Paris Metro Biletleri, Haftalık Kartlar ve Ulaşım Ücretleri


(Son Güncelleme: 5 Eylül 2016) Paris’te ulaşım için şehrin vazgeçilmezi elbette ki metro ve RER treni. Paris metrosu 100 yılı aşkın süredir kullanılıyor ve şehir içinde ulaşımı sağlamak için daha iyi bir alternatif yok. Disneyland, Versailles Sarayı gibi şehrin dışında kalan noktalara gitmek için ise metrodan aktarma yapıp RER tren hattını kullanmanız gerekebilir. Bazı zamanlarda otobüs yolculuğu da kısa mesafelerde veya sadece şehirde panoramik tur yapmak için iyi bir seçenek olabiliyor.

Yeraltı ulaşım yolları iyi organize edilmiş

Paris de aynı Londra gibi, metro ulaşımının yoğunlukla kullanıldığı şehirlerden. Paris’in şehir merkezindeki 10×10 km’lik bölgede 16 metro hattı ve 300 metro istasyonu var. Yerin üstünde ne kadar kalabalık varsa, yerin altında da o kadarı var. Bunun en önemli nedeni şehrin gerçekten büyük olması ve yeraltı ulaşımının şehirde çok iyi organize edilmiş olması. Metroya atlayıp gerek tek seferde, gerek aktarmalı olarak istenilen her yere gidebilmek gerçekten büyük kolaylık. 

Paris seyahati boyunca eğer toplu taşıma ile ulaşımınızı sağlayacaksanız, ister istemez şu ulaşım bilet ve kartlarının türlerini öğrenmeniz gerekiyor. Bi de Paris metrosunu. Önceki yıllarda yaptığım Paris seyahatlerinde ‘ulaşım masrafları çoğunlukla bütçemdeki önemli bir kalem olmuştu. Çünkü Paris metrosunu, Paris’teki diğer ulaşım yollarını ve günlük-haftalık kart türlerini pek iyi bilmiyordum.

Ulaşım bilet türlerini öğrenmek şart. Yoksa…

paris-ulasim-metro-biletleri

Örneğin önceki yıllarda yaptığım Paris seyahatlerimde, Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşırken seçtiğim yol aslında en pahalı yolmuş ve çok daha hesaplı bir alternatifi varmış. Veya 3-4 günlük gezilerimde haftalık Navigo kart almış olsaydım yine “kazıklanmayacakmışım”. Ben de bunları zaman içinde öğrendim. Şimdi de bu zamana kadar edindiğim bilgileri ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşıyorum. 

Paris’te ulaşımınızı sağlamak için çoğu zaman birden fazla seçeneğiniz, karşınıza çıkacak birden fazla türde bilet/kart olacaktır. O yüzden ben “şunu seçin” diyemem, fakat önerilerimi de ara ara belirteceğim. 

Paris Metro ve Şehiriçi Ulaşım Biletleri ve Kartları

Paris’te ulaşımınızı sağlamak için tekli bilet, tam gün veya birden fazla gün sınırsız bilet, haftalık veya aylık sınırsız ulaşım kartları gibi çok çeşitli seçenekler mevcut. Size düşen görev, bunlardan hangisinin seyahatiniz boyunca en avantajlısı olduğunu seçmek.

Paris’te ulaşımınızı sağlamak için en iyi bilet çeşidinin hangisi olduğuna ancak siz karar verebilirsiniz. Bunun için de gitmek istediğiniz yerleri belirlemeniz, havaalanından şehre nasıl ulaşacağınıza iyi karar vermeniz, şehre hangi gün varacağınıza bile dikkat edip seçim yapmanız gerekebilir. Öncelikle bir gün içinde kaç defa toplu taşıma kullanacağınızı düşünüp, seçenekleri değerlendirebilirsiniz. 

Tekli bilet Ticket t+ (1,90 euro)

Tekli bilet ticket t+ nerelerde geçerli?

 • Paris’te metrosu
 • RER (zone 1-2)
 • belediye otobüsü
 • tramvay
 • gece otobüslerinin çoğu
 • Optile otobüsleri (şehrin dış bölgelerine gidenler)
 • Montrmartre Tepesi’ne çıkan füniküler.

Kısacası metro, tren, tramvay ve otobüs ile tek seferlik yapacağınız yolculukta geçerli olan biletin ismi Ticket t+. Eğer tek bir yolculuk yapacaksanız, aralardaki aktarmalarla* birlikte bir noktadan diğerine ulaşmak için tek bir bilet almanız yeterli. (Biletinizin ilk kullanımından itibaren aktarma yapmak için 90 dakika süreniz var)

pariste-ulasim-metro-biletiTek yolculuk derken, örneğin bir tam gün içinde sabah bir noktaya giderim, aralarda yürüyerek dolaşırım, akşam da yine vardığım noktadan otelime tek bir bilet ile dönerim diyorsanız mesela, bu biletten 2 tane kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bu tekli biletin ücreti 1,90 euro.

*Aktarmalarda da geçerli dedim, fakat sadece metrodan RER trenine, RER’den de metroya aktarma yapabilirsiniz. Metrodan inip otobüse veya tramvaya aktarma yapamıyorsunuz. Yerin altındaki metro ve tramvay arasında veya yerin üstündeki tramvay ve otobüs arasında aktarma olabiliyor. Zaten en geniş alana yayılmış olan hatlar metro ve RER olduğundan, otobüse aktarma yapmanız gerekmeyecektir.

Aktarmaların mümkün olmadığı kombinasyonları da buraya bırakayım, belki lazım olur: Metro/bus, metro/tram, RER/bus ve RER/tram gibi kombinasyonları tek biletle yapmak mümkün değil. İkinci bileti kullanmanız gerekiyor.

Ticket t+ isimli bu tekli biletin bir de toplu şekilde satılanları var, ismi “carnet”. Yani bu tek biletten 10 tane aynı anda alabiliyor ve %20’lik ufak bir indirime tabi oluyorsunuz. Mesela birkaç günlük Paris seyahatinizde tüm gün sınırsız ulaşım kartına ihtiyacınız yok ama günde 1-2 kez metroyu kullanacaksınız. Öyleyse biletlerinizi her gün tek tek almak yerine 10’lu alarak kar edebilirsiniz.

Tekli bilet mi, sınırsız ulaşım mı?

Eğer “günde 3-4 kez metro, tren, otobüs kullanırım” diyorsanız, o zaman sınırsız bilet ve kart seçeneklerini değerlendirin. Ben Paris seyahatlerimde iki yöntemi de denedim. Son kararım, bir güne çok yeri sığdırmak isteyenler için Paris günlük sınırsız ulaşım bileti Mobilis’i veya Navigo kartı öneriyorum. Şimdi onlara geçelim.

Paris Günlük Sınırsız ‘Mobilis’ Bilet

pariste-ulasim-sinirsiz-metroMobilis isimli günlük sınırsız ulaşım bileti metro, RER tren hatları, tramvay ve otobüste 1 gün boyunca geçerli oluyor. İstediğiniz kadar metroyu kullanabilir, gördüğünüz otobüslere hop diye binip bir yerlere gidebilirsiniz.


Mobilis’i nerede kullanamazsınız?

Havaalanı transferlerinde ekspres ulaşım sağlayan tren ve otobüs hatlarında geçerli değil. RER B tren hattı, Charles de Gaulle Havaalanı’ndan transferi sağlayan Roissybus isimli otobüs, Orly Havaalanı’ndan transferi sağlayan Orlybus ve yine Orly Havaalanı’ndaki Orlyval treninde kullanılamıyor.

Mobilis ile Paris’te Havaalanı Transferi nasıl sağlanır?

Fakat yine de havaalanından bir şekilde merkeze ulaşmanın yolu var. Eğer 350, 351 numaralı otobüsü kullanırsanız Charles de Gaulle Havaalanı’ndan merkeze ulaşabilirsiniz. Orly için de geçerli otobüs numaraları 183, 285. Fakat bunların hiçbirini daha önce denemedim. Ben her şeye rağmen hızlı ulaşımı sağlayan alternatifleri öneriyorum.

Mobilis’in Geçerliliği 

Mobilis’i kullandığınız andan itibaren 24 saat geçerli olduğunu düşünmeyin. Paris’te günlük veya haftalık kartların geçerliliği, günün sonunda veya haftanın sonunda biter. Mobilis’iniz de aldığınız ve ilk kez kullandığınız anda aktive ettiğinizde o içinde bulunduğunuz gün saat gece 12’de geçersiz olacaktır. Yani bileti saat 23.00’da aktive etmiş olsanız bile gece 12’de süresi doluyor.

Paris Mobilis Ulaşım Biletinin Ücretleri 2016

Mobilis’in ücretleri bölgelere göre değişiyor. İlk iki bölge zone 1-2 için 7,30 euro, 1-3 için 9,70 euro, 1-4 için 12,00 ve 1-5 için 17,30.

Paris Mobilis Zone’larına göre Ulaşım Bileti Seçimi

Şehir merkezindeki birçok yere ulaşmak için 1-2 zone olarak isimlendirilmiş merkezden ayrılmanız gerekmiyor. Eiffel Kulesi, Louvre, Ressamlar Tepesi, Luxembourg Bahçesi gibi çoğu turistik atraksiyon, zaten 1-2 zone’un içinde yer alıyor. Bu durumda ücreti en uygun olan 1-2 zone biletinden 7,30 euro ödeyerek alabilirsiniz.

Versay ve Orly Havalimanı 4. bölgede (zone 4), Disneyland, Charles de Gaulle Havalimanı ve Fontainebleau ise 5. bölgede (Zone 5).  Versailles’a gitmek istiyorsanız, 4. bölgede olduğundan 1-4 veya 1-5 bölgeyi kapsayan iki karttan birini tercih edebilirsiniz.

Eğer Disneyland’e gitmek istiyorsanız 5. bölgeyi de işin içine katmanız gerekiyor. Bu durumda 1-5 zone isimli biletten almalısınız.

Navigo Decouverte Kart: Haftalık Sınırsız Ulaşım

6 numaralı metro hattında yolculuk yaparken şöyle bir manzara görüyorsunuz bir anda.
6 numaralı metro hattında yolculuk yaparken şöyle bir manzara görüyorsunuz bir anda.

Navigo Decouverte isimli kart, Pazartesiden Pazar gününe kadar geçerli olan bir tür haftalık sınırsız ulaşım kartı. Bana göre Paris’te 3 gün ve daha fazla kalacaklar için en mantıklı ve hesaplı alternatif Navigo Kart.

Kartın güzel tarafı, 1-5 zone’da yani tüm bölgelerde geçerli olması. Disneyland, Versailles Sarayı, Orly Havaalanı gibi şehrin dışında kalan yerlere de bu kart ile daha makul bir ücrete gitmek artık mümkün. Sınırsız olması da ikinci artısı. 1 hafta boyunca Paris’te istediğiniz kadar metroya, trene, otobüse binip inebiliyorsunuz.

Eğer Paris’e Pazartesi, Salı, Çarşamba veya Perşembe günü vardıysanız, turistler için olan haftalık veya aylık sınırsız kullanım hakkı tanıyan Navigo Decouverte karttan alıp, yükleme yapıp dilediğinizce kullanabiliyorsunuz. Cuma günü veya hafta sonu Paris’e varacaksanız, bu kartı o içinde bulunduğunuz hafta için kullanamıyorsunuz. Ayrıntılar, ücretler, nerede satıldığı, bu karttan almaya çalışırken başıma gelenler ve dahası için Navigo Kart yazıma mutlaka göz atın.

Paris Havaalanı’ndan Merkeze Toplu Taşıma ile Ulaşmak

Paris’in güneyindeki Orly Havaalanı veya kuzeyindeki Charles de Gaulle (CDG) Havaalanı’ndan  özel araç veya taksi ile şehir merkezine ulaşmayı düşünmüyorsanız, toplu taşıma alternatiflerini değerlendirmeniz gerekecek.

Daha ilk gününüzde havalanından merkeze ulaşmaya çalışırken bile bulunduğunuz havaalanındaki ekspres otobüslerden birini kullanmanız, ulaştığınız noktada metroya veya trene atlamanız gerekebilir. Otele ulaşmak, dinlenip tekrar dışarı çıkmak, dolaştıktan sonra tekrardan otele dönmek için zaten en iyi ihtimalle 3 sefer toplu taşıma ile yolculuk yapmanız gerekecek. Bu noktada Paris’te günlük sınırsız ulaşım bileti Mobilis veya haftalık/aylık sınırsız ulaşım kartı Navigo düşünülebilir.

Paris’te ulaşım ve indirimli geziler için: ‘Paris Visite’ Kart

pariste-ulasim-paris-visite-kartParis’te hem sınırsız ulaşımınızı sağlamak, hem de bazı turistik atraksiyonların biletlerini indirimli satın alabilmek için Paris Visite Kart’ı tercih edebilirsiniz. Ben pek mantıklı ve hesaplı olduğunu düşünmediğim için sona sakladım ama belki sizin ilginizi çeker.

Paris Visite Kart 1, 2, 3, 5 günlük ziyaretler için ayrıca fiyatlandırılmış. Bu kart otobüs, metro ve RER için 1-2-3. bölgelerde geçerli oluyor. 1-3 zone’da geçerli, fakat havaalanlarını kapsamıyor. Havaalanı ulaşımı için farklı bilet almanız ve ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. (Halbuki Mobilis günlük ulaşım bileti veya Navigo kart ile havaalanı ulaşımınızı da sağlayabiliyordunuz.)

Ayrıca Disneyland 5, Versailles Sarayı 4. bölgede olduğundan buralara da Paris Visite ile ulaşamazsınız.

Paris Visite Kart Ücretleri 2016

1 günlük 11,65 euro, 2 günlük 18,95 euro, 3 günlük 25,85 euro, 5 günlük ise 37,25 euro. Paris ulaşım bilet ve kartlarına Ağustos 2016 itibarıyla zam geldiği için, şu anda (Eylül 2016) en güncel rakamlar bunlar ve büyük ihtimalle 2017 yazına kadar da değişmez.

10 yaş ve altı için bu ücretlerin yaklaşık olarak yarısı alınıyor. Ayrıca bu kart ile bazı yerlerin giriş ücretlerinde indirime tabi tutuluyorsunuz ve belki de kartı tercih etme sebebiniz bu olabilir.

Çok sayıda tarihi yapı ve müzeye girmeyi düşünüyorsanız, kartın sağladığı indirim işinize yarayabilir. Özellikle Versailles Sarayı ve Disneyland planlarınız içinde yoksa, önemli olan merkezde dolaşmak ve müze gibi girip çıkacağınız yerlerde ufak da olsa indirimler yakalamaksa, Paris visite kart’ı tercih edebilirsiniz.

Arc de Triomphe (Zafer Takı), Army Museum (Invalides) gibi yerlere %20, Dali Müzesi’ne 11 yerine 6 euro’luk giriş hakkı, Montparnasse turu ve France Miniature’e %30’luk indirim sağlanıyor. Bunun yanında Seine nehrinde tekne turu, Opera ve Pantheon gibi yerler için de bazı indirimler var. Dahası için şu adresi inceleyebilirsiniz.

Fakat bunun dışında bence sadece ulaşım için avantajsız ve çok pahalı bir kart. Birkaç tarihi yapı, belki bir tane müzeye girecekseniz, böyle bir indirime pek ihtiyacınız olmayacaktır. Bu durumda Navigo Kart’ın ulaşım açısından çok daha hesaplı olduğu ortada. (Tabi o da Paris’te hangi günlerde bulunacağınıza bağlı.)

Paris’te Ulaşım Alternatifleri ve Öneriler

Uçak Paris'e iniş yaparken camdan görebileceğiniz manzaralardan biri.
Uçak Paris’e iniş yaparken camdan görebileceğiniz manzaralardan biri.

Paris’te 1-2 gün için

– Toplu taşımayı günde 2-3 defadan fazla kullanmam diyorsanız tekli bilet seçeneğine yönelebilirsiniz. Her gün, kullanmanız gerektikçe metronun içindeki bilet otomatından 1,90 euro’luk tekli biletlerden alabilirsiniz. Veya tek seferde 14,50 euro vererek, 10’lu ‘carnet’ isimli biletten alabilirsiniz. Biletlerinizi ihtiyaç duydukça tek tek almak yerine, 10’lu şekilde almak %27 indirim demek oluyor.

Metro, RER ve otobüse gün içerisinde çok defa bineceğinizi düşünüyorsanız, günlük sınırsız bilet Mobilis’ten almayı düşünebilirsiniz. Ücreti, şehir merkezin 1-2 zone için 7,30. Versailles Sarayı, Disneyland ve havaalanları için ücret yükseliyor, özel durumlar olabiliyordu hatırlatayım.

Paris’te 2-3 günden fazla kalacaksanız

Ve de toplu taşımayı sıklıkla kullanacaksanız haftalık sınırsız kart seçeneklerinden Navigo Kart ve müze-tarihi yapı gezileriniz çok fazla olacaksa Paris Visite size göre olabilir. Navigo Kart’ın en hesaplı seçenek olduğunu tekrardan belirtmek istiyorum ama eğer Paris’e Cuma veya hafta sonu varacaksanız, bu karttan yararlanamıyorsunuz. Detaylı bilgi için Navigo Kart ile ulaşım yazım yakında yayında olacak.

BU ARADA! Geçtiğimiz ay, yani mart 2018’de Paris’e sanıyorum 7. kez gittim ve bu sefer kısa kısa görüntüler alıp şöyle bir video hazırladım. Hem havanın çok kapalı olması hem de benim çekim/montaj işlerinde pek hassas davranmamam sonucu ortaya birazcık “çamur gibi” görüntüler çıktı doğrusunu söylemek gerekirse… Ama işte napalım. Bırakıyorum videoyu buraya. 

Son olarak… ‘Paris Pass’ ile Ulaşım ve Gezi

Paris pass, diğer şehirlerde de olan turistik indirim kartlarından ama daha kapsamlı ve diğer Paris ulaşım kartlarından biraz daha pahalı. Ücreti 2 gün için 129 euro. Hem sınırsız ulaşım, hem de Paris’in en meşhur 60 yerine veya etkinliğine ücretsiz giriş hakkı tanıyor. Müzeler, otobüs ve tekne turu, şarap tadımı, Versay sarayı, Grevin Wax Müzesi gibi en çok tercih edilen turistik mekanlar ve etkinlikler için geçerli. Detaylı bilgi için bu siteyi inceleyebilirsiniz.

Paris seyahatinizden önce Valizim’in Paris arşivine göz atmayı unutmayın. Paris’te gezilecek yerler, Paris Disneyland ile ilgili bilinmesi gerekenler, Disneyland online bilet ile ilgili yazılarımı tavsiye ederim… 🙂 Herkese şimdiden iyi tatiller!

 

Paris Havaalanları ve Ulaşım

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler


Bilgi Üniversitesi, medya ve iletişim sistemleri bölümünden mezunum. Bir reklam ajansında SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Vakit yaratabildikçe seyahat ediyor ve böylece Valizim için zevkle içerik üretiyorum. Seyahat edemediğim dönemlerde ise yurt dışı deneyimlerimden faydalanarak şehir rehberleri hazırlamaya çalışıyorum. Yeni yazılarımdan haberdar olmak için instagram hesabım @ecemhep 'i takip edebilirsiniz! Ayrıca Hürriyet Seyahat'teki yazılarıma da göz atabilirsiniz...

18 yorum

 • Merhaba charles de gaulle Havalimanndan navigo cartn nasil alabiliriz bilgi verebilirmisiniz?

  • Merhabalar,

   Daha önce CDG havalimanına hiç iniş yapmadım fakat RER treni girişinde bir gişe olduğunu duydum. Zaten kart alamasanız bile ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlayacaksanız, RER’e girmeniz gerekecek büyük ihtimalle. O yüzden siz RER işaretini takip edin, girişteki gişeyi bulmaya çalışın. Havalimanında çeşitli görevlilere Navigo kartı sorarsanız bilmiyoruz veya öyle bir kart yok diyebilirler, onu da hatırlatayım. Meraklanmayın, öyle bir kart var ve umarım gişeye ulaşabilirsiniz. Olmazsa da RER için tek bilet alıp merkeze rahatlıkla ulaşabilirsiniz zaten.

   • Tesekkur ederim cevabınız icin son olarakta sunu merak ediyorum benim tatil planım 29 aralık – 1 ocak persrmbe gunu parise varıyorum navigo kartı 1 aralık gecesine kadar kullanabilirmiyim ? Yeni yıl girmis oluyo ya 1 ocakta kullanımımı surdurebilirmiyim?

    • O konuda maalesef net bilgim yok, fakat tahminlerime göre geçerli olması gerekir. Sonuçta haftalık veya aylık bazda geçerliliği var kartların. Yine de araştırma yapıp edindiğim bilgileri size buradan aktarırım en kısa zamanda.

 • yığınla laf yazmışsınız. hiç bir bilgi vermiyor. boş lafla insanları meşgul etmeyin. hangi bileti kaça aldınız. günlük haftalık biletler kaça beş cümlede yazıver bitsin. yolculuğa hazırlanıyorum boşuna sizi okuyup zaman kaybediyorum.

  • Merhabalar,
   İhtiyacınız olan bilgiye anında ulaşmak istiyorsunuz anlıyorum. Ben de bireysel olarak interneti kullanırken, özellikle acelem varsa aynı ihtiyacı duyuyorum. Ama bir blog yazarı olarak “Paris metro biletleri” hakkında çok farklı bilgilere ihtiyacı olan kişilere, aynı anda, tek bir yazıda seslenmem gerekiyor. Kimisi Paris’teki deneyimleri okumaya ihtiyaç duyarken, kimisi şehirle ilgili izlenim elde etmek istiyor. Bazıları okul için Paris’le ilgili bir ödev hazırlarken, bazıları seyahat planı için bilgiye ihtiyaç duyuyor. Herkesi memnun etmek için uzun ve detaylı bir yazı yazmak gerekiyor. Sizin ihtiyacınız olan bölüm sadece fiyatlar ise, sayfayı aşağıya kaydırınca zaten rahatlıkla o kısmı görebilirsiniz. Dahası, Valizim’deki yazılarda yer alan ücret bilgileri her zaman yerel internet sitelerinden alınır ve günceldir. Çoğu gezi yazarı gibi gittiğim yeri bir kez anlatıp bırakmıyorum, her zaman güncelliyorum. Bu nedenle “hiçbir bilgi yok” demek biraz haksızlık oluyor.

   Ayrıca “tek cümlede yazıverip bitirseydim” büyük ihtimalle Google size bu sayfayı göstermeyecekti bile. Arama motorlarının da algoritmaları var ve bilgiler belli bir metin içerisinde yer almıyorsa, maalesef sayfayı algılamıyor… Son olarak da, kimse size zorla okutmadı bu siteyi öyle değil mi 🙂 Biraz daha anlayış lütfen.

 • Merhaba ,
  Bu yazı’dan Paris’e gitmeden önce etkilendiğim için Gider gitmez Orly Havalimanından Navigo kartımı almaya resmen koştum fakat gişedeki memur Navigo kalmadı diyerek beni hüsrana uğrattı.Oysaki İstanbul da resmimi istenen ölçülerde kesmiştim bile.. Orly bus’a 8 eur vermenizi istiyorlar belli ki …Şurası kesın eğer karşılayanınız varsa sizin için navigo kartı Denfer Roş’dan alıp sizi öyle karşılasın.Bu arada market veya herhangi bir dükkandan alışveriş yaparsanız paranızın üzerini alırken mutlaka sayın .Bu konuda oldukça dikkatsizler diyelim ….Çarşamba’dan Pazar’a sınırsızca metro ve otobus kullanımı kolaylığını 1-5 zon arası yaşadım .Navigo kartını mutlaka alın derim. Kimseye sormayın çünkü bilmiyorlar..Ya da bilmezden geliyorlar…
  Yazınız için tekrar teşekkürler..

 • Merhaba,
  Yazıyı daha önce okusaydım kesinlikle yolculuk günümü 1 gün ötelerdim. Pazar 13.00 da Paris e iniyorum. THY ile CDG ye. Gare du Nord a ulaşmak lazım ve 4 gece konaklayacağız. Yani Perşembe çıkış yapıp Brüksel e geçeceğiz. Paris’te hangi bilet türünü kullanmam mantıklı olacaktır? Bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

  • Merhabalar,
   Aslında hep aynı şeyi söylüyorum, bu tamamen sizi seyahatinize bağlı. Günde kaç defa dışarı çıkarsınız, aynı gün içinde uzak noktalara gidecek misiniz, kaç defa toplu taşıma kullanırsınız, bu soruların yanıtlarına göre karar vermeniz gerekiyor. Dilerseniz Navigo Kart ile ilgili olan yazımı da okuyun, sizin için iyi bir alternatif olabilir. Eğer mobilis (günlük sınırsız ulaşım kartı) ile Navigo ( haftalık sınırsız kart) karşılaştırması da yapıyorum. Çok kullanmam gerekmeyecek derseniz de 10’lu carnet önerebilirim. Navigo ile ilgili yazım şu linkte: https://valizim.com/paris-navigo-kart-pariste-haftalik-sinirsiz-ulasim-karti/

   • Evet okudum. Dediğiniz gibi bizim gezi planımıza bağlı​. O zaman daha spesifik tek bir soru sorayım 🙂 CDG den Paris merkeze nasıl gidersek avantajlı olur. Teşekkürler

    • Bu arada bir önceki yorumu hızlıca yazdığım için, cümlenin başı ile sonu uyumsuz olmuş bazı yerlerde çok pardon :)) Şu ana kadar hiç denemesem de, CDG’den Paris merkeze giden RER hattı var bildiğim kadarıyla. Onu kullanarak gitmenizi öneririm. RER B hattı. En kolayı, ucuzu ve konforlusu bence.

     • Sorun değil öyle olabiliyor bazen 🙂 ben de rer b olarak düşünmüştüm. Teşekkürler

 • Merhaba

  Yakın zamanda parise bir seyahatim var ve blogunuza bu şekilde rastladım. Sitenizde paris visit pass ile orlybus kullanılmadığını yazmıssınız? Diğer sitelerde tam tersi olarak geçtiğini okudum emin olamadığım için yazıyorum. Bir güncelleme mi oldu acaba?

 • Merhaba, yazınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Ben de Ağustos ayında eşimle kısa bir Paris turu düşünüyorum (1 ya da 2 günlük) Paris konusunda deneyimli bir arkadaş olarak sizden bir iki tüyo almak istiyorum. Öncelikle uzun turumuzun bir parçası olduğu için Paris’e kiralık arabayla gideceğiz. Otopark masrafı vs. göz önüne alınırsa toplu taşıma mı tercih etmeliyiz yoksa araçla mı gezmeliyiz ? sonra aynı gün içerisinde Versailles sarayı ve Eiffel ziyareti yapabilir miyiz yoksa bunlar için birden fazla gün ayırmamız gerekir mi ? Hatta bu 1-2 günlük kısa seyahat için bana nereye gitmemi, nerede kalmamı neye dikkat etmem gerektiğini söylerseniz çok sevinirim.. Şimdiden teşekkürler…

  • Merhabalar,
   Seyahatte olduğum için şu an gördüm ve yanıt verebiliyorum.
   1- Paris’te araçla hiç bulunmadığım için bu konuda yardımcı olamayacağım. Fakat otopark ücretleri, kurallar, ceza ihtimalleri biraz sıkıntı yaratabilir diye duyuyorum başkalarından. Navigo kart ile ilgili yazıma bakın isterseniz, çok çok uygun ücrete sınırsız ulaşımınızı sağlarsınız.
   2-Versailles ve eiffel elbette olabilir, fakat eyfel’e çıkmayı planlıyor musunuz? Yani Versay’a sabah erkenden gidip, orayı bitirip şehre dönmek ve sonra Eyfel’e çıkmak bir seçenek. Ama gün ışığında çıkmanız en iyisi olacaktır, bunu hesaba katarak plan yapabilirsiniz sanıyorum.
   3-3 günlük seyahat için ben Versailles’i rotaya koymazdım mesela. Eğer saraylara karşı özel bir ilginiz varsa ama tabii ki de ziyaret edin, çok gösterişli bir saray. Bence o güzel havada mutlaka Luxembourg Bahçesi, Şanzelize yürüyüşü, Eyfel’e çıkış ve bununla birlikte tam oradan Seine tekne turu listede olmalı gibi… Tabii bir de Ressamlar Tepesi. Eğer ilginiz varsa Disneyland diyeceğim aama 1 tam gün ayırmanız gerekiyor oraya. Önerilerim bu şekilde. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir