Bin Adalar Tekne Turu | Kanada – Bin Adalar


Haziran 2016’da Toronto’da bulunduğum süreçte Bin Adalar’ı da ziyaret etme şansım oldu. O ana dek “Bin Ada” kelimeleri bana Kanada’daki adalar topluluğundan çok, Little Caesars’ın pizza sosunu ifade ediyordu. Fakat tavsiyeler sonucu gittiğimde gördüm ki, Bin Adalar hem Ontario’lular hem de New York’lular için müthiş bir doğal alan. Su sporları, kamp, tekne gezisi gibi etkinlikler için kolay kolay bulunmayacak güzellikte bir yer. Bir etkinlikte bulunmaya gerek yok aslında. Üzerinde sadece tek bir villa ve birkaç ağaç olan minicik bir adada kafa dinleme fikri bile çok cazip. Suyu daha berrak, daha ağaçlık, daha bakımlı doğal alanlar elbette var ama mevcudu neredeyse 2 bin olan adalar topluluğu, coğrafi özelliği ve efsanevi Boldt Kalesi’yle bana göre oldukça ilgi çekici.

Bin Adalar Tekne Turu

Bu yazıda Bin Adalar’a nasıl ulaştığımı, burada yaptığım tekne turunu ve tekne seferlerinin düzenlendiği Gananoque kasabasını anlatmak istiyorum. Neden? Çünkü buraya nasıl ulaşılacağına ve tekne turlarına dair Türkçe kaynak eksikliğiyle yine karşı karşıyayız…

Toronto’ya geldiğimde Niagara’dan sonra, en meşhur ve gidip görmeye değer neresi var diye düşünürken, Kanadalı arkadaşımızın yanıtı gecikmedi. Thousand Islands, yani Bin Adalar’ın Kanada’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri olduğunu söyledi.

Kendisi Kanada’da doğup büyüdüğü ve Bin Adalar’a çok da yakında olduğu halde bir türlü gidememiş, o ayrı mesele. Zaten insan turistken, yerel halkın gidip göremediği her yere öyle ya da böyle ulaşıyor. Mesela Toronto’da araba kiralamak, 1200 km’lik rota belirlemek, bir de son dakikada bu rotaya Bin Adalar’ı eklemek… Bu kadarını tahmin etmezdim. Oralara kadar gitmişken bir Niagara Şelalesi‘ni görmeden dönmek olmaz demiştim, listeye bir de Bin Adalar’ı eklemiş oldum.

bin-adalar-nerede-kanada
Fotoğraflarımı iphone ile çektiğim için odak, ışık ayarları pek iyi değil. Ama Bin Adalar işte aşağı yukarı şöyle görünüyor… Gerçeği çok daha etkileyici, o kesin.

Özellikle Kanada’nın en güzel ve popüler şehirlerinden Montreal’e de mutlaka gitmek istediğimiz için işimiz daha da kolaylaşıyordu. Çünkü Montreal’den Toronto’ya geri dönerken yol üstünde 3-4 saatimizi ayırıp Bin Adalar gezisi yapabilecektik. Eğer siz de Toronto-Montreal arası yolculuk yapacaksanız, birkaç saatinizi ayırıp Bin Adalar’a gidebilirsiniz.

Fotoğraf Flickr'dan. Leo Reynolds.
Fotoğraf Flickr’dan. Leo Reynolds.

Aracınız varsa veya araç kiraladıysanız ulaşımınızı ve Bin Adalar gezinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. “Araba kiralamaya sıcak bakmıyorum, kendime güvenemiyorum” diyorsanız, tam da Toronto Montreal arası kiralık arabayla yaptığımız yolculuğu anlattığımız Kanada’da Araç Kiralama yazımıza bir göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz. Biz de ilk defa Kuzey Amerika’da araç kiraladık. Çeşitli sorunlarla da karşılaştık, fakat oldu işte, yaptık. Çok da konforlu bir Montreal – Bin Adalar gezisi geçirmiş olduk. Tavsiye ederim.

Bin Adalar Nerede?

bin-adalar-nerede-kanada
İşte burada. Sol taraf ve yukarısı Kanada. Sağ taraf ABD’nin New York eyaleti. Toronto, federal başkent Ottawa ve Montreal’i işaretledim. Ortadaki Kingston şehri, Ontario eyaletinde ve burası Bin Adalar’a en yakın şehir.

Bin Adalar tam da Kanada ve ABD sınırında, St. Lawrence Nehri‘nin üzerinde yer alıyor. Yukarıdaki görselde görebilirsiniz, Montreal’in de bu nehre kıyısı var. Adalar ise tam St. Lawrence’ın üzerinde. Toronto’dan Montreal’e doğru giderken geçeceğiniz Kingston şehrinin hizasında kalıyorlar. (Yol boyunca Kingston bellek esprisi yapmak serbest). Kanada tarafında kalan adacıklar Ontario eyaletine, ABD tarafındakiler ise New York eyaletine bağlı.

Bin Adalar’da kaç tane ada var?

Bin Adalar'ın en şirinlerinden.
Bin Adalar’ın en şirinlerinden.

Bin Adalar’ın mevcudu 1864. İki ülkenin ortasında, kıyıları boyunca uzanıyor ve 80 kilometrelik bir alanda bulunuyorlar. Yaklaşık 2 bin tane adadan bahsediyoruz ama bunların çoğunluğunun üzerinde sadece tek bir tane ev var veya hiçbir şey yok. Üzerinde hiçbir yapı olmayan, sadece kuşların yuvası olan kayalıklar da ada sayılabiliyor.

T24’te okuduğum bir makaleye göre Bin Adalar’da bir kara parçasının ada statüsüne sahip olması için yılın 365 günü su seviyesinin üstünde kalması, belli yüzölçümünün üstünde olması, üzerinde en azından ağaç, çalılık vesaire olması gerekiyormuş. Gerçekten de üzerinde sadece birkaç ağaç olan minik adalar da var, şato inşa edilmiş olanları da… Hepsi ayrı güzel. Bence burada bir göl evinde yaşıyor olsanız, tekne veya kayıkla açılıp minik adaları keşfe gidebilirsiniz. Bence dev eğlence.

Bin Adalar’a Nasıl Gidilir?

bin-adalar-nerede-kanada
Bin Adalar’dan Toronto’ya dönerken, Ontario 401 otoyolunda çektiğim bir fotoğraf.

Konumuza dönelim. 3 günlük Montreal gezimizden sonra Toronto’ya geri dönerken Bin Adalar’a uğrama fırsatımız oldu. Toronto’da kiraladığımız arabayla Montreal’e gitmiştik. Döneceğimiz gün Montreal’de fazla vakit kaybetmeden yola çıktık. Bin Adalar tam da bu iki şehrin arasında yer aldığı için ulaşmak çok kolay oldu. Bin Adalar’da tekne turu yapıp kasabayı gezinde, yol üstünde 3-4 saatliğine mola vermiş gibi olduk hatta.

Ontario Highyway 401‘de giderken Gananoque veya Brockville çıkışından çıkmak gerekiyor. Gananoque çıkışını tercih ettik, böylece nehir kıyısındaki yoldan ulaşmaya çalışarak vakit kaybetmedik.

Gananoque’a Varış

bin-adalar-nerede-kanada
Kanada tarafında Bin Adalar’a giden teknelerin kalktığı Gananoque kasabası.

Kocaman bir Gananoque yazılı tabelanın altından geçtiyseniz, doğru yoldasınız. Kasaba zaten epeyce ufak. Giriş yaptıktan sonra 5-10 dakika dümdüz devam edince göl kenarına geliniyor.

bin-adalar-nerede-kanada
Şöyle bir otopark alanı göreceksiniz. Bilet almayı unutmayın.

Nehri ve tekneleri görmeden daha ilk karşınıza çıkan park yerine girmeyin. Tekne turu yapılan kıyının hemen yanında 1 saate kadar ücretsiz otoparklar var. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Yine burada bilet alıp arabanın içine görünecek şekilde bırakma kültürü vardı, aynı Montreal’deki gibi. Görevliye de tekne turu için geldiğimizi özellikle belirtmiştik. Neden hatırlamıyorum ama siz de söylemeyi ihmal etmeyin. Sanırım otopark, tekne turu yapanlara ücretsizdi. Ayrıca aldığınız bileti çıkışta tekrar gösteriyorsunuz, Türkiye’deki gibi.

Bin Adalar Tekne Turu Nasıl Yapılır?

bin-adalar-nerede-kanada
Bin Adalar’da şöyle iki katlı, üst katı komple açık olan bir nehir gemisiyle ‘boat tour’ yapılıyor.

Arabayı park ettikten sonra bilet satış ofisini göreceksiniz. Göremezseniz de kime sorsanız gösterir. Orada yaklaşık olarak saat başı kalkan tekneler var. 1 saatlik, 2,5 saatlik, 5 saatlik tekne turlarından hangisini istiyorsanız bilet alıp nehir kenarında saatinizin gelmesini bekleyebilirsiniz. Buradaki tur düzenleyen şirketlere göre bu süreler uzayıp kısalabiliyor. İster sadece adaları görmek için, isterseniz de yemekli tekne turu yapabiliyorsunuz. Fiyatlar da buna göre değişim gösteriyor tabi ki. Yemekli olan turlar genelde 2,5 – 3 saat sürüyor.

Mesela...
Mesela şöyle bir ortamdan söz ediyorum…

Turların yarısının gidiş, yarısının dönüş olduğunu unutmayın. Mesela 1 saatlik turun 30 dakikası gidiş, 30 dakikası ise dönüş. Aşağıda “Bin Adalar tekne turlarından hangisini seçmeli?” sorusuna yanıt olabilecek bilgiler mevcut. Şimdi Gananoque Kasabası’nda bekleme ihtimalinize karşı semtimizi biraz tanıtayım…

Gananoque Kasabası

bin-adalar-nerede-kanada
Bin Adalar’la ilgili müzelerin veya mağazaların olduğu minik evler.

Kasaba çok şirin olduğu için zaten tekne turundan önce ya da sonra biraz etrafı dolaşmak isteyebilirsiniz de. Minik hediyelik eşya dükkanları, dondurmacılar ve mağazalar var. Kasabanın içinde, ortasında havuz olan bir park da var. Eğer bol vaktiniz varsa burada soluklanabiliriniz.

Tahminime göre restoranlar ve pub’lar da olabilir fakat ben kasabayı tam anlamıyla keşfedemedim. Özellikle havanın iyi olduğu bir sezonda gittiyseniz, şöyle bir turlayabilirsiniz etrafı.

 

bin-adalar-nerede-kanada

Kasabada yaşayan 5 bin kişi varmış. Çok da küçük bir yer değil. Çok sakin bir kasaba ama “allahın unuttuğu yer” gibi kimsenin bilmediği, duymadığı bir yer değil. Kanada tarafından yapılan Bin Adalar turlarının ana kalkış noktalarından biri. Etrafında da 2 önemli otoyol, 1 de deniz yolu var. Yine de sakinliğini ve sevimliliğini koruyor.


Bin Adalar Tekne Turu

Fotoğrafı Ganboatline.com sitesinden aldım. Gananoque'daki turları düzenleyen şirketlerden biri. Bu kadar profesyonel fotoğraflar çekip yazılarımda kullanabileceğim ileride umarım. : )
Fotoğrafı Ganboatline.com sitesinden aldım. Gananoque’daki turları düzenleyen şirketlerden biri bu.

Gelelim Bin Adalar turuna. Yukarıda belirttiğim gibi 1 saatlik, 2,5 saatlik, 5 saatlik farklı farklı tekne turları düzenleniyor. Biz 1 saatlik turu tercih ettik ve tabii tüm adaları göremedik. En güzelleri daha uzakta olanlar, bu yüzden 1 saatte şöyle bir 50 tanesini ancak inceleyebilmişizdir sanıyorum. 2 bin adanın her birini görmek zaten zor bir iş bence. 5 saatlik tur ile bile mümkün değildir. Zaten her biri de görmeye değer değil.

Yetersiz gibi görünse de 1 saatlik gezi oldukça güzeldi. Minicik adaların üstündeki evleri, kano ve su kayağı yapanları gördükçe içimiz açıldı. İleride bir gün eğer mümkün olursa buraya gelip yaz tatili yapmayı, birkaç ay kafa dinlemeyi hayal ettik. Sonra, adalarda yaşayanların New York ve Ontario’daki jet sosyetelerin mensupları olduğunu hatırlayınca, bir an “bizim ülkemizde de çok güzel yerler var”a bağladık tabii…

bin-adalar-nerede-kanada
Bin Adalardan biri. Suyun nispeten daha sığ ve temiz göründüğü bir kıyısı var. Normalde derin ve tertemiz olmadığını söyleyebilirim. Zaten genelde yüzenleri değil de kayıkla veya kanoyla gezenleri görebilirsiniz. Derinliğine rağmen berrak bir su.

Eğer vaktiniz varsa ve bu tür aktiviteleri seviyorsanız benim önerim 2,5 saatlik turu seçmeniz. 2,5 saatlik Bin Adalar turunda hem Kanada hem de ABD sularındaki adaları görebilirsiniz. Ve tabii iki ülkeyi birleştiren köprünün altından da geçeceksiniz bu durumda. Bir de 5 saatlik tur var. Bazıları “5 saat de çok uzun, sıkıcı oluyor” dese de, adaların en meşhurunu görmek için 5 saatliği tercih etmek gerekiyor.

Solda Gananoque, sağda Boldt Şatosu'nun bulunduğu ada. Aradaki Kanada ABD sınırını görebilirsiniz.
Solda Gananoque, sağda Boldt Şatosu’nun bulunduğu ada. Aradaki Kanada ABD sınırını görebilirsiniz.

Çünkü bu ada Kanada’dan epey açıkta, ABD sularında. ABD ve Kanada’yı Saint Lawrence Nehri’nin üzerinde birleştiren uluslararası köprülerin altından geçe geçe Boldt Şatosu’na kadar ulaşmak mümkün. Şatoda duraklayan tekne turları için ABD vizenizin olması şart.

Bin Adalar’ın en güzeli ve efsaneleşeni Heart Adası’nı ve üzerindeki Boldt Şatosu’nu görmek için 5 saatlik tura katılıp yaklaşık 2,5 saatlik yol yapmanız şart. Çünkü bu ada ABD kıyısına çok yakın. Neden bu şatonun bu kadar meşhur olduğu aşağıda anlatacağım…

İki ülkeyi bağlayan köprü işte bu.
İki ülkeyi bağlayan köprü işte bu. Fotoğraf Flickr.

Eğer vakit varsa bu tura katılıp şatoyu görmeden dönmeyin. “5  saat sıkıcı olur mu?” diyor olabilirsiniz. Mesela fotoğrafçıysanız ve profesyonel çekimler yapacaksanız, bence 5 saatlik turda hiç sıkılmazsınız. Etrafta sizin için çok malzeme olacak.

Profesyonel fotoğraf çekimi yapmak gibi bir niyetiniz yoksa veya Boldt Şatosu’nu görmeden de olur derseniz, 5 saatlik tur biraz uzun gelebilir. Evet Bin Adalar’ın her biri ayrı ayrı çok güzel ama belli bir noktadan sonra insanın gözü doğanın güzelliğine de alışıyor ve vakit kaybına dönüşebiliyor.

Boldt Şatosu Neden Meşhur?

Boldt Şatosu. Bin Adalar'ın en güzel şatolarından.
Boldt Şatosu. Bin Adalar’ın en güzel şatolarından.

Şatonun bir hikayesi var elbet. Şehir efsanesi olmazsa olmaz. New York’ta oteller zincirine sahip milyarder George Boldt Bin Adalar’dan birini satın alıyor. Adanın ismi Hart iken, satın aldıktan sonra değiştirip Heart (Kalp) yapıyor. Tabii bu isim değişikliğinin sebebi, eşine duyduğu sevgi. Eşi için adanın üzerinde bir şato yaptırmak istiyor ve inşaata başlanıyor. Şöyle 120 odalı, 6 katlı dev bir kaleden bahsediyoruz. ABD’deki en geniş malikanelerden biri olmasını istemiş.

Adada inşaat yapmak kolay iş değil, Boldt Şatosu için yüzlerce işçi çalışıyor. Hatta hikayeye göre George Boldt işi abartıp yan adayı da satın alıyor, orada da çeşitli inşaatlar başlatıyor. Bu sefer annesi için lüks bir ev, tenis kortları, havuzlar derken…

Wikipedia'dan.
Wikipedia’dan.

İnşaatlar henüz tamamlanamadan eşi aniden ölüyor. Bu olaydan sonra da George Boldt adalara adımını bile atmıyor. İşte o uğursuzluk getiren ada bugün çok meşhur. Tabii siz, “güzelim doğa harikası adalara o kadar tuğla taşınırsa, olacağı bu” gibi bir yorum da yapabilirsiniz. : ) Şu anda ilk katı modern eşyalarla dekore edilmiş, diğer katları ise boş duruyor. ABD vizeniz varsa kaleyi ziyaret edebiliyorsunuz. Bir hikayesi ve güzeller güzeli şatosu olduğu için en ziyaret edilesi ada Heart Island gibi görünüyor. Vizesi ve vakti olanlar için…

Bin Adalar Tekne Turlarının Ücretleri

bin-adalar-tekne-turu
Adalardan birinin üzerine yaşayan bir “Bin Adalı” ve köpekleri. : )

Sadece gezi teknesi (sightseeing) veya yemekli (dining) tekne turlarının olduğundan söz etmiştim. Süreleri, kalkış yerleri ve şirketlere göre ücretleri değişiyor.

  • Benim katıldığım, Gananoque Boat Line şirketinden aldığım 1 saatlik ve hiçbir ikramın olmadığı tekne turunun ücreti 2016 Haziran’da – yetişkinler için – 25 Kanada Doları (CAD). Hala ücret aynı ama sezona göre değişiklik gösteriyor olabilir.
  • Yine bu şirketin 2,5 saatlik turu 36,50 CAD ve 5 saatlik turu 46,50 CAD. 5 saatlik Boldt Şatosu’nda duraklamalı olan gezi için ABD vizesi gerekiyor. Verdiğim ücretler yine yetişkinler için olan bilet türü. Çocuklara genelde indirim uygulanıyor. Tüm ücretleri şu adresten inceleyebilirsiniz.

Bin Adalar’da Yemekli Tekne Turları

bin-adalar-yemekli-tekne-turu-kanada
Fotoğraf: 1000islandscruises.ca

Ayrıca Bin Adalar’daki yemekli tekne turlarının fiyatlarından da bahsetmeden geçmek istemiyorum. Hoş bir deneyim olabilir çünkü. Öğlen ve akşam yemeği seçiminize göre tur ücretleri değişiyor. Akşam yemeğinin olduğu turlar yetişkinler için 76 CAD, çocuklar için 56 CAD civarında.

Kingston 1000 Islands Cruises şirketinin turlarına bakıldığında, bu yemekli tekne turu sadece  cuma, cumartesi, pazar günleri var ve süresi 3 saat. Akşamüstü hareket ediyor, gün batana kadar dönmüş oluyor. Ayrıntılı bilgi ve güncel fiyatlar için şu adrese mutlaka bakın. 

Gananoque
Gananoque kasabasından bir kare. Kasabanın minik bir plajı var ama çok kısıtlı bir bölümü temiz kum gibi görünüyordu. İlerisi yosun. Nehirde yüzen bir çocuk var fotoğrafta tam olarak belli olmasa da. Bir de… Ördek mi o?

Kanada seyahatinizi planlarken faydalı olabilecek yazılar

  1. Toronto’da gezilecek yerler ve şehir rehberi
  2. Montreal’de gezilecek yerler, geniş anlatımlı Mont Royal ve Montreal Botanik Bahçesi gezisi
  3. Kanada’da araç kiralamak, Montreal – Toronto arası araba yolculuğu
  4. Niagara Şelalesi ve Niagara-on-the-lake Kasabası
  5. Ve bonus… Kanada Vizesi Nasıl Alınır? Online başvuru

Yeni yazılar için Facebook ve Instagram (valizim_com) üzerinden takipte kalabilirsiniz. Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız başkalarıyla da paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyorum. Seyahat planı yapanlara şimdiden iyi tatiller!

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz:


Etiketler


Bilgi Üniversitesi, medya ve iletişim sistemleri bölümünden mezunum. Bir reklam ajansında SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Vakit yaratabildikçe seyahat ediyor ve böylece Valizim için zevkle içerik üretiyorum. Seyahat edemediğim dönemlerde ise yurt dışı deneyimlerimden faydalanarak şehir rehberleri hazırlamaya çalışıyorum. Yeni yazılarımdan haberdar olmak için instagram hesabım @ecemhep 'i takip edebilirsiniz! Ayrıca Hürriyet Seyahat'teki yazılarıma da göz atabilirsiniz...

2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


« Önceki Yazı:
Sonraki Yazı: »