiz diye dusunuyordum. Biz salı gunu varacagız kısmetse 3 gun kalacagız. Sanırım bu kart bizimde işimize yarar. İlk sorum orly havaalanına inecegiz bizde ve otelimiz sacre coura yakın haritalardan gordugum kadarıyla. Ulaşım için ne onerirsiniz ve 2017 yılı için bu kart fiyatları aynımıdır bilginiz var mı ? Simdiden teşekkürler…

  • Merhabalar,

   Yorumunuz için teşekkürler. Fiyatlar güncel diye biliyorum, son birkaç ay içinde eğer zam gelmediyse 🙂 Genelde ocak ayında ücretlendirme revize ediliyor… Büyük ihtimalle aynıdır ama ratp.fr sitesine de girip kontrol edebilirsiniz. Oteliniz sanıyorum ressamlar tepesinde. Metro duraklarından Anvers (2. numaralı mavi hat üstünde, haritanın orta üst kısmında yer alır) otelinize yakın mı diye bir kontrol edin. Eğer yakınsa, yapmanız gereken şu: Orly’den kalkan bir otobüs var, merkeze bununla gidebilirsiniz. Otobüs sizi Denfert Rochereau metro durağında bırakacak. Buradan da 4. numaralı mor hat ile Barbes Rochechouart durağına gittikten sonra burada hat değiştirip bir durak daha gidince Anvers’e ulaşıyorsunuz. Bunu bir yönlendirme olarak kabul etmeyin tabii ki sonuçta otelin nerede olduğunu bilmiyorum 🙂 Otelin tam olarak nerede ve hangi metro durağına yakın olduğuna baktıktan sonra karar verirsiniz. Paris metro map üzerinden (mobil uygulaması da var) bulabilirsiniz. Orly Havalimanı ile ilgili yazdığım şu yazıya da göz atabilirsiniz isterseniz. https://valizim.com/paris-orly-havaalanindan-sehir-merkezine-ulasim-paris-orly-ulasim/

 • Çok teşekkürler,değerli bilgilendirmeniz için
  Otelimiz 11. Zoneda navigo kartı bu bölümde de kullanabilirmiyiz.

  • Ben teşekkür ederim. Zone ve arrondissement terimleri birbirinden farklı. Oteliniz 11. arr.’da kalıyor büyük ihtimalle. Zone’lar ise 1’den 5’e kadar merkezden çevreye çember şeklinde ilerliyor. Navigo kart 1’den 5. zone’a kadar hepsinde geçerli 🙂

 • Merhaba, öncelikle detaylı anlatım için çok teşekkürler. Biz cuma sabah Paris Orly’e inip Lyon Garının olduğu yerdeki otelimize gideceğiz, dönüşümüz takip eden hafta Pazartesi Lyon Garından Orly Havaalanına olacak. Bu durumda Navigo kartı kullanabilir miyiz? Yukarıda bahsettiğiniz perşembe günü son yükleme,Pazar günü de kullanımın dolması konusu kafamı karıştırdı.
  Teşekkürler.

  • Merhabalar, Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Maalesef kullanamıyorsunuz çünkü haftanın son 3 günü yani cuma cumartesi ve pazar günü karta dolum yapmak mümkün olmuyor. Kartın haftalık dolumu sadece pazartesi-perşembe günleri arasında oluyor.

 • Merhaba yazınıza bayıldım çok net ve açıklayıcı.. ben oğlumu paris disneylanda götürmek istiyorum ama ne dil ne de şehri bilmiyorum beni biraz yönlendirebilirmisiniz. Mesela orl havaalanına gidicem disney parka çok yakın mesafede konaklama yapmak istiyorum bununla ilgili bilginiz varmı

  • Merhaba,
   Belki bir acentadan yardım alabilirsiniz veya tur ile gitmeyi tercih edebilirsiniz. Booking.com’dan otellerin konumuna bakarak tercihte bulunabilirsiniz. Önemli olan yakınlık değil, tek araçla gidebiliyor olmak aslında. Yani biraz size iş düşüyor. Bol bol okuyup araştırmanız şart.

 • tavsiyelerinizi dikkate alıcam teşekkürler

 • Ecem hanım merhaba,
  Tüm yazınızı detayları ile beraber hem de yorumları da inceleyerek okudum. geniş ve basit şekilde anlatımınız ve detaylara verdiğiniz önem için size ayrıca teşekkür ederim. Ben 23 nisan sabahı yani pazartesi günü paris’te olacağım. 2 kızım ve eşim olmak üzere 4 kişiyiz kızlarımdan küçük 7 ve büyük 13 yaşında. . cumartesi akşamına kadar pariste kalacağız ve hem disneyland hem de versailles sarayına gitmeyi düşünüyoruz. ancak biz air france ile geleceğimiz için CDG charles de gaulle havaalanına ineceğiz. iner inmez de şehir merkezine gitmemiz gerekiyor. o havaalanında nereden bu navigo kartları alabiliriz? hepimizin birer adet vesikalık resmi geçerli mi? ve sanırım b u kart hepsinde geçiyor. Havaalanına giden tren, disneyland a giden tren filan…
  sizden haber bekliyorum.

  • Merhabalar,

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim, yardımı dokunduysa ne mutlu bana. 🙂 Evet sizin için ideal kart bu, kesinlikle edinmelisiniz. Dediğiniz her yere gidebiliyorsunuz. Havalimanından çıkıp RER istasyonuna girdiğinizde, oradan bu kartı alabiliyorsunuz diye biliyorum. Yazımda da bahsetmiştim, böyle bir kart yok diyenler olacak. İnanmayın, var. 🙂 Ufak bir satış ofisi gibi bir yer göreceksiniz büyük ihtimalle orada satılıyordur. Ben hep Orly’e indiğim için CDG’de tam nerede bilmiyorum ama RER istasyonunda olduğunu duymuştum. Herkesin 1 tane fotoğrafının olması yeterli.

   Ben şu ana kadar hep yetişkinlerle seyahat ettiğim için, çocuklar için tarife nasıl bilmiyorum. Sanırım yine bu konuda bir soru gelmişti, RATP sitesinden bakıp yanıtlamıştım galiba. Linki şöyle bırakıyorum: https://www.ratp.fr/en/titres-et-tarifs/navigo-monthly-and-weekly-travel-passes

   siteye baktım ama çocuklarla ilgili bir bilgi bulamadım. Büyük ihtimalle onlara indirim olmayacak ama her türlü bu kartı alırsanız, çok ekonomik olacağı kesin.

 • Ecem Hanım , vakit ayırıp bu bilgileri bize ulastirdiginiz icin ve tüm sorulara cevap verdiginiz icin tesekkur ederiz. Pegasus hangi terminale iniyor biliyor musunuz ? Navigo kart guney terminalinde satilıyor demissiniz. Aslinda konum paylasbilseniz cok mutlu olurum. Selamlar

  • İrfan Bey Merhabalar,

   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. 🙂 Pegasus’un ilgili sayfasına baktığımda güney terminaline indiği yazıyor fakat bir seferinde, diğer terminale indiğim de oldu. Bu nedenle, büyük ihtimalle güneye indiğini söyleyebiliriz ama yine de iniş yaptığınızda mutlaka sorun hangi terminalde olduğunuzu. Ona göre kartı almaya diğer tarafa geçmeniz gerekir mi, ona karar verirsiniz.

 • Ecem Hanım merhabalar,
  Salı’dan Salı’ya bir hafta Paris seyahatim olacak. Sizce Navigo kartı avantajlı olur mu? CDG’ havaalanına iniyorum ve otelim grand boulevard metro durağının yakınında.. Cevabınız için şimdiden teşekkürler!

  • Merhabalar. Salı günü vardığınız gibi Navigo ile seyahate başlayın. Pazar günü gece 12de Navigo kartınız sıfırlanacak. Pazartesi sabahı ise Navigo ile değil, normal biletlerle devam edin gezinize derim. Pazartesi salı günleri çok çok defa bilet basmanız gerekmeyecekse, 10’lu carnet (yani 10lu bilet) alıp 2 gün idare edebilirsiniz sanki. Çok defa binip inicem metroya vs derseniz de günlük sınırsız biletleri tercih edebilirsiniz sanki. 🙂 Navigo 3 gün ve fazlası için avantajlı. Pzt-salı gününüz için gerek yok 2. haftada yükleme yapmaya. Ama ilk haftanızda çok rahat edersiniz.

 • Çok güzel anlatmışsınız. Elinize sağlık. Sanki biz de sizinle dolaştık terminallerin arasında. Sabrınız da ayrıca takdire değer.

 • Navigo kartı kendisi 5 eur başkasınınkini almayın kendiniz alın resim yapıştırın. 3 kişi metroda yürürken 5 kişilik kontrol ekibi tarafından durdurulduk, turistim diyoruz, bize cezadan kimse bahsetmedi diyorum, ödemeyi nakit mi kredi kartı mı yapacaksın diyor. Ödemem dedim polis cagiriyoruz diyorlar. Bizimle beraber japonları da durdurnuşlar. 3 kişi adam başı 35 den 105 eur ödettirdiler. Turiste böyle pislik muamele görmedim. Bi daha Fransaya adım atmam. Yazıklar olsun diyorum… Adamlar hiç bir yerde de yazmıyorlar cezayı. Resmen tuzak…

  • Gerçekten çok can sıkıcı. Ben de zamanında Lyon’da, kartım olmasına rağmen bu kartı dalgınlıkla okutmayı unuttuğum için 50-60 euro gibi dehşet bir ceza yemiştim. Gezi bloglarını takip edip bu tarz deneyimleri okumak faydalı oluyor herkes için. O yüzden paylaşımınız için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir