İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2017


Bu yazıda, İngiltere vizesi için gerekli evraklar hangileri sorusunun yanıtını bulacaksınız. Haziran 2017’de çıkacağım İngiltere seyahatim öncesinde yaşadığım hazırlık sürecini anlatarak yeni bir Londra blog serisine başlamış oluyorum. Şu sıralarda İngiltere vizesi alma sürecinde olduğum için, ilk yazılar vize ile ilgili olacak. Daha sonra Londra için seyahat planlaması nasıl yapılır, nerelere gidilir gibi sorulara yönelik de yazılar yazarak deneyimlerimi ve fikirlerimi paylaşmayı düşünüyorum.

Ve tabii İngiltere’de gezip gördüğüm yerleri de anlatacağım. İlk yazım, aynı benim gibi İngiltere vizesi almayı düşünen ve şu sıralarda harıl harıl İngiltere vize evraklarını araştırıp onlarca, yüzlerce belge toplayanlar için…

Vize alırken her zaman en zoru, gereken evrakların hangileri olduğunu öğrenmek ve eksiksiz bir başvuru dosyası hazırlamaktır. Çünkü, eğer eksikleri olan bir dosya hazırlarsanız, ya başvuru sırasında çeşitli belgeleri tamamlamak için defalarca git gel yapmanız gerekir, ya da dosyanız teslim alınır ve eksikleri olduğu için reddedilir.

Reddedilmek hem maddi hem manevi açıdan kötü bir tecrübedir ama başvuru esnasında eksikleri tamamlamak da bir o kadar streslidir. Bu iki durumu da yaşamamanız için İngiltere vizesi için gerekli evrakların hangileri olduğuna dair, aracı kurumdan aldığım bilgileri sizlerle paylaşacağım. Ayrıca İngiltere vize ücreti ile ilgili yazdığım yazıya da mutlaka göz atın derim.

londra_vizesi_icin_gerekli_evraklar

1- Herkesten İstenen Ana Evrak

Herkes tarafından mutlaka sunulması gereken İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

 • İngiltere vize başvuru formu (En önemli İngiltere vize evraklarından biri… Bunun hakkında daha detaylı bir yazı yazacağım.)
 • Pasaport ve eski pasaportların asılları ve de kopyaları. ( Bu noktada dikkat edilmesi gereken mesele, şu anki pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerliliğinin olması ve en az 2 adet boş sayfasının olması. Eğer pasaportunuz bu şartları yerine getirmiyorsa, pasaportu yenilemeniz gerekecektir.)
 • Kimlik fotokopisi, olmazsa olmazlardan.
 • İngiltere vizesi için gerekli evraklardan en önemlileri de uçak bileti rezervasyonu ve otel rezervasyonu. Ulaşım ve konaklama ücretlerini ödemiş olabilirsiniz veya sadece rezervasyon yaptırmış olabilirsiniz. Elinizde ne varsa, en az rezervasyon olmak üzere, karşı tarafa sunmanız gerekiyor. Sonuçta gerçekten bir seyahat planınız varsa, elinizde rezervasyon da olmalı diye düşünüyorlar.
 • Maddi durumu gösteren evraklar. Yani son 3 aylık banka hesap dökümü (Orjinal olmalı, bakiyesi görünmeli, son zamanlarda alınmış yani tamamen güncel bir belge olmalı ve de imzalı olmalıdır.) Ayrıca en önemli İngiltere vize evraklarından diğer ikisi de tapu ve ruhsat fotokopileri. Yani maddi durumum iyi demenizi sağlayacak ne varsa… 

2- Seyahat Amacına Göre İstenen Evrak 

A) ARKADAŞ VEYA AKRABA ZİYARETİ

Arkadaş veya akraba ziyareti amaçlı gidiyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

 • İngiltere’deki tanıdığınız her kim ise, o kişi tarafından yazılmış detaylı bir davet mektubuna ihtiyacınız var. Bu davet mektubunda o kişinin ikamet ettiği adres ve telefon bilgileri belirtilmeli.
 • İngiltere vizesi için davet mektubu gönderen kişinin pasaport kopyası da gerekiyor. Pasaportun ilk sayfası ve geçerli vize sayfa kopyası.
 • Davetiye gönderecek kişinin adres teyidi için herhangi bir fatura ya da kira kontratını da dosyaya eklemeniz gerekiyor. Yani o kişi gerçekten o evde mi oturuyor, bundan emin olmak istiyorlar.
 • Davetiye gönderen kişinin maddi durumunu gösteren bazı evraklar da İngiltere vizesi için gerekli evraklar arasında… Banka hesapları, maaş bordrosu gibi belgelerden biri yeterli oluyor.

B) AİLE ZİYARETİ

Aile ziyareti amaçlı gidiyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

İngiltere vizesine başvurunuzun “aile ziyareti başvurusu” olabilmesi için davet gönderen kişinin mutlaka birinci dereceden yakınınız olması ve İngiltere’de süresiz oturumunun bulunması ya da İngiltere vatandaşlığının olması gerekmektedir. Birinci derece akraba olarak sayılan ilişkiler şu şekilde: Eş, anne, baba, kardeş, çocuk, kayınvalide, kayınpeder ya da torun.

 • İngiltere’deki akrabanız tarafından yazılmış davet mektubu imzalı olmalıdır ve de İngiltere’de ikamet ettiği adresinin ve ayrıca telefon numarasının mektupta belirtilmiş olması gerekir.
 • İngiltere vizesi için davet mektubu gönderen aile üyesinin pasaport kopyası da gerekiyor. Pasaportun ilk sayfası ve geçerli vize sayfa kopyası.
 • Davetiye gönderecek kişinin adres teyidi için herhangi bir fatura ya da kira kontratını da dosyaya eklemeniz gerekiyor. Yani o kişi gerçekten o evde mi oturuyor, bundan emin olmak istiyorlar.
 • Davetiye gönderen kişinin maddi durumunu gösteren bazı evraklar da İngiltere vizesi için gerekli evraklar arasında… Banka hesapları, maaş bordrosu gibi belgelerden biri yeterli oluyor.

C) TİCARİ

Ticari amaçlı gidiyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

 • İngiltere’de iş amaçlı gideceğiniz firmadan gelen davet mektubuna ihtiyaç duyuluyor. Davet mektubu üzerinde bu firmanın kuruluş kayıt numarası da mutlaka bulunmalı.

D) EĞİTİM

Eğitim amaçlı gidiyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şu şekilde:

 • Kurs ücretini, ne kadar ödeme yapıldığını, konaklama detaylarınızın, haftada kaç saat eğitim göreceğinizi ve kursun başlangıç tarihler ile ilgili bilgileri içeren İngiltere’de ki kurstan davet mektubu.
 • Ayrıca okul kabul mektubunda okul ve havalimanı arasında transferlerin yapılacağı özellikle belirtilmelidir.
 • Eğer Türkiye’de öğrenci iseniz; Öğrenci Belgesi (İngilizce)
 • İngiltere vize evraklarına diploma ve sertifikalarınızı da eklemeyi unutmayın. (İngilizce olarak tabii ki.)

EĞER ÇALIŞIYORSANIZ, İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

londra_vizesi_icin_gerekli_evraklar

 • Çalıştığınız firmadan ya da kurumdan konsolosluğa hitaben antetli kağıda İngilizce dilinde yazılmış vize talep dilekçesi almanız gerekiyor. Bu dilekçe sizin firmadaki ya da kurumdaki görevinizi ve gidiş amacınızı belirtilmelidir.

ÇALIŞAN İSENİZ

Eğer bir kurumda çalışıyorsanız, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şunlar:

 • SSK onaylı işe giriş bildirgesi,
 • Son 3 ayın maaş bordrosu,
 • 4-A hizmet dökümü,
 • Firma İmza sirküleri – Faaliyet belgesi (son tarihli ve İngilizce) –  Şirket Vergi Levhası – Ticaret sicil gazetesi (Kuruluş bölümü İngilizce olmalıdır).
 • Şirketten almanız gereken dilekçenin örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

İŞVEREN İSENİZ

Eğer bir kurumda işveren konumunda iseniz, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şunlar:

 • Firma İmza sirküleri – Faaliyet belgesi (son tarihli ve İngilizce) –  Şirket Vergi Levhası – Ticaret sicil gazetesi (Kuruluş bölümü İngilizce olmalıdır).
 • Bağkur dökümü de İngiltere vizesi için gerekli belgeler arasında yer alıyor.

EMEKLİ İSENİZ:

Eğer emekliyseniz, İngiltere vizesi için gerekli evraklar şunlar:

 • Emekli belgesi,
 • Emekli hesabının son 3 aylık banka dökümü, imzalı kaşeli ve ekinde banka imza sirküleri olmalıdır. Emeklilerin başvurularında sunacağı İngiltere vize evrakları bu şekilde.

EV HANIMI OLAN VEYA ÇALIŞMAYANLAR:

Eğer çalışmıyorsanız,  İngiltere vizesi için gerekli evraklar şunlar:

 • Masrafları karşılayacak birinci dereceden akrabanın çalışma belgeleri ve gelir belgelerinin tamamı dosyaya eklenmelidir.
 • Masrafları karşılayacağına dair İngilizce dilekçe yazılmalıdır.
 • Ülkedeki bağları ve akrabalık derecesini gösteren Tam Tekmil (tüm aile) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği belgesinin aslı gerekmektedir. (İngilizce’ye tercüme edilmiş olmalıdır).
 • Öğrenciler için İngiltere vizesi için gerekli evraklardan en önemlisi de öğrenci belgesidir. Kesinlikle atlanmaması gerekiyor. (Belge İngilizce olmalıdır veya tercüme ettirilmelidir) 
 • 18 yaş altı ise ve ebeveynleri ile yolculuk etmiyorsa ek olarak; İngilizce tercümeli noter onaylı muvafakatname isteniyor.

“Peki ya İngiltere vize ücreti ne kadar?” diyorsanız, cevabı şu yazımda: İngiltere Vize Ücreti | İngiltere Vize Başvurusu 2017

londra_vizesi_icin_gerekli_evraklar

İngiltere vize başvuru dosyanız eksiksiz ve detaylı olmalı

Eğer seyahat planlarınızda İngiltere varsa, İngiltere vizesi için gerekli belgeler aşağı yukarı bu şekilde olacak. Daha çok belge isteneceğini sanmıyorum ama belki başvuru yönteminize ve durumunuza bağlı olarak daha azı da istenebilir. Başvuru yaparken, özellikle de ilk defa İngiltere vizesi başvurusu yapıyorsanız eksiksiz bir başvuru dosyası hazırlamanız ve mümkün olduğunca detaylı dilekçeler yazmanız büyük önem taşıyor.

Tatmin edici belgeler sunmak gerekiyor

Diğer ülkelerle günbegün diplomatik ilişkilerin gerildiği bir ortamda, çok sayıda vize başvurusunun reddedildiğine şahit oluyoruz. Bu durumda da vize başvurusu yaparken, seyahatin sonunda ülkemize geri döneceğimize dair karşı tarafı ikna etmemiz gerekiyor. Bunu da çok sayıda belge ve dilekçelerle sağlamak mümkün oluyor. Ayrıca bu gezi için maddi durumunuzun yeterli olduğuna dair de ikna etmek gerekiyor. Her vize başvurusunda olduğu gibi…

Elimden geldiğince İngiltere vizesi için gerekli evrakları listelemeye çalıştım. Eğer eksik varsa veya önerileriniz olursa yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz. İngiltere vize evraklarının ardından, İngiltere vize başvuru formu nasıl doldurulur sorusuna yanıt niteliğinde olacak bir yazım daha yakında yayında olacak. Ayrıca İngiltere dilekçe örneği de hazırlayıp en kısa zamanda ekleyeceğim. 

Unutmadan… Valizim’in şahane bir soru-cevap sayfası var.

Özellikle de Kanada vizesi üzerine onlarca soru soran ve cevaplayan okurların buluştuğu, epey yoğun bir sayfa. Eğer İngiltere vizesi ile ilgili sorularınız olursa, soru-cevap sayfamız aracılığıyla sorularınızı yöneltebilirsiniz. Mutlaka yanıtlayan çıkacaktır. İngiltere vizesi için gerekli evraklar, başvuru formu, ücretler gibi konularda sorular sorabileceğiniz gibi; başvurusu reddedilen-kabul edilenler ile de iletişim kurabilirsiniz.

Son olarak…

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ile ilgili yazdığım bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyorum… Eğer bu yazıyı başkaları da okumalı derseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Herkese iyi tatiller! 

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim’in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! 🙂

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler


Bilgi Üniversitesi, medya ve iletişim sistemleri bölümünden mezunum. Bir reklam ajansında SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Vakit yaratabildikçe seyahat ediyor ve böylece Valizim için zevkle içerik üretiyorum. Seyahat edemediğim dönemlerde ise yurt dışı deneyimlerimden faydalanarak şehir rehberleri hazırlamaya çalışıyorum. Yeni yazılarımdan haberdar olmak için instagram hesabım @ecemhep 'i takip edebilirsiniz! Ayrıca Hürriyet Seyahat'teki yazılarıma da göz atabilirsiniz...

24 yorum

 • Merhaba. Ben dün internet başvurumu gerçekleştirdim ve konsoosluk randevumu aldım. Gerekn belgeler adlı bir dosya gönderdiler bana. Yaşadığım yerin adresi ve varlık ekstresi(Mülkünüz veya arazinin sahibi olduğunuzu gösteren belgeler, örneğin: Gayrımenkul senedi / ipotek beyanları / muhasebecinin mektupları / arazi kaydı) ve seyahat ederken kendi ülkemde kalan aile bireylerinin kanıtını istiyorlar. Bu maddelerde ne yapmam gerektiğini tam anlayamadım. Yardımcı olur musunuz? Bir de tercümelerinde tercüman kaşeleri yeterli mi yoksa notere de götürmem gerekiyor mu acaba?

  • Merhaba, Net bilgim yok ama tahminde bulunacağım. Ev/dükkan tapusu, araba ruhsatı gibi şeyler isteniyor ilk maddede. İkincisi de ailenizden birilerinin Türkiye’de olduğuna dair kanıt. Yani bunu sorun bir acentaya isterseniz ama bence su faturası gibi bir şeyler bile yeterli olur. Anne babanızın ev kira kontratı veya tapusu, fatura vs gibi şeyler.

 • Benim çok önemli bir sorunum var. Tıp öğrenciyisiyim ve bu yaz 4 hafta için londra dil okuluna gidicem vizem çıkarsa. Tüm belgelerim tam ancak hesaba para yatırılmasının üzerinden bir hafta geçti ki vizeye başvuruyorum. Maddi sıkıntı yok ancak bu red sebebi olur mu direkt ?

 • Merhabalar İngiltere ye arkadaşımı ziyaret için gideceğim .Şu belgeleri hazırladım:
  1Öğrenci belgesi (ingilizce)
  2Davetiye mektubu (davet edenin kira sözleşmesi ve oturma izniyle beraber)
  3Sponsorumu seyahat sebebimi ve kalacağım yeri ve tarihleri belirttigim dilekçe(ingilizce)
  4Sponsorumun 6 aylık banka hesap dökümü ve 3 aylık maaş bordrosu (ama ingilizce değil)
  5Pasaportum (yeşil)
  6Online formum
  Bu belgelere sahibim bir eksiğim var mı? Birde vize ücretini nereye ödüyoruz?

  • Merhabalar,

   Ben vize danışmanlığı yapmıyorum. Yalnızca kendim de vize alırken benden hangi belgelerin istendiğini sizlere aktardım. Dilerseniz siz de vize süreciniz için profesyonel destek alabilirsiniz.

 • Merhaba ben geçen hafta vizesi randevusuna gittim ama benden fotoğrafı almadılar yani hayır bu sizde kalsın gibi bir şeyde söyleyip değil de öyle sadece almadılar sizce sıkıntı olur mu?

 • Merhabalar, su anda konsolosluk ve sizin yazdiklariniz paralelinde evrak toparliyorum. Yeminli tercuman tarafindan sirket belgelerinin imzali ve tercuman gorev numarasi yazili cevirileri isteniyor. Siz de bu sekilde mi duzenlediniz?

  • Merhaba, Hayır ben hiçbir belgemi çevirtmedim. Evet öyle istedikleri belirtiliyor ama Türkçe olarak da kabul ediyorlar. Ben Türkçe olarak teslim ettim sorun çıkmadı. Yeminli tercümana ne ücret verecek ne de zamanımı bu işe harcayacak durumdaydım… Bence gereksiz bir uygulama, nasıl olsa Türkçe kabul ediyorlar neden fazla fazla istiyorlar bilmiyorum.

 • Merhaba, Seyahat sigortası yaptırmak gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Benden böyle bir belge talep edilmedi ama seyahat sigortası yaptırmak her zaman yurt dışında başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı önlem almak açısından iyidir. O yüzden istenmese dahi yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

 • ingiltereye gitmek için 2 tane tapu 3 tane kira geliri tam sigorta 2500 aylık yazdık birde mili savunma üniversitesine başvuru yaptıgımız kagıtı da koyduk hesapta 5000 tl babamınkinde 2000 tl benmkine gösterdik ve ayrıca diger istenilen belgeleri de hazırladık amcam ingiltereden davetiye gönderdi acaba red yermiz

 • Merhabalar ben davetiye mektubu ile ilgili bir soru soracaktım. Davetiye mektubu bana mail ile gelse ben kendim a4 kağıda yazdirsam kabul edilirmi. yoksa davetiyede ıslak imza olması şart mı

 • Merhaba, Ankara Anlaşması mart 2017’de kalkıyormuş. Erkek arkadaşım vize için başvuru yapıcak eğer vize çıkarsa o İngiltere’deyken yaklaşık 3 sene sonra evlensek ve bu sürede Ankara Anlaşması kalksa eşi olarak onun yanına gitme hakkına yine de sahip miyim ?

 • Merhabalar,
  İlk önce çok güzel ve anlaşılır yazmışsınız. Konu hakkında fikir sahibi olabildim Teşekkürler. Bir sorum olacaktı. Ben aynı zamanda okuyor ve çalışıyorum. Yukarıda bahsettiğiniz belgelerden hangilerini almalıyım. Her ikisini de almak zorunda mıyım yoksa birinin evraklarını alsam yeterli olur mu ?
  Açıkcası öğrenci evraklarını toplamak daha kolayıma gitti. Sizce ne yapmalıyım ?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Ben de hem öğrenci hem çalışan olduğum süreçte bunu düşündüm ama sonra işyerinden alınan belgelerin daha geçerli olacağına karar verdim. Bir kere eğer öğrenciyim derseniz anne ya da babanızın maddi anlamda size sponsor olduğuna dair bir sürü farklı belge daha eklemeniz gerekecek. Banka hesapları, varsa ruhsat tapular, anne babanız emekliyse onların emekli hesapları vesaire. Ayrıca öğrenciyken yurtdışına gidip orada kalma ihtimali daha yüksek ama çalışansanız, belli ki bu işinin başına dönecek yani kaçamaz gibi düşünebilirmiş gibi gelmişti bana. 🙂 Bilmiyorum doğru mu düşünüyorum. İşyerinden almaya karar vermiştim… Siz de durumunuzu değerlendirip kararınızı verin, en doğrusunu siz bilirsiniz yine.

 • Merhabalar,
  Öncelikle yazınızı yararlı bulduğumu ve keyifle okuduğumu belirtmek istiyorum. Benim aklıma takılan bir detaydan hiç bahsetmemişsiniz (belki de ben bulamadım). Schengen vizesi aldığımızda şirketimizden aldığımız her evrağı kaşeli / ıslak imzalı teslim ediyoruz. İngiltere konsolosluğu için de geçerli mi? Örneğin, ssk işe giriş bildirgem, Ticari sicil gazetesi, vergi levhası..
  Tekrar teşekkürler

 • Merhaba mart ayında İngiltereye bir seyahat planlıyoruz ucak biletlerimiz kalacağımız yer sigorta belgelerimizin hem ingilizce hem de türkçesi mevcut ancak imza sirküleri vergi levhası ikametgah gibi belgelerimizi ingilizce cevirtip cevirtmeme konusunda kararsız kaldık özelliklede tecümenin yeminli olup olmadığı konusunda yeminli tercüme 159 tl den baslayan fiyatlarla normal tercüme sayfa bası 10 ila 15 tl arası değişiyor.şimdi bu tercümeyi normal göndermemiz yada normal tercümeli yada yeminli tercümeli göndermemiz arasında bir fark varmı bir sıkıntı olurmu acıkcası kararsız kaldık konsolosluğu aradığımızda syfamıza mesaj yazınoradan size dönelim deniyor ne yapmalı acaba…..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir