Kanada’da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler – 2


Bir önceki yazımda genel olarak Kanada’da yaşamın nasıl olduğundan bahsetmiştim. Bu yazımda özellikle bahsetmek istediğim konular; Kanada evleri, Kanada’da ev bulmak, ev kiralamak, kiralama ücretleri, taşınma ve nakliye süreçleri… Bu konulardan tabii ki kendi deneyimlerime de değinerek bahsedeceğim. Eğer siz de Kanada’da ev bulmak istiyorsanız, yakın zamanda Toronto’da ikinci evine taşınmış biri olarak yazdıklarımın sizler için faydalı olabileceğini düşünüyorum…

Kanada’da Ev Bulmak ve Kanada Evlerinin Özellikleri

Toronto’da Ev Kiraları

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak
Kanada evleri bir harika ama fiyatlar da evlerin güzelliğiyle doğru orantılı…
 • Kişi başı ortalama $750-$1000 a ya oda ya da biriyle çıkacaksanız Kanada’da ev tutabilirsiniz.
 • Kanada’da kiralık 1 odalı apartman daireleri ortalama $1300-$1600 arası.
 • Eğer condo (rezidans) dairesi kiralamak isterseniz 1800$’dan başlayan fiyatlarla değişiyor.
 • 2 oda isterseniz de iki tip daire için 500’er $ ekleyebilirsiniz başlangıç fiyatlarına.
 • Bir de house denilen Amerikan tarzı bizim de villa diyebileceğimiz tarzda Kanada evleri var. Komple bir house tutmak maliyetli çünkü 3 ve üstü odaları var. House’ların basement denilen kiler olarak yapılmış ama daireye dönüştürülmüşleri var. Onlarda da fiyatlar $1000‘dan başlıyor. Ortalama fiyatlar bu şekilde.

*Fiyatlar 2018 Haziran itibari ile revize edilmiştir.

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak
Toronto’daki rengarenk evlerden…
 • Ev giderleri yani elektrik,su ve doğalgaz genelde ‘house‘ tarzı Kanada evlerinde kiraya dahil oluyor. Yani “utilities included” diye geçer. ‘Apartman daireleri ve condo’larda‘ ise elektrik (hydro) hariç oluyor birçok yerde. Ama ısınma/doğalgaz (heat) ve su kiraya dahildir. Bu da  “some utilities included” olarak geçmektedir. Evleri araştırırken bunları dikkate almanızı öneririm. Bir apartman dairesinde hydro ortalama olarak 5060$ geliyor.
 • Bir de konuyla alakalı olarak nadir de olsa olabilecek bir şey söyleyeyim. İlk oturduğumuz dairede ev sahibimiz ısınmayı da elektriğe bağladığı için bize ayda en iyi ihtimalle 150$ geliyordu!😒 Kışın 300$’ ları gördük ne yazıkki… Ev tutarken ev sahibinize mutlaka sorun. Hatta imkanınız varsa potansiyel komşularınıza da danışmanızı tavsiye ederim.

Çamaşır makinesi almak yasak!

Aslında Kanada evlerinin fiyatlarında bir anormallik yok fakat fiyat-performans dengesi ortalama Türkiye şartlarında yaşayanlar için biraz zorlayıcı. Şöyle ki; mesela her evde beyaz eşya adına fırın ve buzdolabı mevcut fakat bulaşık, çamaşır makinası ve davlumbaz değişken. Açıkçası benim Kanada’da yaşadığım en büyük zorluk evde çamaşır makinasının olmayışı. He belki alırım diyorsunuz ancak yasak! Evet çünkü evler çok eski yani Kanada’ya henüz Kentsel Dönüşüm eli değmediği için evlerde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve davlumbaz tesisatı yok.

Kanada’da rezidans kiralamak için çalışıyor olmalısınız…

Ortalama apartman dairesinde oturmaktan bahsediyorum elbette gelir seviyesine göre durum değişir. Ama çok fazla bir seçenek yok açıkçası. Ya bahsettiğim apartman dairesinde oturacaksınız veya condo kiralayacaksınız ki; condoları kiralamak için profesyonel iş hayatınızın olması 1. şart. Yani öğrenci olarak geldiğinizde biraz zor. Deneyimledim, olmuyor :). Veya 1 yıllık kira verebiliyorsanız kiralama şansınız artar.

kanada-evleri
1910 stili dublex Kanada evlerinden birkaçı…

Condo’larda bütün beyaz eşyalar mevcut. Bu sebeple biz de normal Türkiye koşullarında bir daireye taşınalım diye condo kiralamak istedik. Yoksa condo denilen rezidans dairelerin Türkiye’deki rezidanslarla şaşaa açısından hiiç alakası yok. Normal bir apartman dairesinden farkı yukarıda saydığım özellikler ve aktivite salonları (gym, sinema salonu vb.).  İlk oturduğumuz daire 1200$’dı. “1500$ civarı bir daireye taşınabiliriz, otopark da dahil olduğu için makul” dedik; fakat profesyonel iş hayatımız henüz olmadığı için 3 daireden de bu sebeple red aldık.

Kanada’da condo nasıl kiralanır?

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak

Burda condo kiralamak için iş başvurusu gibi başvuru yapıyorsunuz. Başvuruyu emlakçılar vasıtasıyla ev sahibine yapıyorsunuz. Ev sahibi sizi görmüyor siz de onu. Sadece emlakçı referans oluyor ve sizinle ilgili belgeleri teslim ediyor. Ev sahibi de olumlu veya olumsuz olarak emlakçıya bildiriyor. İstediğiniz emlakçıyla çalışabilirsiniz. Komisyonu sizden değil ev sahibinden alıyorlar. 

Şu an renovate edilmiş, yani mutfak ve banyosu sıfırlanmış, parkeleri yeniden cilalanmış, badanası yapılmış normal bir apartman dairesi bulduk ve taşındık. Yine davlumbaz yok ve yine bulaşık makinası yok. En azından binada çamaşırhane var. Bu sayede dışarıda bir çamaşırhaneye gitmiyoruz. Buna da şükür çünkü gerçekten “temiz” apartman dairesi bulmak gerçekten güç.

Uygun bir daire bulduktan sonra eve yerleşmek, eşyaların nakliyesi ve yeni eşya satın almak ise ayrı bir dert…

Yeni Eve Taşınma Sürecinde Yaşadıklarımız…

Daha önceden anlattığım gibi, Toronto’ya ilk geldiğimde erkek arkadaşımın yaşamakta olduğu eve yerleştim. Daha sonradan daha iyi bir ev bulduk ve ilk defa Toronto’da taşınma tecrübesini yaşamış olduk.
Evimize aldığımız ilk oturma grubumuz ikinci eldi. Kanada’da Kijiji.ca diye bir ikinci el sitesi var oradan aldık. Bu site üzerinden aklınıza gelebilecek her türden taşınır veya taşınmaz mal alıp satmanız mümkün. Oturma odasına set halinde bir üçlü, bir ikili, bir de tekli koltuk aldık. Toplamda 300$’a mal oldu. Diğer eşyaları da her öğrenci evinin gözbebeği IKEA‘dan aldık.

Toronto’da Nakliye İçin U-Haul

Oturma grubunun da, IKEA’dan aldıklarımızın nakliyesini de U-Haul’den en küçük boy van kiralayarak yaptık. Evden eve nakliye inanılmaz maliyetli burada. Bu yüzden bizim gibi az eşyası olanlar genel olarak U-Haul’u kullanıyor. U-Haul’un sistemini kısaca anlatayım…

U-Haul Sistemi Nasıl İşler?

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak

Toronto’da birçok şubesi var. En yakınınızdakine gidip ihtiyacınıza göre büyüklükte araç kiralayabiliyorsunuz. Saatlik değil kilometre bazında para yazıyor. En ufak aracı kiraladığınızda sabit olarak 19.99$ veriyorsunuz km başı da 40 cent hesabınıza ekleniyor. Aracı teslim ederken km ve benzin kontrolü yapılıyor. Ona göre ödeme birkaç gün içinde kredi kartınızdan tahsil ediliyor.

Aracın sorumluluğu tamamen sizde!

Araca eşyaları siz yükleyip, indiriyorsunuz yani taşıma mesuliyeti tamamen sizde. Aracı da kendiniz kullanıyorsunuz. Biz de dediğim gibi ev taşırken U-Haul’u kullandık. Yaklaşık 60-70$ bir masrafı oldu. Nakliyeye kıyasla çok cüzi bir rakam gerçekten. Nakliye ile taşınma maliyeti minimum 500-600$’ı bulacaktı!
İlk eşyalarımızı kijiji ve IKEA’dan aldığımızı söyledim. Televizyon ve PS4 gibi elektronik eşyalarımızı da – maliyetleri hatrı sayılır olduğu için – Best Buy’dan aldık. Çünkü garanti belgesi önemli bir unsur bence. Özellikle elektronik ürünleri güvenilir yerlerden almak her zaman daha avantajlı oluyor bana göre.

Aldıklarınızı 1 ayı doldurmadan iade edebiliyorsunuz

Aldığımız ürünler piyasada aşağı yukarı her yerde aynı fiyatta. Aslında bir tık daha uygun bulabileceğimiz yerler yok muydu, vardı. Fakat garantisi olsun istediğimiz için Best Buy gibi büyük bir teknoloji mağazasından aldık. Best Buy, Walmart gibi büyük mağaza zincirlerinin 1 ayı doldurmaksızın koşulsuz şartsız (fişinizle beraber gittiğiniz takdirde) iade etme imkanı oluyor. “Mağazada beğendim ama evde hoşuma gitmedi” diyebilir, ister para iadesi alabilirsiniz isterseniz de başka bir ürünle değiştirebilirsiniz.

Herkese ibret olacak bir koltuk macerası(!)

kanada-evleri-kanadada-ev-bulmak
Leon’s, Toronto
Ayrıca koltuk takımımızı taşınırken eski evde bıraktık, IKEA’dan köşe koltuk bir de ikili aldık. Koltuk maceramız var aslında onu da kısaca anlatayım… 😒  Aslında aklımızda IKEA’dan alma fikri yoktu. Çok klasik, hep bildiğimiz ürünler diye istemedim başta. Birkaç tane ünlü mobilya mağazalarını bi hayli gezdik. Zevkimize göre bulmakta çok zorlandık. Leon’s diye bir mobilya mağazasında beğendik almaya karar verdik, nakliyesinin de ücretsiz olduğunu öğrenince sevindik. Çünkü en iyi ihtimalle 100$ gibi bir nakliye ücreti alıyorlar.

Adresi yanlış verdiğimiz için koltuğumuzu teslim etmediler…

Yeni evimize taşınacağımız günün ertesine gün aldık ve geldiler. Erkek arkadaşım yanlışlıkla apartman numarasını yanlış vermiş bu sebeple teslim edemeyeceklerini söylediler! Faturamız var, kimlikte isim tutuyor eh zaten peşin ödediğimiz koltuk da bizim. Yani her koşulda teslim etmeleri gerekiyor… Haliyle biraz gerginlik oldu. İnat ettiler ve koltuğumuzu teslim etmediler.
Mağazayı aradık, nakliyecilerle konuştular kendi elemanlarını bile ikna edemediler. Tabi biz de merkez mağazayı arayıp nakliye sistemlerinin kötü çalıştığını, aldığımız ürün dışında bir daha ürün almayacağımızı söyledik, hatta sosyal medyadan da şikayet ekledik. Sonra mağaza bizi aradı özür dilediler telafi edeceklerini söylediler biz de “tamam, peki” dedik.

Koltuğu 4. kata kadar çıkarmak istemediler…

Ertesi gün başka nakliye ekibi geldi. Bu sefer adres tamam gerçekten teslim ediyorlardı ki; 4 kat çıkmayacaklarını, sadece 2. kata kadar çıkarabileceklerini söylediler ve de teslim ettiklerine dair kağıdı imzalamamızı istediler! Bir önceki nakliye ekibiyle konuşmuş olduklarını varsayarak yaptıkları bu gereksiz muameleye fazla anlam yüklemedik. Teslim kağıdını imzalamadık ve soluğu mağazada aldık. Para iademizi istedik bir daha da önünden geçmedik.

En sadık dost: IKEA

Ne varsa IKEA’da var diye IKEA’ya gidip işimizi hallettik. Ne de olsa IKEA, Kanada evlerinin de vazgeçilmezlerinden… Nakliyeden dilimiz yandığı için gittik U-Haul’den vanımızı kiraladık. 4. Katımıza da kendimiz taşıdık. Kısaca anlatayım diyip biraz içimi dökmüş gibi oldum. Bu koltuk macerası bize 3 haftalık boş salon olarak geri döndü.
Bu talihsiz hikayeden almanız gereken özetle; Leon’s mağazasından ürün alırsanız nakliyesini kendiniz yapın! Yeni ürün maceralarında görüşmek üzere!
Kanada’da yaşamak ile ilgili yazdığım diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kanada’da yaşam ile ilgili merak ettiğiniz başka konu başlıklarını bana iletirseniz, bir sonraki yazımın hangi konuda olacağını belirlememe yardımcı olabilirsiniz.
Eğer bu yazıyı başkaları da okumalı derseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için Valizim’in Instagram hesabından  bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! 🙂

Instagram Valizim: @valizim_com

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler


Cansu Kotiloğlu

Marmara Gazetecilik'ten mezun oldum. Ama farklı mesleklerde tecrübe kazandım. İstanbul Üniversitesi'nde İK Yönetimi yüksek lisansı yaptım. Yolumu Kanada'ya düşürdüm. Şimdi karşınızdayım. 🌟

39 yorum

 • Cansu hanım merhabalr,
  Yazınız ile bilgilendirdiğiniz için öncelikle teşekkürler. Toronto ya 6 aylık dil okulu için gelmek istiyorum. Dil okulları maddi anlamda korkutmuyor ama gönderen firmalar ile görüştüğümde konaklama ücrekleri oldukça pahalı olduğunu gördüm.Dil okullarının gösterdiği yurtlar haftalık iki kişilik oda 230-300 $ arası fakat yazınızı okuduğumda ” ee söylenen kadar yokmuş.” dedim. bahsettiğiniz 1200$ dan umutlandım. Bahsettiğiniz rakamlar tek kişi üzerinden değil ise tabi. Eğer ev bulabileceğim bir site linki paylaşabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 • Sevgili cansu
  İs konusunu öğrenmek istiyorum cabuk is bulma imkânı varmı hangi isleri tercih etmek gerekir birde vize değişimi yapmak kolaymi
  Selamlar

  • Merhaba Neriman Hanim,
   Isinizi geldiginiz yerden ayarlamadikca cabuk is bulma gibi bir imkan dunyanin hicbir yerinde yoktur, sanmiyorum. Burda da is bulmak biraz ‘network’ ile alakali, ve elbette ne tarz isler aradiginiza bagli. Vize cesidinin degisimini acentalara sormanizi tavsiye ederim. Ben ogrenci vizesi almistim ogrenci olarak da devam ediyorum.

   Sevgiler

 • Merhaba Cansu hanım ben 1 yıl sonra emekli olmayı düşünüyorum. Devlet memuruyum 13 yaşında oğlum 5 yaşında kızım var. Emekli olduktan sonra aile olarak kanada ya yerleşmeyi düşünüyorum. Siz ilk olarak ne yapmamı önerirsiniz yardımlarınız için teşekkür ederim

 • Merhaba Cansu hanim ,siz calisa biliryormusunuz orda?
  veya calisiyormusunuz? yani boyle calistiracak turkler var mi?
  turist gibi gelmeyi dusunuyorumda

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Benim henuz calisma iznim yok. Seneye bolume basladigimda haftada 20 saatlik bir calisma iznim olacak ve o zaman pay checkli yani izinli calisabilecegim. Evet turklerin yaninda calisma imkaniniz var cevremden bildigim kadariyla. Ama yasal degil elbette.

 • Merhaba Cansu Hanım. Kanada’ya gideceğim.Aslında İlk başta ABD idi gideceğim yer.Herşeyi ayarlamıştım belge gönderip vize başvurusu yaptım ki vize krizi çıktı.Dolayısıyla rotayı Kanada’ya çevirmek zorunda kaldım.ABD hakkında az çok birşeyler okudum,orada yaşayan yakınlarım var onlardan bilgi aldım ancak Kanada’da hiçkimsem yok ve hiç bilmediğim bir yer.Şayet beni dinleyip tavsiyelerde bulunmanız benim ve eşim ve çocuğum için çok ama çok önemli.Size mailden yazmak istiyorum sizin içinde sorun olmayacaksa ve çok kafanızı ağrıtmadan bilgi almak istesem bir mahsuru olur mu?

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Aslında blogların amacı bu. Yani yazar herkesin sorularını cevaplamak için ayrı ayrı vakit harcamasın, bir kez yazsın ve çok sayıda kişi bundan faydalansın diye bu site var. 🙂 Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Kanada’ya gitmek isteyen yüzlerce kişi vardır ve bu kişilerin de kafalarında birçok sorunun olması normal. Ama soru soran, mail atan herkese her seferinde sıfırdan aynı konularda bilgi vermek, bunu düzenli olarak yapmak ciddi anlamda emek ve zaman istiyor. Bu nedenle siz de kabul ederseniz sorularınızı buradan iletin, kendisi müsait olursa eğer dönüş yapacaktır. Bu sayede, başkalarının da aynı konularda kafalarında soru işaretleri varsa, bu yanıttan yararlanmış olurlar. 🙂

   Sevgiler,

   • Merhaba Ecem hanım. Benim öğrenmek istediğim Kanada’nın genel olarak doğası suyu yaşam biçimi çalışma şartları insanları vs. değil ki zaten Cansu hanım bu konularda genel bilgi vermiş. Zaten blogların amacı budur.Bunun farkındayım.Benim daha spesifik sorularım vardı.Yoksa ne diye böyle bir talepte bulunayım. Neyse ilginiz için teşekkür ederim.

 • Merhaba biz eşimle Kanada’ya gelmek istiyoruz orda polis olmak için gereken şartları bir türlü bulamadık acaba bana bilgi verir misiniz

  • Merhaba,

   Toronto icin bu linke goz atabilirsiniz.
   Isterseniz ‘Contact Us’ kismindan da mail atip sansinizi bir deneyin.

 • Merhaba Cansu hanım. Öncəliklə bilgileriniz için teşekkür ederiz. Biz Azerbeycandan Kanadaya göçmeyi düşünüyoruz. Burada Kanadada televizyonculuk, qazetecilik, kütüphanecilik gibi işlerde elemanlar istenildiyi konusunda ilanlar yayımlanıyor. Bu konularda bizi bilgiləndirmənizi rica edərdik.

  • Merhabalar,

   Ben tesekkur ederim:) Nerede yayimlaniyor gocmenlik alimlariyla alakali olan is ilanlarindan mi bahsediyorsunuz? Bu tur gocmenlik alimlariyla alakali pek bir bilgim yok acikcasi… Uzgunum yardimci olamayacagim icin.

   Sevgiler

 • merhaba cansu kızım
  oglum dil okulu icin kasım ayı sonunda kanada toronto ya geliyor.iklime ugun kiyafet ve ayakkabi icin ne yapmaliyiz.Oglum tutturmus gidince kolombia marka kiyafetleri kanadaya gidince alacagim diyor.Ancak kanadaya gidip de bilgi paylasanlarda bu markayi hic gormedim.hep baska marka firmalar yaziyor.sizce ne yapalım.turkiye istanbuldan mı alalım.yada oraya geldiginde toronto da hangi merkezden hangi markalari alsin ki sonra pisman olmasin.Simdiden tesekkur ediyor ve istanbul büyükada dan sevgiler selamlar yolluyorum.

  • Merhaba Aynur Hanim:)

   Mesajinizi gulumseyerek okudum:) Kanada kosullarina uygun kiyafet ve ayakkabilari burdan almasi daha iyi olur. Hem cok daha cesit var hem de iklim kosullarina yonelik uretilen urunleri var. Bana sorarsaniz Colombia iyi ve saglam bir markadir. Alisveris kismina gelince, sehir merkezinde bulunan Eaton Center’dan (alisveris merkezi) alisveris yapmasini onermem. Genelde urunler piyasanin bir tik uzerinde oluyor. Fiyatlara internet uzerinden arastirma yaparak bakarsa daha iyi olur. Hangi markadan alisveris yapacaksa o markanin outlet magazasina gitse daha iyi olur. Aslinda guzel bir zamanda geliyor indirimler icin. Black Friday ve Boxing Day zamani. Bazi urunlerde cok sasirtici indirimler olmasa da bazi markalarda nasil bu fiyat olabilir diye sasirabiliyorsunuz. O gunleri takip etmenizi oneririm. Bizden de selamlar sevgiler:))

 • Merhaba Cansu hanim. Benim birkac sorum olacakti. 1 -kanada da araba alinca verilen vergiler hakkinda bilginiz vat mi? Cunku aylik verildigini duymustum) 2- 1 odali orta bir apartman dairesinin kirasi ne kadardir ve depozit falan istiyorlar mi? 3 -vize alirken herhangi bir zorluk cikartiyorlar mi veya ayrintili bilgi soruyorlar mi? Cevaplariniz icin tesekkur ederim.

  • Merhaba Omer Bey,

   Evet maalesef bu konuya hakimim, dogru aylik odeniyor Ontario bolgesinde. Aylik olarak $300 civarinda verginiz oluyor ilk basta. Kaza yapmadiginiz veya ceza puanlarinizi yukseltmediginiz surece her sene aylik odemeleriniz daha da dusuyor. 1 odali apartman daireleri ortalama $1.300 civarinda suan. Kiralar anormal sekilde yukseldi. Ev tutarken depozito yerine ilk ay ve son ayi pesin veriyorsunuz. 1 yillik+ kontrat yapabiliyorsunuz. Vize almak su aralar zor, sacma sebeplerle vizeler donuyor. Sene basindan sonra biraz daha kolaylasir diye bekliyoruz. Ayrintili derken? Vize icin izlemeniz gereken yollar vardir, onlarin disinda ekstra bir is cikartmiyorlar.

 • merhaba Cansu hanım… gelecek yıl 2019 – 2020 döneminde oğlum ve kızım biri üniversiteye diğeri lise eğitimine başlayacak… çoktandır niyet ediyor..araştırmalar yapıyorum herkes gibi.. sorum şu , olur da gelebilirsek çalışmak ..iş bulmak gibi bir sorunumuz yok…yaşımız 50 lerin üzerinde…yani gelirimiz ile orada rahatça geçinebiliriz…sadece çocuklarımızın başında olmak istiyoruz..izleyeceğimiz yol haritası nasıl olmalı..ilgine teşekkür ediyorum

  • Kemal Bey Merhabalar,
   Cansu Hanım şu sıralar iş yoğunluğu sebebiyle sorulara yanıt veremiyor, bu nedenle gelen soruları bekletiyoruz ama sizi yanıtsız bırakmak da istemedim ve duruma dair bilgi vermek istedim. 🙂 Müsait olan en yakın zamanda yanıt ulaştıracağız umarım.

 • merhablar cansu hanım .benim bir oğlum var bu sene liseye başlayacak kanada da okutmak istiyoruz.bir diğer düşüncemizde okula yakın güzel bir yerde ev alıp ayda 10 gün oğlumuzla beraber olmak istiyoruz.belki ilerleyen zamanlarda orada yaşamak istiyoruz.ama tabiki bilmediğimiz bir yer okulu nasıl bulacaz evi nasıl bulacaz bunlar ile alakalı nasıl bir yol izlememiz lazım.bize yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba Cansu Hanım,
  Bir sorum olacaktı eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Eşim dil kursu için danışmanlık veren bir firma aracılığıyla başvuru yaptı vizesi cıktı şimdi gitmeye hazırlanıyor ancak firmanın dil kursuna gitmek istemiyor. O kursa gitmek gibi zorunluluğumuz var mı yoksa oraya gidince başka bir kurs da seçebilir mi

  • Merhaba Fatma Hanim

   Ben de acenta araciligiyla gelmistim vize aldiktan sonra 6 aylik dil kursumu 3 ayliga cevirmistim ama yine acenta araciligiyla yaptim. Giriste gumruge 6 ay dil kursu bilgilerimi vermistim ki sikinti cikmasin. Acentanizla gorusup halledebilirsiniz bence ama para iadesi icin soruyorsaniz bayagi kesinti yapiyorlar diye biliyorum. Degistirebilirsiniz ama Kanada’ya giris yaptiktan sonra degistirin bence ama tabi profesyonel yardim almanizi oneririm.
   Sevgiler

   • Para iadesi için değil Cansu Hanım. Dayimiz orada kurs konusunda bize yardımcı olacağını söyledi o nedenle boyle düşünüyoruz. Acaba kayıt yaptırmasak ulkeye girişte sorun yaşar mi diye tereddutumuz var açıkcası

 • Çok teşekkür ederim cansu hanım. Sevgiler 🙋‍♀️

 • Merhabalar sizin yazınıza rastladığım için çok mutluyum büyük bi karamsarlık içindeydim çünkü ben hemşireyim ve Allah izin verirse seneye yazıyazın evlenmeyi planlıyoruz oda hemşire ben çocuklarımın güzel bilgili topluma saygısı olan bireyler olmasını istiyorum ve bu yüzden önce mekanı değiştirmek lazım diye düşündüm ülkemi çok seviyorum ama çocuğum olursa benm vatanım onlar olur bilmiyorum siz ne düşünüyosunuz kanada da yaşamak hep hayalimdi ve bunu gerçekleştirebiliceğime inanıyorum fakat nerden başlamalıyım bilmiyorum yine mesleğime orda devam edebilirmiyim yada ne yapmalıyım bir sürü soru işareti var kafamda bu yüzden size yazıyorum uzun bir yazı oldu biliyorum kusura bakmayın ama umarım cevap verirsiniz
  İyi akşamlar (türkiyede saat 23:31)😊

  • Merhaba Asiye Hanim,

   Kaygilarinizi maalesef(!) iyi anlıyorum. Kanada yasanabilecek en iyi ülkelerden biri. Gelmek kararinizdaki en büyük motivasyonunuz ne ise burda yasama kararliliginizi belirliyor. Erkek arkadaşımla ben de evlenmeden once yapmalıyız diyerek geldik buraya. Eminim evlenseydik esim istese de ben istemeyecektim. Simdi iyi ki diyorum. Son zamanlarda en çok dil konusunda bilinçlendirmeye calisiyorum cevremi. Gelene kadar dilinizi geliştirin çünkü gelen birkaç arkadaşım is bulma konusunda zorlandı, çünkü dil yeterlilikleri yoktu. Anlayabilecek ve kendinizi anlatabileceginiz bir seviyede olmanızı tavsiye ederim. Eğer tabi eksik oldugunu dusunuyorsaniz, ikinci olarak kesinlikle iyi ve güvenilir bir vize danışman şirketi ile calisin. Tamamen size yurtdisi kapilarini kapamasın. çünkü bir kere red yediginiz zaman bir daha başvurmak ve kabul olması çok çok zaman alıyor ve masraflı. Burda hemşirelik çok saygın bir meslek ve bildigim kadarıyla uzun yıllar da okunmuyor. Burda tekrar okuduğunuz takdirde mesleğinizi yapabilirsiniz. Veyahut eger derslerinizi saydirabilirseniz, denklik alabilirseniz belli krediye kadar derslerinizi, çok fazla zaman harcamadan denklik diplomanız ile çalısmaya baslayabilirsiniz. Araştırma yapmanız lazım bununla alakalı. Ama illaki mesleğimi yapicam demiyorsanız da burda baska seyler okuyup 2 semesterlik dahi olsa rahatça is bulabileceğinize inanıyorum. Ama acikcasi dil yeteneği en onemli kıstas burada.Iyi şanslar dilerim.

   Sevgiler

 • Merhaba Cansu hanım ben Kanada’ya tır şoförlüğü yapmak için gelmeyi düşünüyorum. tır sürücülüğü fiyatlarının yüksek olduğunu haberlerden okudum. hemen tır şoförlüğü işi bulabilirmiyim, Türkiye’deki tır ehliyetimle orada tır kullanabilirmiyim. Birde tek kişi en uygun konaklama kaç dolar. vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Yusuf Bey,

   Yıllık ortalama $100.000’dan bahsediliyor, hiç fena durmuyor elbette; fakat Kanada’da tax denen bir sistem var vergilendirme yani. Yıllık tax düşünce $72.000 civarı yapıyor, aylık olarak da $6000 net elinize gecer. Ve her eyaletin vergilendirme sistemi farklı. Kanada boyle bir ilan verdiyse, başvurulan kurumlar vardır diye düşünüyorum. Turkiyedeki ehliyetlerimiz geçerli degil yeni lisans almanız gerekecektir muhtemelen. Ev fiyatlar da evinizi tuttuğunuz bölgeye gore değişir. Paylasimli odada kalırsanız $500-$1000 arasında bulursunuz. Ev tutarsanız tabi daha masraflı olur. 1 odalı daireler en kotu $1.400 ‘dan başlıyor Toronto’da suan.
   Kolay gelsin

 • Merhaba cansu hanım hemşireyim iş olanakları nasıl birde İngilizcem kötü ingilizce için bir sene veriyorlar diye duymuştum o sırada çalışabiliyormusun burada okuyan çocuğum var liseye geçecek okullar nasıl oluyor bilginiz varsa teşekkürler

  • Merhaba Zeynep Hn,

   Hemsirelik burda çok revaçta bir meslek, fakat ise alim nasıl oluyor acikcasi bilemiyorum. Burda diplomanızın geçerliliği maaselef soz konusu olmuyor özellikle hemşirelik, doktorluk gibi mesleklerde. Ingilizce seviyenizin de çok iyi olması beklenir. Yanlis hatırlamıyorsam 3 veya 4 yıl okunan bir bolum hemşirelik. Ingilizce icin 1 yıl derken neyi kastedtiginizi anlayamadım. Ingilizce eğitim icin gelirseniz yani dil okuluyla, calışma izni alamazsınız. Bolum okurken yari zamanla is izni alabilirsiniz. Eğer oturum alırsanız da çocuğunuz eğitimden ücretsiz olarak yararlanabilir.

 • Merhaba kolay gelsin 28 yasinda bir gencim kanada ya gitsem iş bulabilir miyim ve ortalama en kötü alacağım maaş ne olur orta düzeyde İngilizce biliyorum akıcı konusa miyorum İngilizceyi tek kişi en ucuz daire veya oda kaç para tutar kirası şimdiden tşk ederim

 • Merhaba Cansu hanım;
  Ben kuyumculuk sektöründe takı tasarımı işiyle uğraşıyorum. Kanada da bu işin piyasasını çok merak ediyorum. Nitelikli göçmenler için kanadanın cazibe merkezi olduğunu duydum. Takı tasarımı ile uğraşan bir eleman ne kazanır, tutunabilir mi? Kuyumculuk piyasası orada nasıl? Ben burada bazı fuarlar da katılımcı olarak bulundum ve kanada dan gelen oldukça fazla misafir vardı. Sizin düşünceleriniz nedir. Şansımı denemeyi düşünüyorum da. Yorumlarınızı okudum ve fikirlerinize önem veriyorum.

  • Merhaba Emrah Bey,

   Kanada’da veya Toronto’da diyeyim, el isi yani handcraft dedikleri emek verilerek yapılan islere çok rağbet var. Güzel bir lokasyonda, kaliteli isler yaparsanız çok çabuk farkedilirsiniz. Tabi her seye yeniden baslamak her zaman zordur. Iletisim ve network de çok önemli elbette. Bazı zorlukları göze alirsaniz basarili olabileceğinize inanıyorum. Altin piyasası Turkiye’ye oranla nasıl bilemiyorum ama tektaş gibi çok klasik ve kolay bulunabilecek bir yuzugun bile çok zevksiz ve pahalı olduğu bir yerde bir Turk kuyumcusu çok iyi is yapar diye düşünüyorum. Umarım her şey gönlünüzce olur.

   Iyi Şanslar!

 • Cansu Hanım Merhaba,

  Benim eşim ve oğlum Kanada vatandaşı. Biz de özellikle son dönemde burada bir gelecek görmediğimizden göçmeyi düşünüyoruz. İkimizde iyi şirketlerde çalışıyoruz İstanbul’da. Fakat yaptığımız görüşmelerde hep bu canadan experience konusu gündeme geliyor. Bu kısmı aşabilmek için garsonluk vs gibi bir iş mi yapmak gerekiyor ?

  Teşekkürler
  Onur

  • Merhaba Onur Bey,

   Canadian experience burda yasadiginiz sure boyunca eğitim ile baslayan (olmak zorunda degil), volunteerlik ile devam eden ve sonunda vergi verdiginiz bir isinizde tecrübe kazanmak demek. Gonullu olarak bir sure calismaniz gerekiyor mesela. Belli bir saatin uzerinde gönüllü calışmalar yapmanız bekleniyor. Sonrasında calisacaginiz herhangi bir is sizin tecrübeniz oluyor. Garsonluk da olabilir, muhasebecilik de. Farketmez, sadece yaptiginiz isin Kanada sinirleri icinde olmasını bekliyorlar.

   Iyi sanslar diliyorum…

 • Merhaba cansu hanım,
  Ben üniversiteden uçak teknisyeni olarak bu yıl mezun oldum. Kanada’da çalısmak ve hayatıma orda devam etmem istiyorum. Kanada da havacılık sektöründe iş bulmak zor mu? Başlangıçta girmek zorunda olduğumuz bir dil sınavı vesaire var mı?

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Havacilik sektöründe güzel is imkanı oldugunu biliyorum. Ama sorduğunuz soruya cevap verebilmem mumkun degil cok spesifik. Ama mantıken tabi ki belli bir dil seviyesinde oldugunuzu ispatlamanız gerekecektir. Mulakatla veya IELTS skoruyla diye bir şey diyemem. Teknisyen olarak da ne sekilde başlanır sektöre bilemiyorum. Aldiginiz eğitimi ne sekilde sayarlar hiçbir bilgim yok. Kurumlara mail atıp ogrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir