Kayağa Giderken Alınması Gerekenler | Kayak Kıyafetleri ve Ekipmanlar


Kayak tatiline giderken yanınıza neleri almanız gerektiğine karar veremiyorsanız hazırladığım liste ve açıklamalar işinize yarayabilir. Kayak tatili için valiz hazırlarken öncelikle kaç gün kalacağınızı düşünmeniz, hava durumunu kontrol etmeniz ve kayak yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kararınızın ardından kayak kıyafetleri, kayak takımları ve diğer malzemeleri alma veya kiralama aşamalarına geçebilirsiniz.

Kayağa giderken alınması gerekenler

Eğer kayak yapacaksanız ihtiyacınız olan kayak kıyafeti ve ekipmanlar belli. Kayak takımı, kayak montu, kayak pantolonu, termal kıyafetler, içlik, birkaç aksesuar ve atkı-bere gibi koruyucular.

Eğer ilk defa kayak yapacaksanız, herhangi bir spor malzemesi almanız şart değil. Gittiğiniz kayak tesisindeki mağazalardan ihtiyaç duyacağınız kayak, snowboard ekipmanlarını ve hatta kayak kıyafetlerini kiralayabileceğinizi unutmayın. Size uygun olan dal snowboard mu yoksa kayak mı, hangi türde ve boyda kayak almanız gerekiyor, kayak sporunu gerçekten sevecek misiniz… Bu sorulara yanıt bulduktan sonra ekipmanları satın almanız en mantıklısı.

İster snowboard, ister kayak yapın. Hatta isterseniz kızakla tepeden aşağıya kendinizi bırakacak olun. Su geçirmeyen bir kayak kıyafet takımına ihtiyacınız olacağını unutmayın. Gitmeden önce bir spor mağazasından alabilir veya isterseniz de kayak tesisinde kiralayabilirsiniz. Kayağa giderken alınması gerekenlerin başında bana göre sağlam, su geçirmeyen bir kayak kıyafet takımı geliyor. Bu yüzden tercihim kayak montu ve pantolonunu kiralamak yerine satın almaktan yana oldu. Daha sonra da kar oynamaya gideceğim zamanlarda bu kayak kıyafet takımını rahatlıkla kullanabildim. Tavsiye ederim.

Benim Tercih Ettiğim Kayak Kıyafetlerinin Markası ve Fiyatı

Benim Decathlon’dan kayak kıyafetleri bölümünden satın aldığım kayak montu ve kayak pantolonunun markası Wed’ze. Decathlon’da görene kadar böyle bir markadan haberim yoktu ama biraz araştırınca kayak ve snowboard için özel ürünleri olduğunu gördüm. Yani sıradan mont değil, kayak sporu için özel ve su geçirmez ürünleri var.

Kayak Montu Seçimi

Kayak montu gibi ürünlerin dokularının oldukça ince olduğunu siz de fark edeceksiniz… Ben ilk gördüğümde “soğukta beni korumaz” diye düşünmüştüm, halbuki montun sağlam fakat ince olması gerekiyormuş. Kayak kıyafeti sizi sadece rüzgardan ve kardan koruyacak. İçinize giyeceğiniz termal kıyafetler ve sweat-shirt gibi parçalar ise sıcak tutacak. Yani dış parçaların kar yağışında veya düşme kalkma sırasında ıslandığında, su geçirmeyeceğinden emin olun, gerisi kolay.

Benim aldığım kayak montu bunun siyahu ve kapüşonsuzu.
Benim aldığım kayak montu bunun siyahı ve kapüşonsuzu. Ayrıca benim aldığım modelde daha çok cep var. Kar üstündeyken geniş ceplere sahip olmak büyük nimet… Gerçekten.

Wed’ze marka kayak montumu hatırladığım kadarıyla 150-180 TL gibi bir fiyata aldım. (Şu anda net hatırlayamıyorum, çünkü aradan zaman geçti). Monta çok önem vermedim ve kayak montu seçeneklerinin arasında en ucuz olanı seçtim… Daha pofidik ve daha güzel renkli olan montlara gözüm kaydı fakat sokakta “kayak montu” giyemeyeceğimi düşündüm. Tekrar kayak yapar mıyım ondan da emin değildim. Bu nedenle en ucuz kategoride olan, bedenime uygun bir tane kayak montunu çekip aldım. Kayak yaparken, kara düştüğümde genelde üstüm karla fazla temas etmedi bu yüzden su geçirir mi geçirmez mi, test etme fırsatım bile olmadı. Bu yüzden, mont yeni başlayanlar ve kısa süreli kayacak kişiler için fazla önemli değil gibi…

Wed’ze marka kayak pantolonumu  80-100 TL gibi bir fiyata aldım. Daha uygun fiyatlı kayak pantolonları vardı ama bu sefer de en iyisini almak istedim, çünkü kara düştüğümde en çok ıslanacak kısım aşağısı olacaktı. Fiyatlarına ve dokularına baktım, Wed’ze marka olan kayak pantolonu hem daha sağlam görünüyordu, hem de en pahalısı oydu. Kayak kıyafeti markalarına da zaten aşina olmadığım için, hiç düşünmeden en kalın dokulu ve en pahalısını aldım. Decathlon’da kayak montlarının en pahalıları 500 lirayı aşıyorken, en pahalı kayak pantolonunun 100 TL olması biraz garipti doğrusu.

Eğer seçeneklerinizin arasında bu marka varsa “eh sorun yaşamadım” diyebilirim kısacası. İnternetten çok daha uygun fiyatlı kayak kıyafetleri bulunabileceğinden eminim.

Kayak Pantolonu Alırken…

İşte tercih ettiğim kayak pantolonu da şöyle bir modeldeydi. Belinden ayarlanabiliyordu. Bu sayede içimdeki içliklerin kalınlığına göre her seferinde bel ölçüsünü değiştirebiliyordum. Kadın kayak pantolonu çeşitleri arasında en bol kesimli olanı seçtim, tavsiye ederim...
İşte tercih ettiğim kayak pantolonu da şöyle bir modeldeydi. Belinden ayarlanabiliyordu. Bu sayede içimdeki içliklerin kalınlığına göre her seferinde bel ölçüsünü değiştirebiliyordum. Kadın kayak pantolonu çeşitleri arasında en bol kesimli olanı seçtim, tavsiye ederim…

Kayak pantolonu alırken pantolonların boylarının benim bacak boyumdan daha uzun olduğunu gördüm ve küçük beden alacaktım ki… O anda aydınlandım. Tahminime göre, kayak botu ve kayak takımını ayağınıza geçirdikten sonra birkaç cm yükseleceğiniz için, pantolonların boyları da beklenilenden biraz daha uzun.  Bu yüzden paçası uzunsa veya bolsa, merak etmeyin sorun olmuyor. Ayrıca rahat hareket edebilmek için üzerime tam olan ama yapışmayan ve fazla oturmayan bir modeli tercih ettim. Zaten içine termal tayt, içlik, termal çorap vesaire giymeniz gerekecek unutmayın. Kayak yaparken bacaklarınızın arasını çok açmanız veya dizlerinizi iyice kırmanız gerekebiliyor. Çok rahat eğilip kalkabileceğiniz, hatta beli cırt cırtlarla ayarlanabilen bir kayak pantolonu tercih etmenizi öneriyorum.

Evet bir kez kayak yaptığımı ve bir daha yapmak istemediğimi düşünürsek, gereksiz bir harcama oldu. Yine de, yukarıda da yazdığım gibi, kar  gördüğümde hemen takımımı giyip koşarak üstüne atlıyorum. Kar seviyorsanız, böyle bir kayak kıyafeti takımına sahip olmanın avantajını yaşayabilirsiniz.

Kayak montu ve pantolonuna sahip olduktan sonra, içinize giyeceğiniz uygun kıyafet kombinasyonlarını dolabınızdan da uydurmanız mümkün. Polar, termal tayt, tüylü sweatshirt, atkı, bere, kulaklıklar zaten herkesin dolabında olan eşyalardan. Bunları yeniden almanız gerekmiyor, evdekileri kullanabilirsiniz. Almak isterseniz de yine spor mağazalarında bulabileceğiniz termal kıyafetler, kayak için özel üretilmiş, incecik ama çok iyi ısıtan içliklerden alabilirsiniz. Bunlar da yine çok soğuklarda gündelik hayatta giyilebilen eşyalar. Bu nedenle boşa harcama yapmış olmazsınız.

Kayağa giderken bence unutulmaması gerekenler listesinde su geçirmeyen eldiven ve kayak çorabı da var. İlk ve son kez kayak yapacaksanız bile bu ikisini almak isteyebilirsiniz. Çünkü hem gerçekten kayak yaparken üst düzey bir konfor sağlıyor, hem de sonradan kullanılabiliyor.

Özetin ardından, artık detaylı olarak hazırladığım kayak tatili eşya listesine geçebiliriz… Kayak yapmaya giderken neler alınmalı sorusunun yanıtlarını sizler için listeledim… Gideceğiniz bölgedeki kayak otelleri veya kayak tesislerinde eksiklerinizi tamamlama şansınız elbette olacaktır, fakat evden mümkün olduğunca iyi hazırlanmış bir kayak tatili valizi ile çıkmak da fena olmaz… İşte kar ve kayak tatili için bavulunuza koymanız gerekenler.

Kayak tatili kıyafet listesi

 1. Kayak kıyafeti – Yani kayak montu ve kayak pantolonundan oluşacak takım, kayağa giderken yanımıza almamız gerekenlerden elbette. Kayak kıyafetlerinin su geçirmeyen, orijinal olarak kayak sporu için üretilmiş olanlarından almanız şart. Normal montlar veya pantolonlar su geçirebilir, karın üstün oturduğunuzda ıslanmanıza veya çok üşümenize sebep olabilir. Bu yüzden içliğin, polar veya termal taytınızın üstüne giyeceğiniz bir kayak pantolonuna ve de yine poların üstüne giyeceğiniz bir kayak montuna ihtiyacınız var. Eğer hijyene önem veriyorsanız, kiralamak yerine bütçenize uygun bir kayak mont-pantolon takımı satın alabilirsiniz. Çünkü günlerce ve saatlerce üstünüzde olacak bir kıyafetten söz ediyoruz. Rahat etmeniz önemli. Kar kıyafetlerinizin üst katmanı sağlam olmalı…

  Kadınlar için şöyle şirin bir kayak mont ve pantolon takımı hoş olabilir. Pantolonda askı olmak zorunda değil, normal pantolon şeklinde olanlar da var. Daha sonra da giyebileceğiniz desenleri tercih etmenizi öneririm.
  Kadınlar için şöyle şirin bir kayak mont ve pantolon takımı hoş olabilir. Pantolonda askı olmak zorunda değil. Salopet yerine, normal pantolon şeklinde olanlar da var. Kayak montu satın alırken daha sonra da giyebileceğiniz desenleri tercih etmenizi öneririm. Mesela üstünde kayak veya snowboard ile ilgili yazı baskısı olsaydı, gündelik hayatta kullanılamazdı bence…
 2. Kayak takımı satın almak veya kiralamak size kalmış. Bana göre bütçenize göre uygun olan bir kayak montu ve pantolonu alabilirsiniz, fakat kayak takımı için çabuk karar vermeyin. İlk seferde kayağınızı ve batonunuzu kiralayın. Kayak kıyafetini daha sonra da bir kış günü veya kış tatilinde kullanabilirsiniz. Kayak takımı ise bu sporu sevmezseniz, elinizde kalabilir. Kayak tesislerinin olduğu yerlerde onlarca kayak mağazası oluyor. Gittiğinizde hemen kiralayıp piste çıkabilirsiniz.
 3. Bol bol çorap. Çünkü dondurucu soğuğa rağmen ayaklarınız terleyecek, hem de çok.
 4. Kayak çorabı.  Normal çoraptan farklı bir şey bu. Çorabın üstüne giyeceğiniz ikinci bir kat olacak kayak çorabını da kesinlikle öneriyorum. Hiçbir şey almasanız da o kayak çoraplarından gidip alın. Hem kayağın içinde ayağınızın rahat basmasını sağlıyor, hem de gerektiği kadar ısıtıyor.
 5. Tekrardan hatırlatıyorum. Özellikle terleyeceğiniz için, pimpirikliyim diyorsanız her gün için en azından 1 veya 2 tane atlet/body götürmeniz şart.
 6. Kayak içliği. Yani kayak iç poları, kayak iç montu ve termal tayt veya termal pantolon gibi içinize giyebileceğiniz bir katman. Benim gibi çok üşüyenler için en alta atlet, bir üstüne penye uzun kollu bir body, onun üstüne termal bir iç montu/kazağı, onun da üstüne kayak montu. Yani bu durumda çok üşüyenler için 2. katmanı oluşturuyor kayak içliği ama fazla üşümüyorsanız sizin için atletin üstüne giyilebilecek bir parça da olabilir bu.

  Komik ama feci ısıtıyor. Hem ince olduğu için hareket kabiliyetinizi kısıtlamıyor. Termal içlik herkese lazım.
  Komik ama feci ısıtıyor. Hem ince olduğu için hareket kabiliyetinizi kısıtlamıyor. Termal içlik herkese lazım.
 7. Bir önceki maddede içliği özetle anlattım ama termal taytı yine de ayırmak ve detaylı anlatmak istedim. Kayak kıyafetini yumuşacık ve sıcacık hale getiren mucizevi katman, tabii ki termal kıyafetler… Kayağa giderken mutlaka satın almanız gereken parçalardan biri termal tayt. Eğer henüz edinmediyseniz, kışın şehir hayatında bile vazgeçemeyeceğiniz bir eşya olabilir. Çok üşüyenler ince pamuklu bir taytın üstüne bu termal taytı giyebilir. En üste de kayak pantolonu. Mis.
 8. Güneş kremi. Güneşten değil, soğuktan ve yansımadan korunmak için.
 9. Lipstick. Gündelik hayatta kullandığınız bir dudak nemlendirici veya güneş korumalı olanlarından tercih edebilirsiniz.
 10. Güneş gözlüğü bazı durumlarda gerekebilir. Yanınızda bulunsun. Eğer sporcuların taktığı gözlüklerden zamanında edindiyseniz, normal güneş gözlüğünden daha kullanışlı olacağı kesin.
 11. İnce bir boğazlık, şal veya ince bir atkı. Terletmeyecek ama koruyacak bir dokusu olmalı. Kar maskesini pek önermiyorum ama hava durumuna göre tercih de edilebilir.
 12. Su geçirmeyen eldiven. Hem ellerinizin üşümemesi için, hem de karla haşır neşir olacağınız için çok önemli. Düştüğünüzde, ayağa kalkarken yere tutunmanız gerekecek. Batonlarınızı zaten gün boyu elinizde taşımanız gerekecek. Elleri korumak önemli.
 13. Kayak aksesuarları. Mesela kayak gözlüğü… Bence kayak gözlüğü sadece hız yapanlar için değildir. Hız yapmayacağım gerek yok diye düşünmeyin. Hava kapalıysa, kar yağışı varsa gözünüze karın kaçmasını engellemek için kayak gözlüğü kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat gidip de kayak gözlüğü satın almanız gerekmiyor. Gerekirse oradan kiralayabilirsiniz.
 14. Vücudu destekleyici malzemeler. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölümünde hasar, önceden yaşadığınız bir rahatsızlık varsa o bölgeleri desteklemek isteyebilirsiniz. Beli, bacakları ve kolları özel olarak destekleyen ürünler var.
 15. Önlem için kask takmak da bir seçenek. Özellikle kayak yapacak çocuklar için daha fazla güvenlik önlemi almak isteyebilirsiniz.
 16. Son olarak kayak kıyafetleri kategorisinde yer alan kayak taytından bahsetmek istiyorum. Su geçirmeyen kayak taytı pek bulunmasa da, eğer denk gelirseniz kayak yaparken tayt giyme imkanınızda olur. Kayak taytı vücudunuza yapışacağı için herkes için rahat bir alternatif olur mu, bilmiyorum. Tercihim kayak pantolonu ve termal tayt.

  Kayağa giderken ne giyilir?

  Kar botlarınızı unutmayın...
  Kar botlarınızı unutmayın…

  “Kayağa giderken nasıl giyinmeli” veya “kar tatiline giderken ne giymeli” gibi sorular bence en garip ve en sık sorulan sorulardan. Sonuçta yolculuk esnasında ne giydiğinizin fazla önemi olmayabilir… Ama yolun sonunda bembeyaz bir yere varacağınızı düşünerek giyinip çıkın derim. Kayak tatiline giderken, hangi şehirden yola çıktığınıza ve nasıl tesise ulaşacağınıza göre giyineceksiniz elbette.

  Daha arabadan çıkmadan, yolda giderken özellikle de dağa tırmanırken aracın içi gittikçe soğuyacak. Bembeyaz manzarayı izlerken üşümeniz olası. Arabadan ineceğiniz ilk an için kar botunuz ayağınızda, yolculuk boyunca üşümemek için de montunuz üstünüzde olsun.

  Kar tatiline giderken alınması gerekenlerin başında tabii ki kar botu geliyor, unutulmamalı… Kar botu olarak ugg tercih edebilirsiniz ama buzlanan yerlerde tabanının çok kaydığını söylememe gerek yoktur herhalde… Yalnız yola çıkarken heyecan yapıp kayak kıyafetlerinizi giyip gitmeyin… Onları, kayak tesisine vardığınızda giyebilirsiniz.

Kayağa giderken alınması gereken diğer eşyalar

 • Kıyafetlerin ve ekipmanların ardından, kayak tatiline giderken alınması gerekenlerden bana göre en önemlisi battaniye! Eğer arabayla seyahat ediyorsanız ve arabada yer sıkıntınız yoksa yanınıza ekstra battaniye alabilirsiniz. Hem normalden çok üşüyenler hem de pimpiriklilerin tercihi, evden getirdiği battaniyeye sarınıp oturmak veya uyumak olabilir.
 • Otelde akşamları ya erkenden sızacaksınız, ya da şömine başında geç saatlere kadar oturacaksınız. Eğer eller havaya modunda değilseniz, otelde sıkılmamak için yanınıza oyun kartları veya board game‘ler alabilirsiniz. Kalabalık bir grupla gidiyorsanız akşamları telefona kilitlenmek yerine, oyun oynamak çok zevkli olabilir. Yalnız kalacaksanız da okuyacak bir kitap, dinleyecek birkaç albüm bulundurun.
 • Otelinizin kapalı havuzu veya spa‘sı olabilir. Eğer böyle imkanlar varsa yanınıza bikini/mayo almayı unutmayın. Belki kayak yapmak hoşunuza gitmez de, türk hamamında vakit geçirmek, biraz ısınmak istersiniz.

“Uludağ’a veya Kartepe’ye giderken yanımıza almamız gerekenler neler?” sorunuzu da cevapladığıma göre, artık veda edebilirim. Kayak tatiline çıkmadan önce “İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler | Kayak Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar” başlıklı yazıma mutlaka göz atın. Listede eksik kalan noktalar varsa yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Son olarak…

Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyorum… Eğer bu yazıyı başkaları da okumalı derseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz. Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için ise Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

 • Hatırlatma #1: Seyahatlerinizde çektiğiniz fotoğrafları Instagram üzerinden @valizim_com tag’iyle yayımlarsanız, biz de içlerinden en güzellerini seçip paylaşabiliriz!
 • Hatırlatma #2: Valizim.com sadece bir seyahat blogu değil, aynı zamanda tatil listesi hazırlayıcı. “Tatile giderken yanıma ne alsam” diyorsanız… Valizinize hangi kıyafetten kaç tane koymanız; mevsime ve amacınıza göre hangi eşyaları unutmamanız gerektiğini hatırlatan tatil listesi hazırlama motorunu mutlaka deneyin!

Şimdiden herkese iyi tatiller…

Türkiye’deki Kayak Tesisleri

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim’in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! 🙂

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler

Etiketler:

Bilgi Üniversitesi, medya ve iletişim sistemleri bölümünden mezunum. Bir reklam ajansında SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Vakit yaratabildikçe seyahat ediyor ve böylece Valizim için zevkle içerik üretiyorum. Seyahat edemediğim dönemlerde ise yurt dışı deneyimlerimden faydalanarak şehir rehberleri hazırlamaya çalışıyorum. Yeni yazılarımdan haberdar olmak için instagram hesabım @ecemhep 'i takip edebilirsiniz! Ayrıca Hürriyet Seyahat'teki yazılarıma da göz atabilirsiniz...

1 yorum

 • Bende geçen sene ilk kez gitmıstım herşeyi ordan kiralamıştım sımdı tekrar gideceğim bu bilgiler iyi oldu tayt falan çok mantıklıymış hemde kayak montu pantolonu falan bayagı uygunmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


« Önceki Yazı:
Sonraki Yazı: »