Kanada Vizesi Nasıl Alınır? | Kanada Turist Vizesi


Kanada vizesi için başvuruda bulunmadan önce internette küçük bir araştırma yaptım. Gerekli belgeleri öğrenip başvuru sürecine dair bilgi aldım ve internet üzerinden başvuruma başladım. Hem online başvuru yaparken, hem de pasaportların gönderimi aşamasında aslında internetten aldığım bilgilerin güncel olmadığını fark ettim. Hatta sadece ‘Kanada vizesi’ üzerine bilgi veren internet sitelerinde bile yalan yanlış bilgiler var ve maalesef işi iyice zorlaştırıyorlar.

NOT: Bu yazıda Kanada vizesine dair gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Sonrasında, başvuru yapmaya hazır olduğunuzda 2. part olan Kanada Vize Başvuru Adımları | Kanada Vizesi Online Başvuru başlıklı yazıyı kaynak olarak kabul ederek başvurunuzu bu yazı eşliğinde yapabilirsiniz. Online başvurunun fotoğraflı adım adım anlatımını hazırladığım için “kaynak” diyorum. Aslında önceden bu yazının hemen altındaydı, fakat bu sayfayı daha da uzatmamak adına, yazımı 2’ye böldüm. Bu nedenle ikinci yazıyı es geçmeyin. Vize almak isteyenlere ciddi anlamda faydalı oluyor.

Kanada turist vizesi için Mayıs 2016‘da online başvuruda bulunan biri olarak edindiğim tecrübeleri ve güncel bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Bu yazıda özellikle online başvuru yapacaklar için Kanada başvuru belgelerinin toplanması, sisteme yüklenmesi, başvuru durumunun takibi ve pasaportların karşı tarafa ulaştırılmasına dair ayrıntılı bilgi vereceğim. Aracı kurumdan başvuru yapmayı tercih edenler için de faydalı olabilecek bilgiler mevcut. 🙂

Ayrıca bir de bu konuda çok fazla yorum ve soru geldiği için çareyi Soru-Cevap sayfasını kurmakta buldum. Artık bu yazının altına değil de, soru-cevap sayfamıza dilediğiniz soruyu yazabilirsiniz. Böylece şu anda sizin gibi vize almaya çalışan, kabul edilen veya reddedilenlerle daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Bu yazının altındaki yorumlar da böylece sonsuza doğru uzanmaz. :))

Kanada Vizesi Nasıl Alınır? Kanada Vizesi 2017

Nasıl başvuru yaptım?

VFS Global aracı kuruma gitmek yerine, Kanada’nın bize sunduğu bir seçenek olan online başvuru yöntemiyle ilerlemeye karar verdim. Kanada’nın online başvuru sisteminden, yani Citizenship and Immigration Canada (CIC) sitesi üzerinden başlayarak ve yönlendirmeleri takip ederek başvurumu ve ödemeyi gerçekleştirdim.

Kanada Vize Başvuru Adımları | Kanada Vizesi Online Başvuru

Gerekli belgelerin siteye yüklenmesi ve vize ücretinin ödenmesini sistem üzerinden gerçekleştirdim. Formları doldurmam, belgelerimi scan edip yüklemem – yaşadığım birkaç aksilikle birlikte – totalde 3 saat sürdü. Birkaç gün sonra gelen mail’da başvurumun onaylandığı, pasaportumu göndermem gerektiği yazıyordu. Pasaportumu başvuru merkezine teslim ettikten 3 gün sonra (1 iş günü) vizemin basılmış olduğunu, pasaportumu ertesi gün teslim alabileceğimi öğrendim. Yani dikkatli olur, aşamaları eksiksiz yerine getirirseniz vizeniz birkaç gün içerisinde çıkıyor. Ben mayıs ayında henüz yoğunluk başlamamışken başvuruda bulunduğum için bu kadar hızlı sonuç aldım. Yaz döneminin yoğunluğu ve Türkiye gündemindeki gelişmeler ile Ağustos, Eylül aylarında bu işler biraz yavaşlamış görünüyor. Benim gibi birkaç iş gününde bu işi halledemezseniz endişelenmeyin.

kanada vizesi online başvuru

Kanada vize başvurusu nasıl yapılır?

Kanada vizesine başvurunuzu internet üzerinden bizzat kendiniz veya VFS Global aracı şirketinin vize başvuru merkezinden direkt veya uzaktan hizmet alarak yapabilirsiniz. Ya kendiniz oturup uğraşacaksınız, ya da VFS’ye teslim olacaksınız. 🙂 Avrupa ülkelerine giderken Schengen vizesi alabilmek için VFS Global’in yolunu tutmaya alışkınız ama Kanada vizesi alırken arzu edenler internet üzerinden belgelerin yüklenmesi ve ücret ödeme aşamalarını gerçekleştirebiliyor. Pasaport teslimi için ise VFS Global’e kargo yollamak veya şubeye bizzat gidip elden teslim etmek gerekiyor.

Vize alabilmek için pasaportunuzun yeni tipte, barkodlu/çipli bir pasaport olması, 10 yıldan eski olmaması, Kanada’dan çıkış yapmayı planladığınız tarihten sonra pasaportunuzun 6 ay daha geçerli olması gerekiyor.

Online başvuru ile VFS aracı kurum üzerinden başvuru yapmanın farkı nedir?

Başvuru yöntemlerinin prosedür açısından farkları:

-Online başvuru yapmak için tüm belgelerinizi dijital ortama yüklemeniz, birden fazla sayfası olan belgelerinizi PDF formatında gruplamanız, sitedeki yönlendirmeleri takip edip internetinizin kesilmemesi veya sistemde herhangi bir aksaklık olmaması için dua etmeniz gerekiyor. 🙂

-Bunun yanında, ikinci ve geleneksel alternatif olan VFS Global şubesine gitmeniz veya belgelerinizi kargoyla göndermeniz gerekiyor. Eğer belgelerinizi VFS’ye gittiğinizde size yardımcı olacak görevlinin “O belge eksik, şu formu yanlış doldurmuşsunuz” gibi yönlendirmeleri işinizi kolaylaştıracaktır ama bunun da bir bedeli var.

Başvuru yöntemlerinin maddi açıdan farkları:

Eğer VFS’yi tercih ederseniz başvuru için Kanada Konsolosluğu’nun alacağı 100 Kanada dolarına (CAD) ek olarak VFS’ye 70 lira daha ödemeniz gerekiyorBireysel olarak online başvuru yaparsanız ek bir ücret yok, bu aşama için sadece konsolosluğa 100 CAD ödüyorsunuz. Online başvuruda ödemeyi kredi kartıyla gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 • VFS Şubesinden Başvuru Yapacaksanız  Eğer İstanbul veya Ankara’da ikamet ediyorsanız, bu iki şehirde birer tane VFS Global’e ait Kanada vize başvuru merkezi bulunuyor. Randevu alıp VFS Kanada şubelerinden birine bizzat giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu yolu tercih ediyorsanız VFS Kanada web sitesini ziyaret ederek randevu alarak işe başlayın.
 • Online Başvuru Yapacaksanız – Kanada’nın online başvuru sistemi CIC üzerinden yönlendirmeleri takip ederek yapılıyor. Eğer belgelerinizi dijital ortama aktarmak ve PDF’le haşır neşir olmak sizin için sorun değilse oturduğunuz yerden başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca İngilizce dilinde başvuru yapacağınızı, yani sitede karşınıza çıkacak çoktan seçmeli soruların ve uyarıların İngilizce olacağını hatırlatayım. 
Kanada vize başvurusu
Burleigh Falls, Canada

Hangi vize başvuru yöntemini seçmeli?

“İnternetten yapabilir miyim, emin değilim” diyorsanız zaten yazının ilerleyen cümlelerinde online başvurunun adımlarını anlatacağımı unutmayın. Okuduğunuz basit/orta düzeydeki cümleleri anlayacak kadar İngilizce biliyorsanız, zorlanmayacaksınız. Kanada vizesi için online başvuruda bulunmanın bana göre avantajı, belgelerinizin işleme çok çabuk alınması, minimum sayıda belge istenmesi ve vizenizin daha hızlı onay alması. Tabii bir de 70 lira kârda oluyorsunuz. 🙂

NOT: Hem belgelerin scan edilmesi zor geliyor, hem de İngilizce bir siteyi anlamakta güçlük çekerim diyorsanız en iyisi belgeleri toplayıp VFS Kanada şubesinin yolunu tutmak.

İstanbul - Harbiye VFS
İstanbul – Harbiye VFS (Harita için görsele tıklayın.)

VFS Kanada başvuru merkezi nerelerde var?

Başvuru merkezlerinin yerini öğrenmek şart, çünkü internet üzerinden yapacaksanız bile, vizeniz onaylandığında pasaportunuzu yine başvuru merkezlerinden birine göndermeniz gerekecek.

Kanada vize başvuru merkezleri İstanbul ve Ankara’da birer tane olmak üzere Türkiye genelinde 2 tane bulunuyor. Eğer bu şehirlerden birinde ikamet etmiyorsanız kargo ile belgelerinizi ve pasaportunuzu gönderebiliyorsunuz.

 • İSTANBUL – Aracı şirket VFS Global’in İstanbul’da biri Harbiye, diğeri Altunizade’de olmak üzere 2 şubesi olmasına rağmen, Kanada vizesine bakan birim sadece Osmanbey/Harbiye’deki şubenin hemen üst katında mevcut. Osmanbey, Harbiye mevkiinde bulunan VFS şubesine metronun Osmanbey-Pangaltı istasyonunda inip Taksim yönünde birkaç dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Gittiğinizde VFS’nin giriş kapısından değil de, hemen sağındaki apartman kapısından girip 1. kata çıkıyorsunuz.

Adres: İstanbul Kanada Vize Başvuru Merkezi, Cumhuriyet Caddesi Kök Apt. No:193
Şişli / İstanbul Türkiye
VFS Kanada Çağrı Merkezi: +90 212 373 58 07

 • ANKARA – 
  Adres:
  Ankara Kanada Vize Başvuru Merkezi, Kavaklıdere Mahallesi Atatürk
  Bulvarı No:154 Çankaya / Ankara, Türkiye
ankara vfs kanada
Ankara VFS (Harita için görsele tıklayın.)

Kanada vizesi almak kolay mı?

Bu yola baş koyanların ilk sorduğu soru “Kanada vizesi almak kolay mı?” oluyor. Bu sorunun cevabı iki durumda “evet kolay”. Birincisi daha önceden alınmış bir Amerika vizesine sahip olmak. Eğer önceden Amerika vizesi aldıysanız, sizden daha az belge istenmesine veya sürecin çok daha hızlı işlediğine şahit olabilirsiniz. Mart 2016 itibarıyla CAN plus uygulamasına geçildiği için, eğer daha önceden ABD vizeniz veya giriş-çıkış yapılmış bir Kanada vizeniz varsa sizden minimum sayıda belge isteniyor. Ayrıntılı bilgiyi VFS’nin sitesinde bulabilirsiniz.

Ama unutmayın ki Can Plus uygulamasından yararlanırken bile niyet mektubu yazmanız gerekiyor. Hatta başvurudaki kilit nokta, güzelce yazılmış açıklayıcı bir niyet mektubudur diyebilirim.

Bu nedenle bir adet Kanada vizesi dilekçe / niyet mektubu örneğini buraya bırakıyorum. Umarım faydası olur.

Daha önceden alınmış bir Amerika vizeniz yok ise ikinci maddeye geçiyoruz: Kanada’daki harcamalarınızı karşılayacak maddi gücünüz veya sponsorunuz olduğuna VE DE Kanada’da geçireceğiniz sürenin ardından Türkiye’ye kesin olarak döneceğinize dair teminat vermeniz gerekiyor. Yani paranız olduğundan ve ülkenize geri döneceğinizden emin olmalılar. 🙂 Bunu da göstereceğiniz belgeler ve niyet mektubunda kullanacağınız ifadelerle mümkün kılıyorsunuz.

Size ait banka hesap dökümünde makul bir meblağda para, size ait tapu senetleri maddi durumunuzu ortaya koymaya yeterli olacaktır. Eğer size ailenizden biri sponsor olacaksa, onların üzerine olan banka hesapları, tapu senetlerini ve sponsor olan kişinin yazıp imzalayacağı dilekçeyi eklerseniz sorun yaşamıyorsunuz.

Geri döneceğime nasıl ikna ederim?

kanada-vizesi-basvuru

Nasıl ikna ederim derseniz, mesela “Kanada ziyaretimden sonra ülkeme dönüp tam zamanlı işime devam edeceğim” veya “Kanada’dan sonra dönüp okula devam edeceğim” gibi bir sebep sunmanız ve bu durumu belgelerle kanıtlamanız gerekiyor. Bunu niyet mektubu (dilekçe) kısmında ifade etmeniz gerekiyor. Teminat olarak da öğrenci belgesi veya işyerinden/yöneticinizden alacağınız belgeler geçerli olur.

Eğer öğrenci değilseniz ve işsizseniz, mesela “Kanada sonrasında katılacağım başka bir seyahat planım var” veya “ücreti ödenmiş şöyle bir planım var” diyerek, rezervasyonunuzu veya ücretini ödediğiniz herhangi bir etkinliğin belgesini sunabilirsiniz. Sizden bunu yapmanız bekleniyor. Hiçbir belge gösteremezseniz de en azından hiçbir ücret ödemeden, formalite icabı bir otel-uçak rezervasyonu yapıp gösterebilirsiniz. Hiç yoktan iyidir. 🙂

Kanada tek girişli vize – çok girişli vize farkı nedir?

Tek girişli (single) vize talep ettiğinizde Kanada’ya bir kez gireceğiniz, sonra da çıkış yapacağınız anlamına geliyor. Çok girişli (multiple) olduğunda ise vizenizin bitiş süresine dek istediğiniz kadar giriş çıkış yapma hakkınız oluyor.

Tabii ki size 10 yıllık vize verildiğinde, gidip 10 yıl kalabileceğiniz anlamına gelmiyor. Ülke içerisinde geçirebileceğiniz sürenin ne olduğuna, ülkeye giriş yaptığınızda memurun pasaporta basacağı damga ile belli oluyor. Turistik amaçla gidiyorsanız bu süre genellikle 6 ay olarak belirleniyor.

Kanada vizesi için gerekli evraklar neler?

Aşağıda belirttiğim belgeler online başvuru yaparken turistik veya eğitim amaçlı ziyaretler için istenilen belgelerdir. Aracı kurum ile başvuru yaptığınız esnada sizden ekstra belgeler de istenebilir. Ben şimdilik Kanada’nın sisteminde belirtilmiş olan belgeleri sıralayacağım. 

Turist Vizesi için

1-Pasaport: Pasaportunuzun üzerinde yazı, damga, fotoğraf olan tüm sayfaları.

Pasaportunuzda en azından 2 boş sayfa olması gerekiyor. Başvurunuzdan 5 yıl öncesine kadar kullandığınız eski pasaportlarınız, varsa onları da dosyaya eklemeniz gerekiyor. Özellikle Amerika veya eski Kanada vizeniz varsa.

2-Kanada vize başvuru formu ve Aile bilgi formu

Bu formları zaten “check your eligibility” sorularının ardından karşınıza belgeler listesi çıktığında üzerine tıklayıp yükleyebileceksiniz. Adobe Acrobat Reader programında doldurmanız gerekiyor.

3-Biyometrik vesikalık fotoğraf 

3,5 X 4,5 cm boyutlarında olmalı. Aşağıda nasıl bir fotoğraf olması gerektiğine dair ayrıntılı açıklaması bulunuyor. Elden teslim edilecekse 2 adet gerekli.

4- Maddi durumunuzun bu gezi için yeterli olduğuna dair belgeler

Kanada’da yapacağınız harcamaları karşılayabileceğinize dair banka hesap cüzdanı veya hesap dökümü, ruhsat ve tapu senetleri gibi belgeler isteniyor. Belgelerin sizin üzerinize veya size sponsor olan aile bireyinin üzerine olması gerekiyor. Eğer sponsorunuz varsa, onun kaleminden yazılmış imzalı bir dilekçeye de ihtiyacınız olacak.

5- Ziyaretinizin ‘geçici’ olduğuna dair belgeler

Genelde purpose of travel adı altında istenen belgelerdir. Asıl olarak sizin buraya gidişinizdeki amaçtan çok, “amacım çok kalmak değil” manasına gelen belgeleri talep ediyorlar. Ayrıntılı açıklayacağım, okumaya devam.

6-Çalışanlar için iş yerlerinden alınacak görev tanımınızı, maaşınızı ve çalışma sürenizin belirtildiği bir dilekçe ile maaş bordrosu,

İş yeri sahibi olanlardan da vergi levhası, imza sirküleri, ticaret odası kaydı, gelirlerinizi gösteren sözleşme vb belgeler gerekiyor. Bunlardan hangileri en ikna edici, açık ve net ise onları tercih edebilirsiniz. Hepsini eksiksiz eklemeniz gerekmiyor. Zaten tüm bu belgeler elinizde olmayabilir.  Mesela şahıs şirketine sahip olunduğu durumda vergi levhası ve imza sirküleri sunarak vize alınabiliyor. Önemli olan niyet mektubunda da açıklayıcı bir dille görevinizi ifade etmeniz.

Çalışmayanlar için bir önce mezun olunan okuldan alınacak mezuniyet belgesi ve harcamalarınız için sponsor olan kişinin ağzından yazılmış imzalı bir dilekçe isteniyor. Sponsor olan kişinin maddi durumunu kanıtlayan belgeleri de unutmayın.

7- Niyet mektubu 

Başvurunun en önemli belgelerinden biri bana göre. Hatta okurlarımızdan biri de Kanada vize başvurusu reddedilmiş olmasına rağmen iyi bir niyet mektubu yazarak tekrar başvurduğunda durumu lehine çevirmiş ve vizesi onaylanmış. Kendi cümlelerinizle gidiş sebebinizi ve orada neler yapacağınızı anlattığınız bir mektup yetkililer tarafından son derece önemli. Bu belgeyi kesinlikle atlamayın derim. Aşağıda nasıl bir mektup yazmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

8- Eğer varsa davetiye

Davetiye yollayan kişinin düzenlediği dilekçe ve pasaportunu eklemeniz işinizi büyük oranda kolaylaştırır. Gittiğiniz zaman kalacağınız adresin, davetiye yollayan kişinin telefon numarasının dilekçede belirtilmiş olması da önemli.

9-  Eğer satın aldıysanız otel rezervasyonu ve uçak biletlerinizi de ekleyebilirsiniz. Satın almadıysanız, birkaç gün içinde geçerliliği sonlanacak bir rezervasyonu yetkililerin önüne koymak pek mantıklı olmayacaktır. Fakat en azından nerede kalacağınızı www.booking.com üzerinden az çok belirleyip “ücretsiz iptal” seçeneği olan bir rezervasyon yapıp dosyanıza eklemeniz iyi olabilir. Uçak biletinin rezervasyonu birkaç gün sonra dolacağı için anlamı olmayabilir ama otel rezervasyonları o güne dek geçerli olduğundan, ciddiye alınabilecek bir belgedir “bana göre”.  🙂

Öğrenci vizesi (Study Permit) için ek olarak

Herhangi bir okul, üniversite veya kurstan kabul edildiğinize dair mektuba sahip olmak zorundasınız. Bu kabul mektubunun yanı sıra bir önceki okulunuzdan alınacak transkript de gerekiyor. Açıkça istenmese de bir önceki okulunuzdan alacağınız mezuniyet belgesi de işinize yarayabilir. Öğrenci vizesi istediğiniz takdirde karşınıza çıkacak belgeler listesi aşağıdaki gibi olacak.

kanada vizesi belgeler
Kanada öğrenci vizesi için online başvuru yaparken gereken belgeler.

Vize başvuru belgelerinin İngilizce çevirisine gerek var mı?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, çoğu sitede “tüm belgelerin İngilizce çevirileri dosyanızda yer almalıdır” dense de, buna hiç gerek yok. Mesela elinizdeki tapu senedi, banka hesap dökümü gibi belgelerin İngilizcesine ihtiyaç yok. Zaten belgelerinize bakacak kişiler Türk olacak. Türk olmasalar bile o belgelerin tapu senedi veya banka hesap cüzdanı/dökümü olduğu her halinden belli olacak.

ÖNERİ: Online başvuru yapıyorsanız, dosya isimlerinde ne olduğunu İngilizce olarak belirtebilirsiniz. Örneğin tapu senedi için dosya adını “title deed” yazabilirsiniz. Fakat niyet mektubu ve formlar tabii ki İngilizce yazılmalı. Ayrıca okuldan aldığınız öğrenci/mezuniyet belgesi, sigorta şirketinizden alacağınız sigorta, bankadan alacağınız hesap dökümü gibi belgelerin İngilizcelerini talep edebilirsiniz. Ama tapu senedinin İngilizcesini herhangi bir kurumdan talep edemeyeceğinize göre, çevirmene götürmeye kalkışmayın. Buna gerek yok. 🙂

Kanada vizesi fotoğraf ölçüleri

Son 6 ay içinde çekilmiş 3.5cm x 4.5cm ölçülerinde, biyometrik vesikalık 2 adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Eskiden 5 x 5 ölçüleri kabul edildiği için fotoğrafçınız yeni ölçüleri bilmiyor olabilir. 3,5 X 4,5 ölçülerinde olması gerektiğini mutlaka hatırlatın.

Fotoğrafın beyaz arkafonlu, net ve kaliteli olması gerekiyor. Boyun ve kulakların görünmesi, yüzde gülümseme, makyaj ve aksesuar olmaması isteniyor. Online başvuru yapanlar fotoğrafın dijitalini talep etmeli. 

Kanada vizesi dilekçesi – niyet mektubu nasıl yazılır? 

Niyet mektubu ülkeyi ne amaçla ziyaret ettiğinizle ve planlarınızla ilgili olmalıdır. Mektubunuzu aşağıdaki sorular çerçevesinde yazabilirsiniz.

 1. Neden Kanada’yı ziyaret etmek istiyorsunuz? 
 2. Hangi tarihlerde ziyaret edeceksiniz, nerede kalacaksınız?
 3. Kanada’daki harcamalarınızı nasıl karşılayacaksınız?
 4. Ülkenize geri dönecek misiniz? 

“Kanada vizesi almak kolay mı?” başlığında ayrıntılarıyla açıkladığım gibi, özellikle ülkedeki harcamalarınızı karşılayacak ekonomik gücünüz veya sponsorunuz olduğunu açık ve net bir şekilde ifade etmeniz ve de ülkenize geri döneceğinize dair onları ikna etmeniz gerekiyor. 

Kanada vizesi niyet mektubu örneği – taslağını şu yazımda bulabilirsiniz… 

Kanada vize ücreti

Kanada vizesinin ücreti 100 Kanada Doları’dır. (CAD). 2016 Mayıs itibarıyla vize ücretinin TL karşılığı 230 lira ediyor. VFS Global üzerinden ilerliyorsanız, sadece belgelerin teslim edilmesi süreci için 70 lira daha ödemeniz isteniyor.

Kanada vize ücretinin dışında, vizenizin pasaport sayfasına basılması, başvuru merkezine ulaştırılması aşamaları için de ayrıca 56 lira ödemeniz gerekiyor. İster VFS, ister internet üzerinden bireysel başvuru yapıyor olun. “Pasaport İletme Hizmeti” için başvuru sahibi başına 56 lira ödenmesi bekleniyor.

Özetle, en azından iki başvuru şekli için de ödemeniz gereken minimum ücret şu şekilde:

VFS üzerinden – 230+70+56= 356 TL  /  Online – 230+56= 286 TL 

VFS şubesinde bazı ek hizmetler de mevcut. Pasaportunuzun VFS tarafından adresinize gönderilmesini istiyorsanız 35 TL, VFS şubesinde başvuru yaparken formları bilgisayarda tek başınıza doldurmak için 17 TL, görevliden yardım alarak doldurmak için 28 TL, vesikalık fotoğraf için de 20 TL ödemeniz gerekiyor. Ayrıca fotokopi ve SMS bildirimi gibi hizmetler de var. 

kanada vizesi online başvuru
Toronto, Kanada

Online başvuruda ödeme nasıl yapılır?

İnternet üzerinden başvuru yaptığınızda, son aşamaya ulaşınca ücreti bir kredi kartınızdan ödeyebiliyorsunuz. Zaten başvurunuzu yaparken size sorulan sorulardan biri “Şu anda başvuru ücretini ödemek için uygun musunuz?”, diğeri de “Mastercard, Visa, American Express kartlarından birine sahip misiniz ve ödemeyi bunlardan biriyle gerçekleştirebilir misiniz?” oluyor.

NOT: Eğer bankanız size yurtdışı alışverişlerinde taksit yapma özelliği tanımışsa ve bu kampanyadan zamanında yararlanmışsanız, bu ücret kart ekstresine taksitli olarak yansıyabilir. Bu gibi bir durumun dışında sistem size taksit seçeneği sunmuyor, ücret tek çekim olarak işleniyor.

Kanada vizesi için pasaportların gönderimi

Onay mektubu ve pasaportun gönderilmesi talep edildi. Bu noktada da bulunduğum şehrin (İstanbul) vize başvuru merkezine (VFS) pasaportumu, gelen mektup ile birlikte elden teslim ettim. Pasaportunuzu vize başvuru merkezine kendiniz götürebilir veya kargoyla ulaştırabilirsiniz. VFS’deki bir görevliden aldığım bilgiye göre elden teslim edilen pasaportlara öncelikli olarak bakılıyor, kargoyla gidenler ikinci plana atılıyormuş. Pasaportların bir de Ankara’ya gönderileceğini göz önünde bulundurunca, zaten yavaş işleyen bir süreci daha da yavaşlatmamak adına kendim götürmeyi tercih ettim.

 Kanada vizesi kaç günde çıkar?

Pasaportlarınızı vize başvuru merkezi teslim aldıktan sonra çoğunlukla 4 ila 7 iş gününde işlem tamamlanmış oluyor.

Örneğin İstanbul’da yaşadığınızı varsayalım. İstanbul’daki VFS’ye pasaportunuzu teslim ettikten 1 iş günü sonra pasaportunuz Ankara’daki merkeze gönderilmiş oluyor. Bu süreci VFS’nin başvuru takip sistemi üzerinden izleyebiliyorsunuz. Sayfanızda vizenizin basıldığına dair bilgi çıktıktan 1 iş günü sonra pasaportunuz İstanbul’a varmış oluyor. Bu örnekte ilk adımda pasaportunuzu İstanbul VFS’ye kargolamadığınızı varsaydım, fakat ilk ve son aşamalarda elden bırakıp almak yerine kargoyu kullanmayı tercih ederseniz, bu süreç birer gün daha uzayacaktır.

Zaten İstanbul veya Ankara dışında bir şehirde yaşıyorsanız, mecburen kargoyla göndermeniz gerekecek. Ankara’da ikamet ediyorsanız da, sürecin az da olsa kısalabileceğini söyleyebilirim.

Kanada Vizesi ile ilgili Yanlış Bilgiler

Kanada vizesi ile ilgili internette araştırma yaparken görebileceğiniz pek çok hatalı bilgi var.

 • Bunlardan en kötüsü sanırım pasaportların Ankara’daki Kanada Büyükelçiliği’ne gönderilmesi gerektiğiyle ilgili olan yazılar. Ankara’daki Büyükelçiliğe pasaportları gönderdiğinizde ertesi gün sizi arayıp pasaportları neden gönderdiğinizi soruyorlar ve ardından postanızı size geri gönderiyorlar. Büyükelçilik ve konsolosluklar genellikle vize başvurularını kabul etmiyorlar. Kanada bir dönem bu yolla kabul etmiş olsa da artık (2016) VFS aracılığıyla işlemleri gerçekleştiriyor.
 • Bunun yanı sıra, nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı, davet mektubu gönderen kişinin banka hesapları gibi online başvuruda talep edilmeyen, son derece gereksiz belgelerin dosyaya eklenmesi gerektiği de size vakit kaybettirecek hatalı bilgilerden. Fakat bir kurum aracılığıyla başvuru yapıyorsanız, bunları isteyebilirler de. İşlerine yaramayacak olsa bile. 🙂
Toronto, Kanada
Toronto, Kanada

Kanada Kaç Yıllık Vize Veriyor?

Kanada vize başvurusunda bulunduktan sonra vizenizin onaylandığının haberini alıyorsunuz ve pasaportunuzu gönderiyorsunuz. Pasaportunuza Kanada vizesi basıldığı gün itibarıyla, pasaportun bitiş tarihine kadar Kanada vizesine sahip oluyorsunuz. Maksimum 10 yıllık pasaportunuzun olabileceğini düşününce, pasaportu yeni olan birisi 10 yıllık Kanada vizesi alabiliyor. Pasaportunuzun 4 yılı kalmışsa, bu durumda Kanada vizesinin geçerliliği de 4 yıllık oluyor.

Kanada Turist Vizesi

Eğer Kanada turist vizesi almak istiyorsanız, ben de tam olarak bu tipte bir vize aldığım için yazının devamını okuyarak hangi belgelerin gerektiğini, nasıl aşamalardan geçildiğini görebilirsiniz.

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Sanırım Kanada vizesi kaç günde çıkar sorusuna, hiçbir internet sitesinde bulamayacağınız kadar tarafsız bir yanıt verebileceğim. Kanada vizesi almak isteyenler, vize başvuru sürecinde olanlar veya Kanada vizesi alanların iletişim kurduğu soru-cevap sayfasına bakarak bu sorunun onlarca farklı kişi tarafından verilmiş yanıtını görebilirsiniz. Ayrıca Kanada vizesi reddi, Kanada vizesinde eksik belge gibi konu başlıkları da yine bu sayfada geniş bir şekilde tartışılıyor. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Kanada Vizesi için ‘Online Başvuru’ Adımları

Kanada vizesi için yaptığım online başvuruyu adım adım farklı bir yazıda anlattım. Bu yazı yeterince uzun olduğu için, daha da kasmayalım dedim ve ilgili kısmı alarak yeni yazı oluşturdum. Dilerseniz Kanada Vizesi Online Başvuru yazıma da göz atın. Hatta bence mutlaka bir bakın. Çok sayıda kişi bu yazımdan faydalanarak vizesini en kolay ve hızlı şekilde almayı başardı… Bu nedenle sizlere de tavsiyem, başvurunuzu yaparken yazımdan da faydalanın. 🙂

Eğer bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaşımlarınızı bekliyorum. 🙂 Yeni yazıları kaçırmamak için Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. 

NOT: Bir okurumuzdan gelen bilgiye göre kamuda çalışanlara son dönemde (Ağustos 2016) vize verilmiyormuş. Eğer kamuda çalışıyorsanız vize alma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

NOT2: Son dönemde (Ekim 2016) başvuru yapanların çoğu kabul edilmiyor sanıyorum. Eksiksiz belgeyle ve çok detaylı birer niyet mektubuyla başvuru yapmak şart oldu.

Kanada gezisi için faydalı linkler

 • “Toronto’da nereleri görmeli” veya “havaalanından merkeze nasıl gideriz” gibi soruları olanlar için de hazırladığım şu şehir rehberini buraya bırakıyorum: Toronto’da Gezilecek Yerler
 • Ayrıca Toronto’ya gidecekseniz Niagara Şelalesi notlarıma da bakabilirsiniz.
 • Bir de Kanada’da araba kullanmak, Toronto-Montreal arası yolculuk ve de 3 günlük Montreal gezisi yazılarım da blogda.
 • Son olarak… Bin Adalar yazısı da hazır. Toronto ve Montreal’in tam ortasında kalıyor ve doğa harikalarından biri bence.

Teşekkürler!

Güzel yorumlarınız ve sorularınız için çok teşekkür ederim. Mayıs 2016’da henüz yaz sezonunun yoğunluğu başlamamışken turistik vize başvurusu yaptım ve haziranda Kanada’daydım. Kanada’ya gitmeden önce de bu yazıyı yazdım ki başkaları da faydalansın ve hepimiz Niagara Şelalesi’ni görelim!

Buradaki bilgilerden faydalanan okurların olması ve aldığım mesajlar beni gerçekten çok mutlu ediyor. Fakat bilgim dahilinde olmayan birçok soru geliyor. Maalesef ki Kanada vizesiyle ilgili her konuda bilgim yok. Eğitim (dil okulu, üniversite) veya tedavi amaçlı gidecekseniz, yurtdışından başvuru yapacaksanız, CAN Plus’tan yararlanacaksanız veya ailece başvuru yapıyorsanız sizden nelerin beklendiğini – yaşamadığım için – bilmiyorum. Bu nedenle gelen genel soruları yanıtlayıp, bazen tahminlerde bulunup, bilgimin olmadığı sorulara da “VFS Global’in çağrı merkezini arayıp danışabilirsiniz” yanıtını vermek zorunda kalıyorum.

Yakın zamanda sitede soru-cevap bölümünü de açtık yukarıda belirttiğim gibi. Böylece Kanada vizesi başvurusunda bulunanlar kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunabilecek. İstediğiniz her soruyu yazabilir, sizinle aynı süreci yaşayanlarla iletişime geçebilirsiniz.

***

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim’in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! 🙂

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

 

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:Bilgi Üniversitesi, medya ve iletişim sistemleri bölümünden mezunum. Bir reklam ajansında SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Vakit yaratabildikçe seyahat ediyor ve böylece Valizim için zevkle içerik üretiyorum. Seyahat edemediğim dönemlerde ise yurt dışı deneyimlerimden faydalanarak şehir rehberleri hazırlamaya çalışıyorum. Yeni yazılarımdan haberdar olmak için instagram hesabım @ecemhep 'i takip edebilirsiniz! Ayrıca Hürriyet Seyahat'teki yazılarıma da göz atabilirsiniz...

337 yorum

 • Çok güzel anlatmisiniz 🙂 teşekkür ederim.

 • belgeleri kamerayla çeksek olur mu? fotoğraflarını çeksek?

  • O yolu denemediğim için açıkçası kabul edilir veya edilmez diyemiyorum. Eğer çok iyi şekilde çekerseniz, scan edilmiş haline çok yakın bir sonuç elde ederseniz kabul edilirmiş gibi geliyor. Sonuçta önemli olan okunaklı olması. Yine de ben başvuru yaparken scan ederek yüklediğimden, kesin bir şey söyleyemem 🙂

   Eğer kamerayla çekecekseniz ışığın iyi olduğundan, kağıdı tam tepesinden çektiğinizden ve kağıda elinizin gölgesinin düşmediğinden emin olmanızı önerebilirim sadece.

 • çok teşekkür ederim
  son bişey… fotoğrafçıdan biyometrik fotoğrafın dijitalini de aldım ama normalde 3,5×4,5cm olan foto bilgisayarda daha büyük gözüküyor
  fotoğrafı yüklerken de pdf formatında mı yüklüyoruz? boyutunu Nasıl ayarlayacaz?

  • Yüklediğiniz belgelerin sadece .tiff, .jpg, .doc, .docx ve .pdf formatlarında olması isteniyor. Ayrıca her yüklediğiniz dosya en fazla 4MB olabilir. Bu durumda siz vesikalık fotoğrafınızı jpg olarak yükleyeceksiniz ve boyutu 4MB’ı geçmemeli. Fotoğrafçının size gönderdiği fotoğraf büyük ihtimalle jpg formatındadır ve de 150-200 KB’ı geçmiyordur ama siz bir kontrol edin mutlaka.

   “Daha büyük görünüyor” diye endişe etmeyin. Bilgisayarda her görsele yakınlaştırma-uzaklaştırma yapabiliyoruz sonuçta, önemli olan kenarların birbirine oranı. Küçülttüğünüzde 3,5 – 4,5 boyutlarına tam olarak gelebiliyorsa tamamdır. 🙂

 • Merhaba,
  Ben 3 günden beri formlara digital imza eklemeye çalışıyorum :))))) İmza alanını boş bırakmamız gerektiğini ve sonradan onay verilecegini senin yazından ögrendim, keşke daha önce rastlasaydım yazına.. Çok çok teşekkürler, çok faydalı bir anlatım olmuş. Bugun başvurumu tamamladım. Umarım haftaya vizemi almış olurum. 🙂

 • slm’

  Bende online olarak 2 gun once basvurdum ama check status yaptigimda hala evraklarima bakmamislar gozukuyor.Ortalama ne kadar zamanda bakip,bana olumlu veya olumsuz geri donerler?

  • Merhabalar,
   Kişisel tecrübeme dayanarak 2-3 iş gününde geri dönüş olduğunu söyleyebilirim. Mayıs ayında başvuru yaptığımda 2 iş gününde yanıt almıştım. Eğer yoğunluk varsa bu süre birkaç gün daha uzayabilir. Sonuç olarak size yarın veya pazartesi günü büyük ihtimalle dönüş olur. 🙂 Eğer olmazsa VFS Kanada çağrı merkezini arayarak danışabilirsiniz.

 • Merhaba,

  Vize işlemlerini Online olarak yapıp , 230+56 TL ödeme yaptıktan sonra eğer onaylanırsa , VFS’ye pasaportu teslim ettiğimiz zaman VFS pasaport teslim ücreti gibi bir ücreti bizden talep edecek mi? Ben bu kısmı anlayamadım…
  Yardımınızı rica ederim…

  Teşekkür Ederim

  • Merhaba,

   Geç yanıt verdiğim için üzgünüm, valizim ekibi olarak Kanada yolundaydık. 🙂 Pasaportu teslim ettiğinizde 56 TL ödemeniz isteniyor. Vize başvurusu için alınan ücret 230 TL.

 • Merhabalar ; Her nekadar online olarak basvursamda beceremedigim ama vfs ile aldigim vize
  Yardimlariniz icin tesekkurlerimi sunarim !

 • Selam Ecem ,

  Güzel anlatmışsın yalnız bir noktada takıldı. İngilterede çalışma ve oturma iznim mevcut. Pasaportumda 10 yıllık ABD vizesi var . Acaba buradan Kanada turist vizesi başvurusu yaparsam alabilirmiyim ? Yoksa TR den mi başvuru yapmam gerekir.

  • Merhabalar,
   Yurtdışında yaşarken vize nasıl alınıyor, açıkçası bu konu bilgim dahilinde değil. O yüzden sizi yanlış yönlendirmek istemem. Tek söyleyeceğim şu, eğer ABD vizeniz varsa CAN plus uygulamasından yararlanarak kolay ve hızlı bir şekilde vize alabilirsiniz. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Tecrübelerinizi daha sonra bize yazarsanız, başkalarına da yol göstermek için yazıma eklemek isterim. İyi şanslar!

 • Nefis bir yazı, ciddi bir emek gerçekten, cidden çok takdir ettim.. Study Permit başvuru sürecimde bulabildiğim tek düzgün Türkçe kaynak burası oldu online başvuru konusunda..İngilizce kaynakları hatim etmeme rağmen sonuçta buradaki vize ofisinin çalışma şekli vs. konusunda endişeliydim… Bir de mesela bana kalsa Tapu’yu falan da ingilizceye çevirtirdim, cidden iyi ki paylaşmışsınız bu tarz detayları… Bugün “passport request”imiz geldi… Yarın elden teslim edeceğiz daha hızlı bir sonuç için, bu tüyo için de ayrıca teşekkürler… Kendi bloguma da mutlaka bu yazının linkini koyacağım.. Şahanesiniz…

 • teşekkürler, yukarda sizin belirttiğiniz son aşamaya geldik, kırmızı yazı ile vize ücreti miktarı çıktı. ancak bu aşamadan sonra online ödeme sayfasını bulamadık. ödeme hangi sayfadan olacak

  • Merhaba, dosya yükleme sayfasından sonra devam ettiğinizde karşınıza ödeme sayfası gelecek.

   • Merhaba, öncelikle teşekkür ederim yazınızdan çok faydalandım.
    Ben de ödeme ile ilgili sorun yaşadım. Yüklemeleri yaptım ama ödeme kısımında sorun yaşadım. Daha doğrusu ödeme istenmeden başvurum submitted oldu ve başvurumun alındığına dair mail geldi.
    Sonradan mı yapılacak ödeme???

    • Merhaba,

     Faydalı olmasına sevindim, yorumunuz için çok teşekkürler. Ben vize aldığımda işlem bu şekilde değildi, sistemi değiştirmiş olabilirler. Soru-cevap sayfamıza bu sorunuzu eklerseniz, sizin gibi başvuru yapan kişilere daha rahat ulaşabilirsiniz.

 • Harika bir yazi olmus. Ellerinize saglik.
  Hulya

 • Merhabalar. 3.cü kez vize başvurusu yaptım ve vize başvurumu online olarak yaptık. Benden pasaportumu vize başvuru merkezine vermemi istediler. Benden pasaportumu istemiş olmaları vizemin kesin olarak çıktığı anlamına gelir mi ?

  • Merhaba,

   Sanırım evet 🙂 Yoksa pasaportu istemezlerdi diye düşünüyorum. Reddedildiğinizde pasaport üzerinde işlem yapılmıyor sonuçta. Size gelen o mail’ın (yani bilgisayarınıza indirdiğiniz mektubun) çıktısını alıp pasaportunuzu çıktıyla birlikte elden teslim edebilir veya kargolayabilirsiniz. O belgeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın, girişte soruyorlar 🙂 Bol şans

 • cok bilgilendirici olmus bende yakinda basvuru yapicam umarim sizin basvurunuz kadar sorunsuz ve kisa sekilde onaylanir..kanada ile ilgili yazilarinizi dort gozle bekliyorum
  sevgiler

  • Çok teşekkür ederim, umarım çabucak vizenizi alırsınız. 🙂 Kanada’da anlatılacak o kadar çok güzel yer var ki, nereden başlasam bilemedim. Yakında yayınlayacağım. Takipte kalmak için Facebook sayfamızı beğenebilir veya buradan siteye abone olabilirsiniz.

 • ayrica niyet mektubunuzdan bahsetmissiniz ama ornek yayinlamaniz mumkun mu?

  • Yakında niyet mektubu örnekleri hazırlayıp yayınlamayı düşünüyordum, umarım sizin başvuru sürecinize kadar yetişir. Yazıda niyet mektubunda kullanılabilecek kalıp cümlelere yer vermiştim, onlardan da yararlanabilirsiniz. “Kanada vizesi niyet mektubu örneği – taslağı” başlığının hemen altında görebilirsiniz.

   • Ecem hanım ben kanadaya çalışmak için eşim ve küçük kızımla beraber gitmek istiyorum bu konu hakkında bana detaylı bir şekilde yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.

 • Sormak istediğim ne kadar süre ile vize verildiği. Birde ben can plus dan yararlanacagim. 2 defa gittim Kanadada ve 2022 ye kadar abd vize var. Niyet mektubuna gerek yok galiba değil mi ?

 • Selam Ecem ,

  Çok güzel anlatmışsın yalnız aklıma takılan bir soru var bende turist vizesi başvurusu yapacağım ama İngiltereden başvuru yapacağım burada yaşıyorum elimde Britisih Resident Permant kartım var pasaportumda ABD 10 yıllık vizem var…Buradan turist vizesi başvurusunu nasıl gerçekleşirebilirim…Yardımcı olabilir misin ? Mail de atabilirsin.

  • Merhabalar, Yurtdışından nasıl başvuru yapıldığını maalesef bilmiyorum. Siz tecrübe ettikten sonra bizi de bilgilendirirseniz çok seviniriz. 🙂 ABD vizeniz varsa Can plus’tan yararlanabiliyorsunuz ve belirttiğim belgelerden çok daha azı sizden isteniyor.

 • A’dan Z’ye hiç bir soruya gerek kalmayacak şekilde bilgilendiren yazınız için teşekkürler. Online başvurumuzun onayı ailece başvurduğumuz için 7 günde çıktı. Yazılarınızı yakından takip edeceğim.
  Teşekkürler

 • Merhaba,
  Sormak istediğim, çalıştığım firma, dil becerisini geliştirmek üzere Kanada’da bir dil okuluna beni göndermek istiyor. Bu durumda, vize için kendi hesabımda para bulunması gerekiyor mu, yoksa işveren kurum kendisini mi “sponsor/garantör” olarak göstermeli? Sponsor gösterdiği takdirde, Almanya gibi ülkelerin böylesi durumlarda gerekli koştuğu bloke hesap mı açılmalı? Yoksa kendi adına hesap, tapu vb. göstermesi yeterli olur mu?
  Diğer bir durum ise kendime ait bir hesaba para yatırdığımızda, yine niyet mektubunu mu şirket mi yazmalıdır? Teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Net bilgim olmamakla birlikte tecrübelerime dayanarak birkaç tahminde bulunacağım. Siz en doğru bilgi için mutlaka VFS Global çağrı merkezini arayıp bilgi alın. Benim fikrime göre, eğer orada geçireceğiniz vakit boyunca ihtiyaçlarınızı çoğunlukla veya olduğu gibi şirket karşılayacaksa (?) evet sponsor olarak gösterebilirsiniz. Kalacak yerinizin, kursunuzun, ulaşım masraflarınızın ödendiğine dair bir belge sunmanız gerekebilir. Eğer sponsorlukla uğraşmayayım derseniz, size ait olan hesap ve tapu gibi belgeleri sunmanızda sıkıntı yoksa bunlar da yeterli bence.
   Niyet mektubunu başvuru yapan kişi yazar. Mektupta 1- şirketinizin sizi hangi amaçla gönderdiği, 2- orada kursunuz bitince Türkiye’deki işinize geri döneceğinize dair net ve açıklayıcı olmanız gerekiyor. Şirketin sponsorluğu söz konusu olacaksa, onlardan da ayrıca “biz şu masrafları karşılıyoruz”u ifade edecek bir belge gerekebilir. Ayrıca gideceğiniz okul/kursun netleştirilmesi ve oradan alacağınız bir “kabul belgesi” sizden istenebilir. Gideceğiniz kursun kaç aylık olduğuna göre de başvuru yapacağınız vizenin türü/süresi değişecektir. Dediğim gibi, bunlar benim fikirlerim. Eksik veya yanlış olmasın, siz VFS ile iletişim kurun mutlaka.

 • Merhabalar ,
  Aklima takilan bir soru var cevaplarsaniz mutlu olurum , benim daha onceden Abd den aldigim 5 yillik ogrenci vizem var daha sonra 3 yillik calisma vizesi aldim mevcut durumda her iki vizem de expired oldu ve 2 ay once Abd turist vizesine basvuru yaptim ama vermediler …. bunlar benim icin herhangi bir handikap veya avantaj olustururmu ….
  Tesekkurler

  • Merhabalar,
   ABD’den geçerli 5 sene vizeniz ve buna dahil 3 yıl çalışma izniniz olmasına rağmen neden turist vizesi alamadığınızı anlayamadım. Reddetme sebeplerine göre Kanada’nın da reddetme ihtimali var, bu dezavantaj kısmı. Avantajı ise, alamadığınız vizeyi göz ardı edersek ABD’den vize/çalışma izni aldığınızı ve kullandığınızı varsayarak söylüyorum. Bu durumda CAN plus uygulamasından yararlanabilirsiniz. VFS Kanada’nın sitesinden Can plus ile ilgili ayrıntılı bilgi verilen sayfaya bakabilirsiniz veya yazımda bahsettiğim bölümü bulursanız orada link veriyorum.

 • Slm, Bir hafta önce 10 yillik USA vizesi aldim. Kanada vizesinede bas vurmak istiyorum acaba aldigim 10 yillik USA vizesinin bir faydasi olurmu?
  Kanada’da 10 yillik vize verirmi?

  • Merhaba,
   Tabii ki de olur. Can Plus uygulamasından yararlanacaksınız. Yani ABD vizesi alanlara Kanada vizesi almak çok daha kolay. Vizeyi almama ihtimaliniz pek yok ve de sizden az sayıda belge istenecek. Tapu senedi benzeri belgeler istenmiyor. Böyle bir faydası oluyor.

 • Elinize emeğinize sağlık çok açıklayıcı olmuş bütün soruların cevabı mevcut çok teşekkür ederim. Diğer yazılarınızı da merakla bekliyorum.

  • Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim! Toronto Gezi Rehberi yakında yayında olacak. Sonra da fırsat olursa Montreal ve Bin Adalar. Yeni yazılarda görüşmek üzere. 🙂

 • Merhaba, herşeyi çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim! Ancak malesef başvurumda atladığım ve belgelerimi gönderdikten 1 saat sonra farkettiğim bi durum var.
  Application Form’da doğum yeri pasaporttaki gibi yazılmalıdır yani örnekle; Beşiktaş yazıyorsa İstanbul/Beşiktaş veya İstanbul geçersiz oluyormuş. Konsolosluk sitesinde gördüğüm sık yapılan hatalar arasındaydı.
  Şimdi cevap bekliyorum ancak biraz panikledim, bu durumda bana ulaşıp formu tekrar göndermemi isterler mi yoksa direk vize reddine gidebilir mi durum acaba siz ne dersiniz?

  • Merhabalar,

   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ben online mı yoksa VFS aracılığıyla mı başvuru yaptığınızı şu anda anlayamadım. Eğer VFS aracılığıyla yaptıysanız zaten görevlinin – gerek gördüyse – o kısma müdahale ettiğini düşünüyorum. Çünkü Schengen vizesinde de ince eleyip sık dokuyorlar, tüm belgelerin her satırını okuyup düzeltip öyle teslim alıyorlar. Online olarak gönderdiyseniz de düzeltme şansınız zaten yok. Fakat benim şahsi fikrim şu, doğum yerinin yanlış yazılması çok küçük bir hata. Bu hatanın sonucunda da vizenizin reddedilmesi – bence – düşük ihtimal. Reddedilmek için daha büyük sorunlar olmalıymış gibi düşünüyorum ama bunlar tamamen benim fikirlerim. Umarım doğru düşünüyorumdur ve vizenizi bir an önce alırsınız. İçiniz rahat etmiyorsa VFS’yi bir arayabilirsiniz de. Aklıma şimdilik bunlar geliyor.

 • Merhabalar. Yazınız için çok teşekkürler. Başkaları da bu tecrübelerden faydalansın diye bu kadar emek harcayıp uzun uzun anlatmanız gerçekten çok güzel.
  Benim de iki sorum var. Birincisi, ben kamu personeliyim, aylık 5 bin lira üzerinde gelirim var. Bunu zaten dekontumla göstereceğim ama yapacağım 10-15 günlük seyehat için hesabimda ne kadar para olmalı ve bu para illa cad cinsinden mi olmalı?
  İkincisi, sağlık sigortası konusunu anlamadım. Seyahat için özel.bir sigorta mi yaptırmalıyım? Hangi aşamada yapmalıyım ve nerden yaptırmamı önerirsiniz?
  Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar, değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. 🙂
   İlk sorunuzla ilgili kesin bir yanıt yok ama fikrimi söyleyeyim.

   Hesabınızda size 15-20 gün özel masraflarınız için yetecek + uçak ve konaklamanızı karşılayacak bir meblağ olması yeterli. Bu da en azından 3-4 bin lira paraya tekabül ediyor bence. + Ne kadar para harcayacağımıza dair ayrıca bir soru var formda. Ben formu doldururken, günlük ne kadar harcama yapacağımı hesaplayıp ona göre bir rakam yazmıştım. Bu rakamı belirtirken fazla da abartmamak adına – konaklama ve uçak biletimi saymayarak – günlük 100 CAD üzerinden bir hesaplama yaptım. Bu soruyla da karşılaşabilirsiniz diye şimdiden yazayım dedim. Hayır illa Kanada doları cinsinden olmasına gerek yok, hesabınız TL ise o şekilde görünecek bir hesap dökümü alacaksınız.

   2- Evet sağlık ve seyahat sigortası yaptırmanızı tavsiye ederim. Açıkçası ne başvuruda ne de ülkeye girip çıkarken sigorta sorulmadı ama yurtdışına çıkarken yaptırılması gerekiyor diye biliyorum. Bu yüzden sigorta kısmı size kalmış. Ben her yurtdışına çıkarken yaptırdığım bir fransız şirketinden yaptırdım, o yüzden bir karşılaştırma veya öneride bulunamıyorum. Siz de size yakında olan veya tanıdığınız olan herhangi bir şirketten yaptırabilirsiniz. Çoğu kişi online bankacılık hizmetlerinden de yaptırabiliyor, daha pratik olduğunu duydum. Umarım bu bilgiler işinize yarar. 🙂

 • İyi günler detaylı bilgileriniz için teşekkür ederim.Ben çalıştığım yerden 1 ay önce ayrıldım.Şu an bir gelirim yok.Evim ve arabam da yok.TOEFL dan 120 üzerimden 62 aldım.Ben bu skoru yükseltip Turizm sektöründe çalışmak istiyorum.Veya Türkiyede CELTA sertifikası alarak öğretmenlik yapmayı planlıyorum.Eşim de çalışmıyor.Açık öğretim 2.sınıfta..O da TOEFL dan iyi bir skor almaya çalışacak.Eşimin ve benim kanada da 4 haftalık dil okulunu konaklamayla beraber karşılayacak durumumuz var.Eşimin ailesine ait olan arsa,araba gibi şeyleri göstermemiz vize şansımızı artırır mı?Banka hesabında da 15000tl paramız var.
  Sizce benim şu an çalışmıyor oluşum vize şansımızı azaltır mı?
  Teşekkür ederim

  • Merhabalar,
   Öncelikle masrafları kimin karşılayacağına veya karşılayacakmış gibi görüneceğine karar vermelisiniz. Eğer siz karşılayacağınızı bildirecekseniz, banka hesap dökümünüzü göstereceksiniz. Eğer aileniz sponsor olacaksa, onların mali belgeleri ve imzalı dilekçeleri gerekiyor. İkisini bir göstermek de mümkün, bu durumda tüm belgelerle birlikte bu durumu açıkça dilekçenizde (niyet mektubu) belirtmelisiniz bence. Dil kursunuzun ücretini bilmediğim için söylediğiniz miktar yeterli olur ya da olmaz diyemiyorum. Uçak+konaklama+günlük 50-100 dolar harcama ve dil okulu ücretlerinin üstüne hala hesabınızda size zor durumlarda yetecek bir miktar kalıyorsa bence okeydir. 🙂 zor durumda kalırsak da ailemiz destek oluyor manasında onlardan da gerekli belgeleri alıp dilekçede açıklarsanız bence olur. Çalışmıyor olmanız vize alma şansınızı azaltmaz ama vize alamama ihtimalini ortadan kaldırmak için mutlaka Türkiye’ye geri döneceğinize dair bir kanıt göstermeniz gerekir. Eşinizin öğrenimine devam ediyor olması geçerli bir sebep mesela. Öğrenci belgesi gibi bir belge göstermeniz işinize yarar. Aynı şekilde siz de buna benzer bir sebep bulabilirseniz hiçbir risk kalmaz. Önceden satın alınmış bir gezi, tur, randevu vesaire bile geçerli olur. Aynı şekilde mutlaka niyet mektubunuzda 4 haftanın sonunda Türkiye’ye dönmek zorunda olduğunuzdan bahsederseniz çok iyi olur. Mesela siz de dil kursuna gitme amacım şudur ve ülkeme dönünce de şu alanda mesleğime devam edeceğim gibi bir ifade kullanabilirsiniz mektupta. Şu anda seyahatte olduğum için biraz geç dönüş yaptım ve pek detaylı yazamadım. Umarım vizenizi kolaylıkla alırsınız. Ülkenize döneceğinize ve maddi gücünüz olduğuna dair ikna ederseniz hiçbir sorun olmuyor. İşsizler için Schengen vizesindeki gibi ayrıca bir zorluk çıkarmadıklarını biliyorum. 🙂

 • Öncelikle gece de olsa cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Söylediklerinizi uygulayacağım.Son sorum:
  Uçak bileti ve dilkursu ve konaklama ücretini ödeyip belgeleri vize almak için yollamak vize şansını nasıl etkiler?Ben şu an işsiz olduğum için sanki vize çıkmayacakmış gibi geliyor.
  Bir de benim durumumda olanlar için İngiltere,Amerika,Kanada 1 aylık dil kursu ve yaşam ve vize kolaylığı açısından nasıl sıralama yaparsınız.
  Tüm verdiğiniz detaylı bilgiler için tekrar teşekkür ederim

  • Uçak biletinizi almanız gerekmiyor diye biliyorum. Ben de biletimi almadan başvuru yapmıştım ama dil kursu konusunda kesin bir alternatifiniz olmalı ve hatta oradan bir kabul mektubu almanız gerekiyor olabilir. Konaklama konusunda ise bilgim yok. Dil kursu amacıyla gittiğiniz için sanıyorum önemli olan onu ayarlamış olmak. İşsiz olmanın hiçbir riski yok. Çalışmayan ama bu vizeyi rahatlıkla alan tanıdıklarım oldu. Tekrar söyleyeceğim, ülkenize geri döneceğinizden ve orada yaşarken maddi anlamda kendinize yetebileceğinizden emin olmak istiyorlar. Kanada vizesinin kilit noktaları bunlar benim gördüğüm kadarıyla.

 • Merhaba sitenizi yeni gördüm çok beğendim.Başarılarınızın devamını dilerim.Ben 4 çocuğu olan bir anneyim çocuklarımla Kanadayi gezmek istiyorum. Kamuda çalışıyorum vizede sorun yasarmiyim acaba

  • Merhabalar, yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Ben vize alamamanız için bir sebep göremiyorum verdiğiniz bilgilere göre. Kamuda çalıştığınız için gündem sebebiyle ayrıca bir zorluk olur mu o konuda bilgim yok maalesef. Umarım kolaylıkla vizenizi alırsınız.

 • Merhabalar
  Kanada için aktarmalı uçuşlarda schgen veya ingiltere vizesi gerekiyor mu? Birkaç saatlik bekleme süresi oluyor bazen de sizin Frankfurt aktarmasında olduğu gibi uzun süre bekleme olursa vize gerekiyor mu?
  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Seyahatte olduğum için henüz yanıtlayabiliyorum. Gecikme için üzgünüm. Aktarma yaparken durakladığınız ülkede havaalanından dışarı çıkmak ve şehri dolaşmak isterseniz tabii ki o ülkenin vizesi de gerekiyor. Eğer öyle bir planınız yoksa, Schengen bölgesinde duracaksanız ve aktarma süreniz sadece birkaç saat ise gerekmediğini kendi tecrübeme dayanarak söyleyebilirim. İstisnai bir durumla karşılaşır mısınız bilemiyorum. En azından Almanya aktarmalı giderken 3 saat bekleme için Schengen vizesinin gerekmediğini yaşayıp gördüm. İngiltere ile ilgili maalesef bilgim yok. Bir aksilik olursa ve bizim gibi havaalanında uzun süre beklemek zorunda kalırsanız, vizeniz yoksa havaalanından çıkamıyorsunuz, ondan eminim. 🙂 Her ülkenin kuralları farklı olabiliyor bu yüzden siz “transit vize” kelimeleriyle araştırma yapın mutlaka.

 • Merhaba yazınız gerçekten çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık .
  Bir sorum olacaktı pasaportumu scan ettireceğim fakat her sayfasını mı (60 sayfanın tamamını) etmem gerekiyor yoksa dolu olan fotoğraf ve diğer vize kaydı olan sayfaları mı
  Teşekkür ederim

  • Merhabalar, yorumunuz için çok teşekkürler. 🙂 Evet sadece dolu olan iç sayfaları scan etmelisiniz. Yani ilk genel sayfa, vizelerinizin olduğu sayfalar ve de giriş çıkış mühürlerinin basıldığı sayfalar. Kapaklar gerekmiyor. Geç yanıt için üzgünüm seyahatte olduğum için şimdi yazabiliyorum. Umarım çabucak vizeniz çıkar!

 • Merhaba, yonlendirmelerinizle online sahsi basvuru yaptim, tesekkurler oncelikle…
  Turist vizesi icin basvurmustum fakat 4 gün sonra RED cevabı geldi 🙁
  US vizem de aktif durumda 10 yillik ama yazilan gerekcede su var;
  After a careful review of your temporary resident visa application
  and supporting documentation, I have determined that your application does not meet the requirements of the
  Immigration and Refugee Protection Act and Regulations. I am refusing your application.
  You have not satisfied me that you would leave Canada at the end of your stay as a temporary
  resident. In reaching this decision, I considered several factors, including:
  * Family ties in Canada and in country of residence
  * Personal assets and financial status

  Bu gerekcelere gore tavsiyeleriniz olur mu?
  Red durumunda vazgecilirse vize ucreti iadesi olmuyor mu?

  Tesekkurler, Saygilar

  • Merhabalar,
   Öncelikle geçmiş olsun, moralinizi bozmayın. Ben Mayıs ayında başvuru yaparken CIC sitesindeki sayfada okuduğum kadarıyla maalesef red durumunda vize ücretinin geri alınamadığını görmüştüm. Bu durumda tekrar başvuruda bulunduğunuzda yeniden ücret ödemeniz gerektiğini sanıyorum.

   Başvurunuzun reddedilmesiyle ilgili gösterilen gerekçelerden anladığım kadarıyla ülkenize döneceğinize dair karşı tarafı ikna edememişsiniz ve finansal durumunuz yetersiz bulunmuş. Bu durumda, bir sonraki başvuruda yapmanız gerekenler bence şunlar. Daha sağlam maddi dayanaklar göstermelisiniz. Gayrimenkul tapu senetleri, banka hesapları veya ailenizin maddi durumu sizden daha iyiyse onların sponsorluğunu gösterebilirsiniz. Yani Kanada’ya gittiğinizde orada harcayabilecek ve başınıza bir aksilik gelse bile maddi anlamda her şeyi karşılayabileceğinize dair güvence göstermeniz gerekiyor. Sizin gösterdiğiniz belgeler yetersiz görüldüyse daha fazlasını yapmanız gerekiyor belli ki. Durumunuz yeterli değilse de, dediğim gibi başkasının sponsor olduğunu da belgeleyip ifade edebilirsiniz. Hiçbir sorun olmuyor. Özellikle sponsorunuz birinci derece akrabanız olursa daha inandırıcı olacağını sanıyorum.

   İkinci sebepte de Türkiye’ye geri döneceğinize dair ikna edemediğiniz söyleniyor. Türkiye’ye döneceğim çünkü şu tarihte yeni bir seyahate çıkacağım veya çünkü şu şirkette çalışıyorum veya şu okulda okuyorum gibi kesin ve net bir sebep göstermeniz gerekiyor. Bunlardan hiçbirini yapmayacaksanız da, en azından alınmış bir konser bileti, bir şey mutlaka göstermek gerek. Belki “konser bileti” örneği yeterli olmadı ama fikir vermek açısından söylüyorum. Baktıkları zaman “aa demek ki bu kişi kesin Türkiye’ye dönecek çünkü…” demeleri gerekiyor.

   Bu iki durumla ilgili de geçerli, orijinal ve açıklayıcı belgeleri sunmanız gerektiği gibi bir de açıklayıcı bir niyet mektubu yazmanızı öneriyorum. Niyet mektubunu eklemek için özel bir alan yok online başvuru sırasında bulduğunuz uygun bir boşluğa mektubu da mutlaka sıkıştırmanızı öneririm. Şimdilik aklıma bunlar geliyor.

 • Merhaba 😊 Yazınız gerçekten harika ve çok açıklayıcı olmuş . Benim de bir sorum olacaktı. Ben Kanada ya eşim ve 3 çocuğum ile gideceğim . Sizin dediğiniz aşamaları uyguluyorum ancak son 10 yılda Kanada ya gittiniz mi sorusundan sonra yazdığınız 5 -6 – 7. nci adımlarını atlatarak aile bireyleriniz için de başvurmak istiyor musunuz sorusuna geçiyor ordan sonra ki aşamalar belirttiğiniz gibi . Acaba daha önce gittiniz mi sorusuna evet dediğim için mi o sorular atlanıyor . Birde aile bireylerim ile birlikte gideceğim için onların evraklarını da aynı anda yükleyebilirim değil mi örneğin niyet mektubu kısmına beşimizin niyet mektubunu da ekleyebilir miyim yoksa hepimiz için ayrı başvuru mu yapmam gerekiyor . Şimdiden teşekkür ederim .

  • Merhabalar, yazım faydalı olduysa ne mutlu bana. 🙂 Bu konuda kesin bilgim yok ama evet benim de tahminime göre daha önce gittiğiniz için sistem size o soruları göstermiyor. Zaten mesela 5. soruya bakıldığında “son 10 yılda başka ülkeleri ziyaret ettiniz mi?”, Kanada’ya gittiğini zaten ifade etmiş birisine sorulmayacak bir soru. Ayrıca Kanada’ya önceden giden kişilerin maddi durumu fazla kurcalanmadığı için de bu soru atlanmıştır diye düşünüyorum. Başvurunuzda bir sıkıntı yoktur bence.

   Ben yapmadım ama 8. aşamada karşınıza “Ailenizden birinin başvurusunu da şu an yapmak istiyor musunuz?” sorusu gelecek. Yukarıda da görebilirsiniz, eklemiştim o soruyu da. Buna evet derseniz sanıyorum sistem size birden fazla kişi için başvuru yapma imkanı sağlayacaktır. Eğer ayrı ayrı başvuru yapmayı düşünürseniz, mesela siz turistik ama eşiniz farklı bir türde vize almak istiyorsa da benim önerim – aynı anda farklı bilgisayarlardan başvuru yapmanız. Ben birlikte gideceğim arkadaşımla aynı anda yan yana iki bilgisayardan başvuru yaptım. Çok daha kolay oldu. Tabii başvuruya oturmadan önce tüm belgelerinizi (scan edilecek belgeler, fotoğraf vesaire) hazır edin mutlaka. Şimdiden iyi şanslar ve bol gezmeler!

 • Merhabalar, yazınız türkçe kaynak olarak çok faydalı ve eşsiz olmuş teşekkür ederim önemli bir emeğiniz var. Sormak istediğim sorum şudur US vizem onaylandı pasaportumu daha teslim almadım önümüzdeki hafta içi teslim alacağım ardından Kanada turistik vizesine başvurmak istiyorum gitmişken her iki ülkeyide görmek istiyorum başvuru yapmak için biraz beklemeli miyim sizce? Bir diğer sorum ise aile bireylerimden bende 1 yaş ufak kardeşim yanlış aracı kurumların yönlendirmesi yüzünden 2 kere Red aldı bu durum beni etkiler mi? Kardeşimin Red sebepleri anne-baba ayrı olduğu için aile bağları sıkı değil geri döneceğinden emin olamadık gibi sebepler sunulmuş.

  • Merhabalar,
   Yazımın faydalı olması beni her geçen gün daha çok mutlu ediyor, sağ olun. 🙂 Bence pasaportunuzu alır almaz hemen Kanada için başvuru yapın. Niyet mektubunuzda da, iki ülkede de seyahat etmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Zaten US vizeniz olduktan sonra ben reddedileceğinizi hiç sanmıyorum. Anne-baba ayrı olması neden reddetme sebebi, onu anlamadım. Kardeşiniz 18 yaşından küçük veya maddi anlamda aileye bağımlı olarak görünüyorsa belki bu yüzdendir. Kardeşinizin reddedilmesi sizi etkiler mi ondan emin değilim ama risk almamakta fayda var. Türkiye’ye kesin döneceğinize dair ikna edici bir sebep sunmanız yararınıza olur. Dönmem gerekiyor çünkü Türkiye’deki şu işime/okuluma/vs devam etmem gerekiyor, bakın belgesi de burada gibi bir sebep sunabiliyorsanız bence hiçbir sorun olmayacaktır. Sunamıyorsanız da göstermelik bir sebep üretmeniz iyi olabilir bence. 🙂 Kanada vizesinin iki kilit noktası zaten 1-Maddi anlamda yeterli mi? 2-Türkiye’ye geri dönecek mi? Bu ikisine net ve kesin cevap veriyorsanız, Us vizeniz de varsa hiçbir sorun olmaz bence. 🙂

   • Hızlı cevapınız için teşekkür ederim. Kardeşim 18 yaşından büyük meslek olarak sanatçı olduğu için üniversiteden hemen sonra dil okulu için başvurdu aracı firma başvuru süresini uzun tutmuş 2 yıllık istemiş sorun orada oldu sanırım. Ek olarak da bir yerde resmi olarak çalışmıyor ve aile ayrı olduğu için aile bağlarınız güçlü değil seni burada tutan birşey yok geri dönmeyecekmiş gibi düşünmüş olabilirler bizim yorumumuz bu şekilde oldu. Niyet mektubu,İş yerinden izin yazısı almak ve geri döneceğime dair bir dilekçe yeterli olur sanırım.

    • Evet şimdi anladım kardeşinizin durumunu, kötü olmuş gerçekten. İş yerinden alınacak yazı bence de geçerli ve yeterli olur. Umarım kolaylıkla vizenizi alırsınız.

     • Tekrardan merhaba diger başvuracak arkadaşlara belki faydası olur diye durumun devamını paylaşmak istedim. Vfs ile başvuru yapayım demiştim (iş yoğunluğum sebebiyle pdf ler ile uğraşmamak için) ancak oradaki görevlilerin işgüzarlığı yüzünden Red verildi. Sebebi ise pasaportum, niyet mektubum ve zorunlu olan 3 form dışında hiçbir belgemi almadılar yanımda olmasına rağmen. Neden almadıklarını sorduğumda ise Amerika vizemin olmasını söylediler. Banka dökümü, iş yeri onay yazısı, uçak ve otel rezervasyonu gibi kanıtlayıcı hiçbir belge sunamadım dolayısıyla red ile sonuçlandı. Bayramdan sonra tekrardan başvurmayı düşünüyorum. bu sefer belgelerimin hepsini sunarak sanki Amerika vizem yokmuş gibi belge sunmayı düşünüyorum.
      Aklıma takılan bir şey mevcut, mesleğim fotoğrafçılık ve niyet mektubumda fotoğrafçıyım neler yaptığım hakkında bir özet geçip Kanada ya da gidip kültürlerini merak ettiğimi gezip fotoğraf çekip oradan Amerika ya geçeceğimden bahsetmiştim. RED kağıdının arka tarafında
      “Grounds for refusal :
      Purpose of visit.” Yazılmış
      Anladığım kadarıyla gidiş amacım begenilmemiş eger yanlış anlamadıysam bunun sebebi belge sunmamam mıdır acaba yoksa gezip fotoğraf çekmek yeterli değil midir onlar için? Bu kısmı pek anlamlandıramadım sonuçta bir fotoğrafçı olarak gezip fotoğraf çekmek en doğal nedenim gibi geliyor bana çok mu tek taraflı düşünüyorum sizce?

     • Merhabalar,
      Evet gidiş sebebiniz uygun görülmemiş. Belki turistik amaçlı gideceğinizi söylemeniz daha iyi olabilir. Sonuçta bir kez bu sebebi sunmuş ve reddedilmişsiniz, bir sonraki başvurunuzda farklı bir sebep sunmanızı öneririm.

 • merhaba,
  eşim ms hastası tedavi için beraber kanadaya gitmek istiyoruz hangi vize türüne başvuru yapmalıyız ve hangi yolu izlemeliyiz? teşekkürler

  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Tedavi amacıyla hangi tür vize alınması gerektiğiyle ilgili hiçbir bilgim yok maalesef. VFS Global’i arayıp danışmanız daha doğru olur.

 • Hasta etmek İçin bire bir olan vize.
  2023 te bitiş tarihi olan usa
  Ayrıca 2016 senesi nisan ayında ve mayıs ayında usa bulundum
  2019 bitiş tarihi olan british
  2017 bitiş tarihi olan shengen
  2017 bitiş tarihi olan dubai oturum vizesi
  Ve china vizem olmasına rağmen kanada ya gidip tekrar donmeyecekmisim diyerek red verilen vize :)))
  Evliyim
  1 çocuğum var
  Eşim ukrayna vatandaşı türkiyede 2 cafe’si var
  Maddi yeterlilik çok yüksek
  Sizce vfs bir aptalik etmiş olabilir mi ?

  • Merhabalar,

   Gerçekten çok ilginç. Son dönemde Kanada vize başvuruları arttığı için ve Türkiye’deki gündem sebebiyle şartları iyice zorlaştırdıklarını düşünüyorum. Ama sizin durumunuzda olan birisinin kesinlikle vize alması gerekirdi. Türkiye ile bir bağınızın olmadığını, Kanada’ya gidip yerleşeceğinizi düşünmelerinin sebebini bulmak lazım. Eşinizin işyeri sahibi olması onlar için Türkiye ile koparılamaz bir bağınız olduğu anlamına gelmiyor. Eğer bir iş yerinde çalışan olsaydınız, mutlaka ki izniniz bitince işinizin başına dönmek zorunda olacaktınız ama iş yeri sahibi olmak farklı. Bu durumda tekrar başvuru yapmanız gerekecek sanıyorum. Türkiye’ye kesin döneceğinizi kanıtlamadan şu günlerde Kanada vizesi almak çok zor anladığım kadarıyla. Ben Mayıs ayında giderken her şey çok kolaydı. Bu durumu yaşadığınız için üzgünüm, umarım problem çözülür. :/

   • Ecem hanım merhabalar
    Kanada büyükelçiliğe sizin arkadaşlara verdiğiniz tavsiyeler üzerine güzel bir itiraz dilekçesi ve niyet mektubu ile tekrar başvuru yaptım bugün itibarı ile geri aradılar bence arkadaşlara tavsiye ediniz vfs global üzerinden başvuru yapan arkadaşlar Pasaport teslim edilirken can plus ‘tan yararlanacagim diyerek iyi niyet mektubu koymamazlik yapmasınlar en dikkat ettikleri nokta bu olsa gerek

 • Merhaba
  Evrak yükleme sayfasını tamamladım ancak ödeme sayfasına geçemiyorum. Elektronik olarak imzalanması gerekir gibi bir not görüyorum ancak bunun nereden yapılacağını bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Ben başvuru yaparken elektronik imza gerekmiyordu. Hatta hiçbir imza gerekmediğine dair not düşülmüştü. Belki de değişti, bu yüzden sizi nasıl yönlendireceğimi bilmiyorum maalesef. İngilizce olarak çıkan uyarı cümlesini google’da aratıp yabancı kaynaklarda bu durumdan bahsedilmiş mi diye araştırma yapabilirsiniz.

   • Tekrar merhabalar,
    Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Doküman yükleme ekranında supporting başlığı altında olan ancak “required” olarak belirtilen represent evrakını kendimi temsil etmesini istedğim birii olmadığı için gereksiz diye düşünerek yüklememiştim. Daha sonra o evrakı indirip boş olarak sisteme geri yüklediğimde asgari istenen tüm evraklar upload edilmiş oldu ve ödeme kısmına geçebilmek için en altta “next” butonu açıldı. Ardından gelen sayfada sistem kendisi evraklara ilişkin olarak elektronik bir onay aldı ve ödeme seçeneğine geçerek başvuruyu tamamladım.
    Umarım onaylanır 🙂
    Hazırladığınız bilgilendirme yazısı için de ayrıca teşekkürler.

 • You have not satisfied me that you would leave Canada at the end of your stay as a temporary
  resident. In reaching this decision, I considered several factors, including:
  travel history
  Purpose of visit
  Personal assets and financial status

  Ben de reddedildim. aylık 5000 lira üzerinde gelirim var bordromu gösterdim, devlet personeliyim ve yurtdışı çıkış iznim sadece seyahat tarihlerim arasında geçerli onu gösterdim, seyehat sigortam o tarihler arasında onu gösterdim, uçak biletlerimi gösterdim, banka hesabımda bu tatil için ayırdığım 3000 dolar var onu gösterdim, üzerime ev yok arabam var onu gösterdim, oraya gittiğinde yanında kalacağım arkadaşımın işini, evini aldığı maaşı, sürücü belgesi ne varsa gösterdim. ama yine de bu sebeplerle reddedildim. Uçak biletlerimi almıştım bir daha başvurursam daha ne eklemeliyim bilemedim. Kanada büyükelçiliğine gidip bilgi alabilir miyim bir bilginiz var mı?

  Ne yapmalıyım?

  • Merhabalar,

   Çok talihsiz olmuş, üzüldüm gerçekten geçmiş olsun. Sonuçta devlet personelisiniz ve izniniz bittikten sonra Türkiye’ye döneceksiniz. Dönüş biletiniz de var. Ülkenize döneceğinize dair sıkıntı yok. Sorun olan nokta nedense önceki yurtdışı ziyaretleriniz ve Kanada’ya gitme sebebinizin anlaşılmaması. Niyet mektubunda Kanada’ya gitmenizin sebebini açıkça ortaya koymuş olmanız ve arkadaşınızdan – eğer oralıysa – davet mektubu almış olmanız gerekiyor bana göre. Eğer davet mektubu ayarlayamıyorsanız, keşke hiç arkadaşımın yanında kalacağım demeseydiniz. Booking.com’dan daha sonra ücretsiz iptal edebileceğiniz bir rezervasyon yaptırıp gösterebilirdiniz. Gitme sebebiniz turistik ise bunu açıkça niyet mektubunda yazmış olmalıydınız. Hatta “neden geldin?” sorusuyla uçaktan inip Kanada’da gümrükten geçerken bile soruluyor. Bu noktada net olmalı, turistik amaçla nereleri gezeceğinizi bile belirlemeniz önemli bence. Aslında bu işler bu kadar zor değildi ama son dönemde içinde bulunduğumuz durum sebebiyle iyice zorlaştırdıklarını düşünüyorum. Travel history kousunda neden sorun çıktığını bir düşünmeniz lazım. Mesela vizeniz bitmesine rağmen bir ülkede kalmaya devam mı ettiniz? Bir ülkeden vize alıp o vizeyle öncelikle farkı bir ülkeye mi giriş yaptınız? Bu gibi durumlara sorun gözüyle bakıp başvuran kişiye güvenmeyebiliyorlar. Ayrıca finansal durumunuz yetersiz bulunmuş. Bu durumda da bir sonraki başvuruda kendinize bir sponsor bulmanızı ve her şeyi onun karşılayacağını bildirmenizi öneriyorum. Daha yüklü bir meblağ, daha fazla tapu senedi görmek istiyorlar anladığım kadarıyla. 🙂 Büyükelçiliğin yanıt vereceğini sanmıyorum çünkü tamamen vize başvurularını VFS’ye bırakmış durumdalar ama yine de arayıp şansınızı deneyin. Belki VFS’yi aramanız daha iyi olur. Bu gerekçeleri bana açıklar mısınız diyebilirsiniz. Bu durumda yeniden başvuru yapacaksınız. Umarım hallolur…

   • Yanıtınız için teşekkürler. Önceki yurtdışı çıkışlarımla ilgili bir sorun yok. Bir kere almanyaya gittim sadece o. Onda da yeşil pasaport vardı zaten.

    Arkadaşım davetiye gönderdi. Ona ait işiyle ilgili, eviyle ilgili belgeleri de ekledim.

    Sponsor ile bir daha başvuracağım. Sizce davetiye göndermiş olsa bile arkadaşım yerine bir otel rezervasyonu mu göstermeliyim? Ya da kanada’daki arkadaşımı sponsor göstermemi önerir misiniz?

    • Merhaba,

     Birisinin yanında kalmak, o kişinin sponsor olduğu anlamına gelmiyor. Arkadaşınızın yanında kalacak olabilirsiniz ama sponsorunuz başka birisi olabilir. Sponsor olarak seçeceğiniz kişi bence birinci derece akraba olursa daha iyi, çünkü anne veya babanızın size maddi destek olması kadar doğal bir durum olamaz. Ama bir arkadaşınızı sponsor olarak gösterirseniz, aranızdaki bağı sorgulayıp – bence – ikna olmama ihtimalleri belirebilir. Bu yüzden eğer birinci derece akrabalarınızdan maddi durumu iyi olan birisini sponsor olarak tercih ederseniz daha iyi olurmuş gibi geliyor bana. Tercih sizin. Sponsor olan kişinin banka hesabı ve tapu senetlerini göstermeniz, bu kişinin yazmış olduğu “X’in her türlü masrafını karşılayacağım” gibi bir dilekçeyi eklemeniz ve niyet mektubunuzda tekrardan bu kişinin size maddi destek olduğunu belirtmeniz gerekiyor.

     Birisinin yanında kalma – otel rezervasyonu meselesine gelirsek. Eğer elinizde geçerli bir davet mektubu varsa onun yanında kalacağınızı söyleyebilirsiniz. “Arkadaşının yanına gidip yerleşecek bu kesin” gibi bir algı yaratmıyorsa durumunuz, buna takılmazlar diye düşünüyorum. 🙂 Sorun çıkacak gibiyse booking’ten bir otel rezervasyonu yaparak halledebilirsiniz de. Tabi bunların hepsi benim düşüncelerim. Umarım faydası olur. Ben bana gelen davet mektubu ile birlikte o kişinin pasaportunu da eklemiştim başvuruma. Ayrıca davet mektubunda hangi evde kalınacağını da arkadaşım belirtmiş, adres-telefon gibi tüm bilgileri açıkça yazmıştı. Bunlar önemli noktalar.

 • Merhaba Ecem Hanım,
  Öncelikle böyle bir yazıyı kaleme aldığınız için teşekkür ederim. Bizde Kanada Turist vizesine başvuru yapmak istiyoruz. Ben , eşim ve kızım için. Bazı sorular sormak istiyorum. Başvuru ve Aile formları herkes için ayrı ayrı dolduruluyor bunu anladım diğer evraklarda herkes için ayrı ayrı olmak zorunda mı? Örneğin, banka hesap dökümü vs.. Bir diğer sorum ise, bize Annem Sponsor olacak bütün Banka bilgilerini aldık. Bu bilgilerde her bir aile bireyi için ayrı ayrı olmak zorunda mı?

  • Merhabalar,
   Faydalı olduysa ne mutlu bana. 🙂 Açıkçası Kanada’ya tek kişi olarak başvuru yaptığımdan, ailece başvuru yaparken karşınıza ne çıkar bilemiyorum. Online başvuru yapacaksanız mesela, “şu anda ailemden birisinin başvurusunu da yapmak istiyorum” seçeneği seçildiğinde, herkes için geçerli olan belgeler her kişi için ayrı ayrı mı istenecek emin değilim. Ama şunu söyleyebilirim, VFS üzerinden başvuru yapacaksanız, her kişinin ayrı dosyası olması ve her dosyada sponsorun dilekçesi ve mali belgeler ayrı ayrı bulunması gerekiyor olabilir. Kanada için değil de Schengen için ailece başvuru yaparken “her bireyin başvuru dosyası ayrıdır, her dosyada belgeler tam olmalıdır” demişlerdi.

   Eğer anneniz sponsor olacaksa ondan almanız gereken imzalı belge, dilekçe. Annenizin ağzından yazılmış dilekçede sizin, eşinizin ve kızınızın adı soyadı geçecek şekilde “Oğlum, eşi ve torunumun bütün masraflarını ben karşılayacağım” ifadesinin bulunması gerekiyor. Üçünüzün adı da geçtiğinden, bu belgeden 2 tane fotokopi yaparak çoğaltıp dosyalara eklersiniz. Banka hesap dökümünde zaten sadece hesap sahibinin adı olur. Bundan da 3 kopya yaparak her dosyaya eklersiniz istendiği takdirde. Eğer tapu senedi varsa onları da eklemenizi öneririm. Son olarak niyet mektubunu ayrıntılı şekilde yazmayı unutmayın ve tekrardan sponsorunuzun her şeyi karşılayacağını belirtmeden geçmeyin derim.

   • Çok ama çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Çok ilgilisiniz. Aslında Eşim ve benim Amerika Öğrenci,Çalışma ve turist vizemiz mevcut son 10 yıl içinde. Birde ben Amerika da Kanada turist vizesi de almıştım. Can Plus Programından yararlanabiliyoruz ama kızım için normal turist vizesine başvurmak istedik. Bu vizeler Kanada turist vizesi almaya referans olabilir mi? Aklıma soru geldikçe burdan yazmaya çalışacağım. Tekrardan çok teşekkür ederim.

 • Merhabalar,
  Vize icin gerekli evraklari vfs ye teslim ettim ancak sonradan farkettim ki; family form da aile bilgilerinin karşısında “will accompany you to Canada” sorusuyla birlikte yes/no yazili iki tane kutucuk var. Tek gidecegim halde yes kutucukarini isaretlemisim, bu bir problem olusturur mu?
  Tesekkurler

 • Ecem hanım merhabalar ;
  Ben can+ ile online olarakyaklaşık 25 gün önce başvuru yaptım hala herhangi bir cevap alamadım bu sure normal mi , veya durumumla ilgili bilgi
  alabileceğim herhangi bir kanal varmı .

  Tesekkurler

 • Merhaba. Öğrenci vizesi için 23 temmuzda başvurduk cevap yok henüz. Online başvuru yaptığınızda kesinlikle hiçbir yerden bilgi alamıyorsunuz. Vfs yi aradığınızda beklemeniz gerektiğini online başvuruları göremediklerini söylüyorlar. Ancak elçiliğe e mail atabilirsiniz.

 • Merhaba.Yaziniz cok aciklayici olmush, emeginize saglik.
  Benim sormak istedigim- original pasaport talebi geldiyse bu vizenin onaylandigi anlamina mi geliyor? Burada bazi arkadaslar redd cevabi aldiklarini yazmishlar.Redd edildiginde bu mail ile mi geliyor? Bu durumda heralde pasaport istenmiyor oylemi?
  Ben Kanadada yasiyorum.Annem icin online basvuru yaptik, mektubda ekimde bebegim olacagini ve annemin hem ziyaret hem de yardim icin gelecegini belirtdik.Ve rezervasyon ettigimiz bileti ekledik geri donus icin.3 gun sonra pasaport talebi geldi? Bu vizenin onaylandigi anlamina mi geliyor acaba?
  Tesekkur ederim onceden.Saygilar, sevgiler.

 • Merhaba Ecem Hanım,
  Yazınızdan çok faydalandık, çok teşekkür ederiz. Ablamla birlikte tatil için Kanada turist vizesine başvurduk. Amerika vizemiz var olduğu için bizden çok fazla belge istemedi. İkimizde üniversite öğrencisiyiz. Niyet mektubumuzada okulumuzun başlayacağını bu yüzdan geri dönmemeiz gerektiğini, Avrupa’ya ve Amerika’ya birkaç kere gidip geldiğimizi yazdık. 3 gün içerisinde dönüş yaptılar ve reddettiler.
  “I have determined that your application does not meet the requirements of the Immigration and Refugee Protection Act and Regulations. I am refusing your application” yazmışlar.
  Bizden istenmediği için ailemizin gelir durumunu belirten bir belge eklemedik. (maaş bordrosu, banka hesapları gibi) Birde Check List te olmadığı için otel rezarvasyonu yaptırmadık ve yazmadık. Öğrenci Belgemizi de eklemedik. Zaten bunları ekleyebileceğimiz bir belge yada bir yer yoktu. Tekrar başvurna kararı aldık. Sizce nelere dikkat etmeliyiz ? İlginiz için çok teşekkür ederiz.
  Meryem

  • Merhabalar,
   Gerçekten çok ilginç. Niyet mektubunda Can Plus’tan faydalanmak istiyoruz, zaten daha önceden ABD vizemiz var diye belirtmiş miydiniz? Mektuba çok önem veriliyor. Mümkün olduğunca detaylı bir mektup hazırlamak şart. Öğrenci belgesi de önemli çünkü gerçekten öğrenci olduğunuzu kanıtlayan şey o. Onu da herhangi başka bir belge ile gruplayıp tek PDF haline getirebilirsiniz. Araya sıkıştırmış olursunuz yani. Bence uçak ve otel rezervasyonu da yaptırın, madem bir kez reddedildiniz bu sefer elinizden gelen her şeyi toparlayın derim.

 • Merhaba Ecem Hanım,
  Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda başvurumuzu Pazartesi günü yapmıştık ve bugün pasaportlarimizi aldik. Çok teşekkür ederim size 🙂 Bu arada kamuda çalışanlara son dönemde vize verilmediğini duydum ona göre planlama yapılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum. İyi çalışmalar…

  • Merhabalar,
   Harika, hayırlı olsun. 🙂 Söylediğiniz bilgilendirmeyi yazıya ekleyeceğim sağ olun. Vakit bulursam Kanada’da araba kiralama, Montreal ve Bin Adalar’la ilgili yazıları da yakında yayınlayacağım. Siz gitmeden önce yetişirse onlardan da faydalanabilirsiniz. Şu anda Toronto ve Niagara yazıları blogda, ilginizi çekerse göz atabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar! 🙂

 • Merhaba, yazınız çok anlaşılır ve açık olmuş, öncelikle teşekkürler.
  Amerikaya vizem mevcuttu bu sebeple başvuruyu geciktirdim sanırım. 22 Ağustosta başvurumu yaptım. Uçak biletim ise 9 Eylül de yetişme ihtimali var mı sizce? Hala pasaportunuzu getirin maili gelmedi. Süreci hızlandırmak için yapabileceğim bişey var mı sizce?

  Teşekkürler,

  • Merhaba, okuduğunuz için ben teşekkür ederim. 🙂 Evet biraz gecikmiş. Ben mayısta başvuru yaptığımda yoğunluk olmadığından 4-5 iş gününde haber gelmişti ama şu an hem gündem, hem yaz yoğunluğu olabilir. Araya bir de 30 Ağustos girecek. Yine de moralinizi bozmayın, yetişme ihtimali var. “Pasaportunuzu gönderin” mesajı geldiği anda, eğer İstanbul veya Ankara’daysanız benim tavsiyem elden teslim etmeniz ve verirken acil olduğunu söylemeniz. Satın alınmış uçak biletim var derseniz üstüne “acil” yazıp öncelikli alabiliyorlar. Şansınızı deneyin derim. Sonrasında da aksatmadan her gün internetten pasaportun durumunu takip edin. Umarım yetişir.

 • Merhaba Ecem Hanim.

  ilk once ayrintili olarak paylastiginiz degerli bilgilerler icin ayrica tesekkur ederim. ben 25 agustos’da vfs uzerinden basvuru yaptim, daha once 3 defa canada vizesi, 2 defa da amerika vizesi( ogrenci vizesi) bulundugu icin hicbir belge istemediler. 10 eylul’de ucak biletim ve otel rezervasyonum var. insallah yetisir diye umuyorum vizenin malum 30 agustos resmi tatili var. suan sistemde baktigimda.. “application is being processed” gozukuyor. umarim canada vizesini alirim

  • Merhabalar,
   Yetişme ihtimali yüksek, canınızı sıkmayın. Pasaportu teslim ettiğinizde durumun acil olduğunu görevliye belirtin mutlaka.

   • Vizemi gecen persembe Vfs ofisinden aldim. pasaportun bitis suresine kadar Kanada vizesi aldim. Canada Plus olayi hakketen iyiymis, hic bir belge vermeden Kanada vizesi aldim.

 • Merhaba,
  Bu yazınız ve Toronto – Niagara’yı anlattığınız yazılarınız gerçekten çok güzel. Kanada ile ilgili yazılarınızın devamını bekliyoruz.. Ben ve eşim Niagara’yı ve Toronto’yu çok merak ettiğimiz için danışmanlık alarak başvuru yaptık. Aslında geçtiğimiz perşembe günü evraklar danışmanlık firmasına gitmişti ama elçiliğe bugün giriş yapılmış görünüyor. İş yerinden izin meselesinin sorun olmaması adına haftaya Cuma’ya kadar sonuçlanmasını bekliyoruz. Sizce yetişir mi? Birde çok fazla belge istiyorlar. Umarım olumsuz sonuçlanmaz..

  • Merhabalar,
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim! Bir firma aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştiriyorsanız, sözleştiğiniz tarihte vizenizi alacaksınızdır büyük ihtimalle. Sonuçta sorumluluk onlarda şu anda, siz endişelenmeyin. Normalde online başvuru sırasında dediğim gibi daha az belge isteniyor. Aracı kurumlar işi sağlama almak için sizden çok sayıda belge istemiştir. Belge toplamak çok yorucu ama en azından garantiye almış oluyorsunuz. Detaylı bir niyet mektubunuz, mali belgeleriniz, iş yeri-okuldan alınan belgeler tam ise sorun çıkmaz bence. Yeni yazıları da eklemeye çalışacağım. Detaylı yazmaya çalıştığım için hemen yazıp yazıp siteye koyamıyorum. 🙂 Siz takipte kalın belki işinize yarayacak başka yazılar eklerim seyahat tarihinize kadar. 🙂 Şimdiden iyi yolculuklar.

 • Ecem hanım çok teşekkür ederiz. Tekrar deneyeceğiz.

 • Merhaba Ecem Hanım.
  Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş. günlerden sonra böyle bir yazıyla karşılaştım. Bir takım merak ettiğim sorular var.
  Yurt dışında yaşıyorum ve öğretmenim.
  Okul sezonu 12 Eylülde başlıyor ama ben, eşim ve çocuğum başlangıç tarihi 5 Kasım olacak şekilde vize başvurusunda bulunacağız. “Kasım ayında ne işiniz var sizin Kanada’da” gibi bir düşünceyle başvurumuzun kabul olmama durumu olabilir mi?

  Gitmek istediğimiz tarihten ne kadar süre önce başvurmalıyım?

  Başvurunun kabul olmama durumunda itiraz etme hakkımız var mıdır?

  Diğer bir sorum ise, banka hesabımda en az ne kadar bulundurmalıyım. Yani 3 kişi için günlük ne kadar bir harcama göstermem mantıklı olur.

  Diğer yazılarınızıda sabırsızlıkla bekliyoruz. Tekrardan teşekkürler.
  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Kanada vizesine başvuruda bulunmak için önerilen süreyi tam bilmiyorum ama Schengen için genelde 2 ay kala başvuru yapılması önerilir. Yani gidişinize 2 – 2,5 ay kala başvuruda bulunabilirsiniz. Evet “o tarihte ne işiniz var gibi” bir soru yöneltilebilir çünkü öğretmensiniz. 🙂 Bu soruya verebileceğiniz bir cevap varsa niyet mektubunuzda belirtin ve gösterebileceğiniz, iş yerinden alınabilecek bir belge varsa mutlaka iliştirin.

   Banka hesabı ile günlük harcama farklı şeyler. Banka hesabınızda kişi başı en az 1000 TL olması gerektiği söyleniyor. Burada yapacağınız masraflar, uçak biletleri, konaklama masraflarını saymıyorum. 3 kişilik uçak biletiniz ve konaklama masraflarınızın ne civarda olacağını siz zaten tahmin ediyorsunuzdur. Bunların ödemesini yapmadan başvuru yapacağınızı düşünürsek, tüm masrafların karşılanabileceği meblağda bir banka hesabınızın olması iyi olur. Ek olarak varsa, tapu senedi gibi mali belgeleri eklemek de iyi olacaktır. Banka hesabı ve tapu senetlerini göstermek “Benim Kanada’da – ne olursa olsun – harcayacak param var, ortada kalmam” demek oluyor. 🙂 Bu konuda ikna edebilmek de önemli. O yüzden en kötü ailenizden birini sponsor olarak gösterip “bana destek olacak” da diyebilirsiniz.

   Harcama meselesine de gelirsek, konaklama, uçak vesaire dışında kalacak masraflardan bahsediliyor. Yani Kanada’ya geldiğinizde günde yeme içme, alışveriş gibi özel masraflarınız için ne kadar harcayacağınız soruluyor formda. Harcama derken bunu kastettiniz sanırım. Bunun için ben başvuru yaparken günlük 100 Kanada dolarından hesap yaparak totalde ne kadar harcayacağımı yazdım. (Bu rakamla, banka hesabınızdakinin tutması lazım tabi ki.)

   Reddedilme durumunda neler yapılacağını bilemiyorum maalesef. Yorumunuz için çok teşekkürler, yeni yazılar yolda. 🙂

   • kasım ayında okulumuzun tatil haftasında olduğunu belgeleyebilirim.
    Kasım ayı dememdeki maksatım şuydu. Yani kışın başında soğukta ne işiniz var Kanada da gibi bir düşünce olabilir mi?
    Teşekkürler

    • Bence hava sıcaklığına bağlı olarak bir yorum getirmezler. Sadece öğretmen olduğunuz için, o tarihlerde okul yok mu diye sorabilirler. Ama okul tatilini belgeleyebiliyorsanız bence çok iyi olur. Niyet mektubunuzda detaylı olarak gidiş sebebinizi anlatın ve hatta bunun belgesini de başvurunuza eklemiş olduğunuzu belirtin. Ayrıca planladığınız gün sayısını, tatil bitiminde Türkiye’ye görevinizin başına döneceğinizi de ifade edin mektupta. Bu konuda hiçbir sorun çıkmaz bu şekilde yaparsanız.

     • çok teşekkür ediyorum. güven verdiniz bana. bence alacağım.
      iyi günler 🙂

     • Umarım aksilik çıkmaz. Rica ederim. Sizin seyahatinize kadar başka Kanada yazıları da eklemiş olurum. Takipte kalırsanız belki faydalı olacak yazılarla karşılaşabilirsiniz. İyi tatiller. 🙂

 • Merhaba Ecem Hanım,

  Öncelikle online vize başvurusu için bu detayda bir yazı paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Eşimle vize başvurusu yaparken yazınızdan çok faydalandık. Açık söylemek gerekirse internette Türkçe olarak vize danışmanlık sitelerinin hiçbirinde bu sayfadaki kadar net ve doğru bilgi bulunmuyor.

  Başvurumuzu 15 Ağustos tarihinde online olarak yaptık ama malesef henüz bir dönüş alamadık. Turist vizesine benim iş dolayısıyla katılacağım 2 fuar ve Niagara şelalelerini gezmek amacıyla başvurduk. Başvurumuzla ilgili kafamıza takılan aşağıdaki sorularla ilgili yorumlarınızı paylaşabilirseniz çok mutlu oluruz:

  – 15 Ağustos’taki başvurumuzdan hemen önce bir başvuru yapmıştık ve “financial status” ile “purpose of visit” nedenlerinden dolayı red almıştık. İkinci başvurumuza bu kadar uzun süre cevap alamamamızın nedeni ilk başvurudan red almamız olabilir mi? Başka bir neden aklımıza gelmiyor çünkü..

  – Başvurumuzun üzerinden 4 hafta geçti. Bu kadar süre geçmesi normal midir, daha uzun süre bekleme durumuyla karşılaşabilir miyiz? Bir de, bu kadar uzun süre beklemek otomatik olarak red alınacağı anlamına mı geliyor?

  – Katılmayı planladığım iş fuarlarının tarihleri malesef geçti. Vizemiz çıkarsa bari Niagarayı görmeye gideriz diye düşünüyoruz eşimle. Ancak fuar tarihlerinin geçmesi sebep olarak gösterilip başvurumuz reddedilir mi? Çünkü ilk başvurumuz 3 günde sonuçlanmıştı, biz de buna güvenerek fuarlardan 1 ay önce başvuru yapmıştık.

  Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz.

  Ömer

  • Merhabalar,
   Değerli yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. 🙂 Ben aslında nispeten sorunsuz bir zamanda, yoğunluk yokken vizeye başvuru yaptım. Hiç de sorun yaşamadan vizemi aldım. Bu yüzden aksi durumlarda neler yaşanıyor, ne yapmak lazım tam olarak bilmiyorum maalesef. Sadece akıl yürüteceğim.

   Anladığım kadarıyla gidiş amacınızın net olmadığı ve finansal durumunuzun yetersiz olduğu düşünülmüş. Bu başvurunuzda eğer yeteri kadar mali belge gösterdiyseniz, yeterli banka hesap dökümü, tapu senedi vesaire varsa bu konuda artık sorun çıkarmazlar. Bir de gidiş amacınızı açıkça niyet mektubunda yazdıysanız, yine olumlu sonuçlanması gerekiyor. Turistik amaçla Niagara Şelalesi’ne gitmek bence yeterli bir sebep, fakat onların buna inanması gerekiyor. Bu noktada da niyet mektubunun rolü büyük. Fuarın süresi geçmiş olabilir fakat siz yine de seyahat etmek istiyor olabilirsiniz. Fuarı tek sebep olarak sunmadıysanız, aynı zamanda seyahat de edeceğiz dediyseniz bence bu konuda sıkıntı çıkmaz.

   4 hafta geçmiş olması düşündürücü. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadım. Yerinizde olsaydım elçiliğe mail atardım, bir okurumuz bu şekile yanıt aldığını söylemişti. Bir de VFS Global’in çağrı merkezini arayıp durumu anlatırdım. “Biz bir şey yapamıyoruz” deseler bile, en azından bu kadar sürenin geçmesinin normal olup olmadığını sorabilirsiniz. Bu konudaki bilgim maalesef kısıtlı bu yüzden daha fazla yardımım dokunamayacak gibi görünüyor. Umarım çözüme ulaşım bir an önce.

   • Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederiz Ecem Hanım. Artık bayram sonrasını bekleyeceğiz. Bayramınız kutlu olsun!

  • Ömer Bey sizin vize sonucu ne oldu ?

 • Hiç ihtiyacım yokken Toronto da yaşayan biri olarak okudum, emeğinize sağlık MÜTHİŞ olmuş..!

  • Çok teşekkürler! Toronto’da olduğunuz için çok şanslısınız, harika bir şehir. Ben gelip gördüm ve çok beğendim. Herkes gidebilsin diye elimden geleni yapıyorum. :))

 • Öncelikle merhaba, yazınız gerçekten çok bilgilendirici olmuş. Üşenmeyip her şeyi yazmışsınız emeğiniz için teşekkürler.
  Ben üniversiteden yeni mezun olacağım. Dil eğitimi için Kanada ya gitmek istiyorum, ancak acentalar ile bu işi yapmak istemiyorum, maliyet çok yükseliyor. Turistik vize alıp eğitimimi orada ben ayarlayacağım. Sormak istediğim şey; niyet mektubunuzda 2 hafta kalmak için izin istemişsiniz. Bu 2 haftalık süreç karşılığında size ne kadar turistik vize izni sunuldu? Şimdi 2 hafta yazıp da 1 ay vermesinler. En az 6 aya ihtiyacım olacak çünkü benim.

  • Merhabalar,
   Okuduğunuz için ben teşekkür ederim! Vizeniz, sizin pasaportunuzun son geçerlilik tarihine kadar geçerli olacak şekilde veriliyor. Yani pasaportunuz 10 yıllık ise, 10 yıl boyunca geçerli olacak vizeniz. Fakat Kanada sınırları içerisinde bulunma süreniz kısıtlı oluyor. Bu süre ise 6 ay. Yani maksimum 10 yıl geçerli, 6 ay kullanılabilir bir vizeniz oluyor. Eğer pasaportunuz 10 yıllık ise, 10 yıl boyunca istediğiniz kadar gidip gelebilirsiniz, toplamda 6 ay kalabilirsiniz. Eğer sistemde değişiklik yok ise ve farklı bir uygulama ile karşılaşmazsanız bu şekilde. Benim vizem mesela pasaportumdan dolayı 7 yıllık ve 6 ay kullanım süreli. Yani turistik amaçla gidip birkaç ay kalabilirsiniz ama sonradan yine bir Kanada vizesi almanız gerektiğinde yetkililer tarafından bunun hesabı sorulur mu ve sorun olur mu onu bilmiyorum. 🙂

   • Artık battı balık yan giderden yola çıkacağım 🙂 son zamanlardaki siyasi olanlardan dolayı vize iznini 3 aya indirdiklerini duydum birkaç kişiden, ne kadar doğru bilmiyorum o yüzden size de danışmak istedim. cevabınız için ayrıca teşekkür ederim.

    • 3 ay ise çok az gerçekten. Son zamanlarda Kanada vizesi alan bir arkadaş buradan bize bilgi verirse çok güzel olur.

 • Ecem Hanım. Öncelikle yarın ki Kurban Bayramınızı Kutlarım.
  Bir sorum daha olacaktı.
  Sponsor olacak kişi sponsorluk işlemlerini noterlikte mi yapmalı yoksa el ile yazdığı bir dilekçe yeterli mi?

  • ikinci bir sorum ise, akrabalık bağını nasıl ispatlayabiliriz. bana sponsor olacak kişi öz abim.

 • Selamlar.. Bu derece harika bir yazi sayesinde basvurumu VFS’ye gerek duymadan direkt Kanada sitesinden yaptim. Tum belgelerimi, fotograf pasaport vs basariyla yukledim, odemeyi kartla online yaptim. Fakaaatt.. Odeme sayfasindan sonra ekleyebilecegim, submit edebilecegim hicbir sey kalmamisken hala bana “not yet submitted” menusunda “continue application” buttonu cikiyor. Bu arada submit etmek icin 48 gunum kalmis. “submitted applications” menusu ise bos. Yanlislik bende mi dersiniz? 12Ekim’de mutlaka ucmam lazim, ama basvurum neticelenmeden bilet, otel vs alamiyorum, bekledikce de zaman daraliyor, fiyatlar ucuyor..

 • Merhaba.yaziniz cok bilgilendirici. Ben ozel bir sirkete sogortali olarak calisiyorum. Bir haftalik tatile torontoya gitmek icin.ben esim ve 16 aylik bir bebegimiz var.daha once hic yurt disina cikmadik.tatile gidecek paramiz,evimiz ve arabamiz var.benim ingilizcem iyi degil.islem lerimi nerden ve nasil baslatabilirim?lutfen yardimci olun..tesekurler.

  • Merhaba,
   Yazıda dediğim gibi, eğer İngilizcem iyi değil ve online başvurunun adımlarını gerçekleştiremem diyorsanız VFS Global aracı şirketine başvuru yapın. VFS Kanada’nın sitesinde nasıl yapacağınıza dair ayrıntılı bilgi var. Takıldığınız noktalar için VFS’nin çağrı merkezini de arayıp danışabilirsiniz.

 • Çok teşekkürler
  harika bir yazı..gerçekten takdire şayan..emeğinize sağlık…
  Herşey bu kadar güzel anlatılabilirdi
  2 sorum var.
  Ben çalışıyorum ,eşim ev hanımı ve bir bebeğimiz var .ailecek gitmek istiyoruz turist vizesi almak için
  1-yukarıda anlattığınız şekilde aile bireyi ekledim diyelim.hem bebek için hem eşim için ayrıca mi 100 cad +56 TL ödeyeceğim.
  2-niyet mektubumuz ortak mı olcak ? Eşimin geliri vs bişey yok..bana vize çıkıp ona yada bebeğe çıkmama durumu olabilir mi? özetle yetkililer başvuruyu “bu bir aile turistik gezisidir “şeklinde mi algılayacak ,?bir bütün şekilde mi değerlendircekler? Kanaatiniz nedir ?
  Çok teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Yorumunuz için çok teşekkür ederim! Evet vize başvuru ücreti kişi başı olarak değerlendiriliyor. Eşiniz için ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor ama bebek için de ayrı ücret alınacak mı, bir yaş sınırlaması var mı ondan emin değilim. VFS Global’i arayıp sorabilirsiniz veya sitesinde belki bu bilgi mevcuttur.

   Ben tek kişi olarak başvuru yaptığım için, 3 kişilik başvuruda belgelerin ortak yüklenmesi mümkün mü bilmiyorum. Ama benim fikrim şu şekilde: Yerinizde olsaydım, 1 tane niyet mektubu hazırlayıp 2 farklı kopyasını oluştururdum. Birincisinde kendi imzanız olsun en altta, ikincisinde de eşinizin adı soyadı imzası olsun. Hatta birincisinde “Eşimin ve çocuğumun masraflarını ben karşılıyorum” ifadesini kullanın. Eşinizin mektubunda da “Masraflarım eşim X tarafından karşılanacaktır” ifadesi yer alabilir. Niyet mektubunun detaylı olmasına önem veriyorlar. İsterseniz ayrıca sponsor olduğunuza dair bir belge daha hazırlayın. Ben başvuru yaparken ailem sponsor olduğu için 1 tane niyet mektubu, 1 tane de sponsorumun ağzından yazılmış belge eklemiştim. Siz de “Şu kişilerin şu tarihlerdeki gezisinde yapacakları tüm masrafları karşılayacağım” ifadesini kullanarak bir belge daha hazırlayabilirsiniz. Bunlar tamamen benim fikirlerim tabii. Umarım faydalı olur.

 • merhaba onliene başvuruda IMM5257E formunu doldurduktan sonra imzalamayıp kaydedipmi sisteme yüklememiz gerekiyor.

  • Merhaba,
   Evet ben başvuru yaparken “online başvuru yapıyorsanız bunu imzalamanıza gerek yok” gibi bir ifade vardı. Hala da geçerlidir herhalde. 🙂

   • ecem hanım teşekkür ederim cevabınız için şuan formu doldurdum başvuru yapacağım ama formda en alt sıgnature kısmında şöyle bir soru var ‘^ do you consent to be contacted by CIC, or an organization at CIC’s request, in the future^ evet yada hayır dememiz isteniyor tam olarak anlamadım siz hangisini işaretlediniz?

 • Merhaba,

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki yazınızı sade ve detaylı bir şekilde anlattığınız için çok teşekkür ederim. Aslında hem yazınızda hemde yorumlara verdiğiniz yanıtlarda, benim sormak istediğim soruya bir çok cevap vermişsiniz ancak ben yinede biraz daha garantici biri olarak kendim sormak istedim 🙂 Ben işsizim ve üzerime kayıtlı herhangi bir şey yok. Yüksek Lisans mezunuyum ve Intermediate seviyesinde İngilizce var. Babam emekli ve ona ait köyde bir ev ve tarla var. Ben babamın emekli maaşını ve bu yerlerin tapularını göstersem olur mu? Bir de Kanada ya çalışma için gitmek istediğimiz takdirde nasıl bir yol izlememiz gerekir? Kabul edilme şansımız ne kadar olur? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler

  Saygılarımla

  • Merhaba,
   Değerli yorumunuz için çok teşekkürler. Evet babanızı sponsor olarak gösterebilirsiniz. Ona ait mali belgelerin yanı sıra, onun ağzından yazılmış ve imzalanmış “Oğlum X’in şu gezideki masraflarını karşılayacağım” ifadesini içeren bir dilekçe yazmayı unutmayın. Çalışma izni için herhangi bir girişimim olmadığı için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorum. Fakat şu an turistik amaçla gidiyorsanız, mutlaka bunu açıkça belirtin ve geri döneceğinizi de ifade edin. Yazımda anlattığım gibi, döneceğinizden emin olmaları gerekiyor. Eğer temelli kalmak istiyorsanız, yine dediğim gibi ben sadece turistik amaçla gittiğim için ne yapılması gerektiğine dair maalesef bilgim yok. Umarım kolaylıkla halledersiniz.

 • Umarım en yakın zamanda bana yardımcı olabilirsiniz.Benim sorunum IMM5257 formu kanada konsolosluğu sitesinden açılmıyor.Devamlı Please wait… sayfası çıkıyor.Adobe acrabat reader yüklememi söylüyor.Fakat yüklü.Telefondan tabletten windowstan macten denedim fakat bir türlü açamadım.
  İnternette farklı yerlerde form var fakat emin olamadım o mu değil mi diye?
  Ne yapmamı önerirsiniz

 • Yazı için gerçekten çok içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ne kadar faydalı olduğunuzu açıklamaya gerek yok. Müsaadenizle bir şey soracağım: Bankada yeterli paranın ne kadar durması gerektiği ile ilgili bir süre var mı? Bir iki gün tutsak yeterli olur mu, yoksa bir ay kadar vs. kalmalı mı? Ya da fark etmez mi? Bununla ilgili bir bilgi bulamadım. Cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhabalar,
   Faydalı olmasına sevindim, okuduğunuz için ben teşekkür ederim! Konsolosluklar genelde son 3 aylık hesap ekstresi talep eder. O nedenle bir iki gün duran bakiyenin çok etkili olacağını düşünmüyorum. Yani hesapta bir süredir duran bir miktarın olması daha iyi olur. Paranın hesapta daha ne kadar kalması gerektiğiyle ilgili ise bilgim yok. Mesela maaşlı çalışıyorsanız, maaşınızın yattığı hesabın ekstresini verirseniz aylık gerçek geliriniz görünmüş olur.

 • Merhabalar Ecem Hanim
  Konsolokluklar dosyalarin orjinalin talep etmiyormu? Yalniza scan edib online-mi gondermek gerekiyor?

  Onceden tesekkur eder, cevabinizi beklerim.

  • Merhabalar,

   Eğer online başvuru yapıyorsanız doğal olarak tüm belgeleri internete yüklemeniz gerekiyor. Eğer VFS aracılığıyla başvuru yapacaksanız belgeleri elden teslim edeceksiniz. Ayrıca ikinci seçenekte, her şeyin orijinalini vermeniz gerekmiyor. Mesela tapu senedi gibi belgeleri kesinlikle vermeyin, çünkü verdiğiniz belgeler size geri dönmeyecektir.

 • Merhabalar,
  Öncelikle teşekkür ediyorum, çok faydalı bir yazı olmuş. Benim sormak istediğim size veya son 2 ay içinde başvurusunu yapmış kişilere, son 2 ay içinde başvuru yapıp vize alabilen oluyor mu? Can plus olanları saymıyorum, kamuda çalışanlara vermiyorlar onu biliyoruz, özel sektörde çalışıp vize alabilen oldu mu son iki ay içinde, Ohal çıktığından beri Türkiye vatandaşlarına vize vermediklerini düşünüyorum veya çok zorlaştırdılar , 100 kişiden 2-3 ü vize alabiliyor. Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

  • Merhabalar,
   Okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Ben Mayıs ayında vizemi aldığım için bu konuda maalesef bilgim yok. Eğer bu dönemde vize alan varsa, bu yorumun altına cevaplarını bırakabilirler.

 • ecem hanım bankadan 3 aylık kaşe imzalı hesap dökümü yeterlimidir? CICte 6 aylık banka dökümü yazıyorda. siz nasıl aldınız?

 • Ecem Hanım tekrardan iyi günler.
  geçen çarşamba günü online başvurumu yaptım. arada bir mailimi kontrol ediyorum. iki sefer şu maili aldım: Your application has been updated. Please sign in to your account and check your application status and messages for more information.
  ama hesabımı kontrol ettiğimde gelen mesajlar bölümünde herhangi bir mesaj yok ve Application/profile details bölümünde de hiç bir değişiklik görünmüyor.
  bu şekilde hiç bir değişiklik olmadan otomatik mesaj almam şaşırttı doğrusu beni.
  acaba işleme alındı da ondan mı bu mesajlar geliyor ki?

  • Merhabalar,

   Siz başvurunuzu yaptıktan 24 saat sonra bu mesaj gelebiliyor. Başvuru yaptığınız saati hatırlıyorsanız, ilk gelen mail’a bir bakın saat kaçta geldiğine. Sistemde (başvuruda vs) sizin tarafınızdan herhangi bir değişiklik yapıldıktan tam 24 saat sonra da böyle bir otomatik mail gelmesi normalmiş. Bu anlama gelen ufak bir uyarı cümlesi gözüme çarpmıştı, fakat daha detaylı bilgim yok maalesef.

 • Ecem hnm mrb,
  Ben VFS üzerinden başvuru yaptım.70 tl aldıkları ücretin karşılığını vermiyorlar bence.
  Benim ABD ve Kanada vizem var ve kullandım.Bu defa eşim ve çocugum için başvurdum.Önce ABD vizesi aldım onlara henüz seyahat etmediler..VFS bana CAN plus vizesine başvuracağımı söyledi.Çünkü bizlerin ABD vizesi vardı.Benim geçerli kanada da var.
  VFS personeli benim binbir zahmetle hazırladığım 100 sayfa yakın(hotel,iş,banka vs evrakı) hepsini geri verdi.Sadece ABD vizesi benim Ca vizemi koydu.Normal mi bu dedim? Her zaman böyle yapılıyor dediler.-Siz daha iyi bilirsiniz dedim.Bir ara evrakları geri aldım,uyanıklık yapıp bari şu ingilizce yazdığım dilekçeyi içine koydum:)
  1 hafta sonra mail geldi.Sonuç mu ? RED! Red belgesi matbulu bir evrak.Arkasında iki kelime yazılmış:+Purpose travel +Travel history..Anladığım kadarıyla seyahat amacımıza inanmamış,bir de az seyahat ettiniz demek istiyor.
  VFS personeli de şasırdı,göstedim,sonra savunma refkleklisiyle bu normal bir durum diye geçiştirdiler.Gayet nezih şekilde bilgi istediğim halde eğitimsiz olduğunu düşündüğüm personel bana oradaki İranlılara yaptıkları gibi tavır aldılar,çıkartmak istediler.Zaten yetkileri yokmuş başlarında.İyi de CAN plus için evrak almadılarki benim pasaport dolu schengen,ABD,Ca var travel history bilsinler.Online başvuru yapmayıp,VFS verdiğime pişman oldum.
  Size sorum.İtiraz etmek hakkım var mı? Birşey çıkarmı? Bak ailem bunlar ilk gidebilir ama ben 3 pasapor değiştirdim şimdiye kadar.Tarasam bir de iş,banka evrakları vs.Bir de itraz dilekçe mi yazayım? Yoksa yeniden başvurumu? VFS kullanmadan bu iş olmaz mı?
  Saygılarımla

  • Merhabalar,
   Maalesef yardımcı olamıyorum çünkü bu konuda gerçekten hiçbir bilgim yok. :/ Yaşadığınız durum için üzgünüm. Eğer itiraz ederseniz ve sonuç çıkmazsa yapılacak şey maalesef tekrar başvuru yapmak. İkinci denemenizde online başvuru yaparsanız belki bu sefer olumlu bir sonuç alırsınız. İstenmese de fazladan belge ekleyerek, mümkün olduğunca fazla mali belge göstererek şansınız artabilir sanıyorum.

  • imdat bey yazınızı okudum. ve yardımcı olmak istedim. öncelikle red sebebi ziyaret amacı ve seyehat geçmişi. yani eşinizin ve çocukların tam olarak ne için gittiğini inandıramamışsınız ve pasaportlarında daha önceden yurtdışına giriş çıkış yapmamış anlamına geliyor. abd vizeleri olması vize alacağı anlamına gelmiyor ve seyehat geçmişi olarak etkilemez. sizin abd,kanada ve avrupaya giriş çıkışınızda eşinizi ve çocukların durumunu değiştirmez çünkü kendi adınıza başvuru yapmıyorsunuz.. şu aşamada başvuru yapacaksanız tekrar red yiyecekleri kaçınılmaz olur. size önerim. kanadaya acil gitmeniz gerekmiyorsa bir kaç ay bekleyip eşinizin ve çocukların 1 2 ülkeye giriş çıkış yapıp tekrar başvuru yapmanızdır. ve ziyaret amacınızı açıklayan bir dilekçe yazmanızdır.. iyi günler.

   • Onur bey tşk cevabınız için.Peki itiraz maili gonderecegim.İşe yarar mı acaba? .Bir insanın seyahatinde (ABD-Kanada olacaktı.) yanında eşi ve çocugunu da göturmesi gayet insancıl bir istek. ABD bu saikle düşünmeseydi 10 yıllık vize vermezdi onlara.,Burada VFS personelinin eğitimsizliği bilgisizliği var.Niye destekleyici evrakları vermemi engel oldular? Neticede dosya üzerinde karar veriliyor.Buradaki okuyuculara tavsiyem online doldurun,orada evrakları ekleyebiliyormuşsunuz.Yoksa benim gibi kazalar başınıza gelebilir.Neticede yine pasaport VFS ye verirsiniz.Hiç olmazsa yaptığınız başvuru içinize siner.Bir de burada CAN plus+ başvurunun bir mantığı yok o zaman?

    • imdat bey Geçerli bir ABD vizesiyle %100 kanada vizesi alınır diye bir uygulamaya yok. ABD vizesiyle can plus uygulamasından yararlanmak güzel bir uygulama onlarca evrak hazırlanıza gerek kalmıyor. fakat kanadanın red sebebi bununla ilgili bir şey değil. eğer eşiniz abdye giriş çıkış yapsaydı muhtemelen red sebebi ziyaret amacı olacaktı. can plus uygulamasından yararlanıp vize alanlar genellikle pasaportta ziyaret geçmişi olan kişilerdir ve bu kanada izesi için önemli çünkü zira ziyaret geçmişi en çok red sebeblerinden. eşinizle aynı durumdan red yiyip ve daha sonradan vizeyi alanları biliyorum. yukarıdaki yakımda belirttiğim gibi bir uygulama yapmışlar. şu aşamada itiraz dilekçenizin bir yararı olacağını sanmıyorum.. VSF personeli sadece evrakları kontrol eder ve konsolosluğa gönderir aslında onlina randevuyla arasındaki fark ödenın hizmet bedelidir. eğer isterseniz onlina başvuru yapabilirsiniz. ama şu durumda değişeceğini sanmıyorum. kanada vizesi en çok red yiyen vize türüdür. ve şunlara sahipseniz kanada vizesi almak dahada kolaylaşıyor. ÇALIŞAN YADA İŞVEREN , HESABINIZDA MASRAFLARI KARŞILAYACAK KADAR PARA OLMASI VE TAPU SENEDİ VB.

     • Onur bey,yardımlarımız için tşkler.Tabiiki tüm VFS çalışanları aynı değil,Vize konsolusluğun kararı.İtiraz maili attım.Şu evrakları ekledim.Zaten vardı bunlar ilk başvuruda ama konulmamıştı.İŞVEREN , HESABINIZDA MASRAFLARI KARŞILAYACAK KADAR PARA OLMASI VE TAPU SENEDİ VB.
      Burada benim anladığım seyahat geçmişi yoksa,eşi 3 pasaportta değiştirse ,diğer aile fertleri destekleyici evrak koymak gerek. Yoksa red gelir,ABD gibi değil yani.

 • merhaba ecem hanım ben eşim ve 2 yaşındaki çocuğumla kanada üzeri Bahamalar’a tatile gideceğiz. Kanada’dan transit vize için bir başvuru dilekçesi örneği yayınlarmısınız. yada mailime gönderirmisiniz? şimdiden teşekürler

 • ayrıca kanada üzeri transit vize konusunda deneyimi olanlar varsa tecrübelerini paylaşırlarsa. çok faydalı olur şimdiden teşekkürler

 • Herkese merhabalar,
  28 Eylül günü online olarak yaptığım vize başvurusunun sonucunu bekliyorum. Sonucu ve detayları sonuç belli olunca buradan paylaşacağım.

  Yazı için tekrar teşekkürler.

  • Ben, eşim ve çocuğum ile birlikte başvurduğumuz vize sonucumuz bugün belli oldu: RED

   RED gerekçeleri: yeterli finansal durumun yeterli olmaması, aile bağları, ziyaret amacı, önceki seyahatler (travel history).
   Banka’daki 70bin TL’yi, eşimin üzerindeki 2014 model otomobili, benim üzerimdeki arsa tapusunu, babamın üzerine biri arsa biri ev tapusunu, ortağı olduğum şirketin belgelerini göstermemize rağmen “available financial resources” dan tatmin olmamış değerlendiren görevli. Gidiş-Dönüş uçak biletini ve 3 aylık kalacak yeri ayarlayıp satın almış olmamıza rağmen.
   Aile bağları olarak babamın ve annemin ikamet ettiği yeri, kardeşimin okuduğu üniversiteyi belirtmeme rağmen bundan da tatmin olunmamış.
   Kabul mektubu almış olmama ve kurs sonrasında graduate study yapmak istememe rağmen purpose of visit ten de tatmin olunmamış.
   2 kez İngiltere’ye girip çıktığımı gösteren vize sayfalarını da eklememe rağmen travel history den de tatmin olunmamış.

   Tavsiyesi olan var mıdır? Yeniden başvurmalı mıyız? Özellikle finansal durumu nasıl hesaplıyorlar onu merak ediyoruz.

   • Tahmin ettiğimiz gibi OHAL süresince vizeye başvurmanın pek bir anlamı yok aslında. VFS de yüzde 99 herkese almakla övünürken bu dönemde çoğu kişi hatta neredeyse herkes RED alıyor. Başvurmamış olsam buradaki yazılanları dikkate alıp başvurma zahmetine bile girmezdim açıkçası. Neyse tüm belgelerim yeterli olmasına rağmen çıkacağını zannetmiyorum ama bende sonucu buraya yazacağım.

   • merhaba yusuf bey, tam olarak ne için gittiğinizi bende anlamadım. yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla finansal durumunuz 3 ay için yeterli değil. burada uçak biletleri,konaklama,oradaki ihtiyaçların vb.. aile olarak değerlendirilir.. aile bağları derken şunu anlamayın anne, baba yada eş gibi. burdaki sebep gidip döneceğine inanmadıkları anlamına gelir. şu anda tekrar başvuru yaparsanız değişeceğini sanmıyorum ilk önce mevcut mali durumunuzu yükselmeniz ve ziyaret amacınızı anlatan detaylı niyet mektubu yazıp başvuru yapmanız şansınızı arttıracaktır. vize red sebebindede okuduğunuzda orada mevcut durumunuz değiştiğinde tekrar başvuru yapabilirsiniz diye yazar hatırlatmak isterim.

 • Son iki ay içinde Kanada vizesine başvuranlar, vize çıkıp çıkmadığını buraya yazabilir mi? Hepimiz açısından fikir verici olur.

 • çok saolun ecem hanım İngilizcemiz pek iyi değil. bekliyoruz

 • merhabalar. bende 27 eylülde başvurdum.
  maalesef ben de red aldım. sebebi ise travel history, purpose of visit ve immigration status in country of residence.
  neye rağmen:
  13 yıldır yurtdışında yaşamama rağmen,
  ingiltere, ukrayna, gürcistan, bulgaristan, romanya, karadağ, kosova ve makedonya, arnavutluk ülkelerine gezi yapmama rağmen,
  diğerlerini söylememe gerek yok, herşey hazırdı yani.
  gidiş amacını da gerçekçi ve inandırıcı hazırlamıştım.
  yorumları okuduğumda genelde aynı sebeplerden dolayı red almış.
  itiraz etsek ne fayda verir, nereye yapılır itiraz, veya tekrar başvursak nasıl bir cevap alırız bilmiyorum.

 • Son iki ay içinde Kanada vizesi alan varsa lütfen buraya yazsın.

 • Selamlar, maalesef bana da RED çıktı. OHAL süresince KANADA vizesine başvuracaklar bir daha düşünsün diyorum. Bütün belgeler tam ve eksiksiz belki fazlası vardı fakat olmadı.

 • Merhabalar 26 ağustosta online başvuru yaptık 6 ekim oldu hala bir cevap gelmedi. Neden bu kadar uzun sürüyor. Anlamak mümkün değil. Uzun bekleyen arkadaşlar var mı diye merak ettim.

 • merhabalar, 4 ekim tarihinde esimle birlikte online basvuru yaptik. acikcasi online basvuru adimlari zorlayiciydi yaklasik 2 gunumuzu aldi. ancak tum istenen evraklari eksiksiz ve duzgun sekilde upload ettik. niyet mektubunu kisa ve oz bir sekilde duzenledik. ekine sahibi oldugumuz sirketin ticaret odasi belgesi ve iki adet marka tescil belgesini koyduk.( birisi uluslarasi tescil) ayrica tapu belgesini de ekledik.
  Bugun, 06.ekim itibariyle pasaportlarimizi gondermemiz istendi.
  Yani ohal vs. ile hicbir ilgisi olmadigini dusunuyoruz. yeter ki gercekten doneceginize inaniyor olmalari gerek. hepinize kolay gelsin,

 • Bu arada online basvurumuzda Ecem hanimin blogundan oldukca faydalandik. Kendisine ayrica cok cok tesekkur ederiz.

 • Bende can plus programı ile turist vizesine online başvuru yaptım. 2 ay 10 gün oldu henüz sonuçlanmadı. Telefon açtım konsolosluga mail atın dendi ankara maillere cevap vermiyor kanada ya mail attıgımda ankaraya yönlendiriyor ordanda bir sonuç yok. Bekliyoruz bakalım akademik konferanda katılımcı idim fakat konferans bitti. Anlayacağınız pek sallamıyorlar

 • Bütün Red cevap kağıtlarında 1 sayfa hazır şablon.2.sayfada ise kısa olarak genelde purpose visit,travel history yazar.Ben de OHAL sürecinin etkili olduğun düşünüyorum.Tc pasaportuyla Ankara dışında 3.bir ülkeden başvuru yapamayız mı? örneğin ABD’de.Bilgisi olan var mı?

 • Merhaba!
  Benim tecrübem ve bilgim maalesef sorularınızı yanıtlamak için yetersiz kaldı. Özellikle başvurusu reddedilenlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olamadığım ve çoğu arkadaşı yanıtsız bıraktığım için üzgünüm. Fakat başvuruda bulunanlar, vizesinin çıkmasını bekleyenler ve reddedilenlerin kendi aralarında daha rahat iletişim kurması ve bilgi alışverişinde bulunabilmesi için bir şeyler düşünüyorum. Takipte kalın. 🙂 Şimdilik herkese kolaylıklar diliyorum.

  Not: Eğer reddedilip de itirazda bulunan ve yaşadıklarını paylaşmak isteyen varsa benimle iletişime geçebilir.

 • merhaba,
  bende amerika için iki hafta önce almıştım bu yıl ki tatil için kanadayada geçerim diye 10.10.2016 tarihinde online başvuruda bulunduk kardeşim ile onaylanır ise sizlerle paylaşırım.

  • Yetkilendirilmiş bir Kanada göçmenlik danışmanından bugün şu mesajı aldım:
   “Su asamada Kanada konsoloslugu yapilan turist ve ogrenci basvurularin coguna ret vermektedir. “

  • red edilmiş gidersen dönmezsin gibi bir şeyler yazmışlar

 • iltica için nasıl bir yol izlemeli veya göçmen vizesi için teşekkürler

 • Merhaba Ecem Hanım.
  Yazdıklarınızı ve sayfadaki yorumların tamamını okudum.
  Açıklayıcı bilgileriniz ve yorumlarda paylaşılan tecrübeler için teşekkür ederim.

  İki sorum var , yanıt verirseniz memnun olurum.

  1) 6 aydır bir turizm firmasında muhasebe görevlisi olarak çalışıyorum. Bankada şahsıma ait 30bin TL param var. 3 aylık dil kursuna kayıt yaptırdım ve kabul mektubu aldım. Vize başvurumu öğrenci vizesi olarak mı , turist başvurusu olarak mı seçmeliyim ?

  2) Vize başvurusu tipine göre hangi evrakları yeminli tercümana çevirttirmek gerekir ve bu belgeleri online başvuru adımlarında yüklerken belgelerin asıllarını çevirileriyle birlikte mi yüklemeliyim ?

  • Merhabalar,
   Aslında yazımda belirtmiş olduğum internet sitesi CIC’e giriş yaptığınızda en başta çıkan basit sorulara yanıt verdiğinizde size en uygun olan vize türünün hangisi olduğunu öğrenebiliyorsunuz. İsterseniz online başvurunun ilk adımlarını takip edip hangi vizenin en doğrusu olduğunu öğrenebilirsiniz. Benim fikrim, eğer dil kursunuzu ayarlayıp ödemesini yaptıysanız o zaman bu belgeyi sunarak vize talep etmeniz daha iyi olabilir. Tam hatırlamıyorum fakat 6 aydan kısa süreli öğrencilik için bir vize türü vardı sanıyorum.
   Eğer turist vizesi alıyorsanız hiçbir belgeyi çevirmeniz gerekmiyor. Şahsen ben şu ana kadar tek bir belgeyi bile çevirtmedim ne Avrupa’da oturma izni alırken, ne de Kanada için turist vizesi alırken. Farklı bir vize türü alacaksanız maalesef gerekir mi onu bilmiyorum. Banka hesap dökümünüzü bankanızdan ingilizce olarak talep edin. Birkaç alacağınız belgelerin ingilizce versiyonlarını edinebilirseniz sorun olmaz. Mesela sigorta poliçesi gibi. Belgelerin çevirilerinden ise mesela tapu senedi belgesinin ismini ingilizce olarak title deed yazın. Karşı taraf ne olduğunu anlar böylece. Bunlar benim fikirlerim, umarım yardımcı olur.

 • 50 gün oldu cevap yok. uçak biletleri de yandı non refundable almıştım ucuz diye. ne bitmez background check miş anlamadım. 7 abd girişi 4 kanada girişi 28 schengen girişimiz var. ankarada 200 bin tl gösterdim. yatırım olanaklarını incelemek için gidecektik herhalde gidemeyeceğiz. rotamızı artık abd ye çevirdik orada yapacağız birşeyler.

  • Bence size çok rahat vize vermeleri lazım, ancak vermemek için bir gerekçe araştırıyorlar galiba. Türkiye’den kimseye vize vermiyorlarsa, konsolosluk tan açıklama yapsınlar kimseyi uğraştırmasınlar.

 • herkes kaç günde kabul ya da ret aldı yazarsan sevinirim. uzun bekleyip vize alan varsa yazsın bende ona göre hareket edeyim istiyorum. Amerikaya gideceğiz şayet bunun cevabı uzarsa. mesele maksimum 3 ayda gelir olumlu gelir gibi bir durum varsa bekleyelim yoksa gidelim abdye.

  • online başvurularda 7 gün içerisinde cevap veriyorlar. bana 4. gün cevap geldi.
   ama konsolosluk veya aracı şirketle başvurduysan 15 günden fazla sürmeyeceğini düşünüyorum.

 • Merhabalar,
  Artık aklınızdaki soruları yorum olarak burada değil de, “Soru Cevap” bölümünde paylaşabilirsiniz! Böylece soru ve konu başlıklarına göre aradığınıza daha kolay ulaşabilirsiniz. Link: https://valizim.com/soru-cevap/

 • Sayın Ecem hanım, öncelikle bu bloğu oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim. Ben Azerbaycan vatandaşıyım, Türkiye’de yüksek lisans eğitimi görmekteyim. Kanada’da Konferansa davet edildim. 10 Ekim’de VFS üzerinden başvurumu yaptım, konferans davet mektubu, mailler, öğrenci belgem ve transkriptimi, airbnb ev rezervasyonu, bilet rezervasyonu, bursluluğuma ait belge, oturma izni belgesi, sigorta, banka hesabı, niyet mektubumu eklemiştim. Kardeşim de Toronto’da eğitim görmektedir. Konferanstan sonra karedeşimi ve arakadaşlarımı ziyaret edeceğimi yazmıştım. Ziyaretimin esas amacı ise tezimi başarılı bitirmek için öncelikle konfransdan alacagım yeni karnaklar, yeni kütüphaneleri ziyaret etmek idi. Fakat 18 Ekim’de red cevabı aldım. VFS görevlileri konferans ve ziyaret için aynı-turist vizesine başvurulmasının gerektiğini söylemişdiler. Konferans için uçak bileti universite tarafından karşılancak, o karar ise haftaya çıkacakmış resmi olarak.. Sİze yeniden başvurursan vizemin gelme şansı ne kadar? Ve başka hangi belgeleri eklemem gerekiyor? Bu arada red nedeni olarak, travel history, purpose of visit, personal assets ve financial status gerekçeleri yazılmış. Banka hesabımda 10-20 Kasım için 4300 TL miktar göstermiştim. Almaniya 5 ay kalmıştım, Erasmıus eğitimi için. Türkiye’de üç senedir yasal olarak oturmaktayım. Önceden teşekkürler!

 • Herkese yorumu için çok teşekkür ederim. Dün Kanada vize danışmanlarından biri ile telefon görüşmesi yaptığımda, benden universiteniz harcamaları karşılıyor mu diye sordu. Eğer karşılamıyorsa banka hesabınızdaki meblağ az olduğunu söyledi; çünkü uçak bileti de neredeyse 1000 Kanada doları olacakmış. Orda kaldığınızda ise yaşam harcamaları da üzerine gelince bu para yetmez dedi. Üniversite ise hayla kararı çıkarmamış, kararın çıkarılacağını denetleyen 2 belgem var (Öğrenci işlerine onay yazısı, Rektörlüğün onay yazısı) ama yine de haftaya kararın çıkmasını beklicem. Bundan başka, danışman bana hesabınızda yine de 5-6 bin lira bulunsun dedi. Bunları düzeltirseniz sorun olmaz. Kardeşinizle ilgili sorun çıkmaz dedi, zaten konferans olmasaydı oraya ayrıca kardeşimi ziyarete gitmicektim, biz Azerbaycanda
  buluşuyoruz ara sıra.Seyahat tarihine ait ise niyet mektubumda detaylı bilgi yazman gerekiyor, özellikle Almanyada bir ay oturma izni uzatması yapmıştım, o resmi dönemin Eylül ayında bitmesinden dolayı, Büyükelçilik ise Vizeyi burs verilecek süreye kadar vermişti. Ayrıca Konferansı düzenleyen organizsayondan da Büyükelçiliye yeni davetiye mektubunu göndermelerini rica ettim. Bu arada, danışman üniversite kararının ingilizceye çevrilmesine gerek yoktur dedi. Umarım olur bu kez..

  • Bu bilgiler aynı durumu yaşayanlar için faydalı olabilir, paylaştığınız için çok teşekkürler. Umarım bir an önce vizenizi alabilirsiniz.

   • Ecem hanim ve. Yardimci olan butun arkadashlar hepinize bit daha teshekkur ederim, vizem cikti nihayet. Darisi bekleyenlwrin bashina. 🙂

 • Merhabalar vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Benim de Kanada için vize başvurusu var. Şu anda çalışmış olduğum firma turist vizesi almak için başvuruyu yaptı tüm masrafları firma karşılayacak bizden de herhangi banka hesap dökümü tapu falan istemediler ve firma nın Kanada da irtibatta olduğu firma üzerinden davetiye mektupları var vizenin kesin çıkması için tekrar bir evrak daha gondermisler ne olduğunu bilmiyorum. Başvuru yapilali 2 hafta oldu şu an haber yok henüz çıkma ihtimali var mı vizenin aydinlatirsaniz beni sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sorunuzu soru cevap sayfamıza aktarıyorum. Benim dışımda konuyla ilgili bilgisi olan diğer okurlarımız da yorum yapabilir böylece. Sorunuzu şu linkten takip edebilirsiniz. Ayrıca sayfanın üst sağ tarafında SORU CEVAP kısmından diğer sorulara da bakabilirsiniz.

 • Merhabalar
  Degerli zamaniniz ve vermis oldugunuz bigiler icin tesekkurler.Yakin bir kiz arkadasim kisa zaman once kanada ogrenci vizesine basvurdu ve reddedildi.Sebep olarak sadece purpose of visit dendi.
  arkadasim kurumsal bir bankada calisiyodu ve dil egitimi icin isinden istifa etmisti.babasina ait malvarliklari,ayrildigi bankadan referans mektuplari,bankada yuklu miktarda para,babasinin gorevi ve geri donecegini destekleyecek bi ton diger evraklar.sizce tekrar basvurmak ne kadar mantikli ve nelere dikkat etmeli.
  tesekkurler

 • Merhaba 🙂 Kanada vizesine başvurdum, yarın pasoportumu alınca vize çıkıp çıkmadığını öğreneceğim. Bana kanada konsolosluğundan mail de geldi ekte ki dosyada Application Number var ve You must seek entry to Canada to obtain your study permit by 2017/11/11(yyyy/mm/dd) vs yazıyor. bu vize çıktığı anlamına mı geliyor fikri olan varmı acaba ?

 • Çok büyük emek vermişsiniz. Tebrik ve Teşekkür ederim. rehberliğinizle başladık bakalım başvuruya. Yalnız birşey sormak istiuorum. Kullanıcı adı vs aldım hatta Fotoğrafımı ve bir iki belgeyi de yükledim. kaydedip çıktım. kendi ID’m ile tekrar nereden girebileceğimi bir türlü bulamadım. biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz?

 • Yazınız için teşekkürler. Bir sorum olacak, Ben bir iki gün önce onilne başvuru yaptım, kendi sitesinden, bugün pasaportunuzu gönderin diye mesaj geldi. ben şimdi pasaportu vfs ye götüreceğim, ama başka yerlerde okuduğum kadarıyla 70 tl ücret veriliyormuş, ama sizin de yazdığınız gibi ben işimi zaten kendim hallettim bu ücreti verecek miyiz? vfs pasaportu teslime gittiğimizde bunu isteyecek mi? bilgilendirirseniz teşekkürler

 • Soruyu sorduktan sonra yorumları okudum. anladığım kadarıyla, vfs ye extra bir ücret ödeyeceğiz, Bir sorum daha olacak, Yukarıdan okuduğum kadarıyla pasaportu istiyorlarsa vize vermişlerdir diyorsunuz. peki ben pasaportun yanında sadece bana gelen mail i mi götüreyim, resim ya da başka bir evrak gerekli olacak mı, aile bildirimi vs gib işeyler?

  Bu arada yorumlarda kamu çalışanlarına verilmediği yazıyor, ben öğretmenim, 10 yıllık abd vizem var, 2 kere 6 aylık kanada vizesi almıştım. istenen belgelerde sadece aile bildirimi, form ve seyahat geçmişimi yazdım, bir sıkıntı çıkmadan cumartesi gece işlerimi hallettim salı günü öğlen mail geldi, pasaportunuz gönderin diye. bir de yukarıda bir arkadaş sormuştu taratmalı mıyız yoksa fotoğrafını çeksek olur mu diye, ben gündüz ışığında fotoğraflarını çekip bilgisayara attım paintle etrafını düzeltip bunları pdf dosyası yaparak yükledim bir sıkıntı çıkmadı, Yardımcı olması açısından paylaşayım dedim.

  Bir de bir arkadaş sayfaya nasıl girebilirim girişi bulamıyorum demiş, şu linkten girebilirsiniz , çıkan sayfada “Continue the GCkey” e tıklayın. http://www.cic.gc.ca/english/e-services/account.asp

 • Yine kendim cevap vereyim,

  Bugün pasaportumu götürdüm yanında sadece gelen mesajın çıktısını istediler. , Birde 60.50 Tl ücret, 50 kuruş niye alıyolar anlamadım, Düz yapsalar olmaz sanki, 🙂 Şimdi heyecanla bekliyorum,

 • Daha önce 2 kere 6 aylık kanada vizesi almışsınız Tuncay Bey, farkınız burada…

 • Merhabalar,

  GCkeyden online başvuru gerçekleştiriyorum faka dosyalarımı yüklediğim yerlerle ilgili sıkıntım var. Gerekli IMM dosyalarının haricinde bana ayrılan 3 kısım var “Travel History, Passport ve Letter of Explanation)” olmak üzere. Ben bu kısımlardan hangisine finansal destekleyiclerimi ( sponsorumun ve kendimin hesap dökümlerini, şirket bilgilerini vs.) hangisine öğrenci belgemi, seyahat sağlık sigortamı yükleyeceğimi kestiremiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhabalar, Soru-cevap sayfamıza sorunuzu ekleyebilirsiniz Ferhat Bey. O sayfayı takip eden birçok okurumuz var, bilgisi olanlar sorunuzu yanıtlayabilir diye düşünüyorum.

 • acil yardım. soru cevap kısmına da yazdım cevap veren olmadı.bu sorunla karşılaşan yok mu acaba..online başvuru yaptım sorunuz.başvuru işleme alındı gözüküyor(submit)fakat ödeme yapamıyorum.

 • Meraba efendim, ben 24 yasındayım ve ata istanbul havLimanında calısıyorum. İkiz kardesımle daha önce avrupa turu yapmıstık. Şimdi kardesım canada turist vizesi için basvurdu. Ordan gelem davet mektubumz yani herseyımız tam . Benım içimde kalan bi soru var onu sizden ogrenmek istiyorum. Acaba bende kardesımle basvursaydım alma ihtimalim varmıydı turist vizesi . Kardesım canplus ile basvurdu ben normal basvurcaktım.

  • Can plus ile başvurunuzun sonucu ne geldi? kardeşinizle aynı anda başvurunuz benım
   düşüncem biraz problem olabilir ? göçmen gözüyle bakabilirler.

 • Selamlar

  5257 numaralı ana formu bir türlü indiremiyorum
  nasıl basarabilirim ?

 • Çok güzel bi çalışma olmuş elinize sağlık

 • Herkese selamlar..can plus uygulaması sonrası yorumda okuduklarımdan sonra vıze alamayacagım konusunda endıselenmıstım acıkcası. Oncelıkle devlet hastanesınde dr olarak calısıyorum. 2014 senesınde 14 ay suren bır dunya turu yapmıs olmam sanırım vıze kararında etkılı oldu.(onca ulkeye gırıs-cıkıs stamplerı acısından)ve basvurumdan 4 gun sonra vıze basvurumun kabul olduguna daır bır mesaj aldım.Kamuda calısmama ragmen kı bunun son zamanlarda ohal yuzunden dezavantaj oldugu soylenmıs,yardımcı olmak ıcın ek olarak ne yaptıgımı anlatmak ıstedım.oncelıkle gecmıs ve sımdıkı pasaportlarınızda hangı ulkeye gırıs-cıkıs damgası veya vıze varsa hepsını mutlaka scan edıp travel hıstory e upload edın.Bu gıdılen yerlerı de doldurmanız gereken 5257 formunda tutarlı bır sekılde gırın.Yaklasık 15 tane ulke gırdıgımı ve gırıs-cıkıs stamplerını de yukledıgımı hatırlatmalıyım.Can plus uygulamasında gelırınıze,banka hesaplarınıza,calıstıgınız yere ve kalacak yerınıze daır bılgıler normalde ıstenmıyor.Ben bunları desteklemek ıcın letter of explanatıon kısmına yazdıgım letterı pdf e cevırdıkten sonra aynı dosyaya calıstıgım yerden calıstıgıma daır muhurlu kagıt,bookın.comdan daha sonra ıptal etmek uzere kalacagımı soyledıgım sure boyunca kalacagım otel rezervasyonlarını,bankadakı varlıklrımı scan ederek ekledım.Yanı ıstememelerıne ragmen letter of explanatıona bunları eklersınız basvurunuzu degerlendırecek kısının bunları da gormesını saglıyorsunuz bence letterınız okurken ve letterınızda asagıda sunları ve bunları da mektubuma attach edıorum dıye eklıyorsunuz.Kanadada arkadasım olmasına ragmen hala bekar oldugum ıcın kalacagım yerden hıc soz etmedım.onun yerıne otel rezervasyonu yaparak 1 hafta toronto 1 gun de nıagara falls da kalacagımı ve sonrasında usa ya gececegımı belırttım.3 gun sonra da pasaportunuzu bırakabılırsınız dıye mesaj geldı.Dedıgım gıbı avantajım travel hıstorye bırsuru ulke gırıs-cıkıs damgalarını gostermek ya da letter of explanatıona ekledıgım pdf belgelerı olabılır,onu bılmıyorum.Herkese kolay gelsın,bol sanslar!!

  • İYİ GÜNLER …YAZINIZI OKUDUM…YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR …IMM5257 formunda kanadadan adres ve bir kişinin bilgilerini istiyor….fakat benim öyle kimsem yok…ne yapımalı ..

 • Ben salı günü gri pasaport alacağım. Daha önce hiç yurtdışına çıkmadım ve yurtdışına eğitim görmek için devlet tarafından gönderileceğim. Eğer aynı gün online başvuru yaparsam en iyi ihtimalle ne zaman pasaportum hazır olur. Hangi yolları izlemeliyim?

 • Kamuda çalışıyorum , online başvuru yaptım. USA vizem mevcut ,davet mektubum , travel history , banka hesap dökümü vs hepsini eksiksiz yükledim. 2 hafta ses çıkmadı sonra ret vermişler . Politik bir karar olduğu söyleniyor. Başvuracak arkadaşlar bu sürecte işlerini aksatmama adına baya bi önceden başvururlarsa faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

  • Selman bey merhaba…Kanada onlıne başvurusu yaparken IMM5257 isimli bir belge dolduruluyor…orada UCI kısmına ne yazmamız gerekiyor… ayrıca Kanadada yaşayan bir kişinin bilgilriyle birlikte maddi gücünün vr olduğunu göstren belge istiyor ..buraları nasıl yapacağız yardımcı olablir misiniz?
   teşekkür ediyorum

 • Merhabalar. Öncelikle bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler. Durumumu anlatıp 1-2 soru soracağım, umarım yardımcı olabibilir/fikir verebilirsiniz.
  T.C ve Bulgaristan vatandaşım ve 1 hafta önce 1 aylık dil eğitimi için ABDye vize için başvurdum(AB üyesi diye Bg pasaportuyla) fakat işimden 2 ay önce ayrıldığım neden gösterilerek ABD için red yedim.
  Finansal durumumda sıkıntınım yok,
  Kanadayı denemek istiyorum acaba orada da aired yeme ihtimalim yüksek mi yoksa yine de başvurmamı önerir misiniz?

  • Merhabalar,
   ABD vizesi alamadıysanız, Kanada vizesini alma ihtimaliniz doğal olarak düşüyor ama imkansız da değil. Ülkenize geri döneceğinize dair güçlü kanıtlar sunabilirseniz, vizenizi alabilirsiniz diye düşünüyorum. İsterseniz valizim.com/soru-cevap sayfamıza bu sorunuzu ekleyin, şu anda vize alma sürecini yaşayan kişilerin de fikrini alın…

 • Güzel bir site ve çok faydalı olduğuna inanıyorum teşkkür ediyorum rabbim razı olsun inşallah

 • Cok guzel bir calisma olmus. Cok yardimi oldu bize tesekkur ediyoruz.

  pasaportun bos sayfalarini da cekip yuklemeye gerek var mi? bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

 • Ecem Hanim, cok cok guzel bir calisma olmus. Yazdiklarinizdan inanilmaz faydalandim ve ben de vizemi aldim yakin zamanda. Alma asamasinda sizin yazdiklariniza ek olacak nitelikte kendi deneyimlerimi yazdim ben de nacizene. yorumlar arasinda kaybolup gitmesin, arayan insanlar rahatlikla ulassin diye. Emeklerinize tesekkurler.
  http://yessitis.blogspot.com.tr/2016/12/2024-yilina-kadar-gecerli-kanada-turist.html

  • Yazımın faydalı olmasına çok sevindim. Ayrıca blog’unuzda yer verdiğiniz için de çok teşekkür ederim! İhtiyacınız olursa diğer Kanada yazılarıma da göz atabilirsiniz. 🙂 Vizeniz hayırlı olsun, şimdiden iyi gezmeler.

 • Can plus a online vize başvurusundan nasıl başvuruluyor? Bunun için ayrı bir site var mı ? Ben şu an Amerikadayım normal online san başladım doldurmaya ama benden bütün evrakları istiyor .can plus ayrı bir site mi ? Yanlış mı yapıyorum anlamadım ?

 • Bide ben tam dökümanların gösterildiği sayfaya geldiğimde ben kod ü kaydettim ama sonra ben başvuru formunu doldururken sistem times up dedi ve dökümanları gösteren sayfa kapandı .bu durumda tekrar dökümanları gösteren sayfaya kadar baştan mı doldurucam yoksa o kodu bi yere girip devam edebilir miyim .aynı zamanda yukardaki başvuru formunu doldurdum ve bilgisayara kaydettim ,eğer baştan soruları doldurmaya başlıcaksam Yen’i bir kod almak için , tekrar mı başvuru formunu doldurmak gerekli mi yoksa başvuru formunu istediğinde bilgisayardakini direkt Yükliyim mi?

 • Merhaba Əvvəlcə yaziniz üçün cox teşekkür edirem. Mən sizə Azərbaycandan yazıram. Mən esas Express Entry ile maraqlanıram. İngilizcem, iş tecrübem ve yaşım şartlara uyğun. Yalnızca para tam deyil (12000 USD olması lazım qaliba ama bende henüz 7000USD). Sormak istediyim ExEntry başvurursam kendim onay alabilirmiyim ve ya para azlığı buna mani ola bilirmi.(Bu arada diplomam var petrol mühendisliyi ve ilaveten aşçılık sertifikalarım var). Tavsiyelerinizi bekliyorum. Önceden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Şahin bey, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. İsterseniz bu soruyu soru-cevap sayfamıza ekleyin. Şu anda vize alma sürecini yaşayan diğer okuyucularımızın yorumları sizin için daha faydalı olacaktır. Link: valizim.com/soru-cevap/

 • Merhaba ecem hanım öncelikle yazınızın çok faydalı olduğunu bildirmek isterim. Bende turist vizesi için başvurdm ve dün orijinal pasaportumu ucak biletimle birlikte yollamam istendi. Bugün cuma ve ben bugün pttkargoyla gönderdim fakat eve geldiğimde uçak biletini dosyanın içine koymamış olduğumu farkettim. Şu an korkuyorum red gelicek diye. Yarın bir kargo şirketiyle biletimi de yollamayı düşünüyorum 2. Kargo tabi. Sizce onaylanır mı yada bileti yollamamın bir anlamı olur mu ?

  • Merhabalar,
   Güzel yorumunuz için teşekkürler öncelikle. Yerinizde olsaydım sabah ilk iş olarak VFS Global’i, daha sonra gerekirse konsolosluğu arardım. Telefonla iletişim kurduktan sonra hareket edin isterseniz. Ayrıca bu soruyu isterseniz bir de soru cevap sayfamıza ekleyin. Daha iyi yanıtlar da gelebilir diğer arkadaşlardan. İyi şanslar dilerim. Link: valizim.com/soru-cevap/

 • Ecem hanım merhabalar. Vfs globalle kanada vizesine basvurmayı planlıyorum. Kanada da bir hastaneye hemşire gözlemci olarak kabul edildim agustos ayında gidecegim.onlardan invitation letter alacagım. Eşim bana sponsor olacak. Eşim türkiyede kalacak bu süreçte. Burda kamuda çalısıyorum ve aynı zamanda örgün bir üniversitede 2. Sınıf öğrencisiyim. Size bir kaç sorum olacak.agustos ayında gidecegim ne zaman vizeye basvurmalıyım sizce? Dönmem için iş okul eş gibi nedenlerim varken yinede red yermiyim? Vfs global ile basvurmayı planlıyorum. Vfs globalin niyet mektubunu daha düzgün ve formal bir ingilizceyle yazmak için yeminli tercümanları var mıdır? Hiç bilginiz varmı? Birde hastaneden invitation letter almısken, bir ailenin kendi müstakil evlerinin alt katında kalacagım. Onlardan da invitation letter almalı mıyım? Gerek var mı? .. ve acıkcası şimdiden kalacagım yerin parasını ödeyip belgesini sunmalımıyım? Reddedilme ihtimalime karşı kalacagım yeri ayırtmak cok riskli geliyor.. görüşlerinizi bekliyorum tesekkurler..

  • Merhabalar, İsterseniz sorunuzu soru-cevap sayfamıza ekleyebilirsiniz. Artık yazının altında çok sayıda yorum olduğu için oraya yönlendirmek durumunda kalıyorum. Hem de daha çok yanıt alabilirsiniz. valizim.com/soru-cevap/

 • Selam;

  Turist vizesi basvurusu yapacagim daha once defalarca turist vizesi aldim . ABD .Ingiltere ve Schengen vizelerim mevcut. Ama hic turist vizesi icin dilekce yazmadim. Kendi isim mevcut. Bankada hatiri sayilir bir meblag mevcut. Turist vizesindeki istenen niyet mektubunu nasil yazabilirim. 1 hafta kanadaya gidip gezmek istiyorum.

  Kolay gelsin.

  • Merhabalar, İsterseniz sorunuzu soru-cevap sayfamıza ekleyebilirsiniz. Artık yazının altında çok sayıda yorum olduğu için oraya yönlendirmek durumunda kalıyorum. Hem de daha çok yanıt alabilirsiniz. valizim.com/soru-cevap/

 • İyi günler ecem hanım ben kanada doğum yapmak istiyorum şuan 5 aylık hamileyim ev hanımının iki kızm var en büyüğü 4 yaşında pasaportumu istediler vizem başvurum kabul olmus 1 yıllık kanada vizem var turist olarak insallah oraya çocuklarımida götürmek istiyorum ve dogumla çocuğum vatandaş oluyormu oraya gidersem doğum sonrasında kanadada kalabilirmiyim bu başvuruyu orda yapmammı gerekiyor lütfen bu konuda yardımcı olun çok kafam karıştı benim tek istediğim çocuklarımla kanadada kalmak

  • Merhabalar,

   Dilerseniz sorunuzu soru-cevap sayfamıza yazın. Şu anda vize almakta olan diğer okuyucularımız size yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Link: valizim.com/soru-cevap

  • Zeynep Hanım merhaba. Niyet mektubunuzda doğum için gideceğinizi belirttiniz mi? Nasıl alabildiniz vizeyi çok merak ediyorum. Benim kardeşim de başvurmak istiyor doğum için. Yazdığınız mektubu paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 • Merhaba Ecem hn
  internet üzerinden aile fotrmunda kardeşleri yazmak için 7 stun var ve benim 8 kardeşim var nasıl ekleyebilirim. formda ekle yada çıkar butonu bulunmamakta.
  yardımlarınız için teşekkürler

  • Merhaba,

   Bu durumda 7 kardeş yeterli olacaktır diye düşünüyorum ama net bir şekilde bilgi sahibi değilim. Ben olsaydım 7 tanesini yazardım, gerisi onların problemi. :)) İsterseniz bu soruyu soru-cevap sayfamıza da yazın, belki bir bilen çıkar. link: valizim.com/soru-cevap/

 • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 • “yurtdışından başvuru yapılabiliyor mu?”ya şurda cevap vermişler:
  http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=1017&top=16

  I am currently living in or visiting a country that I am not a citizen of. Can I apply for a visitor visa at the local visa office?
  If you are applying on paper we recommend that you apply for a visa from your home country. However, if you are legally admitted to the country you are currently in, you can apply at your nearest visa application centre (VAC). The VAC can help make sure your application is complete and that all proper documentation is included. You must state clearly on your application why you have not applied in your normal country of residence.
  You can also apply for a visa online.

  özetle diyor ki, bulunduğunuz ülkeye yasal olarak girmişseniz, size en yakın basvuru merkezinden basvuru yapabilirsiniz, ya da online basvuruda bulunabilişrsiniz. Am abaşvuruyu neden kendi ülkenizden değil de başka bir ülkeden yapıyor olduğunuzu açık bir şekilde açıklamanız gerekiyor.

 • merhabalar aciklayici bilgileriniz icin oncelikle tesekkurler. guzel. faydali bir calisma olmus. benimde size bir sorum olacak. kanada vizesi icin basvuru yaparken geri donmeyi belgelemek ve iyi niyet mektubu yazmak lazim dediniz. peki tum bunlara ragmen kanadaya gidip bir daha donus yapmazsak ne olur? yani oraya siginma isteginde bulunsak olur mu? onlar bizlere `ama siz geri goneceginize dair iyi niyet mektubu biraktiniz bu nedenle olmaz` derler mi? bir bilginiz var mi ? varsa paylasirsaniz sevinirim.

 • Tam aradım bilgiler di aydınlandım teşekürler

 • Online başvuru yaptım pasaportu yollayın mesajı geldi VFS’ye yolladım ancak başvuru takip numaram yok süreci nasıl takip ederim?

 • Mukemmel bir sekilde anlatmissiniz
  Emeginize saygilar
  Cok tesekkurler
  Saglicakla kalin

 • Gerçekten harika bir bilgilendirme sizden cok yararlandım özellikle iyi niyet mektubu ilgili bunu çoğu tercüman bilmiyor malsef yarın vize başvurusunda buluncam umarım vizem çıkar paylaştiginiz bilgiler için çok teşekkür…

 • Merhaba.. öncelik olarak bende kurduğunuz site için teşekkür etmek istiyorum. Çok başarılı bir çalışma
  Ben Kübaya gitmek istiyorum onun için rezervasyon yaptırıp uçak biletimide aldıktan sonra Kanada için transit vizeye başvuru yapmak istiyorum böylece onlara gerekli detayları sunmuş olacağım fakat benim banka hesabım sorunlu olduğu için malesef herhangi bir hesap defteri sunamıyorum fakat ssk lı çalışıyorum sponsor olarak abimi gösteririm fakat patronumun olmasını tercih ediyorum onun maddi durumu ve ticari hesapları daha iyi. sizce olabilirmi? ve ya ikiside aynı anda sponsor olabilirmi?

  • Merhaba,
   Güzel yorumunuz için öncelikle teşekkürler. Sanıyorum birinci derece akrabaları sponsor göstermek daha iyi oluyor. Bu konuda maalesef net bir bilgim yok. VFS’yi arayıp bu soruyu sorabilirsiniz. Ayrıca https://valizim.com/soru-cevap/ sayfasında da bu soruyu dilerseniz yayınlayın. Mutlaka yanıt veren çıkacaktır. Yardımcı olamadığım için üzgünüm.

   Bu arada Küba ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz ihtiyacınız olursa. 🙂 https://valizim.com/konu/ulkeler/kuba/

   Sevgiler

 • online vize başvurusunda fotoğraf yolluyormuyuz ? yolluyor isek nasıl yollayacağız ?

 • Arkadaşlar evraklarımı pdf dosyası halinde sisteme yükledim ancak başvuru formunu pdf şeklinde yüklemeye çalışıyorumve şu hatayı veriyor lütfen yardım edin Error: The form you have uploaded was not accepted.

  Error Description: Please ensure you download the latest form from the IRCC website, complete the form using Adobe Reader, validate and upload again.
  If you continue to receive this error message, you should review the FAQs in the Help Centre. If your issue is not answered there, submit your issue through the Report a Technical Issue button at the top right of the screen.

 • Selam. İlk önce böyle bir zahmete katlaşıp bilgi paylaşımında bulunduğunuz için teşşekür ederim. Ben Azerbeycandan vize için online muracat yapmak istiyorum. Kamu görevlisiyim ve işimden verilen izin belgeleri Azerbeycan dilinde. Sorum o ki, ben belgelerimi ingilizceye çevirmelimiyim?

 • Merhaba iyi akşamlar ,
  Yazınızda sizi davet eden kişinin banka hesaplarını yüklemeyin demişsiniz sisteme fakat resmi sitede gerekli evraklar kısmında ” If a host in Canada is funding your visit: host’s employment letter, bank statements …. ” yazıyor. Yani davet eden ve masrafları karşılayanın aynı kişi olması durumunda mı farklılık oluyor mu ? Bizim de banka hesabı göstermemiz gerekir mi çünkü bunun üzerine bir belge yok malesef.
  Teşekkürler !

  • Merhabalar,

   Vallahi ben öyle bir belge vermemiştim. Sadece davet eden kişinin yazdığı mektubu (oturduğu adres ve telefonu içerecek detaylı bir mektup) ve pasaportunu sisteme yüklemiştim. Ek bir belge talep etmediler. Belki geçen sene banka bilgileri istenmiyordu ama bu sene isteniyor… Veya bizi davet eden kişi Kanadalıydı, belki o yüzden sorgulama gereği duymadılar… Bilemiyorum gerçekten. İsterseniz siz ne olur ne olmaz diyerek bu belgeyi de hazırlayın.

 • öncelikle yazınız ve bilgilendirmeler için çok teşekkürler. benim sorum niyet mektubu İngilizce yazılmış mı olacak ?

 • Selamlar Ecem Hanim ; benim 10 yillik turist vizem var ve ben su anda ogrenci vizesi almak istiyorum benim sormak istedigim eger study permit alamassam turist vizemi cancel yapma ihtimalleri varmi? tesekkurler!

 • Selam.
  2 yıllık diploma programı okumak istiyorum. Basvuracagım okul Eylülde başlıyor. Daha kabul almadım. 2017 Fall için gitmem sanırım imkansız görüşlerinizi almak isterim Vize ne kadar sürede çıkar? İkinci sorum Vfs hikayesi olmadan kendim online başvurabilirmiyim veyahut nasıl başvurayım? Teşekkür ederim. 2018 Fall için başvurduğumu varsayarsak Vizeye erken başvurmak (,Mayıs Haziran ayı gibi )kaç hafta kazandırır?

 • Ecem hanim merhaba, cok basarili bir yazi, tebrik ederim. Ben Azerbeycandanim, online basvuru yaparsam pasaportumu nereye ve nasil gondericem? Azerbeycanda kanadanin buyukelciiyi yok

 • Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala yorumlara cevap vermenize hayran kaldım. başvuru öncesindeki kafamdaki soruların neredeyse tamamına cevap bulabildim. bu sebepten çok teşekkür ederim. Diğer yazılarınızı da yakın bir zamanda inceleyeceğim. onlar için de şimdiden teşekkür ederim. hoşça kalın.

  • Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Vize almanın ne kadar yorucu bir süreç olduğunu biliyorum, hepimiz yaşıyoruz zorluklarını… O yüzden ihtiyacı olan kişilerle bilgilerimi paylaşmaya çalışıyorum. 🙂 Görüşmek üzere!

 • Merhaba Ecem hanım,
  Turistik vize başvurum son bir ay içinde iki kez Purpose of Travel nedeniyle reddedildi. Bir özel üniversitede düzenli işim, uçak gidiş dönüş, otel rezervasyon ve diğer tüm belgeleri eksiksiz sağlamış olmama ve 2018 mayıs ayına kadar iş sözleşmem olmasına rağmen reddedildim. Size sormak istediğim Kanada’lı arkadaşımdan davetiye mektubu almak istersem kendisi davet mektubu ve diğer gerekli belgeleri posta yolu ile mi adrese göndermek durumunda, yoksa o da bu işlemi online mı yapmak zorundadır? Bu sayfayı hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Başvuruyu aracısız kendim yapan biri olarak keşke sayfanıza daha önce ulaşabilseydim ama yeni gördüm. Davetiye mektubu konusundaki soruma kısa da olsa cevap yazabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

 • Çok teşekkür ederim Ecem hanım. O sayfadan soruma bir yanıt bulamadım, burada da davetiye mektubunun içeriğine dair bilgiler var, süreçle ilgili göremedim. Belki bu platformda bu konuda tecrübesi olan bir kimse varsa paylaşırsa memnun olurum. Herkese kolay gelsin, Ecem hanım ilginiz ve yanıtınız için tekrar çok teşekkürler.

 • merhaba ecem hanım yakın zamanda online başvuru yaptım yanlız red cevabı geldi. bazı evrakları eksik yüklediğimden red olundu.şimdi tekrar başvurucam yanlız artık işi şansa bırakmamak için gidip Ankara da şahsen başvurucam direk evraklarımla konsolosluğa gidip başvurabiliyormuyum.bunu öğrenmek istiyordum cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Hayır konsolosluk başvuru kabul etmiyor maalesef. VFS ya da online olarak başvuru yapma zorunluluğunuz vardı ben geçen sene vize alırken. Ankara ile bizzat görüşmüştüm. Şimdi değiştiyse bilemiyorum…

 • Merhaba Ecem Hanım, başvuru sonrası şöyle bir pdf mesajı geldi, beklmem gerektiği sonucunu çıkardım ama emin olamadım.
  bu onaylandı anlamına mı geliyor yoksa hala beklemeli miyim? 7gün oldu başvuru yapalı

  Date: June 25, 2017

  Application no.: XXXXX

  Please quote this reference number when referring to this application.

  This confirms that your application has been received by Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) on
  _____2017/06/23_____________(yyyy/mm/dd).

  When will IRCC contact me?
  You are expected to provide a COPY of your passport with your electronic application. If IRCC needs your physical
  passport, IRCC will request that you submit it to our office. IRCC will also contact you if we require additional information,
  documents or an interview. For general guidance on what to expect, you can visit
  or consult the “What Happens Next” section of the instruction guide
  associated with the application form you used.

  Please do not send to IRCC any documentation related to this online application by mail, courier or fax. Any mail
  received, other than what is received in your account, will NOT be considered.

  How long will it take to process my application?
  Processing times vary. Please refer to the following page for processing times related to your application:
  .
  CAUTION: Do not submit multiple applications for the same service in an effort to speed up your application. Doing this
  may result in both applications being processed and delay the finalization of your application. IRCC does not refund
  processed applications.

  Unless your application has exceeded normal processing times, please limit your correspondence to notifying us of
  changes in your application.

  For additional information, consult the IRCC website at .

  This is an automated message.
  This message has been submitted to your account.
  By submitting your application electronically, you agreed to receive correspondence electronically. IRCC will not be
  forwarding you paper notification.

 • Merhaba ece hanım kanada da dil eğitimi görmek için vize başvuru yapmıştım vize red cevabı aldım. Red nedeni olarak sadece finansal kaynak yeterli olmadığı yazıyordu.ben öğrenciyim sponsorun ablam ve babamı gösterdim. Babam emekli ve serbest çalışan olarak çalışıyor vergi levhasinida verdim . Ablam özel sirket de çalışıyor. Asgari ücretli olarak hesabında birikmiş 15bin tlsi var eskiden beri vardı. 5 kardesiz 3 kardeşim çalışıyor bide babam çalışıyor. 20bin değerinde bir arabası var babamın onun ruhsatinida gösterdim ama red aldım. Ev tabusu yok ailemin üzerine şimdi babam arabayı sattı parayı kimin hesabına yatiralim babamın hesabindami ablamin hesabindami benim hesabında mi olmalı vize için ne yapmam lazım yardimlarinizi bekliyorum teşekkürler şimdiden

 • Müthiş bir içerik olmuş, çok faydası oldu. Çooook teşekkür ederim!

 • Merhaba Ecem hanım,

  Ellerinize sağlık yazı için teşekkür ederiz. 2 çocuğum, biri 2,5 birisi 6 yaşında bunların başvurusu nasıl olacak ? Online yerine bizzat başvuru daha mı doğru olacaktır ?

  Teşekkürler…

  • Merhaba,

   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Maalesef ki çocuklarla başvuru nasıl olmalıdır hiçbir fikrim yok… Bence online olarak başvuru yapmanızda sakınca yok gibi görünüyor.

 • Merhaba, biz eşimle birlikte kanada’ya turistik vize için başvurmak istiyoruz. Vize başvurumuzu ayrı ayrı mı yapacağız? evraklarımızı ayrı ayrı mı sunacağız? niyet mektubumuz ayrı mı olacak? teşekkürler

 • Merhaba. Ecem. Hanım bende kanada vizesi başvurusu yapmak istiyorum başvuru tarihi itibaren kaç gün içinde sonuç alınabilir kurban bayram orda olmak istiyorum yetisirim. Bilginiz için teşekkür

 • merhabalar yazılarınızı dikkatle okudum çok güzel olmuş çok teşekkürler aklıma takılan soruları sormak istiyorum kanadaya turistlik vize alarak gitmeyi planlıyorum akrabalarım kanada da yaşıyor onlarında 6 ay kalmayı planlıyorum dilimi geliştirmek ve gezmek için bu kadar uzun süreyi nasıl belirteceğim red almaktan korkuyorum birde hangi evrakları koymam lazım vizeyi desteklemek için son olarak niyet mektubunu nasıl yazmam gerektiği konusunda hiç fikrim yok lütfen yardımcı olur musunuz teşekkürler şimdiden 🙂

 • merhaba,
  haziran ayında öncelikle Amerika vizesine başvurdum vizeyi aldıktan sonra kanada vizesine başvurdum. 1 hafta içerisinde pasaportu vfs ye yollayın yazısı geldi. işlemlerimi tamamladım böylece. Başka bir arkadaşımın 9 yıllık Amerika vizesi var ve 23. ağustosta kanada vizesine başvurdu, hemen hemen benim yüklediğim evraklarla aynı evrakları yükledi. fakat 1 ay olmasına rağmen hala geri dönüş yapmadılar. sistem üzerinden mail attık. inceleniyor dediler. konsolosluğu aradık sadece online işlemlerden takip edebilirsiniz dediler. şimdi ne yapmamız lazım bilemedik. bu normal bir süremidir. ben 1 haftada aldığım için bize garip geldi. yapabileceğimiz başka birşey var mıdır ?

 • Bir iş kurmak veya faturalarınızı ödemek için bugün acilen bir krediye ihtiyacınız var mı? Çok mutluyum, çünkü şimdi (tombradinvestment@gmail.com) üzerinden bir krediye ihtiyacınız varsa, Bay Tom’dan bugün ona borçlu mektubumu aldım

 • Merhaba,
  Gerçekten çok faydalı bir yazı. Başvurumun çoğu aşamasında dönüp burdaki bilgilere baktım. Elinize sağlık. Benim 6 Ekim’de VFS aracılığıyıla ve hizmet pasaportuyla yaptığım başvuru katılacağım konferanstan davet mektubu ve çalıştığım üniversteden görevlendirme yazısı eklememe rağmen purpose of travel ve travel history gerekçeleriyle reddeddildi. Elçilik “youğunluktan” ötürü en geç haftaya haftasonuna kadar pasaportumu göndereceklerini söyledi (red cevabı almamdan yaklaşık iki hafta sonra yani). Bu durumda yeni bir başvuru yapmam durumunda dahi konferans tarihine yetişme imkanı yok. Bu süreci hızlandırmak adına ya da tekrar başvuru ile ilgili önerileriniz var mı?
  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Reddedilmesine üzüldüm fakat sorduğunuz soruyla alakalı olarak maalesef aklıma hiçbir şey gelmedi… İsterseniz soru-cevap sayfasında da sorunuzu yayınlayabilirsiniz. Belki bir bilen vardır.

 • Merhaba, Paris’ten Kanada vizesine başvurdum ve red cevabı geldi. Eski vizelerimi eklememe rağmen önceki seyahatlerim, erkek arkadaşımın davetiye mektubuna rağmen ziyaret nedenim, öğrenci olmama rağmen iş durumum, banka hesabımda gösterdiğim paraya rağmen maddi durumum konularından dolayı red edildiğim yazıyor bana iletilen belgede. Ne kadar süre sonra tekrar başvuruda bulunabiliyoruz acaba? Yani aile belgelerimi ek olarak eklememiştim Türkiye’de değil şu anda Paris’te yaşadığım için. Birinci derece olmasa da Paris’ten sponsor ekleyebilir miyim?
  Önerileriniz var mı?

  Teşekkürler,

  • Selamlar,
   Durumunuzla ilgili maalesef hiçbir bilgim yok, sizi yanlış da yönlendirmek istemem. Ben teşekkür ederim.

   • Tekrar merhaba,
    Tapu vs gibi belgelerin her koşulda tercüme edilmesi mi gerekiyor online başvuruda? Ve bir de kimlik fotokopisi türevi belgelerin de orijinali gibidir diye tasdiklenmesi mi gerekiyor?

    Teşekkürler tekrar!

 • Merhaba Ecem hanim ,
  Bana kabul mektubu geldi pasaportu teslim etmemi istediler tahmini ne kadar surede geri veriyorlar pasaportu ?

 • Merhaba, inanılmaz faydalı bilgiler olmuş. İlk başta kafam çok karıştı ama evrakları tamamladıkça kafamda oturmaya başladı. 30 ekim 2017 gece başvurumuzu tamamladık ve bugün 3 kasım orjinal pasaportunuzu göndermemiz için bilgi geldi. Niyet mektubuda yazdım temmuz için yunanistan bilet ve otel rezervasyonuda koydum tabi gerçek değil☺️ Emeğinize sağlık.

 • Merhabalar,
  7 Kasım günü VFS aracılığıyla başvuruda bulundum ve 29 kasım günü sonuç çıktı ve 30 kasımda VFS Ankara’dan vizem basılı pasaportumu aldım. 🙂 Bilgilendirme için teşekkürler.
  PS: Elektronik Seyahat Belgesi eTA Türkiye vatadaşları için turistik vize için geçerli mi?
  Emeğinize sağlık.

 • Harika bir bilgi kaynağı oldu. Her şeyi tam bir profesyonel gibi açıklamışsınız.. Teşekkür ederiz.

 • Ecem hanım bilgiler için teşekkürler. Bir sorum olacak. Vizemizin tekli veya çoklu olması nasıl belirleniyor? Buna kim, nasıl karar veriyor?

  • Merhabalar,
   Çok teşekkürler. 🙂 Başvuru yaparken zaten bunu belirtiyorsunuz formu doldururken. Schengen vizesinde mesela öyle oluyor ondan eminim ama Kanada vizesi alalı çok oldu o yüden tam hatırlayamadım.

 • Ben on gün önce kanada vize başvurusunda bulundum ama hala başvurunun in progress olduğu yazıyor sistemde, bu bir aksilik olduğunu mu gösterir elçilik telefonda bir cevap vermiyor ama başka bir şekilde durum ile ilgili bilgi alabileceğim bir kanal var mıdır acaba

 • Merhaba,
  Ben ve eşim Kanada turist vizesine başvururken sitenizden çok yardım aldık. Teşekkür ederim.
  Vizenin ayrıntılarına gelicek olursak ben ve eşim öğrenciyiz. Ve Amerika vizemizde var. Online başvuru yaptık.Başvurudan 8gün sonra olumlu cevap aldık ve Ankara veya İstanbul da yaşamadığımız için pasaportları posta yoluyla vfs ye ilettik. Vfs ye pazartesi günü pasaportlarımız ulaştı ve bize tekrardan perşembe günü döndü.

 • 05.01.2018 de evraklarımı vfs global şişliye teslim ettim.
  08.01.2018 de ankara canada konsolusluğu teslim aldı.
  bugün 02.02.2018 , 3 hafta içinde haberle gelinecektir dendi. 4 hafta oldu haber vermediler.
  ankara büyükelçiliğe 1 hafta önce mesaj attım hala dönüş olmadı.
  vfs globalı aradım 2 ayıda buluyor diyorlar resmen dalga geçer gibiler…
  üniversite öğrenciyim ve çalışıyorum. İşyeri ve sömestr tatilini denk getirdim kısa bir seyahat yapacaktım.
  iyi niyet mektubumda da belirttim 26.01.2018 – 14.02.2018 arası gidip döneceğimi de belirttim.
  haber yok ve iznim de doldu resmen, beni çok mahcup ettiler.
  haber de vermiyorlar ne yapabilirim.. bilgilendirirseniz çok sevinirim…
  pasaportu da gönderdim onlarda hala..

 • vfs tracking üzerinden kontrol ediyorum evraklar hala konsoluslukta gözüküyor,
  vfs ile iletişime geçtiğim de onlarında bilgisi yok aracı firma oldugundan dolayı,
  konsolusluga 2 kere mail attım 10 gün oldu dönüşte yapmadılar.
  Çok mağdur ettiler beni, izinlerim yandı ve harcadığım paralar boşa gitti.
  sigorta rezervosyan vs. sanırım gitmeyi hiç düşünmüyorum artık gönderseler de.

 • Mrb ben dil kursu için 3 haftalık başvuru yapacağım .şuan çalışıyorum iş yerinden de gerekli belgelerim de mevcut ama daha önce Afrika ülkelerine gitmem vize başvurumda aleyhime bi sonuç olur mu?Birde kurs süresinin kısa yada uzun olması vize sonucunda bi etkisi var mı?

 • Ecem hanım yazınız çok güzel olmuş. Elinize sağlık. Benim sorum şu: online başvuru kabul edilince pasaport ile birlikte resimleri de göndermek gerekli mi?
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Sanıyorum fotoğraf istenmiyordu ama 2 yıl oldu ben vize alalı, belki de değişmiştir. 🙂 Benim vizemde fotoğraf yok. Sizden fotoğraf istenirse zaten bilgi verilecektir diye düşünüyorum. Ben teşekkür ederim.

 • Verdiğiniz degerli bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi aslını yansıtmayan çok sayıda bilgi var danışmanlık firmalarında. Konsolosluk tarafından istenilen belgelerin tam ve seyahat amacının net olması durumunda Online başvuru en hızlı ve en ekonomik başvuru diye düşünüyorum. Akademik bir konferansa katılmak amacıyla gitmek istediğim Kanadaya 21 Mayıs pazartesi günü Online olarak başvuruda bulundum. 25 Mayıs Cuma günü ise pasaportunuzu gönderebilirsiniz maili aldım. Üniversite de resmi izin alma sürecinden dolayı 2 haziranda yapacağım yolculuktan iki hafta önce vize başvurusunda bulunabildim. Vfs global başvurunun sonuçlanmasının yetismeyebilecegini söylemişti .Ben de evrak gönderiminden vakit kaybetmemek için Valizim.com sitesinde paylaşmış olduğunuz bilgiler doğrultusunda Online başvurdum ve umarım pasaportumu vize ile birlikte 1 hazirana kadar gönderirler. Belge tarama ve pdf birleştirme işlemleri ortalama 3 saat sürüyor. Vesikalık fotoğraf çekindiğiniz yerden de 3.5x 4.5 boyutlarındaki fotoğrafınızı dijital olarak alabilirsiniz. Birleştirmiş olduğunuz pdf dosyaların 4 Mb den fazla olması durumunda ise Online pdf sıkıştırma programları ile dosya boyutunu düşürebilirsiniz. Ama sıkıştırma sonucu dosya içerisindeki bilgilerin okunur olup olmadığı kontrol edilmeli çünkü görüntü kalitesi sıkıştırmadan sonra düşüyor.

 • merhaba vize ile ilgili bişey rica edecem sizden benim bi kuzenim bide kız arkadasım var kanada da ikiside bana davetiye göndermek istiyor hangisi gönderse vize almak için kolaylık olur yada olmaz biraz bilgilendirirsenin memnun oluruz

 • Ecem hanım merhaba.verdiğiniz bilgilerden ziyadesiyle istifade ettiğimi belirtir teşekkürler ederim.ben Kanada vizesine online başvurmayı düşünüyorum.yalnız çalışan biri değilim.sponsor olarak eşimin eniştesinin bilgilerini vermeyi düşünmüyorum.eşimin ve 2 çocuğumun Amerika vizeleri var.sizce bu şekilde Kanada vizesi çıkma olasılığı sizce nedir?

 • Merhaba,

  Paylaştığınız bilgiler sayesinde başvurumu hızlı bir şekilde yaptım teşekkür ederim. 3 Eylül 2018’de yaptığım başvurumu 20 Eylül 2018’de kabul ettiler.

  Fakat dün Amerika’ya vardım, Detroit’deyim buradaki Kanada Konsolosluğuna durumu açıklayıp kabul mektubunu ve pasaportumu iletmeyi düşünüyorum. Böyle bir durum yaşamış biri var mı ? Aydınlatırsanız sevinirim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir