Kanada’da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler – 1


Selamlar herkese!

Valizim’deki ilk yazıma, 1 yıllık Kanada’da yaşama deneyimimi aktararak başlamak istiyorum. Daha çok, buraya gelmeden önce Kanada’da yaşam ile ilgili ne umuyordum ve ne buldum, bu konulara değineceğim 🙂 Baştan söyleyeyim bu yazının içeriğinde “Vize alma süreci” veya “Kanada’da göçmenlik” gibi başlıklar olmayacak 🙃 Elimden geldiğince Kanada’da yaşam ile ilgili merak edilebilecek başlıklara değindim. Umarım okuyanlara bir faydam dokunur…

Bir de ufak bir dipnot: Yazıda bolca İngilizce kelimeler geçiyor. Basement, renovate vb. Bu kelimeleri özellikle kullanıyorum ki, eğer sizin de Kanada’da yaşama gibi bir planınız varsa, bu kelimeleri kullanarak internette arama yaparsanız işiniz kolaylaşır diye düşündüm! Kanada Blog‘a göz atmayı da unutmayın, detaylı bilgiye oradan ulaşabilirsiniz… Keyifli okumalar!

*Kanada’ya neden geldim?

Birçok arkadaşımın ve bunu okuyan benim yaş aralığımdaki birçok kişinin Türkiye’de iş bulma süreçlerinden yakındığını biliyorum. Staj ve tam zamanlı iş bulma süreçleri, iş bulduktan sonra işini sevmeye çalışmak ve iş arkadaşlarıyla iyi anlaşmaya çabalamak gibi birçok faktörün ne denli zor olduğunu deneyimledim. Kanada’ya gelmeden önce çalıştığım son iş, hem okuduğum bölümle alakalı değildi hem de çalışma saatlerinden memnun değildim. Haftada sadece bir gün iznim vardı ve günde ortalama 10 saat çalışıyordum ki; ay sonundaki günlerde 12, 13 hatta 14 saati bulabiliyordu!  Ayrıca iş ortamından da hoşnut değildim. Yani kısacası mutsuzdum.

Amerika’da yaşamayı düşünüyorduk…

Erkek arkadaşımla Amerika’da yaşamak gibi bir düşüncemiz vardı hep. Kanada aklımın ucundan geçmezdi. Niye? Çünkü soğuk! (Bu klişeye aşağıda değineceğim.) Neyse… Erkek arkadaşım Kanada ile ilgili uzun araştırmaları sonucunda kararını verdi ve beni de ikna etti. Kanada’ya önden ilk o geldi. Baktık Toronto o kadar da soğuk değil, ben de arkadan geldim.. 😜

Şaka bir yana, Kanada’da yaşamayı tercih etmemizin en önemli sebepleri; sakin, güvenli ve huzurlu yaşayabilmek. Böyle bir ortamda aile kurabilmek, iyi çocuk yetiştirebilmek. Kanada, tüm bu isteklerimize yanıt verebildiği için tercihimiz bu yönde oldu.

Kanada’nın her yeri mi sakin? Hayır. Kanada’nın her yeri mi güvenli mi? Neredeyse. Evet sakin olmayan ve güvenli olmayan bölgeler de var elbette ama yaşam koşullarınızı, yaşam kalitenizi Türkiye’de olduğu gibi burada da siz belirliyorsunuz. Her şey sizin seçimlerinizde bitiyor.

*Kanada gerçekten bahsedildiği kadar soğuk mu?

 

Aslında doğru bilinen yanlışlardan en büyüğü Kanada’nın bütün bölgelerinin çok soğuk olduğu. Açıkçası coğrafyamın iyi olduğunu düşünürdüm ama bir yandan da kendimi “Kanada çok soğukmuş yaa” klişesinin içinde bulmuştum.

Yanıma yazlık kıyafet almamıştım…

Hatta şöyle ki; Kanada’ya gelmeden önce “Toronto’da yazlar herhalde anca bahar gibidir. Yazlık hiçbir kıyafet almayayım” demiştim. Kanada’nın sıcak olabileceğine hiç ihtimal vermiyordum. Ta ki hayatımın en sıcak yazını Toronto’da yaşayana kadar! Abartmıyorum… Doğma büyüme İstanbulluyum. İstanbul nemli bir şehir evet yazları da hatrı sayılır değerlerde sıcak yaşanıyor, fakat Toronto’da mayıs sonundan itibaren, ağustos sonuna kadar sıcaktan uyuyamadım diyebilirim. Kısacası, Kanada olduğu gibi soğuk değil. Hava değerleri gideceğiniz eyalete ve şehre göre değişiyor.

*Kanada’da yaşam pahalı mı?

Dolar ve Euro’nun alıp başını Mars’a keşfe çıktığı bu dönemde, para birimi Dolar ve Euro olan hangi ülkeye gidersek gidelim her şey pahalı olacaktır. 🙂 Kısacası şunu diyebilirim. Eğer Türkiye’den getirdiğiniz dövizle, Kanada’da yaşamayı düşünüyorsanız: Evet. Kanada’da yaşam pahalı.

Market alışverişlerinde aldığım ürünleri ödeme kuyruğunda hesaplarken yaptığım TL-Dolar kıyaslarımla, az kalsın Nobel Matematik Ödülü’ne aday olacaktım. 🙄  Para kazanmaya başlayana kadar maalesef sürekli kafamda bu vardı. Nasıl olmasın! Sonuçta 6-7 aylık yaşama gideri olarak hesaplayıp getirdiğim para, bir emeklinin 40 yıl çalışıp hak ettiği emeklilik ikramiyesine denk neredeyse. Yani Kanada’da yaşamaya gelirken çok büyük paralarla gelmiyorsanız eğer, Kanada’da iş bulup çalışıp para kazanana kadar, evet pahalı bir ülke.

*Kanada’da ev bulmak

kanadada-yasamak
Kanada’da yaşamak istememin sebeplerinden biri… Yemyeşil ve huzur dolu sokaklardaki sevimli evler.

Yukarıda Kanada’ya neden geldim?başlığında  anlattığım gibi, Kanada’ya ilk önce erkek arkadaşım geldi, daha sonra ben. Bu nedenle, gelir gelmez ev bulma süreci yaşamadım. Sağ olsun her şeyi o halletti, ben hazıra kondum!

Erkek arkadaşım Toronto’ya ilk geldiğinde hemen herkes gibi ‘homestay’de kaldı. Yani aile yanında oda kiraladı. Fiyatı yüksek olduğu için, daha sonradan bir arkadaşıyla ayrı eve çıktılar. Bu süreci sadece bir cümleyle yazıyorum ama telefonda şahit olduğum kadarıyla onun için bi hayli sancılı bir dönemdi. Sonra da arkadaşıyla birlikte yaşadığı eve ben dahil oldum, bu sırada ev arkadaşı da başka bir eve geçti. Ev arkadaşıyla sadece ben gelene kadar birlikte yaşayacaklarına dair anlaşmışlar, bu nedenle bir sorun olmadı. Ters bir durum yok ortada😅

Toronto’da ev bulmak gerçekten zor…

Neyse, lokasyondan dolayı kiramız biraz yüksekti ve 7-8 ay sonra taşınmaya karar verdik. Toronto dışına çıkmadım ve Kanada’nın diğer şehirleriyle ilgili de ev bulma konusunda bir bilgim yok ama Toronto’da ev bulmak gerçekten zor. Kanada’daki kira fiyatlarından söz edersem durumun ciddiyetini daha iyi anlatabilirim… Kanada’da yaşayabileceğiniz ev türlerinden, kiralardan ve taşınma-nakliye gibi çeşitli konulardan bahsettiğim yazıma mutlaka göz atın. Ayrıca bulduğumuz evden ve taşınma sürecinde yaşadığımız türlü sıkıntılardan da bahsediyorum… İşte bu yazı -> Kanada Evleri – Kanada Ev Fiyatları – Taşınma ve Nakliye | Kanada’da Yaşam Rehberi 2

*Kanada’da iş bulmak

kanadada-yasamak

Öncelikle Türkiye’de okuduğunuz okulun, bölümünüzün, mezuniyet derecenizin Kanada’daki şirketler açısından maalesef çok önemi yok. Çünkü yapmak istediğiniz iş için görüşeceğiniz şirketler evvela sizden “Kanada Tecrübesi” bekliyor. Bu tecrübeler de Kanada’da bir okuldan mezun olmanız, okuduğunuz süre içerisinde staj yapmanız ve hatta gönüllü işlerde çalışmış olmanız demektir. Yani Kanada’da yaşamış olmanız ve bu süre içerisinde kayda değer işlerle uğraşmış olmanız bekleniyor.

Bana soracak olursanız Türkiye’den kalkıp Kanada’da yaşamaya gelirken ilk birkaç sene için beklentilerinizi yüksek tutmayın. Lisansı Marmara Üniversitesi, Yüksek Lisansı da İstanbul Üniversitesi’nde okumuş biri olarak geldiğimde küçük çaplı şaşkınlıklar yaşadım. Ne okuduğum okullar ne de iş tecrübelerim kayda değer görülüyordu. Kafa olarak bu düşünceye yakındım Allah’tan! Her planın bir olumsuz planını da yaparım çoğu zaman. Bu yüzden bu süreci kendi içimde sindirebilmem çok zor olmadı.

B planınız olsun

Mesela Türkiye’de iyi okullarda okumuş, çalışmış ve iyi denilebilecek bir kariyer geçmişi, iyi bir İngilizcesi olan, geldiği gibi süper bir iş bulup mükemmel bir hayatı olacağını düşünen bi hayli insan tanıdım. Kafasındaki bu çerçeve içine sıkışıp, egosuna yenilip çalışmayarak 5-6 aylık parası da suyunu çekince bunalıma giren arkadaşlar gördüm. Bu sebeple hayalini kurduğunuz Kanada için olumsuz senaryolarınızı ve B planlarınızı kenarda tutun derim.

* Kanada’da Gıda Maliyetleri

kanadada-yasamak
Farmer’s Market, Toronto. Kanada’da yaşarken ilk zamanlarda bütçeye dikkat etmek şart…

Her konuda olduğu gibi gıda meselesinde de maliyetler kişiden kişiye, ihtiyaçlara göre değişir elbette. Ortalama kişi başı aylık gıda maliyeti 300$ civarı diyebilirim. Toptan gıda satış mağazaları ve A plus marketler arasında özellikle bazı ürünlerde inanılmaz uçurumlar oluyor. Bazı ürünlerde de piyasa değeri +-10 cent’lik farklarla satılıyor.

Editörün süpermarket seçimi: No Frills

Oturduğunuz yerin civarındaki marketlerin ürün broşürleri haftalık olarak postaya atılıyor. İndirimli ürünleri oradan takip etmek mümkün. Ben genelde ürün takibi yaparak alışverişlerimi yapıyorum. Özellikle manav alışverişleri için No Frills gibi uygun marketleri tercih ediyorum. Hem fiyat açısından, hem de ziyaretçisi bol olduğu için sirkülasyonu çok, ürünleri taze oluyor.

Eski oturduğumuz yerin tam karşısında Çinli mahalle manavımız vardı. Hem çok uygun hem de taptaze ve bol çeşitli ürünleri vardı. Çinli diye belirttim çünkü eğer gelirseniz göreceksiniz mahalle manav sektörü Çinli abilerimizin elinde🙃.  Şu an oturduğumuz yerde maalesef böyle bir olanağımız yok ama dediğim gibi market ürünlerinin takibini yaparak maliyetleri düşürebilirsiniz. Kanada’da yaşam masraflarını kısmak için market takibi yapmak iyi bir yöntem.

 -Kanada’da Türk ürünleri bulabiliyor muyuz?

Şimdi diyeceksiniz o marketlerde damak tadımıza uygun ne var? Baştan söyleyeyim ben geldiğimde çok yaptım, siz yapmayın. Gördüğünüz ürünleri Türk ürünlerine benzeterek almayın. Sonunda büyük bir hayal kırıklığına uğruyorsunuz çünkü. Hiç kıyas yapmadan yerseniz heyecanlı oluyor. Yeni tatlara açık olmak her zaman iyidir bana göre. Kanada’da yaşamaya başladığınıza göre, Kanada’nın kendine has ürünlerini de deneyimleyin.

Bir de burada gerçekten her ürünün inanılmaz bir çeşitliliği var. Her şey o kadar güzel pazarlanıyor ki, alıp alıp yiyesiniz geliyor. Bu sebeple İlk başta da –“Aaa bunu da deneyeyim, şunu da alayım!” diyerek birkaç ayda 5-6 kilo aldım. Sonra baktım olmuyor “Yeni tatlar denemek” kısmının da hevesini aldım. Sıra elbette memleketimin güzel ürünlerini aramaya geldi.

Türkiye’den getirdiğim peynirler tükenince…

kanadada-yasamak

Türkiye’den getirdiğim tulum peynirleri bitmeseydi belki yeni tatlar aramaya devam ederdim. Ama peynirlerin bitişi bir uyanış oldu adeta. Kanada’da yaşamak için peynir şart. Toronto’da çok çeşitte peynir var bu arada. Henüz Ezine bulamadım ama Tulum peynirine yakın bir peynir buldum. Yunanlar sağ olsun börek, peynir ihtiyacımızı karşılıyorlar.

Baklava ve dolma için aynı şeyi söyleyemeyeceğim 🙅🏻. Bir süre Toronto’nun meşhur Türk marketinden alışveriş yaptık.  Fakat bize çok uzaktı ve her zaman gitmek kolay olmuyordu. O zamanlar arabamız da yoktu. Kanada’da yaşamak istiyorsanız, şunu unutmayın. Yüzölçümü büyük ülke ve haritadan bakınca, semtler birbirine çok yakın gözüküyor ama gitmeye kalkınca git git bitmiyor. Velhasıl Arap marketlerini keşfettik.

Arap marketlerinde simit bile var

Arap marketlerinde aklınıza gelebilecek her şeyi bulmak mümkün. Salça, bisküviler, çikolatalar, SİMİT, turşu, kasap sucuğu, helal et ve kıyma vb. Hatta bayağı bayağı Ege kırma zeytin bile var yani her şeyimiz tamam. Bir de hem çok daha uygun hem de yakın. Türkiye’ye kıyasla TL’ye çevirseniz de Türkiye’yle hemen hemen aynı fiyatlara satın alabiliyorsunuz.

Ayrıca No Frills dediğim  Kanada menşeili marketler zincirinde birkaç Türk markasına denk geldim. Bunda gitgide Türk nüfusunun artması büyük bir etken elbette. Eğer Türk ürünleri olmadan Kanada’da yaşayamam diyorsanız, endişelenmenize gerek yok…

Kanada’da Yaşamak Kolay Mı?

Kanada’da yaşamak ne kolay, ne de zor. Bu başlık altında birçok şey yazılabilir bayağı geniş bir konu aslında. Ama ben genel hatlarıyla anlatmaya çalışacağım. Bir nebze de olsa Kanada’da yaşamak ile ilgili gözünüzde daha net şeyler canlanabilir böylece.

Kanada’nın doğası güzel ama…

Kanada’yı araştırırken birçok görsel görmüşsünüzdür. İşte efendim Morain Lake, Alberta dağları, masmavi göller müthiş kamp alanları falan görürsünüz. Evet hepsi var. Forumları okuduğunuzda da “Kanada’da yaşayanlar kayak takımlarıyla işe gidiyormuş” 🙃 geyiklerine maruz kalırsınız. Ben de gelmeden önce okuduğum bir haberi dilime dolamıştım. “Otobüs duraklarında kitaplık varmış ehehe”. Ay… Böyle bir dünya yok daha doğrusu Kanada yok.

Asıl soru şu: Kanada’ya ne için geldiniz?

kanadada-yasamak

Yani ben geldiğimden beri Metropass (aylık akbil) gününü kaçırırsam zarar edeceğim diye ay sonu için telefona hatırlatma koyuyorum. Bir ben göremedim bunları yahu. Evet doğal güzellikleri şahane, suları tertemiz, insanları kibar* (bu konuya daha sonra değineceğim), dünyanın eğitime en çok önem veren ülkelerinden biri ama siz buraya gezmek için mi geldiniz? Yaşamak için mi? Okuyup ülkeye geri dönmek için mi?  Üç yolda da farklı görülür herkese. Çünkü burası her şeyden önce “göçmen ülkesi”. Bu sebeple insan popülasyonu çok. Bu da Kanada’da yaşamanın bazen avantaj bazen de dezavantaj yaratan özelliklerinden.

…korna sesinden çıldırabiliyorsunuz!

Birçok milletten insanın olduğu yerde haliye bölge bölge değişiklikler mevcut bulunuyor. Kanada’da bazı mahalleler tek bir ırkın yerleşimi ile gelişmiş olduğu için (nasıl ki Almanya’da Türk mahalleleri var bunun gibi) dolayısıyla onların tabiatı hüküm sürüyor. Mesela burada güvenli sürüş çok önemli. Trafikte herkes çok dikkatli genel olarak. Ama bazı yerlerde korna sesinden çıldırabiliyorsunuz! Bazı toplumlar kendi kültürünü inatla yaşıyor yani. Gerçi bu bahsettiğim trafik meselesi kültürden çok kültürsüzlük ya neyse. Alışkanlık diyeyim daha doğru olur. Bu sebeple “Kanada’da yaşamak her zaman çok kolay” diyemem.

Dikkat ayı çıkabilir… Kanada’da yaşamak isteyenlerin katlanması gereken ufak tefek pürüzler de yok değil…

Kanada’da yaşam şartlarınızı turist olarak belirlerseniz – belli bir miktar parayla gelmiş olmanız lazım – o zaman zaten o müthiş doğal güzellikleri görmek için şartlarınızı siz belirlersiniz. Kamp alanında ayı saldırmazsa güzel zaman geçirmeniz olası. (Kuzey taraflarında ayı tabelaları var. Hatta ayı hapishaneleri bile var. Şaka değil🙃)

Kanada’da yaşamak öğrenciler için çok zevkli

“Kanada’da yaşamaya eğitim amaçlı geldim” derseniz de bilhassa Toronto öğrenciler için çok keyifli. Özellikle yaz aylarında! Meşhur Dundas Square’de sürekli festivaller mevcuttur. 1 haftalık aktivite boşluğu olduğuna şahit olmadım. Woodbine Beach’te de konserler ve yine festivaller oluyor. Mahalle aralarında da organik pazarlardan tutun, yerel Jazz konserlerine bile rastlamanız olası.  Bunun yanında okumaya çok önem veriliyor. Adım başı kütüphane desem yalan olmaz. Öğrenciler için velinimet. Hatta dil okuluyla gelip Bloor-Yonge Toronto Public Library’ye gitmeyene ülkelerine dönerken dil yeterlilik belgesi vermiyorlar o derece ünlü!🙃 Okumaktan hoşlanıyorsanız birçok kütüphane ve okuma alanı alternatifi sunan Kanada’da yaşamak, sizin için daha da zevkli olabilir.

Long weekend’ler ve Watermelon Day’ler…

Parklar yemyeşil ve kocaman, meşhur gece kulüpleri var elbette, salaş pubları vs. burda sıkılmanız mümkün değil öğrenci olarak geldiğinizde. Ve gelirseniz belki siz de rastlarsınız long weekend’leri meşhur. Cuma’dan Salı’ya tatil ilan ediyorlar. Hatta ben Watermelon Day 🍉 diye bir gün bile gördüm!  Ülkenin motto’su da bu yönde tatile ve eğlenmeye bahane olsun. Kanada’da yaşamanın keyifli tarafları da bunlar işte.

Eğer Kanada’da yaşamak için gelirseniz, burda hayat kurmaya başlamış biri olarak yaşadıklarımı ve karşıma çıkan bazı zorlukları önceki yazılarımda da anlattım. Diğer yazılarıma buradan ulaşabilir ve Kanada’da yaşamak ile ilgili daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.  Siz de az çok benzer şeyleri yaşarsınız.

Yeni bir şehre taşınmak her zaman zordur

Şöyle düşünün Türkiye’de bir şehirden başka bir şehre göç ettiniz. İş de ayarlamadınız, tek yaşayacaksınız, aileniz de o şehirde kaldı, arkadaşlarınız da. Ne gibi zorluklar çekersiniz? İlk başta şehri tanımanız lazım. Yolları, toplu taşıma araçlarını. Sonra insanlarını, yöresel yemeklerini tanırsınız. Yeni arkadaş çevresi edinmeye başlarsınız. İş aramak için de her yerde olacağı gibi benzer zorlukları yaşarsınız. Kanada’da yaşamaya başlarken de aynı zorlukları ve keyifleri yaşarsınız. E tabi kendi ülkenizdeki gibi olmaz ama en azından adaptasyon süreci benzerlikler gösterebilir. Bu yüzden eğer bir zorluk çekiliyorsa, oranın ‘yeni’si olmaktan kaynaklandığındandır bana göre.

Kanada’da yaşayanların en çok önem verdiği mesele: Saygı

Genel hatlarıyla düşünürsek Kanada’da yaşayan halklar birbiriyle senkron bir şekilde yaşıyor diyebilirim. Toplumsal bir saygı var. Hatta bu çeşitliliği herkes seviyor çünkü tek bir ülkeyi gezdiğinizde o ülkenin kültürüyle alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ama Kanada’da özellikle Toronto’da birçok topluluğu tanıma fırsatınız oluyor, yemekleri, insanları, giyim tarzları vb. Beni en çok heyecanlandıran özelliklerinden biri de budur.

Kilit cümle: “I’m sorry”

Mesela akıcı bir İngilizceye sahip olmak zorunda değil herkes, ama birbirini saygıyla anlamaya çalışmak zorunda. Toplu taşıma araçlarında birbirine yanlışlıkla temas etmek, özür dilemekle sonuçlanıyor. Kanada’da yaşamaya  “Sorry” ile başlıyorsunuz. “I’m sorry”  hayata adapte olmada en büyük kilit cümledir. 🙂

Bu saygı ve hoşgörü iç içe yaşamayı en çok kolaylaştıran şey. Herkes bu renkleri seviyor. Ya da sevmek zorunda… Kanada’da ırkçılık yapmanın bedeli çok ağırdır. Büyük insanlık suçu. Siz insanları severseniz dünyanın neresine giderseniz gidin bence yaşamak kolay. Sevgiden geçiyor her şey. Birbirinizi sevin! 🤘🏻

İkinci yazımı okumak için buraya tık… 

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar…

Yazı altına sorunuz olursa seve seve cevaplayabilirim. Ayrıca Kanada’da yaşam ile ilgili merak ettiğiniz başka konu başlıklarını bana iletirseniz, bir sonraki yazımın hangi konuda olacağını belirlememe yardımcı olabilirsiniz. Kanada’da yaşamla, vize ve diğer konularla ilgili yazıların hepsine şuradan bakabilirsiniz -> Kanada Blog

Eğer bu yazıyı başkaları da okumalı derseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim’in Instagram hesabından bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! 🙂

Instagram Valizim: @valizim_com

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler


Cansu Kotiloğlu

Marmara Gazetecilik'ten mezun oldum. Ama farklı mesleklerde tecrübe kazandım. İstanbul Üniversitesi'nde İK Yönetimi yüksek lisansı yaptım. Yolumu Kanada'ya düşürdüm. Şimdi karşınızdayım. 🌟

107 yorum

 • Cansu selamlar,

  Yazını çok beğendim. Yakın gelecekte Kanada’ya gelmeyi planlıyordum ve soğuklardan korkuyordum! Bu yazıya rastlamış olmak içimi rahatlattı!
  Emeğine sağlık.
  Sevgiler

  • Merhaba Damla Hanım,

   Teşekkür ederim, dilerseniz diğer yazıma da gözatabilirsiniz. Bir faydam dokunduysa ne mutlu bana…🙃

   Sevgiler 😊

 • Merhaba, yazınızı keyifle okudum. Teşekkür ederim. Ben de Kanada’da kendime bir hayat kurmak istiyorum. Bunun en önemli sebebi yazınızda da belirttiğiniz saygı anlayışı. Merak ettiğim bir konu ise bir şehir plancının mesleğini Kanada’da nasıl icra edebileceği. Hangi şirketlerle iletişim kurmak ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği. İlginize teşekkür ederim. Hoşçakalın.

  • Merhabalar,

   Yazımı beğendiğinize sevindim, ben teşekkür ederim. Açıkçası şehir planlama mesleği ile alakalı hiçbir bilgim yok. Dilerseniz konuyla alakalı Kanada’daki kariyer sitelerine gözatabilirsiniz. Birkaçını aşağıda bulabilirsiniz. Sevgiler

   Jobbank.gc.ca, Indeed.com , Workopolis.com, Randstad.ca, Monster.ca

 • Yazilariniz son derece bilgilendirici olmus, tesekkurler. Benim bir sorum olacak. Mimarlik mezunuyum yuksek lisansim haziranda bitecek okulun egitim dili Ingilizce ve tezimi de Ingilizce yaziyorum. Herkes okul okumadan cok zor yurtdisina gitmek diyor, ancak ben artik calismak istiyorum. Kanada’da ne tarz islerde calisiyorsunuz? Sizce is bulma sansim var mi?

  • Merhaba Gizem Hanım,

   Teşekkür ederim ben de. Eğer gelme gibi bir planınız varsa ilk adım olarak mezuniyetinizi almadan study permit ile gelmenizi tavsiye ederim. Alabilirseniz yükseklisansı okuduğunuz okuldaki bir hocanızdan referans mektubu da alın. (Statüsü ne kadar yüksekse o kadar artı olur bence. Prof. Gibi) Ben de tezimi teslim etmeden başvurdum iyi bir referans mektubuyla, 1 günde vizem gelmişti. Tabi istisna sayılırım. Kanada’da da 3 aylık veya 6 aylık dil okulu kaydınız olursa vizenizin çıkması da kolaylaşır. Veya mimarlık ile ilgili 2-3 dönemlik sertifika programlarına kayıt yaptırıp gelebilirsiniz. Bazı college’larda staj imkanı oluyor. Henüz o aşamaya gelemedim ne desem yalan olur ama, arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla staja alan şirket potansiyel çalışan olarak bakıyormuş. Açıkçası buraya geldikten sonra kalmak isteyip emek veren herkes kalıyor ve iş buluyor.
   İyi Şanslar!😊

 • Merhaba
  Acaba özel kreşler hakkında bilginiz var mı
  6 ve 4 yaşlarında iki oğlum var ve bu yaz Kanada da olacağız kreşe gitmelerini istiyorum
  Ama özel kreşler de sanırım yaz tatili yapıyorlar hep summer programs varher gördüğümde acaba buradaki gibi devam eden yazında işleyen özel okul yok mudur aksi takdirde her yaz programının 250cad dam hesaplamam gerekecek 😌

  • Merhaba Tugba Hanım,

   Konu ile alakalı hiçbir bilgim yok. Maalesef bu konuda yardımcı olamayacağımı bilmenizi isterim. ☹️

 • Merhabalar gerçekten yazınızı çok beğendim, açıklayıcı olmuş bende bu yazın gelecem elektrik-elektronik mühendisliğinden mezun oluyorum ve orda mesleğimi yapmak istiyorum bir bilginiz var mı veya tanıdığınız çalışan Türk mühendis var mı kanada da ?

  • Merhabalar,

   Çok teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim. Burda mesleğinizi yapabilmeniz için belli adımlar var yazımda da biraz değinmeye çalıştım. Mühendis birkaç arkadaşım var ama henüz kendi meslekleriyle alakalı bir işte çalışmıyorlar. Eğitimlerini bitirdikten sonra istedikleri gibi bir iş bulurlarsa çalışmayı düşünüyorlar.

   Sevgiler

 • Merhaba, Kanada ile ilgili blogunuzu okudum ve size yazmaya karar verdim.

  Öncelikle Kanada’ ya nasıl taşındınız. Vize alırken filan herhangi bir problem yaşadınız mı? Birçok insan gibi benim de hayalim yurtdışında yaşamak. Ben 23 yaşında biriyim. Nasıl vize alabilirim. Nasıl gelebilirim?

  Öncelikle dil eğitimi almak istiyorum. Dil eğitimi alırken çalışabilir miyim? Neler tavsiye etmek isterseniz. Sizin gibi İstanbul’un yorucu atmosferinden sıkılmış biriyim. Erkek arkadaşınız işle meşgul?

  Sizi yanına alırken bir problem yaşadınız mı? Yaklaşık 20-25 bin tl gibi bir birikimim var bu parayla neler yapabilirim? Tavsiye etmek istediğiniz şeyler var mı? Bazı riskler almak gerekiyor ve ben bu riskleri almayı hedefliyorum. Sizin gibi orada yaşayan insanlara sorular soruyorum. Sorularımı cevapsız bırakmazsanız çok yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkürler. 🙂

  • Merhaba Kazim bey,

   Kanada’ya gelmeye is hayatindan bunalip karar verdim. Bir anda da olmadi tabi bu. Bir sürecin sonunda verilmiş bir karardı bizim için. Vize alırken hiçbir problem yaşamadım vize için gerekli olan bütün belgeleri eksiksiz hatta fazlasıyla tamamlayarak teslim ettim. Ek olarak yükseklisanstaki ünvanı yüksek olan bir hocamı tercihen referans mektubu aldım. Dil eğitimi alırken çalışma izni verilmiyor eğer bölüm okurum derseniz dil okulunu college veya üniversitelerde okur ve yeterlilik alırsanız, bölüme geçtiğinizde part time çalışma izni alabiliyorsunuz.

   Açıkçası şuanda dil okullarının maliyeti ne yönde hiçbir fikrim yok. 20-25bin tl’nin CAD olarak karşılığı nedir şuanda onu da bilemiyorum kurlar ne alemde?:) Finansal konuları yurtdışı eğitim şirketlerine danışabilirsiniz.

   Sevgiler

 • merhabalar cansu hanim…cok akici ve faydali bir yazi olmus..cok tesekkurler…ilk sorum şu sonuc olarak evet gelin burda yaşayin mi diyorsunuz.. yoksa boşver turkiye de yasamaya devam edin mi… birde aylik total de erkek ark birlikte ne kadar harciyorsunuz ve ne kadar kazaniyorsunuz….. son sorum istanbul daki gibi hep bir kosturmaca mi var hayatiniz da… saygi ve sevgiler

  • Merhaba Tuncay Bey,

   Teşekkür ediyorum öncelikle. Ben birçok kişi gibi yurtdışında yaşamanın birçok kez hayalini kurdum, bunun için araştırdım, vazgeçtim yine yeni kararlar aldım yine vazgeçtim. Ülke değiştirmek bir uçakla çok kolay, bir o kadar da ciddi ve zorlukları olan bir durum. Bizim kararımız bir sürecin sonunda olan bir şeydi. Size gelin burda her şey mükemmel diyemem. Her şey kişiyle alakalı. Ben hayatımdan memnunum. Yurtdışında yaşama hayalimin bir tık üst hayali dünyayı gezmek ona da birkaç seneye başlarız diye düşünüyorum:)

   Şuan College’da bölüme hazırlanıyorum. Çalışmıyorum. Türkiye’deki gibi bir koşuşturmaca içinde değilim umarım olmam da çünkü her şeyi red ederek buraya geldim.

   Aylık hiçbir şey yapmadan 3.000 CAD gibi bir giderimiz var. Çünkü araba aldık Türkiye’den farklı olarak araba sigortası aylık olarak ödeniyor yani araba maliyetli bir şey onu çıkarsak 2500$ gibi temel gider masrafımız var. Legal olarak çalışabilmeniz için iş iznine ihtiyacınız var. Bunun için de ilk etapta okul okuyor olmanız lazım. Dil okulu değil bahsettiğim,college veya üniversitede bölüm okuyor olmalısınız. İlk geldiğiniz zaman boya ve inşaat gibi sektörlerde çalışabilirsiniz daha sonrası dil yeterliliğinize ve okuduğunuz okula bağlı.

   Sevgiler

 • unuttugum bir soru.. erkek ark ve siz ilk gittiginizde ne is yapiyordunuz su anda ne is yapiyorsunuz…iş olanaklarindan bahsederseniz sevinirim… ilk gelindiginde yapilabilecek isler

 • adınıza çok sevindim. bende çocukluğundan beri hayal edip bir çok kez kıyısından dönenlerdenim. aslından benim hayallerim arasında kanada da yaşamak hiç geçmedi. ancak dün arkadaşlarımla oturup başka bir arkadaşın kanadaya gitmiş olduğunu konuşurken evet niçin kanada olmasın dedim. yoğun bir işim var ve uzun süren seyehatleri ne yazıkki pahalı ülkelerde planlayamıyorum. herşeyi bırakıp gitmekse büyük cesaret ve bende yok. 1 hafta 10 gün için gelmeyi düşünüyorum. belki bu ziyarette tesettürlü biri olarak herşeyin endişe duyulmayacak kadar güzel olduğunu ve iş konusunda bunun bir eksiklik yada kötü birşeymiş gibi görülmediğini görür, ilerde yerleşme planım pekişir diye umudediyorum.

  • Merhaba Nur Hanım,

   İnanın yerleşip yaşamak için güzel bir ülke Kanada. Cesaret evet önemli ama yurtdışına bir kez çıktıktan sonra fikriniz biraz değişebilir. 1 hafta 10 günlük süre içerisinde de fikriniz olmuş olur. Ki, bence ikna olmak için de yeterli bir süre diye düşünüyorum.

   Sevgilerimle
   Cansu

 • Cansu Hanım öncelikle yazınız için teşekkürler. Ben de doktorum ve Kanada’ya yerleşme hayallerim var. Açıkçası Türkiye’deki kuralsız, istikrarsız, hoşgörüsüz ve saygısız hayat koşullarından kaçmak benim hedefim. Yazınızı okuyunca Kanada’nın bu açıdan doğru bir tercih olduğuna inancım daha da arttı.
  Eylül ayında 10 günlük bir Toronto seyahati planladım. Mesleğimi yapmam için bazı zorlu sınavlardan geçmem gerektiğini biliyorum ancak gözümü tamamen karartmama çok az kaldı. Beklentimi iyice düşürdüm, garsonluk bile yaparım diyorum, sınavlara da bu süreçte çalışırım ama tabi ki önceliğim hasta bakmasam da tıp sektöründe bir iş bulmak olur.
  Size sorum eylülde yapacağım kısa seyahati en verimli nasıl değerlendirebilirim? İş potansiyeli açısından görüşmemi veya takip etmemi önerebileceğiniz şirket/hastane/websitesi var mı? Lisansım olmadan hekimlik yapamayacağım halde tıp diplomama dayanarak mı bu süreci yürüteyim, yoksa farklı ve vasıfsız işler ile de süreci başlatabilir miyim?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Gulsah Hanim Merhaba,

   Eger gercekten istiyorsaniz ve yapabileceginize inaniyorsaniz hic zaman kaybetmeyin derim. Gelin ve deneyin en kotu senaryoda (begenmediniz veya memnun kalmadiniz Kanada’dan) ulkemize doner ayni isi yapmak durumunda kalirsiniz bir kaybiniz da olmaz. Burada elbette her sey gulluk gulistanlik degil. Geldigimizden beri labor islerde calismaya calisiyoruz bi yandan da okuyoruz. Yazimda da belirttigim gibi beklentinizi dusuk tutun. Eylul ayi planiniz icin de sunu soyleyebilirim, hem guzel bir zamanda geliyorsunuz mevsim acisindan hem de 10 gunluk bir zaman dilimi size burda yasayip yasayamayacaginizla alakali fikir vermis olur. Tip alaniyla alakali da hicbir bilgim yok. Daha dogrusu hasta tarafina asinayim biraz. Turkiye’deki saglik sistemi hastalar acisindan cok cok cok daha iyi diyebilirim 🙄. Ama doktor tarafini bilmiyorum. Benim gozlemime gore baya rahat calisiyorlar, hastalar da bundan sikayetci. Randevu sistemleri acil sistemleri gercekten berbat diyebilirim. Ama elbette soyle bir gercek var Kanada’dan bahsediyoruz. Ortalama yasamin uzun oldugunu, tibbin da cok gelismis oldugunu biliyoruz doktorlar icin ne kadar kotu olabilir.

   Burda kalmaya karar verdikten sonra da islemlerinizi ilk once mesleginizle baslatin derim. Bu donemde labor denilen garsonluk vb. isler de yapabilirsiniz ayriyetten. Gocmenlik dusunuyorsaniz gocmenlikle alakali bilgiler internette var. Ama en saglikli bilgiyi de geldiginizde alirsiniz. Internette Kanada’da yasamak ile alakali ne okuduysak cogu yalan yanlis yazilmis seyler… En saglikli bilgiyi asagiya biraktigim Kanada’nin resmi sitesinden alabilirsiniz. Baska sorulariniz olursa memnuniyetle yazarim. Iyi şanslar🎈

   http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.asp

 • Merhabalar Cansu Hanım,
  öncelikte içten ve samimi değerlendirmeniz için çok çok teşekkür ederim, vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde en azından görmeden de olsa fikirler oluşmaya başlıyor.
  bende maalesef sizin gibi İstanbul’da ‘güya’ kurumsal olan bir şirkette ve zor şartlar altında çalışıyorum. Canada vize için online başvuru yapacağım fakat doldurmam gereken formlar da herhangi bir yanlışlık /hata olmasını ve red almak istemiyorum.
  bu konuda bana yardımcı olabilirseniz eğer çok çok memnun olurum,
  şimdiden ilginiz ve alakanız için çok teşekkürler,
  Saygılarımla
  feridetkr@gmail.com

 • Merhaba, yazınızı okudum, bir sorum olacak, eşim ve ben su ürünleri mühendisiyiz, kanadaya gitnek istiyoruz, calismak ve bir sure orada kalmak için, şansımız nedir bilginiz var nı?

  • Merhabalar Arzu Hanim,

   Geldiginizde kendi mesleginizi mi yapmak istiyorsunuz? Bununla alakali sunu soyleyebilirim yazimda da belirttigim gibi, mezun oldugunuz universiteden Kanada’da gecerliligi veya denkligi var mi vb. bir arastirma yapmanizi oneririm ilk evvela. Denkligi var ise bile burda maalesef butun bolumler ve dersler sayilamayabiliyor. Bu sebeple kendi bolumunuzu birkac donem veya sene okumaniz gerekebilir. Geldiginizde kalmak amacindaysaniz ‘survivor job’lar ile bir sure geciminizi saglayabilirsiniz. Biraz sizin sabriniz ve istediginizle dogru orantili.

   Sevgiler

 • Merhaba yazıyı okudum ve çok beğendim. Ben 17 yaşındayım ve lise son sınıfı okumak için kısa süre sonra toronto ya geleceğim. Çünkü üniversite hayatıma da kanadada devam etmek istiyorum. Ve tam uygun yaş ve zamandayım bence ☺ tek sorun ingilizcem çok iyi değil sence ne kadar sürede toparlayabilirim ? Sen ne kadar zorlandın dil yüzunden ? Ve göcmenlik almam için min 3 yıl mı geçmesi gerek liseyi bitirmem orda işimi kolaylaştırır mı ? Üniversiteyi vancouver tarafında düşünüyorum bu konuda bilginiz varmı oralar nasil ? Bende tamamen kışlık götürmeyi düşünüyordum bu yazı aydınlattı beni 😊 ve kanadada en çok hangi mesleklere önem veriliyor ? Cevap verirseniz çok sevinirim…

 • Cansu Hanım merhaba 🙂 Kanada ile ilgili yazınızı büyük bir keyifle okudum ve kafamda oluşan bazı olumsuz algıları tekrar düşünmem de yardımcı oldu, o yüzden çok teşekkür ediyorum. Size bir kaç sorum olacak, eşimle birlikte (aynı sizinki gibi nedenlerden dolayı) daha sakin, daha huzurlu güvenli bir yerde yaşamak ve ileride çocuk yetiştirmek amacıyla yeni yerler keşfetmek istiyoruz. Bu amaçla öncelikle Avustralya’ya başvurduk, her şey tamam derken, Avustralyanın evcil hayvan konusunda çok sıkı olduğunu ve hiçbir şekilde Türkiye den Avustralyaya köpeğimizin giriş yapamayacağını öğrendik. Bundan dolayı, rotamızı ben, eşim ve köpeğimiz Kanada ya çevirdik. Size sormak istediğim, resimlerde ve videolarda gördüğüm şehir merkezleri çok yüksek ofis vb. binalarla çevrili yani sanki hiç yeşil alan yok gibi, sokakta insan yok ve mutsuz bir şehir gibi izlenim veriyor 🙁 ne zaman internette araştırsam bunu görüyorum veya okuyorum, bu benim kafamı çok kurcalıyor. Siz festivaller, konserlerden bahsetmişsiniz o konuda umutlandım ama gerçekten soğuk bir şehir mi Kanada? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, Teşekkürler.

 • Merhaba Damla Hanim,
  Tesekkur ediyorum begendiginize sevindim:) Kanada guzel bir secim aileniz icin. Toronto Dunyanin en yesil sehirlerinden biri… Ki Toronto, en yuksek nufusa sahip en cok insan populasyonunun oldugu bir sehir. Her mahallede muhakkak bir park var, hatta eski oturdugumuz evin arka sokaginda; icinde kopeklerin ayri olarak oynatildigi alani da vardi. Kanada dogasi da geregi yesilligi bol bir memleket. Sizi temin ederim sikinti cekeceginiz en son konu bu olur burda.. 🙂 Yazin her haftasonu buyuk festivaller var evet bayagi hareketli bir sehir ama kis icin ayni seyi soyleyemeyecegim. Ben yaklasik 1.5 yildir Toronto’da yasiyorum oyle korkuldugu kadar bir soguk gormedim 1-2 gun -30’lar disinda 🙂 O zaman da disari ciktim fazla yurumemek lazim. Acikcasi gozunuz korkmasin diyecegim gecen seneki kisi gordugum icin. Amaaa bu yaz da gecen yazki kadar asiri sicak degildi mesela. Hep yagmur yagdi gunesli ustuste gun gormedik 🙁 Bir rivayete gore boyle yazlarin kisi cok cetin geciyormus diyorlar ama yasayip gorecegiz… Enlem olarak hemen hemen Istanbul ile ayni Toronto. O yuzden hicbir zaman British Colombia bolgesi gibi kislar geciremeyiz bence:) Iklim icin sehir olarak Toronto’yu rahatlikla secebilirsiniz…

  Sevgiler

 • Merhaba öncelikle benim mesleğim tekstil bayan işi benimde niyetim var gelmeye ama yeni yeni bilgi topluyorum evliyim ve iki çocuk babasıyım benim şansım nedir Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekürler simdiden

  • Merhaba Huseyin Bey,

   Mesleklerle alakali pek bir bilgim yok. Gocmenlik sirketlerine giderek ogrenebilirsiniz.

   iyi gunler

 • 38 yaşımdayım evli ve bir çocuğum var.
  Oğlum 8 yaşında. Mesleğim elektrik teknisyeni ama fazla tecrübem yok.
  Kanadaya yerleşmek istiyorum.
  Oğlum 8 yaşında yani ilkokul düzeyinde eğitimebaşladı.
  Kanadaya gelince oğlumun oryantasyonu konusunda endişelerim var.
  Birde ben tam bir meslek sahibi değilim.
  Kararsız kaldım bu yüzden.
  Sizce ne yapmalıyım.
  Teşekkürederim

  • Merhaba Tamer Bey,

   Oncelikle oglunuz ile alakali egitim konusuna deginmek istiyorum. Turkiye’de oldugu gibi agir odevlerle cocuklari bogmuyorlar burda. Bizim ilkokulda gordugumuz geometriyi lise sonda hatta universitede eger secilen meslek ile alakaliysa goruyorlar. Yani ilkokul boyunca cocuklar, kisisel gelisimlerini tamamlamalari icin oyun odakli derslerle egitim aliyor. Ayrica newcomer yani yeni Kanada’ya gelmis aileler icin adaptasyon egitimleri veriliyor ingilizce dersleri de ayni zamanda. Bu konuda endiselenmeyin kisa surede ayak uyduracaktir oglunuz. Siz de bircok yeni gelen Turkler gibi construction yani insaat islerinde is bulabilirsiniz. ilk etapta Turk insaat sirketlerinde rahatlikla calisabilirsiniz. Hem de mesleginizle alakali isler icin kapi acilabilir. Burda sizin yaptiginiz gibi isler bi hayli iyi kazandiriyor diye biliyorum fakat tabi iyi sirketlerle ve zamanla edilecek tecrubelerle mumkun. Kanada’ya gocmen tedarik eden sirketlerle konusup mesleki sansinizin ne oldugunu ogrenebilirsiniz.

   Iyi sanslar dilerim.

 • Merhaba Cansu hanım öncelikle teşekkür etmek istiyorum yazılarınızın benim gibi Kanada’da yasamak isteyenlere iyi bir kaynak olmuş oldu en azından fikir oluşmuş oldu burdan oraya taşınırken eşyalarımızı götürmek mi mantıklı oradan temin etmekmiş çünkü sonuçta birçok eşya alınması gerekiyor ortalama Ikea yada ikinci el eşya almak istersek sizce ne kadar tutar ailecek 4 kişi gitmek istiyoruz ben şimdiden çalışma ve yaşam olarak beklentimi düşük tuttum ama geleceğe yönelik umutluyum 🙂

  • Merhaba Gokce Hanim,
   Ben de tesekkur ederim. Gelirken zaten kisitli bavul hakkiniz var. Ben soyle yaptim sadece klasik seylerimi yanima aldim ilk etapta ne nerde vardir ne kadar uygunadir diye bilmedigimden, 4-5 kazak 4-5 pantolon kislik montlarim birkac tane birkac bot, az sayida yazlik esya (Toronto’nun yazi bizim yazimiz gibi olmadigini dusunerek ki; hata ettim.. neyse ) boyle dedigim gibi temel esyalarimi yanima aldim. Ev ile alakali da ikea oldukca uygun ama biz ilk etapta ikinci el koltuk aldik $300 gibi bir seydi. Daha sonra sifir aldik tax ile $1800 civarinda tuttu. Ama ilk basta temel ev esyalari maksimum $2500 civarinda tutar. Ikinci ellerle her seyi cok uyguna alabilirsiniz. fiyat daha da duser. Bence uygun mobilya yerlerini ogrenene kadar sifir almayin cunku bir yerde $500 olan 3lu koltuk baska yerde $1500 a rahatlikla alici buluyor. Tutturabildiklerine satiyorlar:) Ben burada olmaktan cok mutluyum ama bu demek degil her sey burda da gulluk gulistanlik. Eger yurtdisi tecrubeniz olmussa az cok zorluklari hayal edebiliyorsunuzdur. En buyuk sansiniz aileniz ile gelmeyi dusunmeniz…

   Bol sans!

 • Merhaba Cansu hanım, Gerçekten çok aydınlatıcı olmuş açıklamalarınız.. Çok teşekkür ederim öncelikle.Ben Eskişehir den Aytaç..Anadolu ünv. KAMU Yönetimi okudum,dil kurslarına gittim ama başarılı olamadım.Şimdi Dokuz Eylül üniversitesi Türkçe öğretmenliği okuyorum.Kanada uzun zamandır yaşam alanım olsun istedim,hala üzerindeyim..Beklentim yüksek değil,okullu yada okulsuz kesinlikle orda olmalıyım..Ama maddiyatım zayıf..Çiftcilik bile yaparım,köylü çocuğuyum..Güçlüyüm,sabırlıyım,saygılıyım..Benimle de biraz ilgilenirseniz konularımda ve gidebilicegim şartlarda mennun olurum..ESKİŞEHİR den selamlar.Hoşçakalin..

  • Merhaba Aytac Bey,

   Sevindim begendiginize tesekkurler. Dil yurtdisinda ogreniliyor. Bilindik grammar sistemi bile cok sinirliymis buraya geldigimde anladim. Dil icin guzel bir secenek Kanada, umarim gelir ve basarili olursunuz. Buraya gelirseniz ingilizce egitiminizden sonra okul okumaniz burda yasayabilmeniz acisindan onemli. Gocmen olabilmenin temeli egitim almaktan geciyor cunku. Burasi gercekten zor, mesakatli bir o kadar da guzel. Eger kendinize guveniyorsaniz risk alinabilir bence.

   Iyi Sanslar!

   • Merhaba Cansu hanım..Çok çok teşekkür ederim :).. Gerçekten beni aydınlatmanız,konulara bakışımı netleştirdi..Siz Kanada nın nefesindesiniz..?

 • Merhabalar cansu hanım yazınızı gerçekten çok beğendim çok açıklayıcı olmuş. Size birkaç sorum olacak;
  Ben 2 yıllık inşaat teknikerliği mezunuyum kanadaya gelip dil eğitimi alıp yabancı dili güzel bir şekilde öğrendikten sonrada orada üniversite okumayı düşünüyorum
  ilk sorum şu;
  kanadaya geldiğimde dil eğitimi alırken çalışmayı düşünüyorum bu mümkünmüdür
  ikinci olarak
  yabancı dilim biraz kötü ilk geldiğim sıralar çok sıkntı yaşarmıyım dil konusunda
  ve çalışmak istesem iş imkanları genişmi yani ne gibi işlerde çalışabilirim
  sorularımı cevaplayıp bana yardımcı olursanız çok sevinirim
  Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Merhaba Deniz Bey/Hanim, (bilemedim simdi insaat teknikeri bayan tanidigim oldu!)

   Tesekkur ederim faydam dokunduysa ne guzel… Ogrenci vizesiyle is izni alinamiyor ama acikcasi her yeni gelen ogrenci ihtiyaci dogrultusunda illegal de olsa calisma imkani bulabiliyor. Oyle deli gibi bir denetim sistemleri de yok hic duymadim vallahi. Ben de calistim izinsiz 🙂 bir seycik olmadi. He tabi uzun sureli olanlari desteklemiyorum elbette orasi ayri… Ilk geldiginiz zaman dile yogunlasin birkac aya garsonluk yapabilecek duzeye gelirsiniz, veya boya isleri genelde insaat alaninda cok is oluyor beylere. Garsonluk islerinde biraz dilinizin olmasi gerekiyor. Kanadalilarin yaninda calisamazsiniz izinsiz ama Turklerin yaninda daha kolay is bulursunuz.

   Bol sans!

 • Merhab cansu hanim makalenizi begendim ve okudum. birkac sorum olacakti… Ben inşaat teknikeriyim çukurova üniversitesinden mezun oldum 2 yıllık diploma. Orada İş bulabilirmiyim ?veya Mimarlık alanında orda oranın eğitimine geçiş yapabilirmiyim ? Oraya nasıl gelebilirim oturum alabilmek için . Teşekürrler..

  • Merhaba Kadir Bey,

   Yazimda da belirttigim gibi ne 2 yillik ne 4 yillik ne master diplomaniz gecerli degil. Alaninizi seviyorsaniz burada da mesleginizi yapmak istiyorsaniz, Kanada’da bir okulda okumaniz gerekiyor. Dil egitimi ogrenci vizesiyle gelebilmek icin en iyi secenek. Ilk adimi o sekilde vize alarak kullanmanizi tavsiye ederim. Kolay gelsin.

 • Merhaba eşim fizyoterapist olarak başvuracak. O kabul edildiğinde ben cocugum da kabul ediliyor muyuz? Ben de ayrıca başvurup sınava girmeli miyim?. Bir de çocukla geldiğimizde durum kolaylaşır mi zorlaşır mi ortalama ne kadar bir parayla gelmemiz lazim

  • Bu tarz bilgileri daha yetkin kurumlardan alabilirsiniz. Ne kadar parayla gelseniz o kadar iyi bir limiti yok elbette. Yorumlari da okursaniz belki size daha yardimci olur.

 • Merhaba Cansu Hanim. Oncelikle yaziniz icin cok tesekkur ederim. Ben ve esim Kanada da yasamayi dusunuyoruz. Esime 7 bin dolar civari bi teklif geldi. Sorum şu ki: Biz bu parayla orda nasil bi hayat surdurebiliriz? Ve ben sinif ogretmeniyim orda calisma imkanim olur mu? Nasil calisabilirim? Simdiden cvbiniz icin size cok tesekkur ederim.

  • Merhaba Nazife Hanimcigim,

   Cok tesekkur ederim. Ilk etapta tabi ev giderleriniz biraz yuksek olabilir. Bir yerin yenisi olmak hic kolay degil… Neyi nerden ne kadara en uygun nereden bulurum vs bilinemediginden ilk basta evdeki hesap carsiya uyamayabiliyor ama $7.000 Kanada icin cok guzel bir gelir. Ontario eyaletinden bir sehirde oturacaksaniz giderleriniz diger eyaletlere gore fazla olur. Mesela biz Toronto’da yasiyoruz; kira,vergi,aylik arac sigortasi bi hayli yuksek. Her eyaletin kendine gore vergilendirme sistemi var. Eger Ontario disinda bir eyalette yasamayi planliyorsaniz cok daha sanslisiniz. Cok yeterli bir maas. Dil yeterliliginiz varsa tekrar bir diploma sonrasinda calisabilirsiniz. Ama en buyuk dezavantaj maalesef Turkiye’de almis oldugumuz diplomalarimizin hicbir hukmunun olmamasi…

   Iyi sanslar!

 • Cansu hanım merhaba;
  yazılarınızı keyifle okudum size ve eşinize orada başarılar diliyorum.
  ben ve eşim bizde Kanada ya yerleşmek istiyoruz ikimizde mühendisiz anladığım kadarıyla ilk başta mühendislik yapamayacağız acaba Kanada da kendi şirketimizi açabilirmiyiz Şirket açıp ticaret yapmak istiyoruz

  • Erdil Bey Merhaba,

   Iyi dilekleriniz icin cok tesekkurler, size de bol sans diliyorum. Evet maalesef ilk etapta kendi mesleginizi yapamiyor olabilirsiniz. Sayet, is bulup gelmediginiz surece… Biz study visa ile geldigimiz icin sirket kurmak ile ilgili pek bir bilgim yok ama sanirim is izni ile acilabiliyor fakat ne sartlar altinda alabiliyorsunuz o is iznini de bilemiyorum.

   Sevgiler

 • Merhabalar yazınızı çok beğendim ilk olarak kafamdaki pek çok soru işaretini giderdi, ben şu an üniversitede hazırlık okuyorum büyük ihtimalle Mart ayında dil okuluna gideceğim bölümüm tıp. Acaba orada üniversiteye devam etme şansım olur mu bir bilginiz var mı? Bir de benim için en önemli nokta alışma süreci, zor muydu ne kadar sürdü sizin için? Bir de hangi şehri önerirsiniz bir öğrenci için? Son olarak hava durumu nasıl olur Mart-Temmuz arası? 🙂

  • Merhaba,

   Tesekkur ederim. Soyle, bazi okullarin Canada’daki okullar ile anlasmasi olabiliyor. Okulunuzdan ingilizce hazirliktan sonra gidip gidemeyeceginizi ogrenebilirsiniz. Alismak tabi kisiden kisiye gore degisir. Ben tercihen geldigimde kendimi nadasa birakip yaklasik 6 ay okula bile baslamadim cunku dinlenmek istedim:) o yuzden hicbir sey yapmadan sadece marketiydi,parkiydi,sporuydu boyle basladim Kanada yasantima. Yani insan icine pek karismadigim icin adaptasyonla alakali bir sikinti yasamadim ama elbette zorlandigim bircok sey oldu. Aile ozlemi ve arkadaslar gibi… Ben Toronto’da yasiyorum ve Toronto’yu onerebilirim size yer yer sakin yer yer hareketli oldugu icin. En guzel zamanlar bana gore Mayis-Eylul donemi. En soguk ay Subat, Mart’ta da biraz isiriyor hava. Bu sene pek yaz gormedik ama ilk geldigim sene (2016 yazi) bi hayli sicakti.

   Sevgiler

   • Cansu Hanım merhaba,
    Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.Bir Türk Derneği aracılığı ile basvuru yapacağız. Eşim tır şoförü olarak çalışacak . Bense sınıf öğretmeniyim.Bizim diplomalarımızın orada denkligi olmadığını biliyorum. Doğrusu tekrar bir eğitim almak gözümde büyüyor.Ayrica buradaki neredeyse 18 yillik bir meslek yaşantım var. Onu askiya almak beni düşündürüyor.O yuzden ne yapacağıma karar veremiyorum.Bir de 7. sinifa giden oglumun okul durumunu sormak istiyorum nasil oluyor acaba .Geldiğimizde aynı sinif seviyesinde mi başlanıyor.

    • Merhaba Hilal Hanim,

     Ben acikcasi illaki burda tekrar eğitim almayı şart olarak görmüyorum. Ingilizceniz yeterli ise bence zaten mesleki de tecrübeniz varsa cok da zaman kaybına gerek yok bence. Ben suan eski kariyerimden devam etmeye karar verdim. Eğer baska ve daha kolay bir iste calismak isterseniz elbette sertifika alıp calisabilirsiniz. Ama 3 yıl 5 yıl okumak benim icin cok uzun is yasim geciyor okumakla vakit kaybetmek istemiyorum. Ki zaten eğer siz burda kanada tecrübesi yaparsanız iki uc iste, bence sorun yok is bulmakla alakalı. Tabi sizin durumunuzda nasıl oluyor bilmiyorum, sizinki daha spesifik bir meslek ve büyük ihtimalle diploma isterler diye düşünüyorum. Early child okuyabilirsiniz belki 1 yıl kadar. Arastirmanizi tavsiye ederim. Okul oncesi eğitimi diye geciyor.
     Cocugunuz icin de bir sinif alttan başlatıyorlar diye biliyorum emin olmamakla beraber…

     Iyi şanslar !

 • Merhabalar Cansu Hanım , öncelikle yazınız için çok teşekkürler fazlasıyla samimi ve açıklayıcı olmuş. Benim de birkaç sorum olacaktı size. Öncelikle bizde erkek arkadaşım ile Kanada’ya yerleşip hayat kurmak istiyoruz , gitmeniz deki sebepleriniz ile birebir aynı bizimkilerde. 🙂 İlk sorum sevgiliniz sizden ne kadar zaman önce oraya gitti ve nasıl gitti? Çünkü siz referans almışsınız vizede de kolaylık olmuş böylece. Okuduğumuz okulların bi öneminin olmadığını yazmışsınız. Peki ilk geldiğimizde ne iş yapabiliriz veya en kolay nasıl gelebiliriz referans dışında? Bir de neyi önerir siniz, önce sizinkisi gibi birimizin gitmesini mi yoksa ikimizin de birlikte mücadele etmemizi mi? Son bir şey daha , ben maliye mezunuyum erkek arkadaşım ise ekonometri . Geçerliliği yokmuş söylemişsiniz ama nerelerde iş bulabiliriz önerebileceğiniz bir yerler var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden 🙂

  • Merhaba Ilksen Hanim,

   Tesekkur ederim:) Erkek arkadasim benden 5 ay once kadar geldi ama onu referans almadim. Benim referansim yuksek lisansimdaki profesor hocamdi. Erkek arkadasimla vizemin hicbir baglantisi yok aslinda, bireysel basvurulardi bizimki. En kolay sanirim dil okulu araciligiyla study permit alarak gelebilirsiniz. Eger 6 ayin altinda gelmek istiyorsaniz turist vizesi ile gelebilirsiniz. Ben acikcasi gocmen olma niyetiyle Kanada’ya gelmeye karar verdigim icin biraz da ailemle vakit gecireyim diye ondan gec geldim. Ama aslinda iyi de oldu cunku bir erkek ev bulamasa dahi arkadasinin evinde misafir olabilir ama cift olarak bu pek mumkun degil. Ev bulmak burda sorun acikcasi. Bu sebeple ev gibi onemli bir sorunu arkadasimin benden onceden halletmesi buyuk avantaj oldu benim icin. Burda savas bitmiyor emin olun:) bu konu disinda bircok konuda destek olursunuz birbirinize. Is olarak beyler daha avantajli cunku gunu kurtaran isler onlar icin daha cok var. Boya, nakliye, insaat isleri gibi. Bayanlar icin biraz zor gunu kurtarmalik is bulmak. Restaurantlarda garsonluk veya kasiyerlik gibi islere bakabilirsiniz. En kolay kijiji.com dan arastirma yapabilirsiniz. Rica ederim, iyi sanslar diliyorum.

 • cansu hanım selam;
  büyük bir keyifle yazınızı okudum.bir süredir amerika ya gitmek için uğraşıyordum ama nedense rotamı torontoya çevirdim.ben 27 yaşındayım,lise mezunuyum.çalıştıgım sektorde 5 sene ve üzeri tecrubem ve üst düzey referanslarım var.ingilizcem upper a yakın…co-op programı hakkında araştırma yaptım ve tam da aradığım şeyin bu olduğuna karar verdim.sizin bu program hakkında bildiklerinizi öğrenmek isterim.teşekkürler

  • Merhaba Oguz bey,

   Kanada su siralar en iyi secenek gibi duruyor Amerika karsisinda. Iyi yapmissiniz. co-op guzel bir secenek, cogu programin staj imkanlari oluyor. Stajli olanlari tercih edin muhakkak. Stajin, ise alimda %80 oraninda etkisi var diyebilirim. Alaninizin ne oldugunu bilmiyorum o yuzden daha detayli bilgilendirme yapamiyorum. Iyi sanslar dilerim.

 • merhaba;

  yazınız gerçekten detaylı gerçekçi ve keyifli bende mayıs ayı gibi gitme planım var gerçi eğitim için İngilizce’mi geliştirmek istiyorum ithalat -ihracat işiyle uğraşıyorum yalnız bu 2 aylık dönemde harçlık olarak ne kadar ortalama biriktirmeliyim sizce orada yaşayan biri olarak. günlük kaç dolar?

  ben aile yanı kalacağım. ayrıca karar verirsem orda kalma şansım var mıdır?

  ve bu 2 aylık süreçte iş bulma durumum fikrinize ihtiyacım var 🙂 teşekkürler

  • Merhaba Ipek Hanim,

   2 aylik gelecekseniz, harcliklarinizla beraber 5-6.000 CAD’ina ihtiyaciniz olacaktir. Aile yaninda kalmaniz ortalama $700+ aylik dil kursu $1.100 + gunluk en az $20 gideriniz olur bence ortalama buna $500 diyelim. Aylik olarak $2.300 en az bir gideriniz olur. Acikcasi 2 ayda ingilizcenizde kayda deger bir gelisme olacagini dusunmuyorum. 20.000 Turk Lirasina daha iyi okullarda Turkiye’den egitim almaniz daha mantikli bana gore. Siz bilirsiniz tabii. Kalma niyetindeyseniz, is imkanlari kadinlar icin kisitli ne yalan soyleyeyim. Umudunuzu kirmak istemem fakat burda yasayan biri olarak bunlari soyleyebilirim.

   Iyi sanslar

 • Merhaba Cansu hanım,

  Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler. Ben Ocak ayında İç Mimarlık bölümünden mezun oldum ve ardından İngiltere’de 7 aylık dil eğitimi aldım. Dil kursunu C2 sertifikayla bitirdim. Yurtdışından geldim ve iş arayışına başladım Türkiyede. Ülkemi, ailemi ve arkadaşlarımı gerçekten çok özlemiştim yurtdışında yaşamam ben diyordum İngiltere’de bulunduğum zaman esnasında. Fakat tekrar kafama koydum ve Kanada’ya gidip tasarımla alakalı bir diploma ya da sertifika programı okuyacağım ve orada iş bulup kalacağım. Size sorum şudur; Ben mesela öğrenci vizesiyle gittim ve diploma aldım her hangi bir collagedan. Daha sonra çalışma vizesi mi almam gerek? Bu oradayken konsolosluktan halloluyor mu? Teşekkürler, İyi günler:)

  • Merhaba Burak Bey,

   Suan kafaniza gelmeyi koyduysaniz yapin bence, ailemiz, ulkemiz, arkadaslarimiz evet maalesef en buyuk handikaplarimiz ama dayaniliyor zor da olsa. Soyle eger burda bir college’a basladiysaniz 20 saat gibi bir calisma izniniz oluyor. Daha sonra college’dan mezun olursaniz en az 2 yillik olmasi kaydiyla; is bulma imkaniniz artiyor. Sirketler sizin icin sponsor olabiliyor calisma saatleriniz de normal calisma izninde bulunan saatlere yukseltiliyor. Daha sonra immigration ile yurutuyorsunuz islemlerinizi, gocmenlik hakkiniz var ise pasaportunuza permanent visa basiliyor.

 • Merhaba Cansu Hanim, paylasmis oldugunuz bilgi ve tecrubeler icin cok tesekkurler.
  Ben ve ailem (esim ve cocuklarim) kanadaya yerlesmeyi dusunuyoruz. Ben 10 yildir fransada yasiyorum ve hepimiz fransiz vatandasiyiz. Turkiyeden KTU elektrik makine on lisans mezunuyum. Ayrica fransada isitma ve sogutma sistemleri uzerine onlisans diplomam var ve 5 yildir fransada tekniker olarak bu is uzerine calisiyorum. Fransizcam cok iyi olmasina ragmen ingilizcem yok. Sizce bu bir handikap sayilir mi benim icin?Avrupa vatandasi olarak kanadaya gelme surecimiz sizce nasil olur ve benim calistigim sektorde kanada da is imkanlari nasil? Fransadan aldigim diploma gecerli olur mu. Yoksa tekrar herhangi bir universitenin ilgili bolumunu mu okumam gerekiyor? Son olarak bir teknisyenin yaklasik aylik kazanci sizin bulundugunuz bolgede ne kadar ?
  Tesekkurler

  • Merhaba Enes Bey,

   Size Fransiz bolgelerinde is aramanizi veyahut, gocmenlik ile ilgilenen kuruluslarla bu yonde bir gorusme yapmanizi tavsiye ederim. Toronto gibi Ingilizce’nin yogun olarak kullanildigi bir sehirde Fransizcaniz ile kisitli isler yapabileceginizi dusunuyorum maalesef. Quebec, Montreal gibi sehirleri arastirin derim. Mesleki anlamda sizin alaniniza hakim degilim fakat, bu tarz mesleklerin iyi kazanci oldugunu biliyorum. Diploma gecerliligi belki Fransiz bolgelerinde gecerli olabilir.

   Iyi sanslar dilerim.

 • Bütün kriterleri göz önünde bulundurduğumuzda yeni evlenmiş ve çocuk sorumluluğu olmayan bir çiftin TR’de kalıp toplam 6-7 bin Maaş alması mı yoksa Kanada’ya gidip en kötü garsonlukla yaşamaya başlaması mı daha mantıklı ? Başka detaylı sorularımda var ancak buradan uzun uza sormak istemiyorum.

  • Merhabalar,

   Burada 2-3 yil bile ortalama o kadar CAD kazanirsiniz. Baslangic icin bile iyi bence. Elbette Kanada diyorum.

 • Merhaba Cansu hanım;
  Yazınızı çok beğendim ama size bir şey sormak istiyorum ödevim var ve Canada nın Toronto şehrinde ne kadar yeşil alan var acaba ve evsiz insan sayısı fazla mı eğitim kaç yaşlarında başlıyor bunlar hakkındada bilgi verebilir misiniz? tiyatro salonları cinama salonları hangi çoklukta. Kişi başına düşen GSMH ne kadar bunlar hakkındada bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Burası bir seyahat sitesi ve dolayısıyla bu doğrultuda yazılmış blog içerikleri bulunuyor. Aradığınız bilgilerin yeri wikipedia ve muadilleri olabilir. 🙂 Ayrıca ödev araştırması, bol bol okumayı gerektirir. Birilerine sorup yanıt almak, pek de bu eylemi karşılamıyor sanırım.

 • Merhaba Cansu hanım,
  yazılarınız okurken heyecanlandım, kısa süreliğine de olsa beni Kanda ya götürdünüz.
  40 yaşındayım.Evli ve ilkokulda okuyan(2-3. sınıflar) 2 çocuğa sahibim. 17 yıldır Kimya öğretmeni olarak çalıştım devlet okullarında…..birçok nedenden dolayı yurt dışına yaşamak istiyorum.Biride Kanada (diğeri avrupa ülkeleri.Norveç gibi huzurlu ülkeler)…..Kimya sektöründe çalışma şartları nasıl.Ayrıca Kanada da iş kurmak zormu.Özellikle kimya sekteründe…Bununla beraber eğitim alanında iş kurulabilir mi.(eğitimci olduğumuz için örneğin dil kursu kurmak gibi.).Teşekkürler..

  • Merhaba Muammer Bey,

   Benim sektorlerle alakali bilgim, ilgi alanlarimla sinirli bu sebeple kimya sektorunde nedir ne degildir pek hakim degilim. Ancak; British Colombia’da bircok kimya alaninda hizmet veren fabrikalar oldugunu duyumsadim, calisma sartlari ne durumdadir bilemiyorum. Egitim alaninda is kurmak keza oyle. Yardimci olamadigim icin uzgunum… Allah bagislasin cocuklarinizi da. Umarim guzel bir gelecekleri olur her nerede olursaniz.

   Sevgiler

 • Merhaba Cansu Hn.
  6 aylık turist vizesi alıp Kanada ya geldiğimizde göçmenlik için ordan başvurabilirmiyiz?
  Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim
  sevgiler …

  • Merhaba Meral Hanim,

   Buraya adim attiktan sonra, gocmenlik ile ilgili her islem mumkun. Basvurunuzun da cesidine bagli elbette ama mumkun diyebilirim.

   Sevgiler

 • Cansu hanım merhabaaaa :))) Yazınızı çok büyük bir dikkatle sonuna kadar okudum.. Çok güzel bilgiler vermişsiniz. Önecekle bunun için çok çok teşekkür ediyorum. Ben kızımın eğitimi için Kanada’ya gelmeyi düşünüyorum. En büyük sorunum, beni hergün düşündüren tek konu ise şu soğuk meselesi. Hergün defalarca Toronto’nun hava durumunu kontrol ediyorum. Yaşadığım yer olan İstanbul’a bile bu kadar bakmıyorum..😂 Ben merak ettiğim hemen hemen herşeyi yazılarınızın içeriğinde buldum.. O yüzden özel bir sorum yok 😊 Soğuk korkumu yenebilirsem belki bi gün tanışabiliriz.. Emeğiniz için çooook teşekkür ederim kendi adıma.. 2018’de bütün hayallerinizin gerçeğe dönüşmesini diliyorum.. Çok sevgiler ☺️🙏

  • Yagmur Haniim Merhabalar,

   Cok tesekkur ederim isten geldim oturdum maillere bakarken yorumunuzu farkettim nasil iyi geldi anlatamam:) cok tatlisiniz saolun… Ayy gecen sene icin yazdiklarimi maalesef destekleyemeyecegim hava kosullariyla karsi karsiya kaldik bu sene… 150 yilin en soguk gunlerini yasamisiz, gozunuzu korkutmak gibi olmasin ama gozbebeklerim bile dondu. Ama soyle Turkiye ile kiyaslarsak soguk bir ulke fakat, evler ve araclar dahil yollar bu ulkenin hava kosullarina gore yapilmis. Burda asla hayat durmuyor. Normal sartlar altinda otobus ve metro sefer saatleri cok dakiktir ama birkac kere otobusun transit gectigine / gec geldigine sahit oldum. -28’de normal karsilayamiyor bunu insan maalesef. Velhasil, ulke kosullarina gore giyinirseniz bu ekstrem soguklar disinda pek de bir sey olmuyor. Herkes alisti hatta ben bile hava sicakligi 5’e cikinca atki takmiyorum 🙂 Guzel besleniyorum vitamin aliyorum hayatima devam ediyorum vallahi… Dilerim hepimiz icin umdugumuzdan da guzel gecer bu yil…

   Sevgilerimle,

 • Web sitenizin tasarımı okumaya çok elverişli. Yazı ise bir harika. Yazdığınız için çok teşekkürler:)

  Türkiye’de yaşayan ve kıbrısta şirketi olan (internet üzerinden para kazanıyorum) biri olarak Kanada’da işimi sürdürmeme engel, yada şirket kurmamı gerektirecek bir durum var mı ?

  (Soru biraz detaylı farkındayım ama bilginiz var ise ve cevaplarsanız çok sevinirim)

  • Merhaba Ergin Bey,

   Tesekkur ederim yorumunuz icin. Bildigim kadariyla bir sakinca yok. Ekstra bir vergilendirme sistemi var midir Kanada’nin bilemiyorum acikcasi ama Amerika vatandasi arkadasim Ebay’den satis yapip Kanada’da yasiyor. Bir sakinca oldugunu dusunmuyorum.

   Sevgiler

 • İyi akşamlar Cansu hanım Kanada’da yaşamak daha doğru gidebilmek için ; tabi ki yaşamak için ; ne gibi şartları var , ne gerekiyor, ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor. Tabi ki yazılarınızda belki belirtmişsinizdir ama daha oralara gelmediğim için bu yazınızdan sonra oraya yaşamak için giden birinden duymak istedim. Lütfen bu soruyu sorma cesaretimi bağışlayın.

  • Caner Bey Merhaba,

   Öncelikle Kanada Yaşam kategorisi altındaki yazıları okumanızı tavsiye ederim. Bu yazılar zaten sizin gibi aklında soru işaretleri olan kişiler için yazıldı. Çok fazla detay zaten yazılarda belirtilmiş durumda. :))

 • Kanada’ya göçmenlik işlemleri her geçen sene zorlaşmaktadır. Senede iki defa yasa değiştiriyorlar ve bu da sürekli strateji değişikliği anlamına geliyor. O yüzden çokta geç kalınmaması için biraz hızlı davranmakta fayda var.

 • Merhaba Cansu Hanım yaziniz bilgilendirmeleriniz için tesekkurler oncelikle, şu an 18 yasindayim 3 ay sonra liseden mezun olacagim ve bir sene mezuna kalarak Ege Universitesi veya Dokuz Eylül Universitesinde Psikoloji veya Ekonomi (işletme) okumayi dusunuyorum ayni zamanda da dil kursuna gitmeyi dusunuyorum burada normal lisans mezunu olduktan sonra dil egitimi dahil yüksek lisansi orada tamamlama sansim ve olanaklarim daha sonrasinda orada iş imkanları ne derece bunlar hakkinda beni bilgilendirirseniz sevinirim, iyi günler

  • Merhaba Ali,

   Kanada güzel bir seçenek olur senin için. Eğer imkanın var ise üniversite okurken mutlaka yaz tatillerini dil eğitimi ve yurtdışı deneyimi ile değerlendir derim. Kanada olmak zorunda değil, dil eğitimini yurtdışında almanı öneririm Türkiye’de elbette kaliteli kurumlar var fakat anadili ingilizce olanlar ile etkileşim halinde olmak çok farklı.
   Yazımda da bahsettiğim gibi, Türkiye’de okumuş olduğumuz üniversitelerin denkliğini almak gerekiyor ilk evvela ancak; yurtdışı eğitim kurumlarından daha sağlıklı bilgi alabilirsin. Sanırım belli kriterleri var not ortalaması ve dil yeterliliği gibi. Keşke üniversiteyi burada okusan çok daha kestirmeden gidersin her şey için. Burda gerçekten okumuş insana çok çok değer veriyorlar ve iş imkanları var. Eğer Türkiye’de üniversiteyi okuyacak ve sonrasında Kanada’ya gelme gibi bir planın varsa Kanada’da iş olanaklarının çok olduğu mesleklere yönelmen daha iyi olur senin için.

   Yolun açık olsun!😊

 • Henüz 18 yaşıma yeni girdim yazınızı ve yazılarınızı takip etmeye başladım son 1 2 aydır Almanya ‘ ya gitmek ve orda yaşam sürdürmeyi düşünüyordum , yazılar okudum araştırdım gerçekten okuldaki hocamın tavsiyesi üzere Kanada yı tercih etmeye başladım (hocamın ailesi Kanada’daymış. En temeli imgilizce öğrenmek olsuğunu biliyorum en yakın zamanda öğrenmeyi planlıyorum ve buna çok hevesliyim , üniversite bittikten sonra oraya gidip yerleşmeyi düşünüyrum bu zaman silimi 4 sene olucak ve elimden geldiğince kanada için para biriktireceğim. Yazdıklarınız gerçekten iştah açıcı tabiki adapte olmak zor olucal benim için ama insan isterse zorluğu aşabilir neyse uzatmadan şumu söyliyeyim benim için bir yol gösterici oldunuz tabiki araştırmalarımıve yazılarınızı okumaya devam edeceğim . Gerçekten teşekkürler 🙂

 • Merhaba Cansu hanım
  Mükemmel bir yazı dizisi hazirlamissiniz ben de yakın zamanda kanadayi araştırmaya başladım ve gelmek istiyorum mesleğim 4 yıllık işletme fakültesi mezunuyum ve Türkiye de uluslararası bir şirket de yöneticilik yapıyorum göçmen olarak gelme talebinde bulunmak istiyorum fakat diplomamin işletme mezunu olması sebebiyle mesleki anlamda yetersiz kalabilir mi ?

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Ingilizce ielts dereceniz diplomanizdan daha gecerli gocmen olarak gelebilmeniz icin. Maalesef Turkiye’deki diplomalarimiz pek makbul gorulmuyor ama universite mezunu olmak tabi ki buyuk arti. Yuksek lisans cok daha fazla etkili. Geldiginizde diplomaniza denklik almaniz gerekebilir.

 • merhaba ,
  toronto , atlanta da mermer depolarımız var. burada çalışacak satış temsilcileri aramaktayız.ilgilenen arkadaşlarımızla iletişime geçebilirim.
  saygılar

 • Merhaba,

  Yazılanlar çok güzel, öncelikle emeğinize sağlık. Kanada ya dil okulu için gitmek istiyorum. Study permit nasıl alabilirim? 6 ay ve üzeri bir dil kursuna mı yazılmam gerekiyor? Geldiğimde günlük iş bulmam kolay olur mu? Para biriktirip 6-7 aylık dil eğitimi sonunda college a yazılmayı düşünüyorum. Bir de 10 yıllık Amerika vizem var, Kanada vizesine başvurduğumda hesabımda ne kadar para göstermem gerekir? 7 aylık tüm masraflarımı göstermem gerekiyor mu? Aylık kurs ücreti haricinde harcamam ne kadar olur? (Eğer vaktiniz olursa bana mail atabilir misiniz, sizden ögrenmek istediğim cok bilgi var :))
  Teşekkürler 🙂

  • Merhabalar,
   Study permit icin evet dil okuluna en az 6 ayligina kayit olup odeme yapmaniz gerekiyor. Tabi bu calistiginiz acentadan acentaya degisir. Geldiginizde is bulabilirsiniz ama kolayca bulursunuz diyemem. Geldiginiz doneme, isin turune ve dil seviyenize bagli. Insaat islerinde daha kolay bulunuyor diye biliyorum ama garsonluk cok daha kazancli. Hesabinizda ne kadar cok para gosterseniz o kadar iyi. Yasam giderleriniz asagi yukari 2000$ olur gibi dusunun. Bunu da kalacaginiz ay kadar carpin. Evler cok pahali odalar da ayni sekilde. Eli yuzu duzgun bir ev bulsaniz en az 700-800$ geri kalanlar zaten yol ve yemek olarak hesaplanabilir.

 • Merhaba Cansu Hanım,
  Biz karı- koca bilgisayar mühendisiyiz ve 2 tane küçük çocuğumuz var. Kanada’ya yerleşmeyi düşünüyoruz. Çocuklarımız okul çağına geldiğinde okullar için ücret ödeyecek miyiz yoksa devlet okulları ücretsiz mi? Ben bu konuyu merak ediyorum açıkçası. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar

   Eger permanent residence olursaniz veya vatandas olursaniz hicbir ucret odemeyeceksiniz hatta cocuk basi size maas veriyor devlet giderler icin🙏🏻

   Sevgiler iyi sanslar💐

 • Merhaba; yazılarınız gerçekten yardımcı oluyor teşekkürler. Ben Türkiye de bankacıyım. Eşim inşaat mühendisi ve 9 ile 5 yaşında 2 kızım var. Özellikle kızlarımın eğitimi için Kanada ya gelmek istiyoruz. Orada çok fazla yabancı olduğundan acaba bankacılıkla ilgili birşey yapabilir miyim? Bankacılıkla ilgili çok fazla bir yazıya ulaşamadım. Ayrıca eşim bir spor dalında 5. Dan ve eğitmen. Bunun da bir faydası olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Tesekkur ederim, yardimci olabildiğime sevindim… Kendi mesleğinizi yapabilmeniz icin diploma denkliğinizin olması lazım. Veya burda bankacılık vb mezun olmanız gerekiyor. Burası dünyanın en ‘multicultural’ ülkesinden biri. Herkes her yerde is buluyor ve calisiyor. Her şey eğitiminiz, becerileriniz ve dil yeterliliğinize bağlı. Esiniz ile alakalı olan kismi tam olarak anlayamadım fakat sizin icin dediğim şey esiniz icin de geçerli. Calisma hususunda demis oldugum kriterler fazlasıyla yeterli is bulabilmeniz icin. Iyi şanslar.

   Sevgiler

 • Merhaba cansu hanım butün yazılnızı okudum sizinle nasıl iletişime geçebilirim

  • Merhaba Meryem Hanim,

   Hangi konu ile iletişime gecmek istiyorsunuz öğrenebilirsem yönlendirme de yapabilirim belki.

   Sevgiler

 • Merhabalar Cansu Hanim
  3 yildir Dubai de sirket soforu olarak calismaktayim
  Kanada da calismak icin izlemem gereken ilk adimlar nelerdir

  • Merhaba Yusuf Bey,

   Kanada’ya vize almakla baslayabilirsiniz:). Hesabinizda göstereceğiniz iyi bir miktar para ile vizeye başvurmak, şirketten alacaginiz iyi bir referans mektubu vize almanıza yardim edecektir. Buraya gelmeniz sure alabilir, bu sure içerisinde ingilizceniz yok ise anlayabilecek ve anlatabilecek seviyelerde dil yeterliliği edinin derim. Ve geldiginizde sizi bir sure idare edecek paranizin olmasını şiddetle tavsiye ederim.

 • Cansu Hanım Merhaba
  yazınız harikulade mukemmel ,severek okudum
  yıllarca bende arastırdım cok kişi ile iletişim kurdum Kanada hakkında , ottawa göçmenlik burosundan arayan bir bayan yetkili şöyle bir ifade kullanmıştı :neden Kanada ve ne iş yapacaksın burada ,plansız programsız ve elbetteki parasız geliyorsan hiç ama hiç deneme demişti ,önce kafanda ben kanadaya neden gidiyorum ne yapacağım hangi sektorde olacağım diye bi sor demişti ,Kanada hem güzel hem kolay hem zor hem kültürlü hem soğuk hem zengin ve doğal güzellikleri 10 numara bi ülke elbette ,tabiki ne kazandığına nerede yaşadığına bağlı birazda ,
  benim sormak istediğim şu:iki gündür türk medyasında çıkan bi takım haberler :gündem şuanda türkiye de Kanada Tır Şoforleri derneklerinin açıkladığı 23 bin tır şoforü alınacak haberleri ile çalkalanmakta,önüne gelen herkes bunu araştırmakta şuanda…nedeni ise aylık türk parası ile 22 23 bin lirayı bulan maaş rakamları,
  izlenimim şu oldu :çalışma vizesi haricindeki tüm başvurularda ingilizce bilmeyeni almıyorlar taki sadece çalışma vizesinde zorunluluk yok,kanada da iki yıl içerisinde çalışıpta oturma izni çıkaramayanlar tekrardan ülkelerine yollanıyor diyede belirtiliyor.
  sizin bu tarz haberlerden bilginiz var mı ,malum biz türkler tez canlıyız herşeye sazan gibi atlıyoruz ,bir yakın arkadaşımın bu istegi var tır şoförlüğü için bende ona yardımcı olmak istiyorum kaldıki ingilizce sıfır,
  kusura bakmayın vaktinizi çalıyorum,ben 7 yıl denedim kanada için ama param olmadığı için o maceraya atılmaya gerek kalmadı para olduktan sonra malum turkiye heryer den daha güzel ..
  benim toronto dan calgary edmighton monreal missuaga dan çok tanıklarım var çok arastırdım burdaki arkadaşlarada anlatmaya çalışıyorum ama kimse inanmıyor..
  sevgi saygılarımı yolluyorum sizlere Bodrumdan
  kendinize iyi bakın iyi çalışmalar eşinizede selamlar …

  • Merhaba Ali Bey,

   Cok teşekkür ederim🙏🏻 Yeni yazimi da okumanızı isterim.👉🏼
   Çok güzel bir seye değinmişsiniz. Dil her şey demek. Calisma izni geldiginiz vize ile ilintili olup yaptiginiz seylere gore veriliyor. Calisma iznini her şartlara uygun kisi alabilir, web formlarıyla da alabilmek mumkun. Yani dediğiniz gibi Ingilizce ile alakalı bir şey soz konusu degil. Ise bilen herkes formu doldurup izin alabilir. Ben acikcasi calışma izni ile gelenlerdeki bu prosedürü bilmiyorum. Ya da şöyle diyim boyle bir prosedür var mi onu da bilemiyorum. Söylediğiniz şey su ise anlaşılabilir; eğer iki yıllık vize ile iki yıllık calışma izni var ise o kisinin ve de vizesini calistigi yer sponsor veya referans olmadigi icin uzatamiyorsa; evet yapacak bir şey yok vizesiz ne kalınabilir ne de calisilabilir. Oturum iznine de 2 yıllık calışma sonunda başvuru yapılıyor College’dan bizim gibi mezun olanlar icin. Dediginiz bir bakıma dogru ama bazı boşlukları var yukarda ☝🏻 yardimci olmaya calistim. Ama şöyle bir şey de söylemek isterim. Eğer Kanada’da 2 yıl is deneyimi var ise birinin çok rahatlıkla is bulur ve vizesini uzatır diye düşünüyorum. Tabi calistigi sektöre de bağlı. Ama ben işsizliğe çok denk gelmedim acikcasi, is alim sirkülasyonu var.
   Evet çok tez canlıyız, burda öyle Amerika’daki gibi bir Turk nüfusu yok. Her iste muhakkak yabancılarla muhattap olunuyor ve Ingilizce şart! TL bazında çok para evet ama burda gecim acısından $6.000 doların $3.000 doları temiz giderlere harcanir. Valla biz döviz icin gelmedik ama eğer bir Sabanci, Koç olsaydim tv acmayip ülke gundemiyle muhattap olmasaydım, insanlarla daha az yüz göz olsaydim asla gelmezdim elbette.😅 Gercekten dünyanın en güzel ülkesiyiz. Bizden de Bodrum’a selamlar, çok özledik oraları 😇

 • MERHABA
  BENİM EŞİM KANADA DA TIR ŞÖFORLÜĞÜ YAPMAK İSTIYOR.TABİ DAHA ONCE HICBIR BILGIMIZ OLMADIGI ICIN BENFAZLASIYLA TEDİRGİNİM. EN FAZLA 5 SENE KALIR DONER DIYE DUSUNUYORUZ AMA BILEMEM TABI .BIDE ÇEVRE VE ARKADAS EDINEBILIR MI

  • Merhaba,

   Kisa sure once Turkiye’de yayınlanan ‘Kanada tir şoförü alimi yapacaktır’ haberinin aslini bilmiyorum. Resmi sitelerde ve gazetelerde bulamadım acikcasi. Eğer var ise Ingilizce yeterliliği istenecektir. Elbette esiniz geldiginde is cevresi edinebilir. Ama Turk olarak diyorsanız çok büyük bir Turk topluluğu yok benim bildigim. Bir Almanya diyemem hatta Amerika’da da Turk nüfusu hatrı sayilirmis. Hatta tir şoförlüğü yapan birçok Turk oldugunu söyleyebilirim.

 • Selamlar cansu abla . Ben yazılım müh okuyan bir ogrenciyim ielts sınavlarına hazırlanmaya dilimi geliştirmeye başladım.benimsana sorum şudur indeed vs tarzı sitelerden is bulamadan bile Kanadaya gidip orda vatandaslik almak için ilk adimim ne olmalı ? İnşaat vs vs işlerde erkekler kolay is bulabiliyor demissiniz . Ben ya zilim müh için yüksek lisansa gelsem veyahut dil kursuna gelsem vizemi alıp. Sonra orada kaldığım o kısa sure içinde herhangi bir is bulabilirsem kanada vatandaş olmama ve orada kalmama olanak sağlıyor mu sorum budur ablacigim .

 • Cansu hanım ,

  Günde minumum 12 saat çalıştığım bir işim var . galiba sizin gibi çıldırıp oralara yerleşebilirim !
  Yazınız gerçekten çok güzel ve iyi yönünü de kötü yönünü de belirtmiş olmanız gerçekten akıcılık kazandırmış .

  Klasik yazılardan değil kesinlikle ! İngilizcemi biraz geliştirip oralara gelmeyi düşünüyorum . Eğer gelecek olursam kesinlikle irtibata geçmek isterim

 • Merhaba cansu abla. Sorum çok kısa ve net aslında. Ben yazılım mühendisi ogrencisiyim bilişim dallarında meslek açığı çok biliyorsun. Kanadaya gelmek ve orada kalarak vatandaşı olmak çok istiyorum ilk yapacağım şey nedir. Yani 6 aylık dil okulları vasıtasıyla gelip oradan inşaat vs vs gibi girebilecehimm çalışabileceğimiz bir iş bulup oylemi vatandaslik kovalamak lazım senin onerilerin nelerdir aylık gider nedir orada bir erkeğin sorularim bunlardır.

  • Merhaba Omer,

   Kendine çok güzel ve gelecegi olan bir meslek seçmişsin ablacım, mükemmel! Universiteye devam ediyorsun anladigim kadarıyla, gelmeye niyet edersen vizeni okul bitmeden al derim. Mezun ol ve çok gecmeden gel bence. Ogrenci olarak vize daha kolay alınıyor çünkü. Vizeler ne durumdadır bilmiyorum suan kolay cikiyor mu daha mi teferruatlı suan bilemiyorum ama dil okuluyla gelip sonrasında College’lardan birinde mesleginle alakalı 2-3 semesterlik bir bolum okursan burda kalman çok çok kolay olacaktır. Kanada, Kanada’da kalmak isteyen kisilerde en büyük aradigi kriter eğitim. Ve sen Kanada’ya yerleşerek aslinda Kanada’ya katki sağlayacaksın. Bu sebeple yasin da genc olduğu icin oturum iznin alman çok zamanını da almayacaktır. En az 3 yıl ama zaten düzen oturtana kadar 2-3 yıl rahat geciyor. Burda bilinen bir geyik var. Gelmek zor ama gitmek de zor diye. Emek verdigin ve gitmek istemediğin surece geri dönmezsin. Geldiginde Ingilizce seviyenle orantılı olarak isler bulabilirsin. Inşaat kısa vadede calisabilecegin bir alan fakat uzun vadede tavsiye etmem. Garsonluk çok iyi para yapilan bir meslek burda. Bulursan hayatini çok rahatlatır. Bir kisinin ortalama gideri diye bir şey diyemeyeceğim ama Kanada’da Yasam Rehberi- 2 yazımda guncelledigim bilgiler yer alıyor. Asagi yukarı masraf takvimi çıkarabilirsin kendine. Bizim mutfak masrafımız çok oluyor çünkü spor yapıyoruz ve konserve kullanmıyoruz. Eğer aman onemli degil dersen dondurulmuş ve konserve gıdalarla (en basta biz de boyle beslendik- en çok da meraktan:) maliyetleri çok kusabilirsin. Iyi şanslar umarım her şey gönlünce olur.

   Sevgiler

 • YAZINI ÇOK BEĞENDİM GERÇEKTEN ZEVKLE OKUDUM BAŞKA BİR ŞEHİRDE GERÇEKTEN YAŞAMAK ÇOK ZOR BİRAZ GÖZÜ KARA OLMAK LAZIM HAKKINIZDA HAYIRLISI OLSUN BAŞARILAR DİLERİM

 • Abla hangi meslekte çalışıyosunuz günde kaç saat aylık gelir kaç dolar ingilizceyi rahatca anlıyor musunuz ordakilerle konusurken

  • Merhaba Emirhan,

   Ben 3 tane is değiştirdim. Ilki pizzacida kasiyerlikti. Cash calistigim icin $9 gibi komik bir para aliyordum o zaman is iznim yoktu. 3 ay kadar calistim cok degil. O zaman yeni gelmiştim birkaç ay olmustu, acikcasi benim gibi sonradan ingilizceyi öğrenen ve konuşanlarla iletişimde cok sikinti çekmiyordum ama native dediğimiz Kanadali veya Kanada’da dogup büyüyen anadili Ingilizce olanlarla iletişimde cok sikinti cektim elbette. Ama Toronto özellikle dil konusunda esnek çünkü Kanada’ya ilk gelenler genelde Toronto’da yaşıyor ve herkes hemen hemen o evrelerden gecmis oluyor, dolayisiyla saygililar. Cektigim sikinti kendimeydi anlayacağın. Sonra Laduree’ye girdim is iznim ile minimum saatlik ücretler $14 a cikarildi gecen sene. $14 alıyordum mutfakta calisirken. Dil acısından da şöyle söyleyeyim ilk iki hafta zorlandım çünkü cok profesyonel bir yerdi ve herkes Kanadaliydi hemen hemen. Sonrasında cozuldum. Simdi bir kolejin dil okulunda event koçluğu yapıyorum. $16 civarında saatlik ucretim.

 • İlginize şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba,
  Aralık ayına yakın bir tarihte dil kursu ile kanada Toronto’ya gelmeyi düşünüyorum. Aslında konuşma olarak İngilizce seviyem gayet iyi ancak başka türlü vize alamayacağımı düşündüğüm için dil kursu ile gelmeyi düşünüyorum. Dil kursu sonrasında 2 yıllık kolejlerden birine kayıt olup orada çalışarak kolej parasının 2.ci yılının masrafını kazanmayı umuyorum. İlk 1 yıl beni idare edeceğini düşündüğüm bir birikimim mevcut. Yazılım Uzmanı olarak Türkiye’de çalışıyorum.
  Ek olarak 6 aylık bir dil kursuna kaydolduğumda çalışma iznim olmuyor sanırım, bu doğru mudur?
  Ek olarak kolejin ilk yılına kayıt yaptırdığım anda çalışma izni alabiliyor muyum, Kendi sektörümde ki firmalarda çalışabilirmiyim alabileceğim çalışma izni ile.
  Bilginiz olduğu kısımlarda yanıtlayabilirseniz ve bana önerebileceğiniz dikkat etmem gereken bir konu varsa belirtirseniz çok sevinirim.

 • Çalıştığın demek istemiştim. Çalıştığın yazmışım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir