Büyükada’da Ne Yapılır?


Bir hafta sonu kaçamağı yapmak için ya da günübirlik olarak gidebileceğiniz, İstanbul’a yakın bir yer arıyorsunuz ve aklınıza birden adalar geldi diyelim. “Peki ya Büyükada’da ne yapılır” diye kendinize sorabilirsiniz. Uzun zamandır adaya gidip gelen ve artık yarı zamanlı da olsa Büyükada’da yaşayan biri olarak buraya geldiğinizde neler yapabileceğinizden söz edeceğim.

7 maddede Büyükada’da ne yapılır sorusunun yanıtı…

1- Bisiklet: Büyükada’nın vazgeçilmezi

Büyükada’da ne yapılır? Tabii ki de bisiklete binilir. İster günübirlik gelmiş olun, ister burada yaşıyor olun, adada geçirdiğiniz vaktin içerisine mutlaka bisikleti de katın.

“En güzel manzaraları Büyük Tur’da görebilirsiniz”

Adada hem ulaşımı kolaylaştırmak hem de biraz hareket etmek için bisiklet kiralayabilirsiniz. Tabii bir de adada yapılacak en güzel etkinliklerden biri bisikletle büyük tur yapmak olduğu için, bisiklet şart gibi… Adada yaşıyorsanız zaten en kısa zamanda bisiklet sahibi olacağınızı düşünüyorum.

2- Aya Yorgi’ye Tırmanmak

Büyükada’nın en geniş ve güzel manzarası Aya Yorgi tepesinde diye her fırsatta söylüyorum. 🙂 En güzel manzarayı görebilmek için en tepeye çıkmak gerekiyor. Tepede manzarayı izleme noktaları ve lokanta benim Büyükada’da en sevdiğim yerlerden. Bisikletten inip tepeye tırmanmak ayrıca ciddi anlamda bacak egzersizi yapmayı sağlıyor, ilgililere duyurulur.

23 Nisan’da tıklım tıklım…

Ayrıca dilek cenneti olarak da bilinen bu tepeye çıkıp dilek dileyebilirsiniz. Ortodokslar için 23 Nisan, Yorgo’ların “isim günü” olarak kabul edildiği için burada 23 Nisan gününde çeşitli “dilek dileme” etkinlikleri oluyor.

3- Fayton Turu

Atların hallerine her ne kadar acısak da, onların rahatlıkla aşabildiği, zorlu yokuşların olmadığı rotalarda fayton kullanmak güzel olabiliyor. En azından Büyükada’ya ilk defa geliyorsanız, bir kerelik faytona binip bu keyfi yaşayabilirsiniz. Sokakları, evleri, insanları izlemek, adayı hızlıca bir turlamak ve bu sırada hiç terlememek için önerim faytondan yana!

4- Tarihi Yerleri Ziyaret Etmek

Büyükada’da tarihi yerler elbette ki var. Öncelikle ilk akla gelenler arasında, en tepede görünen  o yıkık dökük yetimhane (Büyükada Rum Yetimhanesi) bulunuyor… Gezinizin içerisine bu noktaları da katabilirsiniz. Büyükada’da ne yapılır diyen edebiyat ve tarih severlerin ilgilenebileceği diğer noktalardan biri ise Reşat Nuri Güntekin’in evi. Büyükada Aya Yorgi Manastırı zaten tepeye çıkarsanız görebileceğiniz yerlerden. Diğer noktalardan da ayrı bir yazıda paylaşacağım.

5- Manzarayı İzlemek

Büyükada’da ne yapılır veya Büyükada’ya neden gidilir sorularının yanıtlarında mutlaka “manzara” yer almalı. Çünkü Büyükada’dan hem diğer adaları izlemek hem de İstanbul’a uzaktan bakmak mümkün oluyor.  En güzel manzara elbette ki Aya Yorgi tepesinde. Daha sonra Lunapark Meydanı’nı ve adanın özellikle Büyük Tur yolu üzerindeki minik kafelerini listeye ekleyebiliriz…

6- Eski evleri görmek, fotoğraf çekmek…

Büyükada’nın köşkleri ve köşklerden daha az iddialı olan Büyükada evleri herkesin ilgisini çekiyor. Adaya geldiğinizde güzel mi güzel evlerin olduğu caddelerde gezebilir, eğer merakınız varsa fotoğraflarını çekebilirsiniz.

7- En önemlisi: Dondurma yemek

Neden bilmiyorum, Büyükada’da yapılacak en güzel şeylerden biri de bana göre dondurma yemek. 🙂 İstanbul’dan adaya gelindiğinde herkese bir rahatlama geliyor ve bir tatil beldesine gelmiş gibi hissediliyor. Bu nedenle de, tatil yerlerinin vazgeçilmezi olan dondurma ve lokmaların tadına bakmak, sizin için de Büyükada aktivitelerinden biri olabilir.

Bu yazıda adaya gelmek isteyen ve “Büyükada’da ne yapılır” diyenlere hızlı bir şekilde yanıt vermeye çalıştım. Büyükada ile ilgili diğer yazılarımı da inceleyebilirsiniz… 🙂

Diğer Büyükada blog yazılarına buradan ulaşabilirsiniz… 

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler

Etiketler:

Bilgi Üniversitesi, medya ve iletişim sistemleri bölümünden mezunum. Bir reklam ajansında SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Vakit yaratabildikçe seyahat ediyor ve böylece Valizim için zevkle içerik üretiyorum. Seyahat edemediğim dönemlerde ise yurt dışı deneyimlerimden faydalanarak şehir rehberleri hazırlamaya çalışıyorum. Yeni yazılarımdan haberdar olmak için instagram hesabım @ecemhep 'i takip edebilirsiniz! Ayrıca Hürriyet Seyahat'teki yazılarıma da göz atabilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir