Kos Adası’ndan İçki Getirmek Mümkün Mü?


Kos Adası’na gidenlerin anlata anlata bitiremediği durumlardan biri: İçki getirmek. Evet, Kos’tan içki getirmek ciddi manada avantajlı olabiliyor. Bu yazımda kısaca Kos’tan alkol getirme meselesinden bahsedeceğim…

Bütün gümrüklerde olduğu gibi Kos Adası‘ndaki freeshop’tan da satın alabileceğiniz içkinin limiti, ürünün alkol oranına göre değişmektedir. Genelde kişi başına toplam 2 litre olacak şekilde limit uygulanmakta. Ancak bu bahsettiğimiz sadece freeshop alışverişiniz için geçerli olacak. Bunun dışında adada bulunan çok sayıdaki alkollü içecek dükkanlarından, fiyatların ucuzluğunu görünce mutlaka almak isteyeceğiniz içkiler de olacak. Türkiye’deki alkollü içeceklere uygulanan vergi oranının yüksek olması sebebiyle şişesi 100 TL olan bir viskiyi, Kos Adası‘ndan 12-15 Euro’ya satın alabileceksiniz. Hal böyleyken ne yapalım Kos’tan içki getirmeyelim mi yani…

Peki Kos’tan içki getirmek için aldığınız şişeleri gümrükten nasıl geçirebilirsiniz?

Şişeleri elinizle torbada sallayarak geçirmeye çalışmak çok akıllıca değil. Valizinizin içine kırılmayacak şekilde yerleştirmeniz en mantıklısı. Kos Adası’ndan Bodrum’a geçişiniz bir uçak yolculuğu olmayacağı için valizinizin ağırlığının gümrükten geçebilmeniz açısından bir önemi yok. Ancak yine de tüm valizi 10-15 tane şişe ile doldurup taşınmayacak hale getirmek riskli olabileceğinden 3-5 adet şişe bu iş için makul bir miktar olur.

Kos’tan içki getirmek için alkol alışverişi yapılabilecek marketlerden biri: Konstantinos

Kos Adası’nda benim alkol alışverişi yaptığım marketlerden biri burası. İsmini tabelada görebilirsiniz. Konstantinos.

Kos Adası gümrükten çıkarken, özellikle yoğun günlerde valizleri her zaman x-ray cihazlarından geçirmeyebiliyorlar. Ancak Bodrum gümrükten girerken mutlaka x-ray’dan geçiyorsunuz. En kötü ihtimalle valizinizde içki olduğu gerekçesiyle valizinizi açtırırlarsa da, 3-5 şişe için açıklama yapmak çok kolay, yakınlarıma hediye aldım diyebilirsiniz örneğin. Çünkü buradaki kontrolün amacı aslında ticari bir amaçla içki alıp almadığınız. Böyle bir amacınız olmadığını farkedince, 3-5 şişe ile ticaret yapılamayacağı için şişelerle geçmenize izin vereceklerdir, üstelik gümrük personeli de Kos’taki içki fiyatların ucuzluğu sebebiyle ziyaretçilerin satın almak istediğini bilmekte. İşte anlatacaklarım bu kadar.

Kos Adası hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, Kos Adası Gezi Rehberi başlıklı yazıma da mutlaka göz atın! Yeni yazıları Facebook ve Instagram üzerinden takip edebilirsiniz… Herkese iyi tatiller.

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler

Etiketler:

Esen Hepçiçekli

Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sermaye Piyasaları üzerine yüksek lisans yaptı. Kariyeri ticari bankacılık üzerine olsa da aklı hep gezmede. Gitmekten bıkmayacağı şehir Londra, hayali ise Tayland'ı bi 'dünya gözüyle' görmek.

6 yorum

 • Merhaba, giderken yanımda 700 gr kadar gümüş takı götüreceğim. Hediye. Sorun olur mu? Acil cevap verirseniz sevinirim

  • Merhaba, Ben şu ana kadar hiç bu konuda arama yaptıklarını ya da sorun çıkardıklarını görmedim. Hediyelik olduğunu söylerseniz zaten sorun olmayacaktır. Özellikle hediye paketinin içindeyse hepsi… Sadece birkaç paketten daha fazla sigara götürüyorsanız, sorun olabiliyor bazen.

   • xray taraması yok mu? varsa bu takıları gördüklerinde sorun olabilir mi? el koyarlar gibi bir endişe taşıyorum.bu ilk gidişim olacak kos adasına.dedeagaçtan arkadaşlarım gelecek orada buluşacagız.olur da bir terslik olursa ne olabilir.size zahmet veriyorum ama bilenden sormak gerek:)))

    • birde ne olur ne olmaz diyerek bunlara fatura alsam mı? ne dersiniz?

     • Böyle bir durumla karşılaşmadığım için bilemiyorum. Ticari amaçla götürdüğünüz düşünülebilir eğer bir sorun çıkacaksa bu şekilde olacaktır. Fatura götürmenizin nasıl bir yararı olur bilemiyorum. Onun yerine minik hediye paketlerine koyabilirsiniz sanki… Ama dediğim gibi net bilgim yok sizi yanlış yönlendirmek istemem. Evet x-ray oluyor ama çok sıkı bi arama olmuyor, geçen sene bu şekildeydi en azından…

 • Herşey için teşekkür ederim. Gezimi sizinle paylaşırım:)) seyyah olmak çok tatlı:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir