Kanada Vizesi Online Başvuru


Herkese yeniden merhaba! 2016 Mayıs ayında Kanada vizesi aldıktan sonra bu vizeyi nasıl aldığımı anlattığım çok ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Bu yazıda pek çok kişinin Kanada vizesi ile ilgili sorularını yanıtlarken, Kanada vize başvuru işlemlerini de anlatıyordum. Maalesef hem detaylı bilgi vermek, hem de Kanada vizesi online başvuru yönteminin adımlarını AYNI SAYFADA anlatmak pek akıllıca değilmiş.

Bir önceki yazım, gerçekten de ciddi boyutta uzun oldu ve bir de gelen 200’ü aşkın yorum ile birlikte whatsapp yazışmalarını geçti… Bu nedenle, bir önceki yazımda anlattığım o Kanada vizesi başvuru adımlarını, bu yazıya taşımaya karar verdim. Kanada vizesiyle ilgili aklınıza gelecek her sorunun yanıtı büyük oranda diğer yazımda kaldı, burada ise Kanada vizesi başvurusunu adım adım anlatıyorum.

***Benim cevaplayamadığım soruları da artık okurlarımız cevaplıyor. Kanada vizesiyle ilgili soru sormak veya önceki soruları incelemek için Soru-Cevap sayfasını ziyaret edebilirsiniz…

Yani şu anda bir yandan bu yazıyı okurken, diğer yandan da Kanada vizesine başvuru yapabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan… Eğer genel bilgilere ihtiyacınız varsa, vize kaç günde çıkar, nereye pasaport yollanacak, vizeyi almak zor mu kolay mı gibi sorularınız için sizleri Kanada Vizesi Nasıl Alınır? | Kanada Turist Vizesi Hakkında Her Şey başlıklı yazıma davet ediyorum… Hatta bence öncelikle o yazıyı okuyarak her konuda genel bir fikir sahibi olun, daha sonra vize başvurusuna hazır olduğunuzda gelip bu yazı eşliğinde online başvurunuzu gerçekleştirin. Ben olsaydım öyle yapardım. 🙂

Kanada Vizesi Online Başvuru Adımları

Kanada vizesi online başvurusuna şu ana sayfadan başlıyoruz. Sayfada find out if you need a visa seçeneğine tıklayıp karşınıza çıkan sorulara cevap vererek, vizeye ihtiyacınız olup olmadığını öğreniyorsunuz. Eğer almak istediğiniz Kanada vizenizin türüne, kısa-uzun zamanlı olmasına dair kafanız karışıksa bu testi uygulayabilirsiniz.

1- Getting started sayfasında “check your eligibility” seçeneğine tıklıyorsunuz. Bunun anlamı şu an bu başvuruyu gerçekleştirmek için uygun bir aday mısınız, sorulara cevap vererek hem sürece dair bilgileniyorsunuz, hem de belli başlı konularda karşı tarafa bilgi veriyorsunuz ki size uygun olan vize türünü önersin.

Karşınıza ilk çıkacak görüntü, aşağıdaki gibi olacak. Sorular sırasıyla gidiş amacınız, ne kadar süreyle orada kalacağınız, pasaportunuzun ait olduğu ülke, şu an yaşadığınız ülke, Kanada’da yaşayan/Kanadalı aile bireyiniz var mı ve 18 yaşını geçmiş mi, doğum tarihiniz. Ben 6 aydan kısa bir seyahat yapacakmışım ve ülkede yaşayan bir akrabam yokmuş gibi işaretliyorum. Next diyerek ilerliyorum…

Kanada Vizesi Online Başvuru
İlk soru sayfası

2- Karşınıza gelecek ikinci soru daha önce Kanada’da yaşayıp yaşamadığınız, üçüncü soru Green Card sahibi olup olmadığınız, dördüncü soru ise medeni halinizin ne olduğu ve de Kanada’nın hangi bölgesine gideceğinizle ilgili.

Kanada Vizesi Online Başvuru
2. soru
Kanada Vizesi Online Başvuru
3. soru
Kanada Vizesi Online Başvuru
4. soru

Bu soruları yukarıdaki gibi yanıtladıktan sonra karşıma “Visitors/Tourists – Under 6 months” yazısı çıkıyor. Yani 6 aydan az süreli turist vizesi almam uygun görülüyor. Hemen altındaki Continue seçeneğine tıklıyorum. Sonrasında karşıma çıkan sayfadaki bilgilere göz gezdirip yine “tamam tamam anladık” manasında ikinci kez Continue diyerek yeni bir teste ulaşıyorum.

3- Ve karşıma şu aşağıdaki sayfa geliyor.

Kanada vizesi online başvuru
3. maddede bahsettiğim sayfa

Gidiş amacım için “tourism”i seçiyorum. Arkadaşlarınızı veya aile bireylerinizi ziyaret etmeye gidiyorsanız, size davet göndereceklerse bile “turistik amaçlı” gidiyorum demeniz işinizi kolaylaştırabilir. Sonuçta yakından tanıdığınız birisinin evine gidiyorsanız, oraya yerleşme ihtimaliniz olabileceğini düşünüp huysuzlanabilirler. 🙂

4- Main purpose sorusundan sonra karşınıza gelecek sorularda sırasıyla

 • Son 10 yıl içinde yalnız veya ailenizle Kanada’ya ziyaret edip etmediğiniz,
 • O anda geçerli veya son 10 yılda alınmış ABD vizesine sahip olup olmadığınız.

5- Hemen ardından sırasıyla yaşadığınız ülkede bir işe sahip misiniz, bir iş yerine sahip misiniz, maddi anlamda başkasına bağımlı mısınız, son 10 yılda başka ülkeleri ziyaret ettiniz mi sorularını yanıtlıyorsunuz.

Kanada vizesi online başvuru

6- Sonrasında saçma sayılabilecek bir soru geliyor. Kanada’da oturma izni (gibi bir statüye sahip) veya Kanada vizesi olan bir aile bireyiyle mi seyahat edeceksiniz? sorusuyla karşılaşacaksınız. “Nereden çıkarıyorsunuz bunları canım?” diyebilirsiniz. No deyip geçiyoruz ve daha önce ülkenizde suç işlediniz mi sorusu geliyor. Bu soruya da hayır diyoruz.

Kanada vize online başvuru
Ülkemizde hiç suç işledik mi? Tabii ki hayır.

7- Son 12 ayda Kanada’nın anlaşmalı olduğu doktorlardan biri tarafından sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediğinize dair bir soru.

Kanada vize

Son dönemde Suriye gibi savaş bölgelerinden gelen kişilerden bu gibi sağlık kontrolleri isteniyor. Eğer uyruğunuz TC ise bu soruya hangi yanıtı verdiğinizin pek önemi olmayacak.

8- Sonrasında gelen sorular 

 • Ailenizden birinin başvurusunu da şu an yapmak istiyor musunuz?
 • Başvurunuza başkasının erişimine izin veriyor musunuz? (Yani sizin yerinize bir temsilcinin bu işlemi yürütmesi kastediliyor)
 • Bu başvurunun ücreti olduğu, ödeyip ödemeyeceğiniz soruluyor.
 • Dokümanlarınızı dijital ortama aktarma imkanınız var mı? Daha önceden scan etmiş veya o an yapacak olabilirsiniz. Buna evet diyoruz doğal olarak.

9- Ödemeyi şu kartlardan biriyle yapmanız mümkün mü? deniyor. Visa, American Express veya Mastercard seçeneklerinden biriyle ödeme yapmanız bekleniyor.

Kredi kartları sorusu
Kredi kartları sorusu

Bu soruyu da yanıtladıktan sonra Review your answers sayfası açılıyor. Sorulan tüm sorular ve yanıtlarınızın dökümünü görüyorsunuz. Değiştirmek istediğiniz yanıt olursa bu aşamada müdahale edebilirsiniz. Her şey tamamsa Continue diyerek devam ediyoruz. Eğlence yeni başlıyor.

10- Onuncu ve en önemli adımdasınız. Karşınıza Your Document Checklist başlıklı bir sayfa çıkıyor.

kanada vize online başvuru

Bu sayfaya ulaştığınızda ilk yapmanız gereken Step 1’in üstünde yer alan ‘Referans Kodu’nu bir kenarıya not almak. Çünkü ilerleyen dakikalarda bu kod olmadan başvuruya devam edemeyeceksiniz. Dahası, eğer sistemden düşerseniz, internetiniz kesilirse, sayfa kapanırsa referans kodunuz geçersiz sayılıyor. Yukarıda ilk adımdan beri cevapladığınız soruların hepsini baştan sonra cevaplayıp yeni kod almanız gerekiyor. Yani an itibarıyla dikkatli ilerlemekte fayda var. 🙂 Sayfada yer alan 4 adımı açıklayalım.

 • İlk adımda bu referans kodunu kaydetmeniz öneriliyor ve sebepleri anlatılıyor.
 • İkinci adımda bu sayfanın çıktısını alın çünkü başvuru sırasında gerecek deniyor. Siz ekran görüntülerini alsanız da olur tabii. Unutmayın, sayfa kapanır da işleme baştan başlarsanız referans kodunuz değişecek. Yeniyle eski kodu karıştırmayın.
 • Üçüncü adımda ayrıntılı bilgi için başvuru guide’ını okuyun diyor. Önerildiği gibi başvuru kılavuzunu ayrı sekmede açıp istenilen belgelerin çeşitleri, neler olabileceğiyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Açık durmasında fayda var.
 • Dördüncü adımda da belgeleri yüklemekte zorluk çekiyorsanız aşağıdaki linke tıklayın diyor. Bu konuda dikkat edilecek en önemli nokta, her belge için tek bir dosya yükleme hakkınızın olması. Mesela pasaportun tüm sayfalarını tek bir PDF dosyasında toplamanız gerekiyor. Hatta bazen tapu senetleri, banka hesap dökümü, ruhsat gibi belgelerin hepsi “maddi durumu yansıtan belge” olarak kabul edildiğinden, tümünü tek bir PDF dosyası halinde yüklemeniz gerekecek. Bunu yaparken de dosya boyutuna dikkat etmelisiniz.

Sayfanın devamı… Başvuru formu ve destekleyici belgeler ile başvuru ücreti.

Kanada online vize başvurusu

Application for visitor visa ve family information formlarını listede üstüne tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaları mutlaka Adobe Acrobat Reader programıyla açıp doldurmanız gerekiyor. Kanada vizesi online başvuru yapıyorsanız, formlarda “imza” hanesi olmasına rağmen çıktısını alıp imzalamanız gerekmiyor. Boş bırakıyorsunuz.

Supporting Documents listesinde, her maddenin yanındaki İ simgesine tıklayarak hepsiyle ilgili hangi belgelerin geçerli olabileceğini öğrenebilirsiniz. Purpose of travel’ın yanındaki simgeye tıklayınca “geçici bir süre için geldiğinizi kanıtlayın” ifadesi çıkıyor. Yukarıda bahsettiğim gibi, Kanada’dan ülkenize dönüş bileti, dönüş tarihinizden sonraki bir randevu/rezervasyon dönüşünüzü kanıtlayabilir.

Bunun dışında, passport ve travel history hemen hemen aynı anlama geliyor. İkisine de pasaport sayfalarınızın toplu PDF’ini yükleyebilirsiniz. Geçmişte alınmış çok vizeniz varsa, özellikle ABD vizesi olan ama geçerliliği dolmuş pasaportlarınızı travel history’e eklemeniz iyi olru. Görüldüğü gibi sağlık sigortası veya niyet mektubu için yer yok. Bunun gibi gerekli gördüğünüz belgeleri, size başvuru sırasında ek olarak verilecek tek bir boşluğa gruplayıp sıkıştırmanız gerekecek. 

Bu adıma kadar her şey yolundaysa ve istenilen belgelerin hepsi dijital olarak elinizin altındaysa harika. Sadece niyet mektubu ve eğer maddi anlamda başkasına bağlıysanız bu konuda yazılacak dilekçeyi hazırlayıp imzalayıp tekrar taratmanız gerektiğini unutmayın. Her şey tamamsa devam edebilirsiniz.

5. adımdaki Register’a tıklayıp sisteme üye olmadan önce diğer adımlara da göz atıyoruz. 6. adımda üye olduktan ve login’den sonra otomatik olarak MyCIC online servisine yönlendirileceğiniz söyleniyor. Sisteme girince “Visitor visa, study and/or work permit” seçeneğine tıkladıktan sonra referans kodunuzu girmeniz gerekiyor.

kanada online vize başvuru

8. adımda dokümanları sisteme yüklemeniz, gözden geçirmeniz, ödemeyi yapmanız ve başvuruyu sonlandırmanız gerektiği belirtilmiş. 9. ve son adım, başvuruyu submit edince MyCIC hesabınızda bir onay mesajı gelecek. Bunu mail olarak da alacaksınız.

kanada online vize başvuru

Bu aşamada Register diyerek sistemde üyelik oluşturuyor ve sonra giriş yapıyorsunuz. Sign-in Partner mı, GC Key mi sorusuna Kanda Hükumeti’nin online sistemini ifade eden GC Key seçeneğine yönelmenizi öneriyorum.  Üyelik oluştururken sizden güvenlik için bazı soru-cevaplar oluşturmanız istenecek. Cevapları bir yere not etmelisiniz çünkü her login sonrası bu sorulardan biri karşınıza çıkacak.

Online Başvurunun MyCIC üzerindeki Aşamaları

Kanada online başvuru

Sign-in sonrası Welcome to MyCIC yazan sayfada “What would you like to do today? Apply” sorusunun altındaki “Visitor visa, study and/or work permit” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Sonrasında ise size verilmiş olan referans kodunuzu girip işleme devam ediyorsunuz. En baştaki sorular ve verdiğiniz cevaplar, sonrasında da başvuru aşamalarının ayrıntıları bir kez daha karşınıza çıkıyor. Bunları geçtikten sonra Your Document Checklist başlıklı sayfada artık belgelerinizi yüklemeye başlıyorsunuz.

İlk dosya Kanada vize başvuru formunun kendisi. Hala doldurmadıysanız bu aşamada da üzerine tıklayıp bilgisayarınıza indirebilir ve doldurup sisteme yükleyebilirsiniz. Supporting documents sırasıyla maddi durumunuzun iyi olduğunu kanıtlayan belgeler, pasaport, baştaki sorularda başkasına bağımlı olduğumu belirttiğim için sponsor olan kişinin maddi durumuna dair kanıtlayıcı belge, seyahat amacı (döneceğinize dair teminat vermeniz gereken nokta), ailenize dair bilgileri dolduracağınız form, gezi geçmişiniz (pasaportların ve vizelerin hepsi), dijital fotoğrafınız. Eğer çalıştığınızı veya şirket sahibi olduğunuzu ifade etmiş olsaydınız, bu aşamada işinizle ilgili belgeleri sunmanız gerekecekti.

kanada vizesi başvuru

Aşağıdaki optional documents kısmı ise niyet mektubunuzu yükleyeceğiniz bölüm. En altta da belgelerin ardından ödemeniz gereken meblağ yer alıyor. 2016 Mayıs itibarıyla Kanada vizesi başvuru ücreti 100 CAD.

kanada vizesi başvuru

Belgelerinizi yüklerken sorun yaşıyorsanız, şu linke göz atabilirsiniz. Örneğin 4 MB‘dan büyük dosyaları yükleyemeyeceğiniz belirtiliyor.

Ödemeyi gerçekleştirip submit’e bastıktan sonra başvurunuzu değiştiremiyor, yeni belge ekleyemiyorsunuz. Başvuruyu tamamladıktan sonra MyCIC sistemine ve mail kutunuza aynı anda onay mesajı geliyor. Aynı mesaj tam 24 saat sonra da gelirse şaşırmayın. Sistemde bilgilerinizi güncelledikten 24 saat sonra bilgi mesajı geldiği için bir de mail gelecek. Yoksa birisinin sizin başvurunuza baktığını düşünüp umutlanmayın, özellikle alakasız bir saat aralığında 🙂

Başvurunun ardından mail’larınızı günde birkaç kez kontrol edin. Mail aldığınız zaman MyCIC sistemine giriş yapmanız, gelen mesajlar bölümünden mesajınızı bilgisayarınıza indirmeniz gerekecek. Başvurunuz onaylandı, pasaportunuzu gönderebilirsiniz uyarısını gördüğünüz gibi pasaportlarınızı ya İstanbul veya Ankara VFS Global Kanada şubesine gönderin, ya da elden teslim edin.

Başvuru merkezlerinin adres-telefonları, bu aşamada ödenecek ücret ve işlemlerin süreleri ile ilgili bilgileri yukarıda bulabilirsiniz. Eğer karşı tarafı ikna edici belgeleriniz eksiksiz ve formlarınız dikkatli şekilde doldurulmuşsa, vizenizin çıkmama ihtimali düşük.

Herkese bol şans!


Eğer bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaşımlarınızı bekliyorum. 🙂

Toronto Rehberi ve Niagara Şelalesi yazılarımı da tavsiye ederim, yine oldukça ayrıntılı bilgi verdim elimden geldiğince.

Ağustos 2016’dan beri çoğu okurumuz Kanada vizesi almanın gün geçtikçe zorlaştığını bildiriyor. Maalesef çok sayıda kişi red cevabıyla karşılaşıyor. Bu durumda yapılması gereken eksiksiz belge teslim etmek, en ayrıntılı şekilde niyet mektubu yazmak ve mümkün olduğunca Türkiye’ye döneceklerine dair ikna etmeye çalışmak… Aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef. Soru-cevap sayfasında vizesini alan, alamayan okurlarımız haberleştikleri için, belki o sayfayı takip ederek son durumla ilgili daha güncel bilgilere ulaşabilirsiniz…


Teşekkürler!

Güzel yorumlarınız ve sorularınız için çok teşekkür ederim. Mayıs 2016’da henüz yaz sezonunun yoğunluğu başlamamışken Kanada vize başvurusu yaptım ve haziranda Kanada’daydım. Kanada’ya gitmeden önce de bu yazıyı yazdım ki başkaları da faydalansın ve hepimiz Niagara Şelalesi’ni görelim!

Buradaki bilgilerden faydalanan okurların olması ve aldığım mesajlar beni gerçekten çok mutlu ediyor. Fakat bilgim dahilinde olmayan birçok soru geliyor. Maalesef ki Kanada vizesiyle ilgili her konuda bilgim yok. Eğitim (dil okulu, üniversite) veya tedavi amaçlı gidecekseniz, yurtdışından başvuru yapacaksanız, CAN Plus’tan yararlanacaksanız veya ailece başvuru yapıyorsanız sizden nelerin beklendiğini – yaşamadığım için – bilmiyorum. Bu nedenle gelen genel soruları yanıtlayıp, bazen tahminlerde bulunup, bilgimin olmadığı sorulara da “VFS Global’in çağrı merkezini arayıp danışabilirsiniz” yanıtını vermek zorunda kalıyorum.

Yakın zamanda sitede soru-cevap bölümü de açıldı! Böylece Kanada vizesi başvurusunda bulunanlar kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunabilecek. İstediğiniz her soruyu yazabilir, sizinle aynı süreci yaşayanlarla iletişime geçebilirsiniz. Instagram ve Facebook’tan da Valizim’i takip edebileceğinizi hatırlatayım.

Son olarak…

Yukarıda ısrarla belirttiğim gibi Kanada vizesi başvurusu yaparken bu yazıyı kaynak olarak alabilirsiniz, fakat Kanada vizesiyle ilgili her sorunun yanıtını bulacağınız diğer yazıma da göz atmayı unutmayın. Tekrar tekrar link vermiyorum, sayfanın en üstünde göreceksiniz. Ayrıca Kanada seyahatimde yazdığım birçok yazıya da göz atmayı unutmayın. Toronto, Montreal, Bin Adalar, Niagara, yaptığımız Frankfurt aktarmalı uçak yolculuğu, Toronto’da araba kiralamamız ve dahası… Hepsi Kanada arşivinde mevcut. 🙂

Herkese kolaylıklar!

Son olarak…

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için ise Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

 • Hatırlatma: Valizim.com sadece bir seyahat blogu değil, aynı zamanda tatil listesi hazırlayıcı. “Tatile giderken yanıma ne alsam” diyorsanız… Valizinize hangi kıyafetten kaç tane koymanız; mevsime ve amacınıza göre hangi eşyaları unutmamanız gerektiğini hatırlatan tatil listesi hazırlama motorunu mutlaka deneyin!

Şimdiden herkese iyi tatiller…

(Son güncelleme: 6 Mart 2017)

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler


Bilgi Üniversitesi, medya ve iletişim sistemleri bölümünden mezunum. Bir reklam ajansında SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Vakit yaratabildikçe seyahat ediyor ve böylece Valizim için zevkle içerik üretiyorum. Seyahat edemediğim dönemlerde ise yurt dışı deneyimlerimden faydalanarak şehir rehberleri hazırlamaya çalışıyorum. Yeni yazılarımdan haberdar olmak için instagram hesabım @ecemhep 'i takip edebilirsiniz! Ayrıca Hürriyet Seyahat'teki yazılarıma da göz atabilirsiniz...

55 yorum

 • Öncelikle verilen bilgiler için çok teşekkür ederim.. bir sorum olacak online başvurularda pasaport un tüm sayfalarımı taranıp yollanacak?

 • merhabalar bende biraz kompleks bir durum soracam
  abd vizesi alacam buffalo kentine gidecem orda niagara selalerini gezdikten sonra karsıya niagara falls city ye taxi ile gecip oradan toronto pearson havalanına gidip kalmadan aksam havana kubaya ucacagım
  benım sorum su 8 saat gecirecegım kanada da transit vize mi yoksa normal vizemi almalıyım.
  2, sorun abd vize randevum 05,04,2017 tarihinde abd vizesinin sonuclanmasını bekledikten sonra mı kanada vize basvurusu yapayım yoksa once mi
  ucak tarihim 29,08,2017

 • merhaba. canada vizesine online basvurmak istiyorum fakat odemeyi online nasil gerceklestirecem. kredi karti kullanmiyorum odemeyi nasil yapabilirim. tesekkurler.

 • Merhabalar, online başvuruda yüklediğimiz fotoğraf vize basımı için yeterli midir? Yoksa pasaportu teslim ederken ayrıca fotoğraf vermemiz de gerekiyor mu?

 • Merhabalar ecem hanım öncelikle bu güzel bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim çok faydalı olmuş.Eşim ile kanada ya seyahat etmek istiyoruz fakat öncesinden kosova yada iki günlük gezi yaptıktan sonra direk oradan kanadaya geçiş yapabiliyor muyuz acaba ? Paylaşırsanız sevinirim teşkkürler..

  • Merhabalar,

   Eğer uçak biletlerinizi ve vizelerinizi buna göre ayarlarsanız tabii ki de yapabilirsiniz. Ama Türkiye’den kalkıp Kanada’ya gitmek zaten uzun bir uçuş olacağı için yeterince yorucu olacaktır. Ve ayrıca Balkanlar+Kanada seyahati kombinasyonu yerine belki ABD+Kanada veya Kanada’nın birkaç bölgesini yapmanız daha mantıklı olabilir. Sonuçta birbirine yakın veya kültürel olarak birbirine benzer yerleri gezmek daha iyi olur diye düşündüm. Karar tabii ki sizin 🙂

 • istenen belgelerde sağlık sigortası yazmıyor. yazının bir yerinde eklemeniz gerekir yazmışsınız. ama şimdi sağlık sigortası satın almalı mıym alacaksam teminatı kaç bin olacak vs yoksa gerek yok mu? bununla ilgili neredeyse hiçbir yerde bişey yazmıyor.

 • Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için adıma teşekkür ederim.gayet anlaşılır yazmışsınız emeğinize sağlık.
  Ben bir üniversite hastanesinde doktor olarak çalışmaktayım ve torontoda bir hastaneye observer olarak 2 ay süreliğine gitmeyi planlıyorum.ordan davet mektubu da aldım.online başvuru yapmayı planlıyorum vsf ile başvuru yaparsam daha mı kolay olur işim bunu öğrenmek istiyordum vsf ile yapınca da o formları doldurmakla uğraşıyormuyum.şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar, bu tamamen size bağlı aslında. Diğer yazımda bu soruya net bir şekilde yanıt veriyorum dilerseniz buraya tıklayarak vize süreciyle ilgili genel bilgilere ulaşabilirsiniz. Yine de özet olarak şunu söyleyebilirim, belgeleri scan etmek/ettirmek, ingilizce form doldurmak gibi işler sizi yormazsa, başvuruyu kendiniz online olarak halledebilirsiniz.

 • Çok güzel anlatmışsınız, teşekkür ederim
  yalnız bir sorum olacak ben ilk kayıt olduğumda referans kodunu hiç farketmedim yada yoktu çünkü ilk defa sizin sayfada bahsettiğinizde duydum
  Eğer referans kodu olmadan olmuyorsa nasıl tekrar alabilirim?

 • Ellerinize sağlık bu yazı çok işime yarıyor. 🙂
  Son bir sorum olacak. Vizeye sponsor desteğiyle başvuruyorum ve sponsoruma ait belgeleri hazırlıyorum ancak belgelerin tam olarak nereye yüklenmesi gerektiğini anlayamadım.
  !)Proof of Financial Resource of Supporter
  2)Proof of Means of Financial Support

  Bu iki yere yüklenecek belgeleri nasıl ayırmalıyım?

  Sevgilerimle

  • Merhabalar,
   Tam olarak bilemiyorum ama sanırım, ilk maddede banka hesabı, ikincisinde ise tapu ve benzeri somut mal varlıklarının gösterilmesi gerekiyor olabilir. Ayrıca güzel yorumunuz için teşekkürler.

 • Merhaba, emeğiniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
  2 sorum olacaktı,
  1) 1tane 1yıllık eski pasaportum var ve yeni aldığım 10yıllık pasaportum var
  ve bu 2 pasaportun da tüm sayfaları boş, tek tek tüm boş sayfaları da çekip yollamalı mıyım?
  2)Daha önce 10yıl kadar süre içinde yurt dışı’na çıktınız mı diyor. ” kıbrıs’a gittim sadece. onda da pasaportsuz giriş yaptım. bu soruya NO mu demeliyim, YES dersem kıbrısa gittiğimi uçak bileti ile mi ıspatlamalıyım?

  • Merhabalar,
   Yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   Eğer hiç vize almadıysanız, giriş çıkış damgası hiç yoksa boş sayfaları koymayın. Yalnızca kapağı ve ilk bilgilerin yazdığı sayfaları koyun.
   Pasaportunuzda damga yoksa sonuçta herhangi bir şekilde kayıtlara geçmemiş oluyor. Yerinizde olsaydım NO derdim ama doğrusu nedir bilmiyorum gerçekten.

 • Ecem hanım vermiş olduğunuz bilgilerden ve deneyimlerinizden dolayı size çok teşekkür ederim. sayenizde online başvurumu yaptım bu hafta sonuçlanmasını bekliyorum. tekrar teşekkürler

 • MERHABA, TÜM AŞAMALARI AYNEN DEDİĞİNİZ GİBİ YAPTIM ANCAK SON ÖDEME KISMINDA KARTIMDA HERHANGİ BİR SIKINTI OLMAMASINA RAĞMEN DECLİNE -NOT APPROVED GİBİ ŞEYLER ÇIKTI. BAŞKA KARTIM İLE DENEDİM YİNE AYNISI OLDU. SİZDE DE BÖYLE BİR ŞEY OLDU MU? YANİ ÖDEMEYİ YAPTIĞINIZDA ONAYLANDIĞINA DAİR BİR İBARE Mİ ÇIKIYOR?

 • Merhabalar,
  Öncelikle birbirinden faydalı bu yazı dizisi için çok teşekkür ediyorum. Tüm hazırlıklarımı yaparak adım adım anlattığınız şekilde belgelerimi yükledim fakat ödeme aşamasına bir türlü ulaşamıyorumç Yönlendiren herhangi bir icon ya da aktif tıklanabilir bir buton bulunmuyor. Acaba bir yerlerde hata mı yaptım ? Bu konuda yardımcı olmanız mümkün müdür?

  • Merhabalar,
   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler öncelikle. Ben başvuru yapalı epey uzun bir zaman oldu ve dolayısıyla hatırlamıyorum. Sistem de değişmiş olabilir. Bu nedenle üzülerek yardımcı olamayacağım.

 • Ecem Hanım Merhaba;
  Sizin yardımlarınız ile online olarak başvuruyu tamamladım ve çok teşekkür ederim ancak bana cevap biraz geç geldi ve Amerika’ya seyahat etmek zorunda kaldım ve onaylandığına dair mektup ben Amerikada iken geldi. Posta yolu ile pasaportumu gönderebileceğim iki merkez var Amerika’da biri LA diğeri NY.

  Pasaport ile göndereceğim belgeler arasında;
  *The passport request letter you received from IRCC
  ***Any applicable visa application centre (VAC) fees, such as passport transmission fees
  *Full contact information, including a phone number and your full return address
  *The VAC consent form (PDF, 18 KB)
  A pre-paid return courier envelope, if applicable

  **IRRC’den geen talep mektubu – The passport request letter you received from IRCC
  **Kişisel bilgilerim içeren bir yazı – Full contact information, including a phone number and your full return address
  **Linkten indirdiğim form – The VAC consent form (PDF, 18 KB)
  ** Kurye, kargo şirketinin bana geri gönderim ücreti, bunu UPS ile görüşeceğim A pre-paid return courier envelope, if applicable
  ** Benim burada çözemediğim online başvurularda başka bir ücret gerekiyor mu? Any applicable visa application centre (VAC) fees, such as passport transmission fees
  Zamanım azaldı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 • merhabalar 12.04.2017 kanada turist vizesi başvurusu yaptım vfs global aracılıgıyla bugun ayın 23 ü olmasına ragmen halen sonuçlanmadı neden ben evraklarımda yılbaşını orda bulunup tatılımı yapacagımı belırttım vıze takip nosu ile başvurumu kontrol ediyorum 12.05.2017 tarıhınde konsolosluk tarafından evraklar incelendıgı belirtılıyor zamanım cok az kaldı yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Merhaba
  Oncelikle gercekten guzel yazilar yazmissiniz. Ben epey faydalandim basvurum sirasinda.
  Nelerle karsilastigimi kisaca anlatabilirsem belki basvuranlar icin yararli bilgi vermis olurum.

  1- Ben kucuk oglumla birlikte basvuru yaptigim icin formlar biraz farkli. Vize ofisi her ne kadar sadece family form yeterli dese bile basvuru evraklarini hazirlayip online yukleme asamasina geldiginizde sizden ayrica belgeler istiyorlar. Sizin durumunuza gore belge geliyor olabilir.

  2- Sisteme kayit olabiliyorsunuz ve online formunuzu doldururken evraklari yuklerken herseyi kaydediyor. Sonra geri donup kaldiginiz yerden devam edebiliyorsunuz. Hatta 60 gun boyunca bu hakki tanimislar size. Hersey guzel de ama sing in olurken her seferinde sorun cikabiliyor sizi basa atip donme dolap gibi sing in olup yine basa donup….. kisacasi cok yorucu oldu benim acimdan.

  Yukleme sirasinda karsiniza cikan sorunlari cozeyim derken oturum zaman asimina ugrayip hoop kapaniyor. tekrar en basa don.

  3- 2 kisi basvuruyorsaniz ki ben oyle yaptim 2 defa form doldurmuyorsunuz. Size tek ekranda hem kendi hem de cocugunuz icin gerekli formlarin yuklenmesi gerektigini belirtiyorlar. Yukleme ekrani oldukca kolay. Yeter ki evraklariniz hazir olsun. PDF, jpeg vs. Benim isim bilgisayarla alakali olmasina ragmen formlari evraklari pdf belgesinde toparlamak vs oldukca zordu.

  Fazladan hazirladigim bazi belgeleri yukleyecek alan bulamadim artik ne olur bilmiyorum.

  Bugun basvurumu yaptim bakalim ne olacak?
  Yazilar icin tekrar tesekkurler

 • Ellerinize sağlık beni en çok teşvik eden ve yardımcı olan kişisiniz hayatınızda ve kariyerinizde başarılar yatağınıza uzandığınız zaman sizin için iyi niyet sunan ve sunmaya devam edicek birilerinin olduğunu unutmayın ☺☺

 • Merhbalar ecem hanım
  Ödemeyi nasıl yapmamız lazım ?Ben bütün belgeleri yüklediö

 • Merhaba Ecem Hanım,
  Bugün online başvurumu tamamladım. Tama ödeme sürecindeyken hata oluştu. Şuan CIC hesabıma giriş yaptığımda application’ımı not submitted sekmesi altında görebiliyorum fakat continue butonu yok. Kısaca başvuruma kaldığım yerden devam edemiyorum. Sizin bu konuda bilginiz var mıdır?
  Teşekkürler,

 • Ecem hanim merhaba. Bilgilendimeleriniz icin tesekkur ediyorum. Benimde bir kac sorum olacak. Agustos ayinda Ottowada duzenlenecek olan bir fuar icin invatation letter aldim. Sirketimin ismi ve benim ismim yazili. Basvuru asamasinda purpose of your visit secengine asagidakilerden hangisini secmelyim.
  -To visit family and or fridend
  -To conduct business
  -Tourism
  -To attand an interview as part of provincial nominiee program
  -Other

  ****To attand an interview as part of provincial nominee program olarak secince supporting document kisminda
  -Business Registration
  -Travel History
  -Passport
  -Invitation Letter
  -Proof of Means of Financial Support
  -Digital photo
  -Purpose of Travel
  -Family Information
  Belgeleri isteniyor. Ancak basvuru asamasinda purpose of your visit secenegini Tourism olarak sectigimde supporting document kisminda invitation letter cikmiyor.

  Aldigim invitation letter icin
  Gidis amacini turist olarak secip en son niyet mektubuna mi eklemem gerekiyor yoksa
  Gidis amacini to attend an interview as part of provincial nominee program secenegini belirleyip bu davet mektubunu ayri olarak mi yuklemem gerekiyor.

  Acikcasi biraz kafam karisti. Bu konuda yonlendirmelerinizi ve tavsiyelerinizi rica edebilir miyim

 • Merhaba kredi kartı bilgilerini girdim ama 1 gün bekledim herhangi bir onay mesajı gelmedi. Ben de tekrar tekrar girdim kredi kartı bilgilerini. Bu arada banka kartı benimki. Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler

 • Selam, ben dökümanları online yükledikten sonra sayfada “”NEXT”” butonu belirmiyor. Eşimle aynı anda yaptık, o next ile sonraki sayfaya geçip imza ve ödeme kısımlarını halletti ve başvurusu tamamlandı. Ama bende NEXT çıkmadığı için bir sonraki sayfaya geçemiyorum. Tüm gerekli evrakları yükledim. farklı bilgisayarlardan farklı explorerlar ile de denedim ama birsey değişmedi. Böyle bir sorun ile karşılaşan ya da çözümünü bilen var mı?

  Saygılarımla,

 • Merhabalar,
  Gerekli belgeleri scan edip yüklemesek, uygun ebatlardaki fotoğraflarını çekip yüklesek de olur mu acaba? Bir de sizce önden konaklama ve uçak rezervasyonlarını yaptırmak çok etkili midir?
  Ayrıntılı yazınız için tekrar tekrar teşekkürler.

 • Bir gün sonra has been update diye bir mail geldi 20 gün oldu hala cevap yok study permit için 2 hafta diyor sitede 9 temmuz da okulum başlayacak kanada da sizce ne yapmalıyım?

 • Merhabalar;
  İlk oalrak

 • Merhabalar;
  Biz evlilik sonrası kanadaya turist olarak bal ayına gitmek istiyoruz, 14 eylülde dügün tarihimiz ne zaman başvurulara başlayalım
  2. sorum nikahı vizeden önce mi yapalım yoksa dügün günü mü

 • uygun görüldüğüm bir pozisyon için iş görüşmesine gitmek istemem halinde turist vizesine mi başvurmalıyım ?

 • Merhaba! vfs global ofise gitmiğimizde randevu almamız konusunda da yardımcı olsa okadar zor mu ki sordum sadece belgelerinizi alır göndeririz diyolar ücret karşılığında aslında böyle bişey yapsalardı fena olmazdı

 • Merhaba,sizin sayenizde çocuklarımın ve benim basvurumuzu yapmaya başladım,nasıl bir minnet duyuyorum anlatamam verdiğiniz bilgiler net açık ve kullanılır..Çok mutlu bir yuvanız çocuklarınız olsun dilerim..
  Size bir sey danışmak istiyorum.dosyaları yüklerken optional d. bölümüne banka dökümü,tapuları yükledim ama sarı bir romeve butonu çıktı..bu hata yaptığımı mı gösteriyor? Dosyayı kaldırmam mı gerekiyor..Bu diğer belgeleri nereye yüklemeliyim?

  • Merhabalar, güzel yorumlarınız için çok çok teşekkürler! 🙂 Fakat ben başvurumu 2 seneden fazla süre önce yaptığımdan, başvuru aşamalarını hiç hatırlamıyorum. Gerçekten o gün yaptık, bu yazıyı yazdım ve bir daha hiç o ekranla karşılaşmadım. Dolayısıyla hatırlamadığımdan, yanıt da veremiyorum. 🙁

 • merhabalar yazınız gerçekten çok güzel ve açıklayıcı bi sorum olucak tüm belgeleri yükledikten sonra ekranda ücreti ödemem için bi buton çıkıcakmı çünkü sayfanın kendisinde submit veya next diye bi buton yok ?

 • merhaba ece hanım kanadaya online başvuru yapmak için GCKey’e mi yoksa Sign-In Partner ‘a mı üye olacağım ilk kez başvuru yapacağım nasıl yapacağımı bilmiyorum. forumda daha önceden MYCIC kullandığı söyleniyor. yardımcı olursanız sevinirim. arada ki fark nedir onu da belirtirseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir